Jump to content

Αναγνωστικοί στόχοι 2014


melkiades
 Share

Recommended Posts

Kαι βέβαια έχει διαφορά το μυθιστόρημα από το δοκίμιο. Πέρα από το περιεχόμενο, το non fiction είναι πιο πυκνογραμμένο γιατί δεν έχει διαλόγους και σειρές με 2-3 λέξεις. Δηλαδή έχει να κάνει ουσιαστικά με τον αριθμό λέξεων που είναι βέβαια δύσκολο να υπολογιστεί στο κλασικό βιβλίο.

Πάντως κι εγώ απερίσπαστος κάποτε είχα υπολογίσει ότι διαβάζω κάπου 70 σελίδες την ώρα (Ελληνικά, μυθιστόρημα "page turner", συνηθισμένη γραμματοσειρά και σελίδα).

 

ΥΓ: Εννοείται ότι αυτό είναι το βέλτιστο, σε κανονικές συνθήκες πάμε λογικά κάτω από 60 σελίδες την ώρα κι αν μιλάμε για non fiction ή ξένη γλώσσα ή και τα δύο ίσως πέφτουμε στο μισό. Αλλά όπως και να'χει μιλάμε για κάμποσες δεκάδες σελίδες σε μία ώρα αν μιλάμε για ασταμάτητη ανάγνωση χωρίς τουαλέτα, καφέ, τσιγάρο, σνακ κτλ. Γενικά κάποιος που διαβάζει 1-2 καθαρές ώρες βγάζει τις 100 σελίδες. Στο ΚΤΕΛ άμα κάνω πχ 2,5 ώρες ταξίδι υπολογίζω 100-200 σελίδες. Μόνο που κάπου θα με πάρει ο ύπνος και θα'χω διαβάσει 50 με το ζόρι...

Edited by heiron
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιωργο αν βαλεις κατω τα νουμερα και τους χρονους θα δεις οτι ακουγεται υπερβολικο το 100 σελιδες την ωρα...δηλαδη 1,5 σελιδες το λεπτο το οποιο ειναι τρελο...αλλα αν το καταφερνετε και ευχαριστιεστε το βιβλιο ...εγω οπως ειπα και πριν παω πασο

 

Εγώ προσωπικά είμαι στις 60-70 σελίδες την ώρα. Και φυσικά δεν κάθομαι να χρονομετρώ σαν τρελός για να σπάσω κανένα ρεκόρ, απλώς έτσι έχω συνηθίσει να διαβάζω. Αν πέσω σε δύσκολο κείμενο, βέβαια, θα κάνω και τον ανάλογο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα παίζουν απόλυτο ρόλο οι συνθήκες κάτω από τις οποίες θα διαβάσω ένα κείμενο, αν έχει ησυχία, αν είμαι μόνος μου στο δωμάτιο, αν δεν χτυπήσει το τηλέφωνο κτλ... Γενικά πάντως και από φίλους που συζητώ ο ρυθμός διαβάσματος είναι διαφορετικός σε πολλούς ανθρώπους. Εννοείται ότι συμφωνώ ότι ακούγεται υπερβολικό όμως έχει συμβεί με διάφορα βιβλία...τουλάχιστον σε εμένα. Δεν λέω ότι γίνεται συνέχεια αλλά γίνεται!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

γιωργο αν βαλεις κατω τα νουμερα και τους χρονους θα δεις οτι ακουγεται υπερβολικο το 100 σελιδες την ωρα...δηλαδη 1,5 σελιδες το λεπτο το οποιο ειναι τρελο...αλλα αν το καταφερνετε και ευχαριστιεστε το βιβλιο ...εγω οπως ειπα και πριν παω πασο

 

Εγώ προσωπικά είμαι στις 60-70 σελίδες την ώρα. Και φυσικά δεν κάθομαι να χρονομετρώ σαν τρελός για να σπάσω κανένα ρεκόρ, απλώς έτσι έχω συνηθίσει να διαβάζω. Αν πέσω σε δύσκολο κείμενο, βέβαια, θα κάνω και τον ανάλογο χρόνο. 

 

 

Και εγώ σε αυτούς τους ρυθμούς! Ωραία να φέρω ένα παράδειγμα! Στον φεβρουάριο θα διαβάσω τους άθλιους,χθες τελείωσα το όνομα του ρόδου ένα πολυδιάστατο και πολυεπίπεδο έργο! Για να το χαρώ και να το καταλάβω κάθισα να δημιουργήσω και να σκιαγραφήσω το σκηνικό περισσότερη ώρα απο το διάβασμα! Η χαρά ήταν ανείπωτη! Δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα απλό βιβλιαράκι! Θεωρούνται ορόσημα στην λογοτεχνία για κάποιο λόγο! Πρέπει να ξετυλίξεις όλες την φλογερή μαγεία του έργου ! Αν κάτσω και το βάλω στην λίστα δεν θα μπορούσα απλά να το αρχειοθετήσω γιατί άφησε τα αχνάρια του πάνω μου! 

Επίσης μεγάλο λάθος να κρίνεις την σελίδα με την ώρα! Το πιο κοντινό αποτέλεσμα είναι σε μέσο όρο! Η ροή του κειμένου ο λόγος η γραμματοσειρα και η δυναμική κάθε κεφαλαίου δεν μπαινουν σε καλούπι! Ας πούμε το κεφάλαιο του Μεγα ιεροεξεταστή στο ντοστογιέφσκι το διαβάζεις σε 20 λεπτά! Κάθεσαι όμως και μια ώρα αν και είναι 15 σελίδες μέχρι να συνειδητοποιήσεις την εποποιία του! 

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις......Πινκον δεν έχω διαβάσει και εχω ακούσει να υφαίνονται ύμνοι για τα έργα του

Edited by Demian
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω 60 σελίδες την ώρα,αν το βιβλίο είναι για χαλάρωμα πχ αστυνομικό.Αν πχ θέλω να διαβάσω Ντοστογέφσκι,Καμί η Γιάλομ παίζει να διαβάσω μια παράγραφο και 10 φορές!Τώρα ο καθένας διαβάζει όποιο είδος θέλει και ανάλογα με το τι διάθεση έχει τη συγκεκριμένη στιγμή.Προτιμώ τα ποιοτικά βιβλια κυρίως και που και που για αλλαγή αστυνομικά,τρόμου,φαντασίας.Βέβαια σε όλες τις κατηγορίες βιβλίων υπάρχουν ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ!Οτιδήποτε και να διαβάζει κάποιος κάνει καλό  :)

Edited by Ρασκόλνικωφ
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε όμως ξεφύγει απ' το θέμα μας, ας επιστρέψουμε σε αυτό, παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

6 βιβλία στα Αγγλικά και 50 βιβλία συνολικά είναι οι δικοί μου στόχοι για την καινούργια χρονιά.

 

Είμαστε πλέον στα μισά της χρονιάς και για να δω τι έχω κάνει μέχρι τώρα. Δεν έχω διαβάσει ακόμη ούτε είκοσι βιβλία οπότε λίγο δύσκολο να πιάσω τα πενήντα. Όχι αδύνατο, αλλά δύσκολο. Ούτε τα έξι Αγγλικά βλέπω να τα καταφέρνω έχοντας μόνο ένα διαβασμένο μέχρι τώρα, αλλά θα προσπαθήσω να τελειώσω με τέσσερα. Θα έλεγα ότι οι δύο παραπάνω στόχοι σε συνδυασμό με τα projects φάντασυ και τρόμου, αποδείχθηκαν φορτίο δυσβάσταχτο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη δεν τα εχεις υπολογισει καλα...ειμαστε στα 5/12 της χρονιάς κια αν εχεις 20 βιβλια εισαι οριακά εντος στοχου για τα 50

 

6 βιβλία στα Αγγλικά και 50 βιβλία συνολικά είναι οι δικοί μου στόχοι για την καινούργια χρονιά.

 

 

Είμαστε πλέον στα μισά της χρονιάς και για να δω τι έχω κάνει μέχρι τώρα. Δεν έχω διαβάσει ακόμη ούτε είκοσι βιβλία οπότε λίγο δύσκολο να πιάσω τα πενήντα. Όχι αδύνατο, αλλά δύσκολο. Ούτε τα έξι Αγγλικά βλέπω να τα καταφέρνω έχοντας μόνο ένα διαβασμένο μέχρι τώρα, αλλά θα προσπαθήσω να τελειώσω με τέσσερα. Θα έλεγα ότι οι δύο παραπάνω στόχοι σε συνδυασμό με τα projects φάντασυ και τρόμου, αποδείχθηκαν φορτίο δυσβάσταχτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη δεν τα εχεις υπολογισει καλα...ειμαστε στα 5/12 της χρονιάς κια αν εχεις 20 βιβλια εισαι οριακά εντος στοχου για τα 50

 

6 βιβλία στα Αγγλικά και 50 βιβλία συνολικά είναι οι δικοί μου στόχοι για την καινούργια χρονιά.

 

Είμαστε πλέον στα μισά της χρονιάς και για να δω τι έχω κάνει μέχρι τώρα. Δεν έχω διαβάσει ακόμη ούτε είκοσι βιβλία οπότε λίγο δύσκολο να πιάσω τα πενήντα. Όχι αδύνατο, αλλά δύσκολο. Ούτε τα έξι Αγγλικά βλέπω να τα καταφέρνω έχοντας μόνο ένα διαβασμένο μέχρι τώρα, αλλά θα προσπαθήσω να τελειώσω με τέσσερα. Θα έλεγα ότι οι δύο παραπάνω στόχοι σε συνδυασμό με τα projects φάντασυ και τρόμου, αποδείχθηκαν φορτίο δυσβάσταχτο.

 

 

Χεχε ναι, όντως πρέπει να περάσει και ο Ιούνιος για να είμαστε στη μέση της χρονιάς. Μα πως έπεσα τόσο έξω; :bangin:  Η αλήθεια πάντως είναι ότι δεν νομίζω να πιάσω τα πενήντα όχι τόσο από άποψη χρόνου, όσο εξαιτίας των Αγγλικών. Αυτά είναι που θα με καθυστερήσουν πολύ. Θα δούμε όμως, τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πριν πω κι εγω καλη χρονια ας βαλω στοχους:

1. 50 βιβλια

2. Να τελειωσω γαιοθαλασσα, ετοιμοθανατη γη, παιδια της γης

3. 3 βιβλία καζαντζακη

4.τριλογια βικινγκ του σεβεριν

5. 3 ακομα βιβλια του τροχου του χρονου

6. 4 dragonlance (τελος πρωτης τριλογιας και prequel του ρεστλιν)

7. Masterton οσος προκυψει απο παζαρια...

8. Τριλογια θαφον (αν την αγορασω...)

Πρεπει να θεωρούνται δεδομενα ο 2ος τομος του οσα φοβούνται οι σοφοι αν κυκλοφορησει ποτε, και βεβαια το 6ο βιβλιο απο τα σαξωνικα χρονικα του κορνγουελ

 

Καλη χρονια, να ειμαστε ολοι υγιεις...και να εκδοσετε ολοι οι ενδιαφερομενοι τα "ονειρα"σας

το 3 οκ...τα αλλα δεν τα βλεπω ισως εκτος απο την 50 αδα

Link to comment
Share on other sites

Να μειώσω την στοίβα των αδιάβαστων από τα περίπου 80, στα μισά τουλάχιστον.Έχοντας ως δεδομένο βέβαια, ότι όλο και κάποια θα αγοράσω μέσα στην χρονιά...

Τελικά είχα γύρω στα 120 αδιάβαστα... Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει 49.... Πριν λίγο καιρό έβαλα μια τάξη στα βιβλία μου και έβαλα τα αδιάβαστα σε μία ξεχωριστή στοίβα... Τα ξαναμέτρησα.... 118... 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Ή αγόρασα πολλά, ή ζω την μέρα της μαρμότας... Δεν εξηγείται αλλιώς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Συνολικά πάνω από 180 βιβλία - Μέχρι στιγμής είμαι στα 146

2. Τουλάχιστον 80 βιβλία του φανταστικού (τρόμος, ΕΦ, fantasy) - Έχω διαβάσει κοντά στα 65, καλά το πάω.

3. Τουλάχιστον 10 βιβλία άνω των 500 σελίδων - Πάνω από 15, οπότε στόχος επετεύχθη

4. Να διαβάσω 70 διαφορετικούς συγγραφείς - Χαλαρά πάνω από 100!

5. Να διαβάσω τουλάχιστον 5 Έλληνες (αμάν αυτή η ξενομανία μου!) - Τα κατάφερα ρε, έφτασα τους 5!

6. Να διαβάσω συγγραφείς από τουλάχιστον 10 διαφορετικές χώρες - Έφτασα τις 10!

7. Τέλος, να ολοκληρώσω τα διάφορα αναγνωστικά παιχνίδια σε τρόμο, φαντασία και επιστημονική φαντασία -Έχω ψωμί ακόμα αλλά είμαι σε καλό δρόμο.

 

(φέτος ξέχασα να διαβάσω το τελευταίο βιβλίο στο πρότζεκτ του τρόμου!! Δεν το ξανακάνω...)

 

Για να δούμε τι έχουμε κάνει μέχρι στιγμής.

Edited by BladeRunner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για φέτος έπεσα εντελώς έξω από τις προβλέψεις μου αλλά δεν χάνω το θάρρος μου μιας και ήταν για καλό! Θα ρεφάρω με τη νέα χρονιά. Ευτυχώς η πρόσληψη μου σε μια εταιρεία είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα (που έψαχνα εδώ και ενάμισι χρόνο) από την άλλη όμως, είναι ιδιαίτερα απαιτητική σε τεχνικές γνώσεις (που δεν είχα και έπρεπε να μάθω από την αρχή) και έτσι δεν υπάρχει φέτος ο χρόνος για αναγνώσεις sff. Θυμάμαι, όμως, ότι ξεκίνησα πολύ δυνατά τη χρονιά και αυτό μου δίνει ελπίδες για το μέλλον. Καλή συνέχεια σε όλους σας τους στόχους. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1. 50 βιβλια -
2. Να τελειωσω γαιοθαλασσα, ετοιμοθανατη γη, παιδια της γης
3. 3 βιβλία καζαντζακη
4.τριλογια βικινγκ του σεβεριν
5. 3 ακομα βιβλια του τροχου του χρονου
6. 4 dragonlance (τελος πρωτης τριλογιας και prequel του ρεστλιν)
7. Masterton οσος προκυψει απο παζαρια...
8. Τριλογια θαφον (αν την αγορασω...)

 

δεν παω ασχημα

Link to comment
Share on other sites

Θα ακουστει λίγο ...αλλόκοτο αλλα πιστεύω ότι ο αναγνωστικός μου στόχος για το 2014, εν μέρη επετεύχθη.... Διάβασα πάνω κάτω αυτά που ήθελα να διαβάσω.

 

Για το 2015, ο στόχοςο μου είναι....(κι εδώ ερχόμαστε στο παράλογο..) λιγότερο.... διάβασμα, περισσότερο...έξω από το σπιτι και γνωριμίες με ανθρώπους...

 

Λίγο παραπάνω... Ζωή! (Για μένα προσωπικά...)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είχα βάλει ως στόχο, τα 50 βιβλία. Μέχρι στιγμής είμαι στα 65. Ελπίζω μέχρι τέλος του μήνα να πιάσω τα 70.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τώρα που ολοκληρώθηκε αναγνωστικά η χρονιά, για να δούμε τι έχουμε κάνει...

 

1. Συνολικά πάνω από 180 βιβλία - Συνολικά 211 βιβλία. 
2. Τουλάχιστον 80 βιβλία του φανταστικού (τρόμος, ΕΦ, fantasy) - Έφτασα τα 85.
3. Τουλάχιστον 10 βιβλία άνω των 500 σελίδων - 20 απ'όσο βλέπω!
4. Να διαβάσω 70 διαφορετικούς συγγραφείς - Γύρω στους 159 παρακαλώ!
5. Να διαβάσω τουλάχιστον 5 Έλληνες (αμάν αυτή η ξενομανία μου!) - Κατάφερα και έφτασα τους 10.
6. Να διαβάσω συγγραφείς από τουλάχιστον 10 διαφορετικές χώρες - Ευκολάκι: 14 διαφορετικές χώρες.

7. Τέλος, να ολοκληρώσω τα διάφορα αναγνωστικά παιχνίδια σε τρόμο, φαντασία και επιστημονική φαντασία - Πήρα 10 ποντάκια στο project της φαντασίας, ολοκλήρωσα το project του τρόμου και στο project της επιστημονικής φαντασίας διάβασα 19 στα 26 (εδώ μπορούσα και καλύτερα, με 22 στα 26, αλλά τέλος πάντων...)

 

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

6 βιβλία στα Αγγλικά και 50 βιβλία συνολικά είναι οι δικοί μου στόχοι για την καινούργια χρονιά.

 

Διάβασα τρία βιβλία στα Αγγλικά και εξήντα συνολικά. Ικανοποιημένος, αλλά μόνο εν μέρει. 

Link to comment
Share on other sites

1. 50 βιβλια -
2. Να τελειωσω γαιοθαλασσα, ετοιμοθανατη γη, παιδια της γης
3. 3 βιβλία καζαντζακη
4.τριλογια βικινγκ του σεβεριν
5. 3 ακομα βιβλια του τροχου του χρονου
6. 4 dragonlance (τελος πρωτης τριλογιας και prequel του ρεστλιν)
7. Masterton οσος προκυψει απο παζαρια...
8. Τριλογια θαφον (αν την αγορασω...)1/3

 

αυτα καλα ηταν....ο στοχος για του χρονου θα ειναι να μην αγορασω πανω απο 20 βιβλια,,,,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι θα αλλάξουν οι αναγνωστικοί μου στόχοι από το '13 στο '14. Δε νομίζω να κατάφερα αρκετούς από εκείνους του '13... Κι ούτε και το '14 κατάφερα αρκετούς από αυτούς...

 

1) Να διαβάσω λίγη περισσότερη μέινστριμ, κυρίως από τα πολύ ενδιαφέροντα βιβλία που έχω μαζέψει και πιάνουν σκόνη αδιάβαστα. Κάποια από αυτά είναι το Morbius Kitahara, το Τοτέμ του Λύκου, το Ξένο Ψωμί και Η μυστηριώδης φλόγα της βασίλισσας Λοάνα από ξένους και Το Πολύ βούτυρο στο Τομάρι του Σκύλου, Και στη Μέση Θάλασσα και 1.000.000 στιγμές από Έλληνες. Γιέεεεες. Διάβασα τουλάχιστον το 1,000,000 στιγμές!

 

2) Από εφ, εκείνο το υπέροχο το Canticle for Leibowitz, τα αδιάβαστα από τη σειρά του ΠαραΠέντε (κάτι ΛεΓκεν, Φ.Χ. Φάρμερ, έναν-δυο Γκίμπσον ίσως). Πιθανόν να υποκριθώ ότι παίρνω μέρος στο αναγνωστικό παιχνίδι του Νικοσάλ, αλλά δε νομίζω ότι θα καταφέρω το θέμα με τα γράμματα. Νιέντε. Νάδα. Ζιλχ. Μη βαράτε.

 

3) Να διαβάσω τα υπόλοιπα βιβλία που είχα βάλει στόχο να διαβάσω για το Project 13. Δεν κατάφερα να το ολοκληρώσω. Κόλλησα στην κακή αρχή του Ματωμένου Φεγγαριού και στην στεγνή white-trashίλα της Νεράιδας των Δοντιών. Από χρόνου πια.

 

4) Από φάνταζι, φυσικά το αναγνωστικό παιχνίδι του Νιχίλιου και ταυτοχρόνως να καταφέρω κάποιο από τα άπειρα ξενόγλωσσα που έχω επίσης μαζέψει. Κάποια τα κατάφερα, άλλα όχι. Μετράω 8 σειρές, έξι τριλογίες, μία τετραλογία κι μία πενταλογία. Ήθελα να είχα τελειώσει τρεις τριλογίες ακόμη (Εξόριστους της Σερανβέλ, Mirage Makers, Land Fit For Heroes).

 

5) Τέλος όπως κάθε χρόνο θέλω να διαβάσω πολύ ελληνικό φανταστικό. Πολύ. Κάτι κάναμε εδώ.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

56 βιβλία πεζογραφίας :victory: 

60 ( http://community.sff.gr/topic/15444-50-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-2014/page-66 )

 

13 βιβλία από Έλληνες συγγραφείς  :first: 

1. Γιώργος Χατζηκυριάκος, Η Χώρα των Χαμένων Ευχών, Βορειοδυτικές Εκδόσεις, 2011

2. Θωμάς Μαστακούρης, Η Γκρίζα Χώρα και Άλλες Ιστορίες από τον Μακρινό Βορρά, Ars Nocturna, 2012

3. Γιώργος Χατζηκυριάκος, Το Ρολόι του Κόσμου, 2013

4. Συλλογή, Το Ελληνικό Φανταστικό Διήγημα (Τόμος Β',) Αίολος, 1993

5. Κωνσταντίνος Κέλλης, Το Φως Μέσα Μου, Momentum, 2013

6. Ιωάννα Μπουραζοπούλου, Τι Είδε η Γυναίκα του Λωτ;, Εκδόσεις Καστανιώτη

7. Παναγιώτης Κούστας, Έξι Δισεκατομύρια Τρόποι Ζωής, Τρίτων

8. Σοφία Νικολαΐδου, Πλανήτης Πρέσπα, Κέδρος, 2002

9. Εμμανουήλ Ροΐδης, Η Πάπισσα Ιωάννα

10. Μιχάλης Μανωλιός, Σάρκινο Φρούτο, Τρίτων, 1999

11. Αλέκος Παπαδόπουλος, Λάθος Οδηγίες, Τρίτων, 2008

12. Ανθίππη Φιαμού, Λαμπρά Φεγγάρια στον Ποταμό της Λησμονιάς, Εκδόσεις Καστανιώτη, 1995

13. Κλειστοί Χώροι, Ars Nocturna, 2014

14. Στρατής Τσίρκας, Η Λέσχη, Κέδρος, 2005

15. Περικλής Μποζινάκης, Ζώνη Ερήμωσης, Νεφέλη, 2007

16. Εφαρμοσμένη Μυθμηχανική, sff/press, 2014
17. Ονείρων Σκιές, Συμπαντικές Διαδρομές, 2008

 

βιβλία προερχόμενα από 10 διαφορετικές γλώσσες

εκτός από ελληνικά και αγγλικά...

ιταλικά

Italo Calvino, Αόρατες Πόλεις, Εκδόσεις Καστανιώτη, 2004

γερμανικά

Erich Maria Remarque, Ουδέν Νεώτερον από το Δυτικό Μέτωπο, Ζαχαρόπουλος

Franz Kafka, Η Μεταμόρφωση, Ροές, 2001

τσεχικά

Milan Kundera, Η Αβάσταχτη Ελαφρότητα του Είναι, Βιβλιωπολείο της Εστίας, 2009

ρωσικά

Sergei Lukyanenko, Οι Φρουροί της Νύχτας, Φανταστικός Κόσμος, 2008

Yevgeny Zamyatin, We

γαλλικά

Marcel Proust, Από τη Μεριά του Σουάν, Βιβλιοπωλείο της Εστίας, 2009
André Breton, Ο Τρελός Έρως, Ύψιλον, 1999
8/10 :nonono: 

 

20 βιβλία φαντασίας (5 βιβλία από Έλληνες συγγραφείς - βιβλία προερχόμενα από 5 διαφορετικές γλώσσες)

1. Γιώργος Χατζηκυριάκος, Η Χώρα των Χαμένων Ευχών, Βορειοδυτικές Εκδόσεις, 2011

2. Θωμάς Μαστακούρης, Η Γκρίζα Χώρα και Άλλες Ιστορίες από τον Μακρινό Βορρά, Ars Nocturna, 2012

3. Γιώργος Χατζηκυριάκος, Το Ρολόι του Κόσμου, 2013

4. Bram Stoker, Dracula

5. Ursula Le Guin, Tehanu, Penguin, 2012

6. Jack Vance, Ριάλτο ο Θαυμαστός, Αίολος, 2008

7. Terry Pratchett, Θανατηφόρος Βοηθός, Παρά Πέντε, 1996

8. Joseph Sheridan Le Fanu, Καρμίλλα, Ars Nocturna

9. Neil Gaiman, Coraline, Το Σπίτι στην Ομίχλη, Οξύ

10. George R.R. Martin, A Feast for Crows, Βορά Ορνιών, Anubis

11. Σοφία Νικολαΐδου, Πλανήτης Πρέσπα, Κέδρος, 2002

12. Sergei Lukyanenko, Οι Φρουροί της Νύχτας, Φανταστικός Κόσμος, 2008

13. Terry Pratchett, Guards! Guards!

14. Franz Kafka, Η Μεταμόρφωση, Ροές, 2001

15. Robert E. Howard, Ο Πύργος του Ερπετού - Πέρα από τον Μαύρο Ποταμό

16. Robert E. Howard, Η Βασίλισσα της Μαύρης Ακτής και Άλλα Διηγήματα

17. Robert E. Howard, Σκιές στο Φεγγαρόφωτο και Άλλα Διηγήματα

18. George R.R. Martin, A Dance with Dragons, Bantam Books, 2011

19. Ανθίππη Φιαμού, Λαμπρά Φεγγάρια στον Ποταμό της Λησμονιάς, Εκδόσεις Καστανιώτη, 1995

20. Patrick Rothfuss, Το Όνομα του Ανέμου, Anubis, 2012

21. Lian Hearn, Η Παγίδα των Αηδονιών, Εκδόσεις Πατάκη, 2005

22. Ursula Le Guin, Tales from Earhsea, Orion, 2003
23. Patrick Rothfuss, Όσα Φοβούνται οι Σοφοί (Τόμος Α'), Anubis, 2013
24. Roger Zelazny, Nine Prince in Amber, Gollancz, 2001
25. Patricia McKillip, Τα Λησμονημένα Πλάσματα του Ελντ, Η Άγνωστη Καντάθ, 2005
26. Robert E. Howard, Οι Μαύροι Προφήτες και Άλλα Διηγήματα
27. Roger Zelazny, The Guns of Avalon, Gollancz, 2001
28. Ursula Le Guin, The Other Wind, Orion, 2003
29. Robert E. Howard, Τα Πετράδια του Γκβάχλουρ και Άλλα Διηγήματα
30. Diana Wynne Jones, Castle in the Air, Harper Collins, 2009
διάβασα βιβλία μόνο από 4 χώρες  :dazzled: 

 

26 βιβλία επιστημονικής φαντασίας χάρη στον αγαπητό μας nikosal (5 βιβλία από Έλληνες συγγραφείς - βιβλία προερχόμενα από 5 διαφορετικές γλώσσες)

1. Margaret Atwood, The Handmaid's Tale, Εστία, 1990 (5/5)

2. Ray Bradbury, Φαρενάιτ 451, Άγρα, 2012 (5/5)

3. Ursula Le Guin, Συγχώρεση & Προδοσίες, Παρά Πέντε, 2007 (5/5)

4. Jack Vance, Ριάλτο ο Θαυμαστός, Αίολος, 2008 (5/5)

5. Isaac Asimov, Θεμέλιο, Anubis, 2012 (5/5)

6. Roger Zelazny, Ο Κύριος του Φωτός, Αίολος, 1993 (5/5)

7. Ιωάννα Μπουραζοπούλου, Τι Είδε η Γυναίκα του Λωτ;, Εκδόσεις Καστανιώτη (3/5)

8. Παναγιώτης Κούστας, Έξι Δισεκατομύρια Τρόποι Ζωής, Τρίτων (4/5)

9. Daniel Keyes, Flowers for Algernon (4/5)

10. Max Brooks, Παγκόσμιος Πόλεμος Ζ, Anubis, 2011 (3/5)

11. Jack Vance, Το Τελευταίο Κάστρο, Alien, 1995 (4/5)

12. Μιχάλης Μανωλιός, Σάρκινο Φρούτο, Τρίτων, 1999 (3/5)

13. Yevgeny Zamyatin, We (5/5)

14. Αλέκος Παπαδόπουλος, Λάθος Οδηγίες, Τρίτων, 2008 (4/5)

15. Philip K. Dick, Λαβύρινθος Θανάτου, Μέδουσα, 2003 (4/5)
16. Paolo Bacigalupi, Ship Breaker, Little, Brown, 2010 (4/5)
17. Lois Lowry, Ο Δωρητής, Κέδρος, 2010 (2/5)
18. Norman Spinrad, Ο Τζακ Μπάρον και η Αιωνιότητα, Μέδουσα, 1991 (5/5)
18/26 συνολικά, 4/5 Ελλήνων, 3/5 γλώσσες, πλήρης αποτυχία  :badgoalie:

 

10 βιβλία τρόμου (3 βιβλία από Έλληνες συγγραφείς)

1. Bram Stoker, Dracula (5/5)

2. Κωνσταντίνος Κέλλης, Το Φως Μέσα Μου, Momentum, 2013 (4/5)

3. Joseph Sheridan Le Fanu, Καρμίλλα, Ars Nocturna (5/5)

4. Neil Gaiman, Coraline, Το Σπίτι στην Ομίχλη, Οξύ (4/5)

5. Sergei Lukyanenko, Οι Φρουροί της Νύχτας, Φανταστικός Κόσμος, 2008 (4/5)

6. Max Brooks, Παγκόσμιος Πόλεμος Ζ, Anubis, 2011 (3/5)

7. Franz Kafka, Η Μεταμόρφωση, Ροές, 2001 (5/5)

8. Περικλής Μποζινάκης, Ζώνη Ερήμωσης, Νεφέλη, 2007 (4/5)

8/10 συνολικά, 2/3 Έλληνες  :badgoalie: 

 

50 βιβλία ποίησης

νομίζω το πέτυχα αυτό, αλλά δεν τα μέτραγα

 

10 βιβλία ποίησης από Έλληνες ποιητές

σίγουρα το πέτυχα αυτό

 

20 βιβλία σουρεαλιστικής ποίησης (5 βιβλία από Έλληνες σουρεαλιστές)

περίπου 15 σουρεαλιστικής ποίησης, 1 από Έλληνα

  :badgoalie:

 

100 graphic novels

δεν μέτραγα καθόλου, περίπου 50-100 υπολογίζω  :search: 

Edited by Myyst
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πέρσι τέτοια εποχή πάνω κάτω είχα πει πως ήθελα για το '14 να διαβάσω περισσότερα από 33 βιβλία και αν γίνεται κάποιο από το Κερασφόρος ή Νοσφεράτου του Κινγκ Τζούνιορ, καθώς και κάτι από Black Company. Πλήρης αποτυχία, αν και αγόρασα τον Κερασφορό και με περιμένει καρτερικά στη στοίβα με τα αδιάβαστα.Γενικά πάντως η χρονιά χαρακτηρίζεται καλή, αφού διάβασα δύο τριλογίες που με ξετρέλαναν (Wool και Mistborn) αλλά και το τελευταίο βιβλίο του μεγάλου Gaiman. Ήθελα να κλείσω τη χρονιά με το Νεκρή Γραμμή του Ντίνου, αλλά τελικά με αυτό θα ανοίξει ο λογαριασμός του '15. Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και όμορφα βιβλία! Δεν έχει bold, βλέπετε τις βαθμολογίες!!!:p

 

1)    Mini Festival of Horror and Grotesque, σελ. 111
2)    Ο Ωκεανός στην Άκρη του Δρόμου, Neil Gaiman, εκδ. Σελήνη, σελ. 221 (9,5/10)
3)    Ravenor, Dan Abnett, σελ. 258 (8/10)
4)    Άλλοι, James Herbert, εκδ. Οξύ, σελ. 448 (8,5/10)
5)    Ravenor Returned, Dan Abnett, σελ. 276 (8,5/10)
6)    Ravenor Rogue, Dan Abnett, σελ. 416 (8,5/10)
7)    Η Τελευταία Ευχή, Andrzej Sapkowski, εκδ. Σελήνη, σελ. (7/10)
8)    First Shift: Legacy, Hugh Howey, σελ. 169 (8/10)
9)    Second Shift: Order, Hugh Howey, σελ. 171 (7,5/10)
10)  Third Shift: Pact, Hugh Howey, σελ. 202 (9/10)
11)   Νεκροσκόπος V: Πιο Νεκρός και από τους Νεκρούς, Brian Lumley, εκδ. Οξύ, σελ. 492 (5,5/10)
12)   Dust, Hugh Howey, σελ 404 (9,5/10)
13)   Άσε το Διάβολο Ήσυχο, John Verdon, εκδ. Διόπτρα, σελ 556 (8/10)
14)   Hitchhiker's Guide to the Galaxy, Douglas Adams, σελ. 143 (9/10)
15)   Θρύλοι του Σύμπαντος ΙΙΙ, εκδ. Συμπαντικές Διαδρομές, σελ 245

16)   Σκοτεινός Τόπος, Gillian Flynn, εκδ. Μεταίχμιο (πόκετ), σελ 536 (9,5/10)

17)   Τα Άγρια Ζώα της Πόλης, Πέτρος Αργυρίου, εκδ. Οξύ, σελ 149 (9/10)

18)  The Restaraunt at the End of the Universe, σελ 256 (8/10)

19)  Έλος, Πέτρος Τσαλπατούρος, εκδ. Ars Nocturna, σελ 94 (8/10)

20)  Η Πόλη, Blake Crouch, εκδ. Διόπτρα, σελ 381 (8,5/10)

21)  Mistborn: The Final Empire, Brandon Sanderson, σελ. 672 (9/10)

22) The Well of Ascension, Brandon Sanderson, σελ. 796 (9,5/10)

23) The Hero of Ages, Brandon Sanderson, σελ. 710 (10/10)

24) Ο Αντίστροφος Κόσμος, Philip K. Dick, εκδ. Μέδουσα σελ. 195 (6,5/10)

25) Life, the Universe and Everything, Douglas Adams, σελ. 224 (8/10)

26) Το Υφαντό του Βαμπίρ, Suzy McKee Charnas, εκδ. Ars Nocturna, σελ. 316 (7,5/10)

27) Τα Μάτια του Ανώτερου Κόσμου, Jack Vance, εκδ. Αίολος, σελ. 255 (8/10)

28) Εφαρμοσμένη Μυθομηχανική, εκδ. sff.gr/press, σελ. 352 (8,5/10)

29) So Long, and Thanks for All the Fish, Douglas Adams, σελ.167 (8/10)

30) Εκδικητές, Λότε & Σόρεν Χάμερ, εκδ. Μίνωας,  σελ.543 (5/10)

31) Το Ασήμι που Ουρλιάζει, Αβραάμ Κάουα, εκδ. Jemma Press, σελ. 286 (8/10)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..