Jump to content

Watchmen (2009)


Drunk Elf
 Share

Recommended Posts

Τότε η ταινία θα ξεπερνούσε το τρίωρο μάλλον! Εντάξει, για μεταφορά στο ποπ-κορν σινεμά πρόκειται, αναμενόμενο είναι ότι σπουδαία πράγματα τα οποία δεν αποτελούν κομμάτι της κεντρικής πλοκής αλλά αφορούν την ανάπτυξη χαρακτήρων θα πετσοκόβονταν. Εγώ μάλιστα περίμενα να λείπουν περισσότερα πράγματα οπότε η ταινία ήταν σχετικά ευχάριστη έκπληξη. Απλώς, με αυτόν τον τρόπο, όποιος δεν έχει διαβάσει το κόμικ δεν καταλαβαίνει τι ακριβώς είναι το Watchmen (κάτι επίσης αναμενόμενο, για τον σκηνοθέτη των 300 μιλάμε, όχι για τη μεταφορά του Σολάρις από τον Ταρκόφσκι!!!)

Edited by JohnMad
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    18

  • araquel

    11

  • I robot

    10

  • JohnMad

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Same here. Προσπάθησε, αλλά... To V for Vendetta είχε φτάσει πολύ πιο κοντά στη μεταφορά του νοήματος.

Δε θα διαφωνήσω με όλα τα υπόλοιπα, αλλά με αυτό εδώ... όχι, διαφωνώ κάθετα. Όσο καλύτερο κι αν ήταν σαν ταινία το V for reVolution, έκανε με τόσο πονηρό τρόπο στην μπάντα τα αγκαθώδη ζητήματα του GN που διέστρεφε το νόημα.

Από τον αθώο πολίτη που καταλήγει σε στρατόπεδο συγκέντρωσης, δραπετεύει και τρελαμένος τιμωρεί έναν έναν τους υπεύθυνους για την καταδίκη του (καταφέρνοντας ταυτόχρονα να γκρεμίσει ένα απολυταρχικό καθεστώς, χωρίς να είναι σίγουρος ότι αυτό που θα προκύψει θα είναι καλύτερο) και που εκπαιδεύει ένα ορφανό ουδέτερο κορίτσι σε κρίσιμο εργαλείο για την τελική φάση του σχεδίου του, στην ταινία έχουμε έναν υπεράνθρωπο-δημιούργημα πειραμάτων να οργανώνει ένα πολύπλοκο σχέδιο επανάστασης, με τη βοήθεια μιας κοπέλας-θύμα του καθεστώτος, κατευάζοντας ξαφνικά τους μεσοαστούς από τα πράστια και τις τηλεοράσεις τους στο δρόμο. Μιας και πιάσαμε και τον Snyder, το μόνο που έλειπε από την ταινία ήταν ο V να φωνάζει στο (μασκοφορεμένο) πλήθος "This is Vendetta" και από κάτω οι μυριάδες V να κάνουν "ΑΟΥ! ΑΟΥ! ΑΟΥ!"

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μία πάρα πολύ καλή ταινία, ένα άνετο δέκα στα δέκα.

Πιο πιστή μεταφορά κόμικ ή βιβλίου δεν νομίζω να μπορεί να επιτευχθεί και όσες γνώμες φίλων/γνωστών μάζεψα ήταν επίσης ενθουσιώδεις.

Το πιο αγαπημένο κόμικ οι Watchmen και η ταινία έγινε επίσης αγαπημένη.

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία ήταν πολύ καλή.Τώρα αν ο τυχαίος φανατικός του graphic novel γκρινιάζει ότι δεν ήταν πολύ πιστή μεταφορά ή ο σινεφίλ τη θάβει γιατί δεν είναι πολύ ποιοτική ή ο καμένος gamer βαριέται σε κάποια σημεία με λίγη δράση...περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Το γεγονός πχ ότι έχω ακούσει άτομα να λένε "α,χολυγουντιανή περιπέτεια κι από ουσία τίποτα" και ταυτόγχρονα "α,πολύ μπλα μπλά,η ταινία κάνει μια μεγάλη κοιλιά αντί να συναρπάζει ως χολυγουντιανή περιπέτεια" δείχνει ότι οι δημιουργοί της προσπάθησαν να πετύχουν τη χρυσή τομή και κατά τη γνώμη μου το πέτυχαν αρκετά καλά.Σίγουρα ήθελε περισσότερο εξήγηση σε κάποια σημεία αλλά τότε η ταινία θα γινόταν Λόρενς της Αραβίας σε διάρκεια,άσε που θα ήταν και σαφώς πιο βαρετή.Αν βγάζανε λίγη δράση για να μην μεγαλώσει πολύ σε διάρκεια θα γινόταν πιο βαρετή πάλι.

Τα εφφέ πολύ καλά εννοείται,η μουσική επένδυση με προυπάρχοντα τραγούδια είναι καλή αλλά δε θα με χαλούσαν κάποια νέα τραγούδια ειδικά για την ταινία.Οι ερμηνείες δεν είναι και για Όσκαρ αλλά ορισμένοι χαρακτήρες μου άρεσαν αρκετά.Πιο πολύ μου άρεσε η Ακερμαν αλλά όχι για την ερμηνεία της ακριβώς... :wub:

Πάντως για να την ευχαριστηθεί κανείς καλύτερα πρέπει να πιάσει όλα τα μικρά πραγματάκια.Τα ψίχουλα που δίνει εδώ κι εκεί για το τι προηγήθηκε αλλά και διάφορες άλλες πινελιές.

Από την ταινία Ρόκυ 2(μεταξύ πολλών άλλων-πχ βλέπει και βιντεοκλιπ του wall) που βλέπει σε μια οθόνη ο Οζυμανδύας ως το αινιγματικό "Καλή τύχη κύριε Γκόρσκυ" του Αρμστρονγκ.

Link to comment
Share on other sites

Από την ταινία Ρόκυ 2(μεταξύ πολλών άλλων-πχ βλέπει και βιντεοκλιπ του wall) που βλέπει σε μια οθόνη ο Οζυμανδύας ως το αινιγματικό "Καλή τύχη κύριε Γκόρσκυ" του Αρμστρονγκ.

 

Δεν εχω δει ακομα την ταινια (αγνωστο ποτε θα γινει αυτο) αλλα επειδη δεν το εχω ακουσει απο αλλου: το "καλη τυχη κυριε... " που το εχουν βαλει;

(το ξερεις πως ειναι internet hoax ετσι; ;) ).

Link to comment
Share on other sites

SPAM αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ: πώς περιγράφει την ταινία το περιοδικό RAM

 

« Μία εντυπωσιακή περιπέτεια που λαμβάνει χώρα σε μία διαφορετική Αμερική του 1985 με κουστουμαρισμένους σούπερ ήρωες να είναι μέρος της κοινωνίας. Ο κακός Rorschach αρχίζει μια προσπάθεια να εξοντώσει κάθε έναν από αυτούς και οι μάχες αρχίζουν να γίνονται αδυσώπητες. Η αποστολή των ηρώων είναι να προσέχουν τους πολίτες. Ποιος όμως θα προσέξει τους Watchmen;»

:D

Link to comment
Share on other sites

SPAM αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ: πώς περιγράφει την ταινία το περιοδικό RAM

 

« Μία εντυπωσιακή περιπέτεια που λαμβάνει χώρα σε μία διαφορετική Αμερική του 1985 με κουστουμαρισμένους σούπερ ήρωες να είναι μέρος της κοινωνίας. Ο κακός Rorschach αρχίζει μια προσπάθεια να εξοντώσει κάθε έναν από αυτούς και οι μάχες αρχίζουν να γίνονται αδυσώπητες. Η αποστολή των ηρώων είναι να προσέχουν τους πολίτες. Ποιος όμως θα προσέξει τους Watchmen;»

:D

Τα κακά των camera rips με υπότιτλους στα Σουαχίλι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το είδα, η ταινία είναι άπαιχτη! Περνάει φοβερά μυνήματα, έχει σουπερcool σκηνοθεσία και οι χαρακτήρες τα σπάνε. Ειδικά ο Rorschach-τι παλικάρι!

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ χθές.

Καταρχήν το κόμικ δεν μου άρεσε, κατάφερα να διαβάσω το μισό και το βαρέθηκα.

Τώρα για μένα είναι μια πολύ καλή μεταφορά στα μέτρα πάντα του χόλυγουντ.

Φυσικά και παρουσιάζει τον μανχάταν σαν ένα τραγικό ήρωα, τον ρόρσαχ τον λατρεύεις (όπως και στο κόμικ), και γενικά

έχει δώσει βάση στους χαρακτήρες. Γι'αυτό άλλωστε είναι και σχεδόν 3 ώρες απο τις οποίες σημαντικά λίγες

αφιερώνονται σε σκηνές δράσης.

Ντάξει δεν είναι και το αριστούργημα που θα το λατρέψεις αλλά σίγουρα είναι μια παρα πολυ καλή ταινία.

 

Επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω σαν μεταφορά κόμικ, το V ήταν πολύ καλύτερο κι ας το χαν πετσοκόψει πολύ περισσότερο απο οτι το watchmen.

Σκηνοθετικά κι εμένα με χάλασαν λίγο τα ματριξ like πλάνα απο την πλευρά της κοινοτυπίας.

Τέλος δεν νομίζω οτι μπορεί ποτέ να μεταφερθεί κόμικ σε ταινία καλύτερα απο το αριστουργηματικό Sin City. :p

Link to comment
Share on other sites

Για οσους χρησιμοποιούν στο ίδιο "review" τις φράσεις "ο ρορσαχ τα σπαει" και "καλη μεταφορα", να θυμισω πως ο Ρορσαχ στο GN ειναι ενας βαθειά διαταραγμένος ανθρωπος με ακροδεξια ιδεολογια και "ασπρο-μαυρο" αντιληψη της κοινωνιας. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Για οσους χρησιμοποιούν στο ίδιο "review" τις φράσεις "ο ρορσαχ τα σπαει" και "καλη μεταφορα", να θυμισω πως ο Ρορσαχ στο GN ειναι ενας βαθειά διαταραγμένος ανθρωπος με ακροδεξια ιδεολογια και "ασπρο-μαυρο" αντιληψη της κοινωνιας. :whistling:

Για αυτό τα σπάει. Και ναι, στην ταινία είναι ακριβώς το ίδιο, βλέπε πχ το

My face! My face! Where is my face?
ή ο πανικός που τον πιάνει στο διαμέρισμα του Moloch. Και, όπως και στο GN, στο τέλος υπερβαίνει τον εαυτό του και φτάνει σε μια προσωπική κάθαρση.

Αυτό δεν τον κάνει όμως κακογραμμένο χαρακτήρα ούτε του αφαιρεί από τον (διαταραγμένο) ηρωισμό του. Αυτή είναι και η μαγκιά του Moore, το πώς σε κάνει να μπεις πίσω από τη μάσκα του και ίσως να τον συμπαθήσεις.

 

Αλλά ξέχασα, δεν είναι κοσέρ να είσαι ηρωικός φασίστας, πρέπει να είσαι Comedian για να σε αποδεχτούν...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό τα σπάει. Και ναι, στην ταινία είναι ακριβώς το ίδιο, βλέπε πχ το ή ο πανικός που τον πιάνει στο διαμέρισμα του Moloch. Και, όπως και στο GN, στο τέλος υπερβαίνει τον εαυτό του και φτάνει σε μια προσωπική κάθαρση.

Αυτό δεν τον κάνει όμως κακογραμμένο χαρακτήρα ούτε του αφαιρεί από τον (διαταραγμένο) ηρωισμό του. Αυτή είναι και η μαγκιά του Moore, το πώς σε κάνει να μπεις πίσω από τη μάσκα του και ίσως να τον συμπαθήσεις.

 

Αλλά ξέχασα, δεν είναι κοσέρ να είσαι ηρωικός φασίστας, πρέπει να είσαι Comedian για να σε αποδεχτούν...

 

για το GN μπορω να μιλισω μονο, μου εχω υποσχεθει πως δε θα δωσω λεφτα στον Snyder, οποτε θα ικανοποιησω την περιεργια μου περι του αν ειναι καλη ταινια (η μεταφορα ερχεται 2η στο δικο μου συστημα αξιών) πριν να μου δωθει τσαμπα τρόπος να το δω :) Και για το GN επειδη εχω ρίξει πολλή μελετη, ουτε καμια λυτρωση θυμαμαι, ουτε να βρίσκω cool ατομακι και να λατρεύω κανεναν απο τους ήρωες της ιστορίας θυμαμαί. Για την ωρα λοιπον μπορω, νομιζω, μονο να σχολιάζω ότι μου ακουγεται περιεργο και μόνο. Αν ειναι να μιλισουμε για το GN νομιζω παιζει και αλλο thread ;)

Link to comment
Share on other sites

Και για το GN επειδη εχω ρίξει πολλή μελετη, ουτε καμια λυτρωση θυμαμαι, ουτε να βρίσκω cool ατομακι και να λατρεύω κανεναν απο τους ήρωες της ιστορίας θυμαμαί. Για την ωρα λοιπον μπορω, νομιζω, μονο να σχολιάζω ότι μου ακουγεται περιεργο και μόνο. Αν ειναι να μιλισουμε για το GN νομιζω παιζει και αλλο thread ;)

Λύτρωση θεωρώ το ότι

βγάζει τη μάσκα λίγο πριν το τέλος, ενώ, πιο πριν, θεωρεί πραγματικό του πρόσωπο τη μάσκα του. Είναι σα να συμφιλιώνεται επιτέλους με τον άνθρωπο που είναι.

 

 

Επίσης, ως χαρακτήρας, είναι ίσως ο πιο εύκολος να θεωρηθεί 'υπερηρωικός' από όλο το τσούρμο γιατί είναι πιο εύκολο να ασπαστείς τη λογική ότι η σαπίλα της κοινωνίας δεν πρέπει να γίνει ανεκτή, παρά τη λογική του 'break some eggs to make an omelet' ή το 'τουλάχιστον ας βγει κάτι θετικό από όλο αυτό' των υπολοίπων χαρακτήρων, στα πλαίσια πάντα του είδους.

 

Για το GN ευχαρίστως να πιάσουμε την κουβέντα στο ανάλογο θέμα (θέλω να το ξαναδιαβάσω άλλη μια, οπότε θα έχει ενδιαφέρον μια τέτοια συζήτηση)

Link to comment
Share on other sites

Λύτρωση θεωρώ το ότι

βγάζει τη μάσκα λίγο πριν το τέλος, ενώ, πιο πριν, θεωρεί πραγματικό του πρόσωπο τη μάσκα του. Είναι σα να συμφιλιώνεται επιτέλους με τον άνθρωπο που είναι.

 

 

Επίσης, ως χαρακτήρας, είναι ίσως ο πιο εύκολος να θεωρηθεί 'υπερηρωικός' από όλο το τσούρμο γιατί είναι πιο εύκολο να ασπαστείς τη λογική ότι η σαπίλα της κοινωνίας δεν πρέπει να γίνει ανεκτή, παρά τη λογική του 'break some eggs to make an omelet' ή το 'τουλάχιστον ας βγει κάτι θετικό από όλο αυτό' των υπολοίπων χαρακτήρων, στα πλαίσια πάντα του είδους.

 

Για το GN ευχαρίστως να πιάσουμε την κουβέντα στο ανάλογο θέμα (θέλω να το ξαναδιαβάσω άλλη μια, οπότε θα έχει ενδιαφέρον μια τέτοια συζήτηση)

 

Το περιστατικο που αναφερεις ως λυτρωση, σηκωνει μεγαλη κουβεντα. Ακομα και ετσι ιδεολογικα παραμένει ίδιος μεχρι τελους, πραγμα που προσωπικα βρίσκω συνεπές προς τον χαρακτήρα του αλλα σίγουρα δεν κανει εναν ηρωα με αυτο το βιογραφικο http://www.angelfire.com/comics/mooreportal/rorschach.html , πιο συμπαθη στα δικα μου ματια τουλαχιστον και δε νομιζω και ο Μουρ να ειχε τετοια προθεση οταν τον περιγραφει ο ιδιος ως ακροδεξιο. Μετα τι δηλαδη; Ο Χιτλερ σουπερ cool τυπος; Λυπαμαι, νομιζω πως δε μπορω να συμφωνισω ιδεολογικα μαζι του.

Επίσης: Υπερηρωας στο Watchmen ειναι μονο ο Μανχαταν.

Κανεις αλλος δεν κατέχει καποια υπερδύναμη, οι υπολοιποι ειναι costumed heroes. Και αυτο κάνει διαφορα στο GN. Στην ταινια φανταζομαι, ολοι γαματοι ειναι.

Οπως και να εχει μεχρι να δω την ταινια δε το συζηταω αλλο. Δεν ξερω αν θα το συζητησω και οταν το δω δλδ φοβαμαι πως δε θα αξιζει :Ρ Το Blade Runner δε νομιζω πχ πως ηταν πιστή μεταφορα του Do Androids Dream of Electric Sheep, αλλά ήταν συνεπες στο πνεύμα και αν μη τι αλλο, ανεξαρτητως αρχικου υλικου ηταν αριστούργημα, πράγμα που για μένα ειναι το πιο βασικο. Θεατής με καποια στανταρντς είμαι, οχι ακαδημαικος ή fanboy. Και καλη μεταφορα να ήταν, ή ακόμα και πιστή αν δεν άξιζε σαν ταινία να το χέσω :Ρ

Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Το περιστατικο που αναφερεις ως λυτρωση, σηκωνει μεγαλη κουβεντα. Ακομα και ετσι ιδεολογικα παραμένει ίδιος μεχρι τελους, πραγμα που προσωπικα βρίσκω συνεπές προς τον χαρακτήρα του αλλα σίγουρα δεν κανει εναν ηρωα με αυτο το βιογραφικο http://www.angelfire.com/comics/mooreportal/rorschach.html , πιο συμπαθη στα δικα μου ματια τουλαχιστον και δε νομιζω και ο Μουρ να ειχε τετοια προθεση οταν τον περιγραφει ο ιδιος ως ακροδεξιο. Μετα τι δηλαδη; Ο Χιτλερ σουπερ cool τυπος; Λυπαμαι, νομιζω πως δε μπορω να συμφωνισω ιδεολογικα μαζι του.

Επίσης: Υπερηρωας στο Watchmen ειναι μονο ο Μανχαταν.

Κανεις αλλος δεν κατέχει καποια υπερδύναμη, οι υπολοιποι ειναι costumed heroes. Και αυτο κάνει διαφορα στο GN.

O Moore πιθανότατα το έκανε όλο αυτό για να σπάσει άλλη μια συμβατικότητα, δίνοντας ουσιαστικά στον κακό παρανοϊκό φασίστα το moral higher ground ενώ ταυτόχρονα

κακός είναι ο μεγαλομανής φιλελεύθερος ειρηνιστής και καταλήγει 'καταρραμένος' ενώ προσπαθεί να σώσει τον κόσμο (εδώ κολλάει και το Black Freighter, που δίνει κάτι σαν απάντηση του δημιουργού στο ηθικό δίλημα του τέλους)

.

Είναι πολύ εύκολο πχ να θεωρήσεις τον καλό της ιστορίας τον Dan ή και τη Laurie (το τελευταίο το συζητάμε, στην ταινία σίγουρα είναι "καλοί" στο GN θα τους έλεγα ανασφαλείς και με ανάγκη επιβεβαίωσης, ειδικά τη Laurie) ή και τον Doc Manhattan (στην ταινία μάλιστα παρουσιάζεται και ως θύμα και outsmarted) αλλά στο τέλος

μόνο ο Rorcharch έμεινε πιστός σε αυτά που πίστευε (κάτι σαν Λεονάιντας από το θρι χάντρεντ του ίδιου σκηνοθέτη ένα πράγμα)

.

 

 

Στην ταινια φανταζομαι, ολοι γαματοι ειναι.

Οπως και να εχει μεχρι να δω την ταινια δε το συζηταω αλλο. Δεν ξερω αν θα το συζητησω και οταν το δω δλδ φοβαμαι πως δε θα αξιζει :Ρ Το Blade Runner δε νομιζω πχ πως ηταν πιστή μεταφορα του Do Androids Dream of Electric Sheep, αλλά ήταν συνεπες στο πνεύμα και αν μη τι αλλο, ανεξαρτητως αρχικου υλικου ηταν αριστούργημα, πράγμα που για μένα ειναι το πιο βασικο. Θεατής με καποια στανταρντς είμαι, οχι ακαδημαικος ή fanboy. Και καλη μεταφορα να ήταν, ή ακόμα και πιστή αν δεν άξιζε σαν ταινία να το χέσω :Ρ

Θα δείξει.

Στην ταινία, όλοι είναι νίντζα... Στο πνεύμα είναι σχετικά συνεπές (αν εξαιρέσεις τις νιντζιές στο ξύλο και ένα άκυρο μαχαίρωμα και το πώς αντιδρούν εδώ Dan και Laurie στο τέλος) αλλά αριστούργημα με την καμία. Έχει τα ίδια προβλήματα που είχε πχ και το dune των 80's αλλά και το Sin City και αυτό κάνει την ταινία αρκετά αμφιλεγόμενη και πολλούς κριτικούς να μην ξέρουν τι να αποφανθούν.

 

ΥΓ: Ακόμα περιμένω το άτομο που θα πει ότι έκλεψαν το Heroes...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μισό λεπτό. Έχω την εντύπωση ότι έκλεψαν το heroes ετούτοι.

 

Πέρα από το αστείο, εμένα μου φάνηκε σούπερ όπως ανέφερα. Φυσικά ο Ρόρσαχ ήταν τέλειος.

Και για μένα σε αυτό μετρούσε πολύ ότι δεν ήταν politically correct.

Και έχω και κάτι ακόμα. Για μία ακόμα φορά επιβεβαιώνεται ο νόμος του Godwin. (ευχαριστώ τον Robin Hood, που το είχε αναφέρει πριν μερικά χρόνια εδώ στο φόρουμ).

Link to comment
Share on other sites

Το νόμο του Godwin τον επιβεβαιώνει ο Ozymandias στην πρώτη του σκηνή. Αναφερόμενος στον Commedian λέει: "He was a fascist. Practically a nazi".

 

Παιδιά μισό λεπτό. Έχω την εντύπωση ότι έκλεψαν το heroes ετούτοι.

Ναι. Ειδικά ο doc Manhattan είναι αντιγραφή του Syler, επειδή και οι δύο έφτιαχναν ρολόγια μικροί (όταν είχα δει τη σκηνή αυτή στο heroes είχα λιώσει στο γέλιο... πόσο μάλλον όταν είδα και το masterplan του... Hellfire club)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Εμ... ο "νόμος" αφορά υπερβολικές και άστοχες συγκρίσεις με το ναζιστικό καθεστώς. Αυτό δε σημαίνει ότι ο Ρόρσαχ (που βέβαια είναι υπέροχα σκιαγραφημένος και "απολαυστικά διεστραμμένος" χαρακτήρας) δεν κλίνει προς τον ακροδεξιό χώρο. Είναι φανατικά αντιφιλελεύθερος, αντικομμουνιστής, υπερσυντηρητικός, βίαιος και αυταρχικός. Αν προσθέσεις στο μίγμα λίγο αντισυνδικαλισμό και εθνικισμό έχεις τον "ορισμό" του φασισμού.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και ομοφοβία στον Rorcharch (αν και δε θυμάμαι αν στη ταινία λέει για τον Veidt "πιθανώς ομοφυλοφιλος"

Link to comment
Share on other sites

Εμ... ο "νόμος" αφορά υπερβολικές και άστοχες συγκρίσεις με το ναζιστικό καθεστώς. Αυτό δε σημαίνει ότι ο Ρόρσαχ (που βέβαια είναι υπέροχα σκιαγραφημένος και "απολαυστικά διεστραμμένος" χαρακτήρας) δεν κλίνει προς τον ακροδεξιό χώρο. Είναι φανατικά αντιφιλελεύθερος, αντικομμουνιστής, υπερσυντηρητικός, βίαιος και αυταρχικός. Αν προσθέσεις στο μίγμα λίγο αντισυνδικαλισμό και εθνικισμό έχεις τον "ορισμό" του φασισμού.

 

Γι' αυτό τον αγαπάμε :)

Δεν χρειάζεται να είναι όλοι οι ήρωες κομμουνισταί.

(Γενικά αστείο είναι, αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ.)

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό τον αγαπάμε :)

Δεν χρειάζεται να είναι όλοι οι ήρωες κομμουνισταί.

(Γενικά αστείο είναι, αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ.)

To θέμα το αναλύσαμε στο ομόνυμο τόπικ στο υποφόρουμ των comics

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό τον αγαπάμε :)

Δεν χρειάζεται να είναι όλοι οι ήρωες κομμουνισταί.

(Γενικά αστείο είναι, αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ.)

 

Απλώς ήθελα να δείξω ότι δεν ισχύει ο νόμος του Godwin στην εν λόγω περίπτωση γιατί ο "νόμος" αφορά άστοχες συγκρίσεις. Κι εμένα μου αρέσει πολύ ο Ρόρσαχ ως αντιήρωας.

Link to comment
Share on other sites

ενας βαθειά διαταραγμένος ανθρωπος με ακροδεξια ιδεολογια και "ασπρο-μαυρο" αντιληψη της κοινωνιας.

 

εμμμ ακροδεξια ιδεολογία?? επιδη δεν ειναι goody two shoes ανθρωπιστης??

 

οσο αφορα την ασπρο μαυρο αντιληψη του δε νομιζω οτι πολλοι απο τους ηρωες του κομικ δε βλεπουν ετσι τη κοινωνια απλα αρκετοι επιλεγουν να βαδισουν στο μαυρο...

Link to comment
Share on other sites

εμμμ ακροδεξια ιδεολογία?? επιδη δεν ειναι goody two shoes ανθρωπιστης??

Όχι, επειδή πράγματι έχει την ιδεολογία αυτή (μπορώ να ψάξω αν θες και πώς προκύπτει αυτό στο GN, την ταινία δεν την έχω πρόχειρη - αν κι εκεί φαίνεται σε κάμποσα σημεία). Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχοντας προσφατα και τα δυο τεινω να διαφωνησω, το οτι δεν ειναι ανθρωπιστης και "φιλελευθερος" δεν τον κανει ακροδεξιο, μαλιστα η ολη σταση του θα ελεγα οτι ειναι αντιθετη σε μια ακροδεξια ιδεολογια... βεβαια μπορει να το βλεπω εγω ετσι...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Watchmen (2009)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..