Jump to content

Watchmen (2009)


Drunk Elf
 Share

Recommended Posts

Αν δεν ήταν βασισμένο σε ένα τόσο γαμάτο Graphic novel θα έλεγα ότι πρόκειται για απίστευτη πατάτα. Ίσως, κάπως, να το σώσουν, αλλιώς μου έβγαλε ένα τρελό campiness, ειδικά το πρώτο μισό του τρέηλερ

 

Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω. Εγώ είδα τα καρέ του κόμικ ζωντανεμένα. Τι ακριβώς περίμενες δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    18

  • araquel

    11

  • I robot

    10

  • JohnMad

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Συμφωνώ, εν μέρη, με Νιχίλιο. Αν δεν είχα διαβάσει το κόμικ, θα έλεγα πως πρόκειται για άλλη μια ιστορία σουπερ-ηρώων που πάνε να σώσουν τον κόσμο. Στο τρέιλερ τουλάχιστον, πουθενά δεν φαίνεται το βάθος αυτής της πολυδιάστατης ιστορίας του Mooore, η οποία δεν μου άφησε επ ουδενί την αίσθηση απλώς μασκαρεμένων τυπάδων, οι οποίοι, εν αντιθέση με το κόμικ, χωρίς δισταγμό, παρουσιάζονται υπερβολικά γοητευτικοί και γυαλισμένοι.

Η δύναμη της ιστορίας βρίσκεται στους διαλόγους, τις δραματικές σκηνές και την εξιστόρηση του ένδοξου παρελθόντος σε σύνδεση με το μουντό παρόν και όχι στις εικόνες ανθρώπων να βγαίνουν μέσα απο την καταστροφή με "ύφος" και πόζα.

Τουλάχιστον τα τρέιλερ μόνο αυτό δείχνουν και δεν μαρτυρούν ταινία η οποία είναι διαποτισμένη απο το λογοτεχνικό και ξεχωριστό ύφος του βιβλίου. Αν η μεταφορά είναι σωστή, θα πρέπει να είναι μια απο τις πιο ξεχωριστές ταινίες με τέτοιο θέμα, όπως ήταν και το βιβλίο. Κάτι τέτοιο δεν φαίνεται.

 

Παρολαυτά, ένα τρέιλερ είναι και μάλιστα ωραίο. Έχει πέσει δουλειά στην ταινία. Και απλή περιπέτεια να βγει, θα είναι σίγουρα πολύ δυνατή. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

post-217-1235149025_thumb.jpg

 

:rofl2:

 

Σημείωση: Το προϊόν είναι αυθεντικό για την προώθηση της ταινίας κι όχι φωτομοντάζ.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε χτες η πρεμιέρα στο Λονδίνο και ο Αγγλικός τύπος στην πλειοψηφία του ενθουσιάστηκε με την ταινία! Αυτό είναι καλό σημάδι γιατί οι Άγγλοι είναι συνήθως αυστηροί στις κριτικές τους.

 

After a hectic history of rewrites, studio rejections, budget heedlessness, and legal wrangling, the $120-million Watchmen had its premiere in London Monday. Based on the graphic novels by British writer Alan Moore and illustrator Dave Gibbons, the movie is regarded as a superhero flick like none before it. In his review in the London Times, Kevin Maher wrote: "It's not for the faint-hearted -- and, despite the preponderance of Spandex outfits, capes and costumes, not for kids either. Limbs are broken, bones are smashed and skulls split." Or as Britain's Guardian newspaper put it: "This is an [R-rated] superhero movie which makes last year's famously brooding Batman sequel The Dark Knight look like Alvin and the Chipmunks." Steve Anglesey remarked similarly in the London Daily Mirror: "Watchmen is unlikely to steal Slumdog Millionaire's tagline of 'the feel-Good Movie of the year!' but it's searing, spectacular and simply unmissable." On Time magazine's website, columnist Matt Selman commented, "It's a serious freak-out. ... Watching the visual world of the Watchmen movie unfold was one of the most powerful experiences I've ever had. Not film experiences. Just Experiences." On the Huffington Post blog, entertainment writer Mike Ragogna concludes: "It will demand your attention and intelligence as it entertains; it's sophisticated and sensationally sophomoric; and for those ... without any expectations or knowledge of the comic's storyline or historical importance, this really will be a blast." But Robbie Collin wrote on the News of the World website: "This two-and-a-half-hour wannabe pop culture epic isn't the worst superhero movie ever made, mind. But it Is one of the most spirit-crushingly disappointing. Because this time round, it was supposed to be all so different. We were promised darkness. We were promised maturity. But what we've got, is 163 minutes of tin-ear dialogue and absurd violence."
Link to comment
Share on other sites

Watchmen Motion Comics. Είναι τα 12 τεύχη μεταφερμένα σε video, κάτι σαν κινούμενα comics.

ξεκίνησα το πρώτο, ωραίο οπτικά αποτέλεσμα.

 

Τα έχει δει κανένας;

Link to comment
Share on other sites

Τα έχει δει κανένας;

 

Εχω δει το πρωτο. Οντως πολλή δουλειά, αλλα "motion"+"comic" ειναι λιγο ασυμβατα πραματα. Το comic εχει δικό του ρυθμό, αμα το κοψεις, ραψεις, κουνήσεις, δεν ειναι πια comic, σιγουρα όχι το comic που εφτιαξαν οι Moore- Gibbons. Το πιο κοντινο παράδειγμα που μου έρχεται έιναι τα audiobooks. Μπορει στα παραμύθια να λειτουργει, αλλα οχι απαραιτητα σε όλα τα βιβλια εκει έξω. Η εμπειρια του Watchmen ειναι η εμπειρια του να το διαβάσετε καρέ καρέ, οπως σας το εχουν δωσει οι δημιουργοί του, να γυρισετε 32 σελιδες πισω για να δείτε τις συνδεσεις, να σας υποβάλει το στήσιμο της σελίδα, η συνδεση μεταξύ καρέ και τόσα άλλα που δεν μπορούν να αποδωθουν σε άλλο μέσο και φυσικα να διαβάσετε τα "αποκόματα" στο τελος καθε τευχους, χωρις τα οποια η ιστορια ειναι μισή. Προτεινω να διαβάσετε καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να διαβάσετε καλυτερα.
Αυτό σίγουρα, δεν ήθελα να πω να υποκατασταθεί η ανάγνωση των 12 τευχών με τη θέαση τους. Προσωπικά, έχω διαβάσει 2 φορές το graphic novel, οπότε ξέροντας την ιστορία ξεκίνησα το πρώτο επεισόδιο-τεύχος.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σίγουρα, δεν ήθελα να πω να υποκατασταθεί η ανάγνωση των 12 τευχών με τη θέαση τους. Προσωπικά, έχω διαβάσει 2 φορές το graphic novel, οπότε ξέροντας την ιστορία ξεκίνησα το πρώτο επεισόδιο-τεύχος.

 

το φανταστηκα πως το εχεις διαβάσει :) πηγα να προλαβω οποιον αλλο, γιατι γνωστος που δε τον προλαβα καθησε και ειδε τα animated και μετα ηταν "ε σιγα μη κατσω να διαβασω 12 τευχη τωρα που ξερω τι παιζει, το ιδιο δεν ειναι;" :/

Link to comment
Share on other sites

το φανταστηκα πως το εχεις διαβάσει :) πηγα να προλαβω οποιον αλλο, γιατι γνωστος που δε τον προλαβα καθησε και ειδε τα animated και μετα ηταν "ε σιγα μη κατσω να διαβασω 12 τευχη τωρα που ξερω τι παιζει, το ιδιο δεν ειναι;" :/

Όχι. Το Watchmen θέλει μια περιοδική ανάγνωση (εγώ πχ μια φορά το χρόνο το ξαναπιάνω) για να κατανοήσεις τη μεγαλοφυία του. Στην πρώτη ανάγνωση έπιασα απλά μια ωραία περιπέτεια με υπερήρωες, στις επόμενες άρχισαν α βλέπω τη συμμετρία του έργου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το Watchmen θέλει μια περιοδική ανάγνωση (εγώ πχ μια φορά το χρόνο το ξαναπιάνω) για να κατανοήσεις τη μεγαλοφυία του. Στην πρώτη ανάγνωση έπιασα απλά μια ωραία περιπέτεια με υπερήρωες, στις επόμενες άρχισαν α βλέπω τη συμμετρία του έργου.

 

 

συμφωνω απολυτα. (μιας και αναφερες συμμετρια: εχεις προσεξει το layout στις σελιδες της ιστοριας του Ρορσαχ; ;) ).

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα. (μιας και αναφερες συμμετρια: εχεις προσεξει το layout στις σελιδες της ιστοριας του Ρορσαχ; ;) ).

Όχι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

 

αν το πιασεις απο το μεσαιο σαλονι και πας προς τα εξω, τα layouts του κεφαλαιου 5 (Fearful Symmetry) ειναι συμμετρικά ;) (δλδ η πρωτη σελιδα και η τελευταια ειναι ιδιες, η δευτερη και η προτελευταια κ.ο.κ).

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος έχει αλλαχτεί στην ταινία. Δεν υπάρχει καλαμάρι.

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα ήταν το Watchmen αν κάποιος "έξυπνος" παραγωγός το έκανε εβδομαδιαία σαβατιάτικη σειρά καρτούν (βέβαια ας μην τους βάζουμε ιδέες, εδώ έκαναν παιδικό καρτούν με τον Ράμπο), κάντε κλικ εκεί που λέει Watch this movie και λυθείτε στα γέλια:

 

http://www.newgrounds.com/portal/view/485797

Link to comment
Share on other sites

Guys το περιοδικό Empire το έβγαλε 'Excellent'. Είπαν ότι δεν εχει τον κυνισμο του κόμικ αλλά είναι ειναι decent μεταφορα.

 

Δε ξέρω αν έχει ποσταρηθεί ήδη, αλλά δείτε στο παρακάτω λινκ το Tales of the black freighter. Είναι η μικρή ιστορία απτο watchmen που παρουσιαζότανε σε μορφή κόμικ(!). Τη φωνή του πρωταγωνιστή την κάνει ο Μπάτλερ.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=_zUgBK0-qbo

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan
Πώς θα ήταν το Watchmen αν κάποιος "έξυπνος" παραγωγός το έκανε εβδομαδιαία σαβατιάτικη σειρά καρτούν (βέβαια ας μην τους βάζουμε ιδέες, εδώ έκαναν παιδικό καρτούν με τον Ράμπο), κάντε κλικ εκεί που λέει Watch this movie και λυθείτε στα γέλια:

 

http://www.newgrounds.com/portal/view/485797

Χαααααααααααααααααααχαχαχαχα! Άπαιχτο! Προσκυνώ! Το πετύχανε τέλεια! Έτσι ακριβώς θα ήταν με την ηθικο-βλακο-πλαστική ατμόσφαιρα των καρτούν! Ολ τάιμ κλάσικ! Μπράβο, εύγε!

Link to comment
Share on other sites

Guys το περιοδικό Empire το έβγαλε 'Excellent'. Είπαν ότι δεν εχει τον κυνισμο του κόμικ αλλά είναι ειναι decent μεταφορα.

Δε ξέρω αν έχει ποσταρηθεί ήδη, αλλά δείτε στο παρακάτω λινκ το Tales of the black freighter. Είναι η μικρή ιστορία απτο watchmen που παρουσιαζότανε σε μορφή κόμικ(!). Τη φωνή του πρωταγωνιστή την κάνει ο Μπάτλερ.

http://www.youtube.com/watch?v=_zUgBK0-qbo

 

Ναι και το trailer από το Black Freighter μοιάζει εντυπωσιακό.

Άνετη πρωτιά για την ταινία στο box office των ΗΠΑ με 55,7 εκατομμύρια δολάρια.

Link to comment
Share on other sites

Το είδες κανείς; Εγώ, αν και δεν απογοητεύτηκα, το περίμενα κάπως καλύτερο. Αν και δεν είχε τα πολλά μπαμ-μπουμ που φαίνονταν στο τρέιλερ (με εξαίρεση μερικές υπερβολικές σκηνές ξύλου, οι οποίες όμως ήταν πολύ λίγες), η σκηνή στον Άρη, η σκηνή του σεξ και η τελική σκηνή στο γηροκομείο (στο φινάλε) ήταν πολύ πιο αδύναμες από ότι στο κόμιξ χαλώντας τη γενική εικόνα.

 

Κατά τ' άλλα ήταν σχετικά πιστό στο πρωτότυπο υλικό (σε πολλά σημεία καρέ προς καρέ μεταφορά), με μόνο τα αναμενόμενα πράγματα να λείπουν. Η αλλαγή στο φινάλε δε με χάλασε.

 

Ο Οζυμανδίας και ο Δρ Μανχάταν μου φάνηκε να έχουν αυξημένο και πιο "θετικό" ρόλο σε σχέση με το original (ίσως να φταίνε και οι ηθοποιοί), ενώ ο ρόλος του Κωμικού μου φάνηκε ελαφρώς αποδυναμωμένος. Η ηθοποιός που έκανε τη Σιλκ Σπέκτερ ήταν άθλια (δεν το έψαξα αλλά καποιος μου είπε ότι είναι μοντέλο).

 

Ήταν κάπως υπερβολικά μεγάλο σε διάρκεια (ή δεν είχε καλό ρυθμό προς το τέλος).

 

Είχε κάποιες έξυπνες αναφορές (σε άλλες ταινίες ή πρόσωπα) που δεν υπάρχουν στο κόμιξ.

 

Είναι απόλαυση η μίμηση ενός γερασμένου Νίξον από τον ηθοποιό που τον υποδύεται.

 

Νομίζω ότι αν κάποιος έρχεται πρώτη φορά σε επαφή με την ιστορία δεν θα καταλάβει και πολλά με την πρώτη θέαση.

Link to comment
Share on other sites

Άντε περιμένω και εγώ να το δώ όταν τα οικονομικά μου ''ανεβούν'' λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Watchmen. η πιο πιστή ως τώρα μεταφορά έργου του Moore στη μεγάλη οθόνη. Και μέτρια ταινία, όσο πιστή και αν μένει στο υλικό. Αν θέλετε κάτι όσο βαθύ όσο και το GN, διαβάστε το GN άλλη μια φορά. Αν θέλετε ξύλο και εντυπωσιακά visuals, θα το απολαύσετε.

Link to comment
Share on other sites

Α... και τα διαρκή εφετζιλίκια διαφημιστικής αισθητικής, με αργή κίνηση και μείξη αργού και γρήγορου πλάνου, τα βρήκα ιδιαίτερα ενοχλητικά και εκτός τόπου και χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Same here. Προσπάθησε, αλλά... To V for Vendetta είχε φτάσει πολύ πιο κοντά στη μεταφορά του νοήματος. Είχε μερικά πολύ καλά σημεία (κυρίως στην αρχή με την πετυχημένη εισαγωγή στο soundtrack των κομματιών που περιέχει το ίδιο το κόμικ) αλλά μετά... Πραγματικά, νομίζω ότι κάποιος που δεν έχει διαβάσει το κόμικ χάνει σημαντικά πράγματα. Και κυρίως το όλο θέμα με το γιατί κάποιος φορά μια μάσκα ή μια κουκούλα και βγαίνει να πολεμήσει το έγκλημα, χωρίς να έχει σούπερ δυνάμεις... Το "who watches the watchmen" γίνεται στην ταινία ένας one-way προβληματισμός, εφόσον το μόνο που δείχνει στην ουσία είναι η συνωμοσία. Αλλά ο προβληματισμός του εάν και γιατί πρέπει να υπάρχουν watchmen, περνάει λίγο στο φλου. Στην ουσία, αυτό που λείπει είναι η ιστορία του παλιού Night Owl.

 

Ο Δρ Μανχάταν έχασε επίσης ως χαρακτήρας (κατάλαβε κανείς που δεν έχει διαβάσει το κόμικ το δραματικό του χαρακτήρα του;). Ή το δραματικό της ιστορίας του Comedian με την Silk Spectre? Ο Ρόρσταχ είναι πολύ καλή μεταφορά (και οι κηλίδες στη μάσκα που αλλάζουν ήταν εμπνευσμένες). Αλλά η ατάκα "Δεν είμαι εγώ κλεισμένος μαζί σας. Εσείς είστε κλεισμένοι μαζί μου" είχε στην ταινία το ίδιο αντίκτυπο με το κόμικ; Ή το τέλος, όπου βγάζει την κουκούλα, το πρόσωπό του; Δε νομίζω...

 

Το διαφορετικό τέλος δε με χάλασε ούτε εμένα - ήταν κάτι που το περίμενα ότι θα το άλλαζαν. Κι επίσης, ναι, το Μάτριξ έχει καταστρέψει πολύ κόσμο... Έλεος πια με αυτές τις σκηνές δράσης σε αργά και γρήγορα πλάνα!

 

Γενικώς... όσοι δεν το έχετε διαβάσει, μη μείνετε στην ταινία και διαβάστε το gn.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά έχεις δίκιο, αλλά δε βλέπω πώς θα μπορούσε να χωρέσει η ιστορία του παλιού Night Owl στην ταινία δεδομένου του τρόπου με τον οποίον αυτή δίνεται στο κόμιξ, εκτός κι αν η ταινία απέκλινε σημαντικά από το πρωτότυπο. Προφανώς αυτή ήταν μία επιλογή που απερρίφθη πολύ νωρίς από τους συντελεστές.

 

Πράγματι, το τρίγωνο του Κωμικού με τη Σιλκ Σπέκτερ και τη μητέρα της για μένα είναι από τα δυνατότερα κομμάτια του GN και δε βλέπω να αποδόθηκε σωστά στην ταινία:-(

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ απαραίτητα να έμπαινε η ιστορία του, αλλά ότι λείπει από την ταινία αυτό που αυτή η ιστορία προσέφερε στο κόμικ. Είναι θέμα σεναρίου και σκηνοθεσίας - μερικές κατάλληλες σκηνές στην αρχή, νομίζω, ακόμα κι αν ήταν εκτός κόμικ, θα το έλυναν αυτό. Έστω και 5 λεπτά με μια σκηνή του πρώτου Night Owl να φοράει για πρώτη φορά τη στολή και να βγαίνει στο δρόμο... (κάτι που είναι στο κόμικ, άλλωστε, έστω και χωρίς εικόνες). Ή έστω σκηνές με διαφορετικούς minutemen σε δράση, αλλά στην αρχή της καριέρας τους. Κάτι, ώστε να αποκτήσει μετά νόημα (ή μάλλον πλήρες νόημα) η σκηνή όπου ο Comedian βγάζει το πολυβόλο στο πλήθος, και το νομοσχέδιο που βγάζει τους μασκοφόρους εκτός νόμου. Κάτι ώστε να φανεί η "αναγκαιότητα" για προστασία, να αποκτήσει νόημα η αντίδραση σε αυτή την αναγκαιότητα. Δεν αρκεί ο χαρακτήρας του Ρόρτσαχ για να σηκώσει αυτό το βάρος... Δεν είναι ελλειπής ο χαρακτήρας του Οζυμανδία χωρίς όλα αυτά; Βασικά... δεν είναι όλοι οι χαρακτήρες ελλειπείς χωρίς αυτά;

 

Φυσικά, εδώ φαίνεται και η δεξιοτεχνία του Μουρ. Ακριβώς το ότι κανένας χαρακτήρας δεν είναι ολοκληρωμένος χωρίς τις ιδέες που βγαίνουν από άλλους χαρακτήρες...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Watchmen (2009)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..