Jump to content

50 Βιβλία για το 2014


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

1) Ωρόρα: Ιστορίες Κυβερνοπάνκ (σελ 239)

2) Stephen King: Η Ομίχλη (σελ 201)

3) Philip Pullman: Το Αστέρι του Βορρά (σελ 438)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

1. Οι Ειδησεις των 11 - Νορμαν Σπινραντ (458)

 

2. Δαιμονισμενη Ταξιαρχια - Γκραχαμ Μαστερτον (266)

Link to comment
Share on other sites

Σατανικά μηχανήματα. Σχόλιο εδώ: Ντόναλντ Χάμιλτον (Donald Hamilton)

 

 

 

 

-Ιανουάριος

 

 

 

 

 

01. Τζέιμς Ελρόι, "Αίμα στο φεγγάρι", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2006, σελ. 349(8/10)

 

 

02. Ντελακόρτα, "Ντίβα", εκδόσεις Aquarius, 1986, σελ. 145(7.5/10)

 

 

03. Χ. Φ. Λάβκραφτ, "Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ", εκδόσεις Αίολος, 1988, σελ. 246(9.5/10)

 

 

04. Μαρκ Άλπερτ, "Αφανισμός", εκδόσεις Τραυλός, 2013, σελ. 556(8/10)

 

 

05. Κωνσταντίνος Κέλλης, "Το φως μέσα μου", εκδόσεις Momentum, 2013, σελ. 327(8.5/10)

 

 

06. Ρίτσαρντ Πάουελ, "Θ'ανοίξω πέντε τάφους", εκδόσεις Κισσός, 1965(?), σελ. 126(7/10)

 

 

07. Σάλι Γκάρντνερ, "Σάπιο Φεγγάρι", εκδόσεις Ψυχογιός, 2013, σελ. 239(8/10)

 

 

08. Τζέιμς Τσέιζ, "Όχι ορχιδέες για τη Μις Μπλάντις", εκδόσεις Λιβάνη, 1987, σελ. 351(8/10)

 

 

09. Τζον Κάτσενμπαχ, "Στην κάψα του καλοκαιριού", εκδόσεις Καρρέ, 1989, σελ. 340(8/10)

 

 

10. Γουίτλι Στρίμπερ, "Οι λυκάνθρωποι", εκδόσεις Σίμωσι, 1980, σελ. 275(8.5/10)

 

 

11. Άντριου Βακς, "Στρέγκα", εκδόσεις Λιβάνη, 1989, σελ. 358(8.5/10)

 

 

12. Αντώνης Σαμαράκης, "Το λάθος", εκδόσεις Ελευθερουδάκη, 1965, σελ. 231(9.5/10)

 

 

13. Ντέιβιντ Πις, "Χίλια Εννιακόσια Εβδομήντα Τέσσερα", εκδόσεις Ίνδικτος, 2008, σελ. 436(9.5/10)

 

 

14. Γκράχαμ Μάστερτον, "Η εκδίκηση του Μανιτού", εκδόσεις Σίμωσι, 1980, σελ. 274(7.5/10)

 

 

15. Ντόναλντ Χάμιλτον, "Σατανικά μηχανήματα", εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, 1977, σελ. 191(8/10)

 

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5. Το Έπος των G.PELEαίων - η πραγματική ιστορία του κόσμου, Άννα Παχή, σελ. 117. Σχόλιο και τόπικ για το βιβλίο.

6. Το αγόρι που κλώτσαγε γουρούνια, Tom Baker, σελ. 131. Σχόλιο.

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

1. Philip Dick - Ο αντίστροφος κόσμος, σελ. 195

2. David Peace - Χίλια εννιακόσια εβδομήντα τέσσερα, σελ. 436

3. Θωμάς Μαστακούρης - Η γκρίζα χώρα, σελ. 184

4. Iain Banks - Εργοστάσιο σφηκών, σελ. 205

5. Τζόζεφ Κόνραντ - Τυφώνας/Φαλκ/Τα νιάτα, σελ. 306

 

Τρεις νουβέλες του Κόνραντ σε απολαυστική μετάφραση Άγγελου Τερζάκη. Σαν να διαβάζεις Καρκαβίτσα, ένα πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δόλωμα. Φρέσκο βιβλιαράκι, χτες Παρασκευή κυκλοφόρησε, την ίδια μέρα αγοράστηκε από περίπτερο, σήμερα το μεσημεράκι το άρχισα και πριν λίγη ώρα το τελείωσα. Είναι ένα βιβλίο που περίμενα καιρό και λογικό ήταν που το καταβρόχθισα έτσι, σαν πεινασμένος καρχαρίας, σε λίγες ώρες. Έξι άνθρωποι ξυπνάνε μια καυτή μέρα σ'ένα άγνωστο νησάκι κάπου στα Φλόριντα Κηζ, χωρίς να έχουν ιδέα για το πως βρέθηκαν εκεί και χωρίς να ξέρει ο ένας τον άλλο. Παρ'όλες τις διαφορές τους, από την ηλικία μέχρι το φύλο και από την σεξουαλική προτίμηση μέχρι την φυλή, έχουν ένα κοινό: Είναι και οι έξι πρεζάκια, εθισμένοι στην ηρωίνη. Στο νησάκι βρίσκουν ένα κιβώτιο με τρόφιμα και νερό και ένα γράμμα. Πρέπει να κολυμπήσουν μέχρι το απέναντι νησάκι και εκεί θα βρουν ένα ίδιο κιβώτιο, συν την καλύτερη ηρωίνη στον κόσμο. Ένα γιοτ είναι κάπου παραπέρα και τέσσερις μυστηριώδεις άντρες τους παρακολουθούν και στοιχηματίζουν. Ανάμεσα στο ένα νησί και το άλλο βρίσκονται καρχαρίες. Τα συμπτώματα στέρησης αρχίζουν να τρελαίνουν τους έξι και η μοναδική λύση σωτηρίας είναι να κολυμπήσουν κάμποσα εκατοντάδες μέτρα, για να βρουν την ηρωίνη που θα σταματήσει για λίγο τα συμπτώματα στέρησης και να δουν πως θα συνεχίσουν. Ή θα πεθάνουν άπραχτοι στο νησί που βρίσκονται και θα τσακώνονται όλη μέρα μέχρι να τρελαθούν ή θα πεθάνουν προσπαθώντας. Ή θα φανούν τυχεροί και το σαδιστικό παιχνίδι των μυστηριωδών αντρών του γιοτ θα συνεχιστεί... Πρώτη συγγραφική προσπάθεια του νεαρού Μέσαμ, και παρ'όλες τις όποιες αδυναμίες που είναι λογικό να υπάρχουν, σίγουρα πρόκειται για μια ενδιαφέρουσα και συναρπαστική ανάγνωση. Το βιβλίο διαβάζεται απνευστί και η ώρα περνά γρήγορα χωρίς να το καταλάβεις. Είναι γεμάτο δράση, σασπένς και σκηνές με αίμα, δαγκωνιές και όλα τα καλούδια. Άλλωστε δεν νομίζω να υπάρχουν πολλά βιβλία με καρχαρίες εναντίον ηρωινομανών σε στέρηση. Η αφήγηση είναι σε τρίτο πρόσωπο και έτσι βλέπουμε τις σκέψεις όλων. Υπάρχουν κεφάλαια στα οποία βλέπουμε τις κινήσεις των έξι αγνώστων ναρκομανών λίγες μέρες πριν βρεθούν στο ερημονήσι και έτσι παίρνουμε μια ιδέα και για την ζωή που έκαναν. Όχι βέβαια ότι είναι δύσκολο να φανταστούμε... Η γραφή είναι καλή και ευκολοδιάβαστη, βοηθάει και αυτή στην γρήγορη ανάγνωση. Επιγραμματικά, είναι ένα αρκετά συναρπαστικό θρίλερ που κύριος σκοπός του είναι να ψυχαγωγήσει. Είναι ιδανικό για διάβασμα σε μια παραλία το καλοκαίρι... Α, και φωνάζει από μακριά και δυνατά ότι πρέπει να γίνει ταινία, είναι απόλυτα κινηματογραφίσιμο και θα πουλήσει κάμποσα εισιτήρια...

 

-Ιανουάριος

 

01. Τζέιμς Ελρόι, "Αίμα στο φεγγάρι", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2006, σελ. 349(8/10)

02. Ντελακόρτα, "Ντίβα", εκδόσεις Aquarius, 1986, σελ. 145(7.5/10)

03. Χ. Φ. Λάβκραφτ, "Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ", εκδόσεις Αίολος, 1988, σελ. 246(9.5/10)

04. Μαρκ Άλπερτ, "Αφανισμός", εκδόσεις Τραυλός, 2013, σελ. 556(8/10)

05. Κωνσταντίνος Κέλλης, "Το φως μέσα μου", εκδόσεις Momentum, 2013, σελ. 327(8.5/10)

06. Ρίτσαρντ Πάουελ, "Θ'ανοίξω πέντε τάφους", εκδόσεις Κισσός, 1965(?), σελ. 126(7/10)

07. Σάλι Γκάρντνερ, "Σάπιο Φεγγάρι", εκδόσεις Ψυχογιός, 2013, σελ. 239(8/10)

08. Τζέιμς Τσέιζ, "Όχι ορχιδέες για τη Μις Μπλάντις", εκδόσεις Λιβάνη, 1987, σελ. 351(8/10)

09. Τζον Κάτσενμπαχ, "Στην κάψα του καλοκαιριού", εκδόσεις Καρρέ, 1989, σελ. 340(8/10)

10. Γουίτλι Στρίμπερ, "Οι λυκάνθρωποι", εκδόσεις Σίμωσι, 1980, σελ. 275(8.5/10)

11. Άντριου Βακς, "Στρέγκα", εκδόσεις Λιβάνη, 1989, σελ. 358(8.5/10)

12. Αντώνης Σαμαράκης, "Το λάθος", εκδόσεις Ελευθερουδάκη, 1965, σελ. 231(9.5/10)

13. Ντέιβιντ Πις, "Χίλια Εννιακόσια Εβδομήντα Τέσσερα", εκδόσεις Ίνδικτος, 2008, σελ. 436(9.5/10)

14. Γκράχαμ Μάστερτον, "Η εκδίκηση του Μανιτού", εκδόσεις Σίμωσι, 1980, σελ. 274(7.5/10)

15. Ντόναλντ Χάμιλτον, "Σατανικά μηχανήματα", εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, 1977, σελ. 191(8/10)

16. Τζ. Κεντ Μέσαμ, "Δόλωμα", εκδόσεις Bell, 2014, σελ. 269(8/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Έξι άνθρωποι ξυπνάνε μια καυτή μέρα σ'ένα άγνωστο νησάκι κάπου στα Φλόριντα Κηζ, χωρίς να έχουν ιδέα για το πως βρέθηκαν εκεί και χωρίς να ξέρει ο ένας τον άλλο. Παρ'όλες τις διαφορές τους, από την ηλικία μέχρι το φύλο και από την σεξουαλική προτίμηση μέχρι την φυλή, έχουν ένα κοινό: Είναι και οι έξι πρεζάκια, εθισμένοι στην ηρωίνη. Στο νησάκι βρίσκουν ένα κιβώτιο με τρόφιμα και νερό και ένα γράμμα. Πρέπει να κολυμπήσουν μέχρι το απέναντι νησάκι και εκεί θα βρουν ένα ίδιο κιβώτιο, συν την καλύτερη ηρωίνη στον κόσμο. Ένα γιοτ είναι κάπου παραπέρα και τέσσερις μυστηριώδεις άντρες τους παρακολουθούν και στοιχηματίζουν. Ανάμεσα στο ένα νησί και το άλλο βρίσκονται καρχαρίες. Τα συμπτώματα στέρησης αρχίζουν να τρελαίνουν τους έξι και η μοναδική λύση σωτηρίας είναι να κολυμπήσουν κάμποσα εκατοντάδες μέτρα, για να βρουν την ηρωίνη που θα σταματήσει για λίγο τα συμπτώματα στέρησης και να δουν πως θα συνεχίσουν. Ή θα πεθάνουν άπραχτοι στο νησί που βρίσκονται και θα τσακώνονται όλη μέρα μέχρι να τρελαθούν ή θα πεθάνουν προσπαθώντας. Ή θα φανούν τυχεροί και το σαδιστικό παιχνίδι των μυστηριωδών αντρών του γιοτ θα συνεχιστεί...[...] Υπάρχουν κεφάλαια στα οποία βλέπουμε τις κινήσεις των έξι αγνώστων ναρκομανών λίγες μέρες πριν βρεθούν στο ερημονήσι και έτσι παίρνουμε μια ιδέα και για την ζωή που έκαναν.

 

Θυμίζει και σε κανέναν άλλο Lost όλο αυτό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

1. Το Φως μέσα μου, Κωνσταντίνος Κέλλης, Momentum.

2.Η Γκρίζα χώρα και άλλες ιστορίες από τον μακρινό βορρά, Θωμάς Μαστακούρης, Ars Nocturna.

3. Ιστορίες Επιστημονικής Φαντασίωσης, Δημήτρης Σπυρίδωνος, Συμπαντικές Διαδρομές.

4.Από τη Σκόνη, Τέτη Θεοδώρου, Ars Nocturna.

5.Γη!, Stefano Benni, εκδ. Παρατηρητής.

6. Σκέψου σαν δεινόσαυρος, ανθολογία εφ διηγημάτων, Παρά Πέντε.

7.Η αστυνομία της βιβλιοθήκης, Stephen King, Επιλογή. Όχι κι άσχημο, καλογραμμένο και μου κράτησε το ενδιαφέρον ως το τέλος. Αλλά μερικά σημεία είναι πιο σαχλαμάρες κι από την παλλόμενη κερασόπιτα στο Thinner. Και γενικά είχα συνεχώς την εντύπωση ότι ο συγγραφέας προσπαθεί με το ζόρι να βγάλει κάτι τρομαχτικό από ασήμαντα γεγονότα και καταστάσεις. Άσε το κόλλημα που έχουν οι Αμερικάνοι να τα πηγαίνουν όλα στην παιδική κακοποίηση. Ψυχικά τραύματα προκαλούνται και από πράξεις που δεν είναι παράνομες, το έχει σκεφτεί κανείς αυτό;

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Από μια Μπιούικ 8- Stephen King (σελ. 477) 6,5/10
2. Έλος- Πέτρος Τσαλπατούρος (σελ. 94) 8,5/10
3. Γένεσις 1:26- Lucas Marmaduke (σελ. 124) 9/10
4. The Sandman- Οι κυνηγοί των ονείρων- Neil Gaiman(Πρώτη επαφή) (σελ. 132) 9/10
5. Coraline, Ένα σπίτι στην ομίχλη- Neil Gaiman (σελ. 180) 8/10
6. Ο Νυχτοβάτης- Thomas Tessier (σελ. 191) 7/10
7. Η φωνή της σκιάς μας- Jonathan Carroll (σελ. 181) 7/10
8. Το ηλεκτρικό πρόβατο- Philip Dick (σελ.203) 7,5/10

9. Μικρά ανατριχιαστικά νανουρίσματα- Madame M (σελ.126) 6/10
10. Μικρά φρικιαστικά νανουρίσματα- Madame M (σελ. 125) 6/10
11. Ο μελαγχολικός θάνατος του Στρειδάκη και άλλες ιστορίες- Tim Burton (σελ. 123) 6,5/10
12. Τα χρόνια της αρρώστιας- Norman Spinrad (σελ. 112) 9/10
13. Η φάρμα των ζώων- George Orwell (σελ. 125) 8,5/10

Τώρα διαβάζω το "Εργοστάσιο σφηκών"- Ian Banks
Link to comment
Share on other sites

1. Ζόμπυ, Τζ Κάρολ Όουτς

2. Μανιτού-Αρμαγεδών, Γκρ Μάστερτον

3. Ίντιγκο, Γκρ Τζόυς: Μου άρεσε τούτο, αν και σαφέστατα δεν είναι Τρόμου. Το γεγονός βέβαια ότι το είχαν επισημάνει αρκετά παιδιά που το είχαν διαβάσει νωρίτερα, βοήθησε στο να μην με ενοχλήσει και τόσο καθώς ήξερα τι να περιμένω. Αρκετά καλογραμμένο, με ιδιαίτερους και πειστικούς χαρακτήρες, αλλά πραγματικά δεν κατάλαβα τι άκριβώς ήθελε να πει ο "ποιητής", καθώς είναι πολλαπλοί οι άξονες πάνω στους οποίους στηρίζεται το στόρυ. Είναι μία ιστορία μυστηρίου; Είναι ένα love story δύο ανθρώπων που δεν είναι δυνατόν να είναι μαζί; Είναι ένα σχόλιο για τις σχέσεις πατεράδων και γιών; Όλα μαζί; Δύσκολο να πεις, καθώς το βάρος της αφήγησης έμοιαζε να μετατοπίζεται κάθε λίγο και λιγάκι...

4. Το Φως μέσα μου, Ντίνος Κέλλης: Βιβλιάρα από τις λίγες, η καλύτερη συλλογή Τρόμου που έχω διαβάσει εδώ και καιρό!!! Αναλυτικά σχόλια σύντομα στο τόπικ του συγγραφέα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3. Ίντιγκο, Γκρ Τζόυς: Μου άρεσε τούτο, αν και σαφέστατα δεν είναι Τρόμου. Το γεγονός βέβαια ότι το είχαν επισημάνει αρκετά παιδιά που το είχαν διαβάσει νωρίτερα, βοήθησε στο να μην με ενοχλήσει και τόσο καθώς ήξερα τι να περιμένω. Αρκετά καλογραμμένο, με ιδιαίτερους και πειστικούς χαρακτήρες, αλλά πραγματικά δεν κατάλαβα τι άκριβώς ήθελε να πει ο "ποιητής", καθώς είναι πολλαπλοί οι άξονες πάνω στους οποίους στηρίζεται το στόρυ. Είναι μία ιστορία μυστηρίου; Είναι ένα love story δύο ανθρώπων που δεν είναι δυνατόν να είναι μαζί; Είναι ένα σχόλιο για τις σχέσεις πατεράδων και γιών; Όλα μαζί; Δύσκολο να πεις, καθώς το βάρος της αφήγησης έμοιαζε να μετατοπίζεται κάθε λίγο και λιγάκι...

Και εμένα μου άρεσε για τους ίδιους λόγους

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το πόστ προτείνουμε βιβλία που θα διαβάσουε το 14...? Αυτό το μήνα διάβασα  σε μία στροφή στην ελληνική λογοτεχνία πολλά με καλύτερο το Μπάρμπα Γκόριο  την Ανάσταση του Τολστόι και το όνομα του ρόδου 

Edited by Demian
Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το πόστ προτείνουμε βιβλία που θα διαβάσουε το 14...? Αυτό το μήνα διάβασα  σε μία στροφή στην ελληνική λογοτεχνία πολλά με καλύτερο το Μπάρμπα Γκόριο  την Ανάσταση του Τολστόι και το όνομα του ρόδου 

Καλώς τον.

 

Σε αυτό το ποστ μετράμε τα βιβλία που διαβάσαμε μέσα στο 2014, παλεύοντας να φτάσουμε τα 50.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είδα φώς και μπήκα :) να πώ κι εγώ τα δικά μου 

 

1.Ρυθμιστές-Κίνγκ

2.Ο πίνακας της Φλάνδρας-Ρεβέρτε

3.Υφαντόκοσμος-Μπάρκερ

4.Το στρίψιμο της βίδας-Τζέημς

5.Το ταχυδρομείο-Μπουκόφσκι

6.Ο ζητιάνος-Καρκαβίτσας

7.Το διαβατήριο-Σαμαράκης

8.Η μετανάστρια-Παπαδιαμάντης

9.Κίτρινος φάκελος-Καραγάτσης

10.Τα ρεμάλια ήρωες-Τσιφόρος

11.Ο φωταγωγός-Σαραμάγκου

Edited by Ρασκόλνικωφ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Το Φως μέσα μου, Κωνσταντίνος Κέλλης, Momentum.

2.Η Γκρίζα χώρα και άλλες ιστορίες από τον μακρινό βορρά, Θωμάς Μαστακούρης, Ars Nocturna.

3. Ιστορίες Επιστημονικής Φαντασίωσης, Δημήτρης Σπυρίδωνος, Συμπαντικές Διαδρομές.

4.Από τη Σκόνη, Τέτη Θεοδώρου, Ars Nocturna.

5.Γη!, Stefano Benni, εκδ. Παρατηρητής.

6. Σκέψου σαν δεινόσαυρος, ανθολογία εφ διηγημάτων, Παρά Πέντε.

7.Η αστυνομία της βιβλιοθήκης, Stephen King, Επιλογή.

8. Θα φωνάξω την αστυνομία, Ίρβινγκ Γιάλομ, Άγρα. Μικρή νουβέλα με θέμα έναν φίλο του Γιάλομ, ο οποίος του διηγείται πώς μια πρόσφατη εμπειρία του (η φορά που χρειάστηκε να πει "θα φωνάξω την αστυνομία") του θύμισε ένα συμβάν στην Ουγγαρία, όταν ήταν μικρός την εποχή των ναζί. Πολύ μικρό για να γίνει βιβλίο, αλλά όχι άσχημο. Έτσι που γράφει ο Γιάλομ με το ζόρι μπορεί να θεωρηθεί λογοτεχνία - είναι σαν να σε έχει καλέσει σε γεύμα και σου διηγείται ιστορίες, καθόλου συμβολικό και χωρίς συγγραφικά τεχνάσματα. Ορίστε πώς το tell δεν είναι ανάγκη να περνάει τον αναγνώστη για βλάκα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το σύνδρομο της Σελήνης. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ:  Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ  

 

-Ιανουάριος

 

01. Τζέιμς Ελρόι, "Αίμα στο φεγγάρι", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2006, σελ. 349(8/10)

02. Ντελακόρτα, "Ντίβα", εκδόσεις Aquarius, 1986, σελ. 145(7.5/10)

03. Χ. Φ. Λάβκραφτ, "Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ", εκδόσεις Αίολος, 1988, σελ. 246(9.5/10)

04. Μαρκ Άλπερτ, "Αφανισμός", εκδόσεις Τραυλός, 2013, σελ. 556(8/10)

05. Κωνσταντίνος Κέλλης, "Το φως μέσα μου", εκδόσεις Momentum, 2013, σελ. 327(8.5/10)

06. Ρίτσαρντ Πάουελ, "Θ'ανοίξω πέντε τάφους", εκδόσεις Κισσός, 1965(?), σελ. 126(7/10)

07. Σάλι Γκάρντνερ, "Σάπιο Φεγγάρι", εκδόσεις Ψυχογιός, 2013, σελ. 239(8/10)

08. Τζέιμς Τσέιζ, "Όχι ορχιδέες για τη Μις Μπλάντις", εκδόσεις Λιβάνη, 1987, σελ. 351(8/10)

09. Τζον Κάτσενμπαχ, "Στην κάψα του καλοκαιριού", εκδόσεις Καρρέ, 1989, σελ. 340(8/10)

10. Γουίτλι Στρίμπερ, "Οι λυκάνθρωποι", εκδόσεις Σίμωσι, 1980, σελ. 275(8.5/10)

11. Άντριου Βακς, "Στρέγκα", εκδόσεις Λιβάνη, 1989, σελ. 358(8.5/10)

12. Αντώνης Σαμαράκης, "Το λάθος", εκδόσεις Ελευθερουδάκη, 1965, σελ. 231(9.5/10)

13. Ντέιβιντ Πις, "Χίλια Εννιακόσια Εβδομήντα Τέσσερα", εκδόσεις Ίνδικτος, 2008, σελ. 436(9.5/10)

14. Γκράχαμ Μάστερτον, "Η εκδίκηση του Μανιτού", εκδόσεις Σίμωσι, 1980, σελ. 274(7.5/10)

15. Ντόναλντ Χάμιλτον, "Σατανικά μηχανήματα", εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, 1977, σελ. 191(8/10)

16. Τζ. Κεντ Μέσαμ, "Δόλωμα", εκδόσεις Bell, 2014, σελ. 269(8/10)

17. Άρθουρ Κλαρκ, "Το σύνδρομο της Σελήνης", εκδόσεις Λυχνάρι, 1985, σελ. 140(7/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  1. Mini Festival of Horror and Grotesque, σελ. 111
  2. Ο Ωκεανός στην Άκρη του Δρόμου, Neil Gaiman, εκδ. Σελήνη, σελ. 221 (9,5/10)
  3. Ravenor, Dan Abnett, σελ. 258 (8/10)
  4. Άλλοι, James Herbert, εκδ. Οξύ, σελ. 448 (8,5/10)

 

Ωραίο βιβλίο τρόμου-μυστηρίου με έντονες σκηνές που καταφέρνουν να σε ανατριχιάσουν. Ιδιαίτερο θέμα, ιδίως αν πιστέψουμε τον συγγραφέας πως στηρίζεται σε πραγματικά γεγονότα. Έχω δύο θέματα όμως: 1) το μέγεθος. Το βρήκα υπερβολικά μεγάλο και αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο στυλ του Herbert. Υπερανέλυε τα πάντα. Αντί δηλαδή να πει ‘χτύπησα το κουδούνι’, αρχίζει και λέει ‘ύψωσα το δεξί μου χέρι και αφού τέντωσα το μεσαίο δάχτυλο στο οποίο φορούσα όπως πάντα το δαχτυλίδι με τη γυαλιστερή μαύρη ημιπολύτιμη πέτρα –το είχα αγοράσει πριν από επτά χρόνια από κάποιον μαύρο κλεπταποδόχο για τρεις λίρες- το κράτησα για δύο δευτερόλεπτα πάνω στο κουδούνι της εξώπορτας κτλ κτλ, για μερικές παραγράφους ακόμα! 2) το ύφος της αφήγησης. Δεδομένου πως αφηγητής είναι ο πρωταγωνιστής, αφήγηση σε πρώτο πρόσωπο δλδ, περίμενα μια σταθερότητα στο λεξιλόγιό του. Και όμως, στις 448 σελίδες έπεσα πάνω σε δύο τρεις άγνωστες λέξεις (‘υλακή’, ‘έξεις’ και άλλη μια), δίπλα σε εκφράσεις του στυλ ‘άρον άρον’ και ‘πατείς με πατώς σε’. Δεν ξέρω αν έτσι γράφει ο Herbert, δεν έχω διαβάσει άλλο δικό του, αλλά με ξένισε, δεν με έπειθε. Φίλτατε Κόμη, μήπως θα μπορούσες να μου λύσεις την απορία; Δική σου απόφαση ήταν ή οντως έτσι γράφει ο συγγραφέας;

Γενικά πάντως, το προτείνω ανεπιφύλακτα, ιδίως αν το βρείτε όπως και εγώ σε παζάρι, στην εξευτελιστική τιμή των 4-4,5 ευρώ.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ας φτιάξω και εγώ την λίστα μου σιγά-σιγά...

 

Ιανουαριος

 

1. Sloan Robin .Το παράξενο βιβλιοπωλείο του κυρίου Πενάμπρα.(8/10)

2. Δέλτα Πηνελόπη. Για την Πατρίδα.

3. Herbert James .Αλλοι.(8/10)

Link to comment
Share on other sites

1. Siren promised, Jeremy Robert Johnson (173)

2. Succulent Prey - Wrath James White (307)

3. Babushka Universalis - Νίκος Παπαδόπουλος, Εκδόσεις Δίαυλος (132)

4. Ανέκδοτο μυθιστόρημα μέλους του φόρουμ (329)

 

Δεν ξέρετε πόσο καιρό ονειρευόμουν να το γράψω αυτό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

1. Siren promised, Jeremy Robert Johnson (173)

2. Succulent Prey - Wrath James White (307)

3. Babushka Universalis - Νίκος Παπαδόπουλος, Εκδόσεις Δίαυλος (132)

4. Ανέκδοτο μυθιστόρημα μέλους του φόρουμ (329)

 

Δεν ξέρετε πόσο καιρό ονειρευόμουν να το γράψω αυτό!

 

 

Ποιο είναι το εν λόγω μέλος του φόρουμ; (κι εγώ επίσης ήθελα καιρό να το ρωτήσω αυτό σε κάποιον). Και επίσης περιμένω την απάντησή σου σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

 

  1. Mini Festival of Horror and Grotesque, σελ. 111
  2. Ο Ωκεανός στην Άκρη του Δρόμου, Neil Gaiman, εκδ. Σελήνη, σελ. 221 (9,5/10)
  3. Ravenor, Dan Abnett, σελ. 258 (8/10)
  4. Άλλοι, James Herbert, εκδ. Οξύ, σελ. 448 (8,5/10)

 

2) το ύφος της αφήγησης. Δεδομένου πως αφηγητής είναι ο πρωταγωνιστής, αφήγηση σε πρώτο πρόσωπο δλδ, περίμενα μια σταθερότητα στο λεξιλόγιό του. Και όμως, στις 448 σελίδες έπεσα πάνω σε δύο τρεις άγνωστες λέξεις (‘υλακή’, ‘έξεις’ και άλλη μια), δίπλα σε εκφράσεις του στυλ ‘άρον άρον’ και ‘πατείς με πατώς σε’. Δεν ξέρω αν έτσι γράφει ο Herbert, δεν έχω διαβάσει άλλο δικό του, αλλά με ξένισε, δεν με έπειθε. Φίλτατε Κόμη, μήπως θα μπορούσες να μου λύσεις την απορία; Δική σου απόφαση ήταν ή οντως έτσι γράφει ο συγγραφέας;

Γενικά πάντως, το προτείνω ανεπιφύλακτα, ιδίως αν το βρείτε όπως και εγώ σε παζάρι, στην εξευτελιστική τιμή των 4-4,5 ευρώ.

 

Ειλικρινά δεν θυμάμαι. Το πρόβλημα, όμως, είναι ότι η υλακή και οι έξεις είναι λέξεις απόλυτα ενταγμένες στο λεξιλόγιό μου, που δεν μου κάνουν την εντύπωση που κάνουν σε εσένα. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην στέκονται δίπλα στο άρον άρον και το πατείς με πατώ σε. Δεν έβαλα ένα οκτάχρονο να πει "τοιουτοτρόπως" ας πούμε.  :)

Edited by Count Baltar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..