Jump to content

Τρομοπρόκληση 2014: Γνωρίστε τα τέρατα


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Ήδη στη λίστα με τα προς ανάγνωση έχω σίγουρα τις κατηγορίες 1,3,4,5.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμμετέχω και εγώ αν και δεν παίρνω όρκο ότι θα καταφέρω να ολοκληρώσω το project γιατί δεν νομίζω να έχω βιβλία που να ανήκουν σε όλες τις κατηγορίες. Με μία πρώτη σκέψη πάντως μπορώ να καλύψω τα 2,3,4,5,7 και 9.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και δεν έχω τόσο πολύ υλικό από αυτή τη λίστα, έχω σκοπό όμως να αγοράσω αρκετό τρόμο φέτος. Τώρα, ξέρω που θα κατευθυνθώ. Η διεργασία να επιλέξω κάτι που να ταιριάζει στη λίστα πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

l_3c594240-84aa-11e1-9c4d-57122fe00002.j

 

Επειδή έχω ένα κάρο συλλογές διηγημάτων και ανθολογίες που περιμένουν, τι λένε οι κανόνες για αυτά; Ας πούμε για το 9. βλέπω το "Σκιές πάνω από το Ίνσμουθ" από Jemma press που με περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

l_3c594240-84aa-11e1-9c4d-57122fe00002.j

 

Επειδή έχω ένα κάρο συλλογές διηγημάτων και ανθολογίες που περιμένουν, τι λένε οι κανόνες για αυτά; Ας πούμε για το 9. βλέπω το "Σκιές πάνω από το Ίνσμουθ" από Jemma press που με περιμένει.

Αν είναι θεματικές πιάνουν. Ή αν έχουν μία νουβέλα και μετά συμπληρωματικές ιστορίες, οπότε πιάνει η νουβέλα

Link to comment
Share on other sites

Φανταστική ιδέα! Θα έχει ενδιαφέρον η αναζήτηση των βιβλίων...

 

edit: Με μεταλλαγμένα ζώα ή ανθρώπους δεν μου 'ρχεται κάτι στο νου. Καμιά ιδέα;

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Φανταστική ιδέα! Θα έχει ενδιαφέρον η αναζήτηση των βιβλίων...

 

edit: Με μεταλλαγμένα ζώα ή ανθρώπους δεν μου 'ρχεται κάτι στο νου. Καμιά ιδέα;

 

The Fly

Link to comment
Share on other sites

 

Φανταστική ιδέα! Θα έχει ενδιαφέρον η αναζήτηση των βιβλίων...

 

edit: Με μεταλλαγμένα ζώα ή ανθρώπους δεν μου 'ρχεται κάτι στο νου. Καμιά ιδέα;

 

The Fly

 

 

Το έχω διαβάσει και ήταν πολύ καλό. Όλο και κάτι άλλο θα υπάρχει στα ελληνικά, δεν μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

Και το Νησί του Δρ.Μορώ είναι μια λύση, ε; 

 

Να πάρει, και αυτό το έχω διαβάσει. Χμ...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

E τοτε κοιτα κατι απο Σιμωσι. Παιζει πολυ μεταλλαξη σε διαφορα ειδη: ακριδες, αραχνες, καβουρια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E τοτε κοιτα κατι απο Σιμωσι. Παιζει πολυ μεταλλαξη σε διαφορα ειδη: ακριδες, αραχνες, καβουρια..

 

Άντε μπράβο! Δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό... Αράχνες και Καβούρια έχω διαβάσει, αλλά Ακρίδες ή Σκαθάρια ακόμα δεν είχα την τύχη... Οπότε εγώ έκλεισα, έχω ήδη βρει τα υπόλοιπα... (αύριο θα ποστάρω την λίστα).

Link to comment
Share on other sites

Φανταστική ιδέα! Θα έχει ενδιαφέρον η αναζήτηση των βιβλίων...

 

edit: Με μεταλλαγμένα ζώα ή ανθρώπους δεν μου 'ρχεται κάτι στο νου. Καμιά ιδέα;

 Μεταμόρφωση-Κάφκα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταστική ιδέα! Θα έχει ενδιαφέρον η αναζήτηση των βιβλίων...

 

edit: Με μεταλλαγμένα ζώα ή ανθρώπους δεν μου 'ρχεται κάτι στο νου. Καμιά ιδέα;

Εγω στη λιστα μου εχω το "ψυχρο δερμα" του Πινιολ. Αν δε μου βγει το ριχνω στα αιμοβορα σκαθαρια.

 

ΥΓ: καλο ειναι να μην εχετε μονο μια επιλογη, γιατι ισως να μη σας βγει αυτο που νομιζετε

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση βρε Μιχάλη. Το Nightwatch παίζει σε κάποια κατηγορία; :tease:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά διάλεξα να διαβάσω:

 

1) Οράτιος Ουόλπολ: Το Κάστρο του Οτράντο

2) Τόμας Τέσιερ: Ο Νυχτοβάτης

3) Μπραμ Στόουκερ: Ντράκουλα

4) Μαξ Μπρουκς: Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος

5) Ράμσεϊ Κάμπελ: Το Πρόσωπο που Πρέπει να Πεθάνει

6) Χέρμπερτ Τζορτ Γουέλς: Το Νησί του Δρ. Μορώ

7) Γκράχαμ Μάστερτον: Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται

8) Τζορτζ Μακντόναλντ: Λίλιθ

9) Brian Lumley: The Whisperer and Other Voices

10) Γκράχαμ Τζόις: Το Σκοτεινό Ημερολόγιο

 

Δεν ξέρω κατά πόσο τα 1 και 6 ανταποκρίνονται στο θέμα τους. Αν όχι, όποιος έχει τίποτα κατά νου ας προτείνει κάτι.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτη σκέψη για το 10, "η γυναίκα με το νούμερο 13" του Σομόθα, (από τα καλύτερα βιβλία που διάβασα το 2012) και το "Σκοτεινό Ημερολόγιο" του Graham Joyce.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτά διάλεξα να διαβάσω:

 

1) Οράτιος Ουόλπολ: Το Κάστρο του Οτράντο

2) Τόμας Τέσιερ: Ο Νυχτοβάτης

3) Μπραμ Στόουκερ: Ντράκουλα

4) Τζόις Κάρολ Όουτς: Ζόμπι

5) Ράμσεϊ Κάμπελ: Το Πρόσωπο που Πρέπει να Πεθάνει

6) Χέρμπερτ Τζορτ Γουέλς: Το Νησί του Δρ. Μορώ

7) Γκράχαμ Μάστερτον: Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται

8) Τζορτζ Μακντόναλντ: Λίλιθ

9) Brian Lumley: The Whisperer and Other Voices

10) -

 

Δεν ξέρω κατά πόσο τα 1 και 6 ανταποκρίνονται στο θέμα τους. Αν όχι, όποιος έχει τίποτα κατά νου ας προτείνει κάτι. Όπως επίσης και για το 10 που με μία πρώτη σκέψη, δεν φαίνεται να έχω κάτι στην βιβλιοθήκη μου. Δεν ξέρω αν έχει βγάλει τίποτα σχετικό το Οξύ.

 

Ας με διορθωσει ο Nihillio αν κανω λαθος αλλα πιστευω πως θα δεχτει πχ Το Μωρο της Ροζμαρυ για το 10.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα διαβάσω ''Το Σκοτεινό Ημερολογίο'' γιατί είναι το μόνο από τα τρία που προτείνατε που έχω. Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά διάλεξα να διαβάσω:

 

 

4) Τζόις Κάρολ Όουτς: Ζόμπι

 

 

Δεν ξέρω κατά πόσο τα 1 και 6 ανταποκρίνονται στο θέμα τους. Αν όχι, όποιος έχει τίποτα κατά νου ας προτείνει κάτι. Όπως επίσης και για το 10 που με μία πρώτη σκέψη, δεν φαίνεται να έχω κάτι στην βιβλιοθήκη μου. Δεν ξέρω αν έχει βγάλει τίποτα σχετικό το Οξύ.

 

Δημήτρη δεν θα έλεγα ότι το Ζόμπι της Όουτς έχει να κάνει με τα γνωστά ζόμπι... Το Παγκόσμιος Πόλεμος Ζ ταιριάζει 100%...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτά διάλεξα να διαβάσω:

 

 

4) Τζόις Κάρολ Όουτς: Ζόμπι

 

 

Δεν ξέρω κατά πόσο τα 1 και 6 ανταποκρίνονται στο θέμα τους. Αν όχι, όποιος έχει τίποτα κατά νου ας προτείνει κάτι. Όπως επίσης και για το 10 που με μία πρώτη σκέψη, δεν φαίνεται να έχω κάτι στην βιβλιοθήκη μου. Δεν ξέρω αν έχει βγάλει τίποτα σχετικό το Οξύ.

 

Δημήτρη δεν θα έλεγα ότι το Ζόμπι της Όουτς έχει να κάνει με τα γνωστά ζόμπι... Το Παγκόσμιος Πόλεμος Ζ ταιριάζει 100%...

 

 

Α δεν το ήξερα αυτό. Θα διαβάσω αυτό λοιπόν, thanks.

Link to comment
Share on other sites

Μια πρωτη λιστα με καθε επιφυλαξη:

 

 

  1. Φαντάσματα - ΨΙΘΥΡΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ / RICHARD MATHESON
  2. Λυκάνθρωποι - ΜΑΤΩΜΕΝΟ ΦΕΓΓΑΡΙ / S.P. SOMTOW
  3. Βρικόλακες - ΠΑΛΟΥΚΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ / RICHARD LAYMON
  4. Ζόμπι - WORLD WAR Z / MAX BROOKS
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι - ΤΟ ΚΡΥΦΤΟ / JACK KETCHUM, εδω παιζουν πολλες επιλογες αμα το Κρυφτο δεν εχει να κανει με serial killer.
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - AΡΑΧΝΕΣ / RICHARD LEWIS
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝΙΤΟΥ / GRAHAM MASTERTON
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Η ΝΕΡΑΙΔΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ - GRAHAM JOYCE
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - 'H THN ΣΚΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ/ ΧΦΛ (ΑΙΟΛΟΣ) μιας και η πρωτη αναγνωση απο Κακτο πριν καμια 15 χρονια ηταν τραυματικη ή καμια αμερικανικη συλλογη πχ CTHULHU 2000 που δεν την εχω ολοκληρωσει.
  10. Μάγοι/Μάγισσες - Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 13 / ΧΟΣΕ ΚΑΡΛΟΣ ΣΟΜΟΘΑ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μωρό της Ρόζμαρι νομίζω μετράει, το Ζόμπι της Όουτς έχει να κάνει με κατα συρροή δολοφόνο.

 

Οι δικές μου προβλέψεις:

  1. Φαντάσματα - Το στοίχειωμα του Χιλ Χάουζ
  2. Λυκάνθρωποι - Ίσως ο Νυχτοβάτης του Tessier, που θέλω να ξαναδιαβάσω κάποια στιγμή. Αλλιώς... χμ, ακούω προτάσεις (το Ματωμένο Φεγγάρι το έχω διαβάσει ήδη). Μόλις θυμήθηκα ότι έχω και το Wagner the Werewolf, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα το παλαίψω.
  3. Βρικόλακες - Βαμπίρικ από Simon Clark ή ο Νεκροσκόπος 2
  4. Ζόμπι - Μάλλον το World War Z αν δε βρω τίποτα ζόμπια στα όσα έχω από τη γνώστη μαύρη σειρά.
  5. Κατά συρροή δολοφόνοι - Αυτό είναι ευκολάκι. Μάλλον το "Αντικλείδι" του δε-θυμάμαι-τώρα ή κανένα από Σιμώσι
  6. Μεταλλαγμένα ζώα ή άνθρωποι - Ψυχρό Δέρμα του Πινιόλ
  7. Δαίμονες ή αρχαίοι θεοί - Έχω τρεις ή τέσσερις Masterton αδιάβαστους... nuff said
  8. Νεραίδες, ξωτικά και άλλα Μυθολογικά πλάσματα - Δεν έχω σκεφτεί ακόμα κάτι.
  9. Μεγάλοι Παλαιοί ή οι ακόλουθοί τους - Resume with monsters του William Browning Spencer
  10. Μάγοι/Μάγισσες -  To the devil a daughter - Dennis Whitley

Καλή μας ανάγνωση

Edited by Nihilio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..