Jump to content

Γένεσις 1:26 - Ιωάννης Πλεξίδας


Nargathrod
 Share

Recommended Posts

Γένεσις 1:26

 

Συγγραφέας: Lukas Marmaduke (Ιωαννης Πλεξίδας)

Εκδόσεις Λογείον

Σελίδες : 124

ISBN : 9789609871792

Τιμή : 11 ευρώ.

 

Genesis_RGB.jpg

 

Ο ήρωας του βιβλίου είναι ένας απλός, καθημερινός άνθρωπος. Είναι παντρεμένος, έχει δύο παιδιά και μια συμβατική δουλειά. Μέχρι που ένα τραγικό γεγονός -ένα γεγονός που θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα- αλλάζει τη ζωή του. Ξυπνά μέσα του ό,τι πιο αρχέγονο κουβαλάει ο άνθρωπος από τη στιγμή της παρουσίας του στη γη. Και τότε τα όρια μεταξύ καλού και κακού, σωστού και λάθους, γίνονται δυσδιάκριτα και αρχίζει μια καταβύθιση του ήρωα στην παράνοια και στον τρόμο. Κανείς, πλέον, δεν μπορεί να νιώθει ασφαλής. Ούτε ο ίδιος.


Σ αυτό το ανατρεπτικό θρίλερ ο Lucas Marmaduke, γράφοντας με αβίαστη δωρικότητα, παρασύρει τον αναγνώστη σε ένα εφιαλτικό ταξίδι στους πιο σκοτεινούς τόπους της ανθρώπινης ψυχής.

 

 

Υπόθεση (fabula): Τίποτα το καινούργιο. Ωστόσο πιστή σε αυτό που είχε να πει.

 

Πλοκή - Γλώσσα : Αρκετά καλή σε πρώτο αφηγηματικό επίπεδο. Σου κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον με λιτό καθημερινό λόγο χωρίς ιδιαίτερα λεκτικά σχήματα.

 

Χαρακτήρες : Μόνο ένας ο πρωταγωνιστής καλά δουλεμένος όπου βλέπουμε ένα μεγάλο μέρος της ψυχοσύνθεσης του και της ιδεολογίας του (με βρίσκει αντίθετο). Οι σχέσεις των χαρακτήρων στα διηγήματα στο τέλος ήταν καλύτερα δουλεμένες από ότι στην μεγάλη ιστορία. Οι υπόλοιποι χαρακτήρες αδιάφοροι μιας και είναι καθαρά αναλώσιμοι και για τον συγγραφέα.

 

Μου άρεσε γιατί δεν με κούρασε και πραγματικά διαβάστηκε σε μια μέρα. Δεν βρήκα θέματα στην δομή. Ωστόσο ιδεολογικά με έκανε να σιχαθώ τον πρωταγωνιστή και να τρομάξω γιατί βλέπω χαρακτηριστικά ανθρώπων στον συγκεκριμένο ήρωα. Σε τι κόσμο ζούμε.

Edited by Nargathrod
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τον Νοέμβριο του 2011 πέτυχα μια ωραία προσφορά των εκδόσεων Λογείον, όπου με την παραγγελία του Κρυφτού του Τζακ Κέτσαμ πήρα σαν δώρο ένα μπλουζάκι με στάμπα το εξώφυλλο του βιβλίου και δωρεάν το Γένεσις 1:26 και με μηδενικά έξοδα μεταφοράς! Έπρεπε να περάσει τόσος καιρός από τότε για να διαβάσω επιτέλους αυτό το μικρό βιβλιαράκι.

 

Δεν μπορώ να πω ότι τέτοιου είδους βιβλία, με τόσες ωμές περιγραφές, είναι ακριβώς του γούστου μου. Όποτε πέφτουν στα χέρια μου όμως, συνήθως, δεν μπορώ να τ'αφήσω μέχρι να τα τελειώσω. Να σημαίνει κάτι αυτό; Ποιος ξέρει... Η ιστορία δεν είναι ακριβώς πρωτότυπη, είναι όμως ενδιαφέρουσα: Ο αφηγητής της ιστορίας μας περιγράφει πως ένα τραγικό ατύχημα στο οποίο ενεπλάκη άλλαξε για πάντα την ζωή του. Πως αυτό το γεγονός στάθηκε ικανό να εξωτερικεύσει όλη την παράνοια και το κακό που κρυβόταν για χρόνια μέσα του. Αυτός ο καθημερινός, βαρετός άνθρωπος έκρυβε τόση βία και μίσος και τώρα κάνει πράξη όλη του την νοσηρή φαντασία.

 

Όπως καταλαβαίνετε, έχουμε να κάνουμε με μια αρκετά βίαιη και ωμή νουβέλα τρόμου, γεμάτη με σεξ, γραφικές σκηνές βίας και αρκετά σκοτεινές και μισάνθρωπες σκέψεις του πρωταγωνιστή. Το πιο τρομακτικό, βέβαια, είναι ότι τέτοιοι άνθρωποι υπάρχουν και στην πραγματικότητα, οπότε δεν θα έλεγα ότι αυτά που λέγονται και γίνονται στην ιστορία είναι υπερβολικά. Τόσα ακούμε καθημερινά στις ειδήσεις. Ο κεντρικός χαρακτήρας είναι αρκετά καλά δομημένος, δεν σ'αφήνει αδιάφορο η ψυχοσύνθεση του, σίγουρα όμως ιδεολογικά σε πολλά πράγματα με βρήκε αντίθετο. Οι υπόλοιποι χαρακτήρες μάλλον αδιάφοροι και αναλώσιμοι για τον πρωταγωνιστή. Η γραφή καλή, λιτή και καθημερινή, σίγουρα ευκολοδιάβαστη.

 

Μετά το τέλος της νουβέλας, υπάρχουν και δυο μικρά διηγήματα, το Ερωτευμένος και το Μνήμες. Το μεν πρώτο μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον και καλογραμμένο, είχε νομίζω αρκετό ζουμί για κάτι παραπάνω, ενώ το δεύτερο δεν μου έκανε κάποια ιδιαίτερη εντύπωση.

 

Γενικά, πρόκειται για ένα σκληρό βιβλίο, όχι για όλα τα στομάχια και σίγουρα όχι για όλα τα γούστα, που διαβάζεται απνευστί σε λιγότερες από δυο ώρες. Νομίζω αξίζει την προσοχή σας, αν ενδιαφέρεστε για τέτοιου είδους ιστορίες.

 

6.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το διαβασα κι εγω.Ωμο,πολυ ωμο και για τα δικα μου γουστα.Καλη απλη γραφη και καποιες καλες σκεψεις-παρατηρησεις του συγγραφεα περι ζωης και τρελλας αλλα μεχρι εκει.Τα 2 διηγηματα στο τελος το πρωτο μου αρεσε ενω το δευτερο ηταν αδιαφορο.Να ρωτησω κατι για οποιον ξερει Lucas Marmaduke=Ιωαννης Πλεξιδας σωστα?

 

6/10

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα κι εγω.Ωμο,πολυ ωμο και για τα δικα μου γουστα.Καλη απλη γραφη και καποιες καλες σκεψεις-παρατηρησεις του συγγραφεα περι ζωης και τρελλας αλλα μεχρι εκει.Τα 2 διηγηματα στο τελος το πρωτο μου αρεσε ενω το δευτερο ηταν αδιαφορο.Να ρωτησω κατι για οποιον ξερει Lucas Marmaduke=Ιωαννης Πλεξιδας σωστα?

 

6/10

 

Εγκώ ντεν κσέρει τίποτα! Εγκώ σφιρίζει αντιάφορα!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι για οποιον ξερει Lucas Marmaduke=Ιωαννης Πλεξιδας σωστα?

 

Αν καταφέρεις να εξηγήσεις πώς ένας Άγγλος συγγραφέας θα εννοούσε την πρόταση "Της μίλησα στον πληθυντικό" τότε έχεις κάθε λόγο να αμφιβάλεις για την εθνότητα του συγγραφέα...

Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτησω κατι για οποιον ξερει Lucas Marmaduke=Ιωαννης Πλεξιδας σωστα?

 

Αν καταφέρεις να εξηγήσεις πώς ένας Άγγλος συγγραφέας θα εννοούσε την πρόταση "Της μίλησα στον πληθυντικό" τότε έχεις κάθε λόγο να αμφιβάλεις για την εθνότητα του συγγραφέα...
χαχα και αλλες πολλες φρασεις μην σου πω.Απο το βιογραφικο σημειωμα κατι δεν μου πηγαινε καλα και οταν δεν βρηκα και τιποτα σχετικο με τον συγγραφέα στο διαδυκτιο σιγουρευτηκα!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν πάνε όλα καλά, το καινούριο του βιβλίο θα βγει τον Φεβρουάριο!

Link to comment
Share on other sites

Ωμό. Αποκρουστικό. Λιτό μέχρι τρόμου. Καυστικό και απάνθρωπο.
Ότι πρέπει για μία "Γένεσις".
Εμένα μου άρεσε. Γενικά αγαπάω τα άκρα όπου αυτά διατυπώνονται ωραία (βλ. Μάτια).

Link to comment
Share on other sites

ισως το χειροτερο βιβλιο που εχω διαβασει...απεριγραπτες βλακειες....αν ξεκινησουμε "αντρικη¨" κουβεντα θα ριξουμε πολυ μα πολυ γελιο....καλα θα κανει να μην βγαλει 2ο βιβλιο αν συνεχισει ετσι....τζαμπα χαρτι....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τέλος Μαρτίου-αρχές Απριλίου βγαίνει το καινούριο του βιβλίο με τίτλο "Το υπόγειο".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος Μαρτίου-αρχές Απριλίου βγαίνει το καινούριο του βιβλίο με τίτλο "Το υπόγειο".

 

Θα είναι και αυτό τέτοιου είδους;

Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος Μαρτίου-αρχές Απριλίου βγαίνει το καινούριο του βιβλίο με τίτλο "Το υπόγειο".

 

Θα είναι και αυτό τέτοιου είδους;

 

Απ'όσο ξέρω, ναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..