Jump to content

Εικόνα κι επί τόπου #9 (Naroualis vs Cassandra Gotha vs Nienor)


Drake Ramore
 Share

  

5 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα της...

    • Cassandra Gotha
      0
    • Nienor
      0
    • Naroualis
      5

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Καλωσήρθατε στο 9ο "Εικόνα κι επί τόπου"!

 

Στο παρόντα διαγωνισμό διασταυρώνουν τα ξίφη τους τρεις κυρίες, συγγραφείς του φανταστικού. Προβλέπεται μια δυνατή μονομαχία με ένα θέμα/εικόνα αρκετά ανοικτό προς πολλές ερμηνείες (ελπίζω)!

 

Όριο λέξεων: Από 1000 μέχρι όσες θέλετε (Είστε τρεις οπότε κρατήστε στο μυαλό σας ότι όσο μεγαλύτερα διηγήματα  σε έκταση τόσο δυσκολότερα για τους αναγνώστες στο σύνολο).
Είδη: Λογοτεχνία φανταστικού (Εντάξει, ξέρω ότι είστε φαντασούδες, αλλά ελπίζω να κάνετε την υπέρβαση)
Χρόνος συγγραφής: Από Δευτέρα 17/03/2014 μέχρι Τετάρτη 26/03/2014. Πέφτει αργία και σας δίνω μια μέρα free να βγείτε να γλεντήσετε. Είμαι φιλεύσπλαχνος Θεός. Για παράταση θα δούμε αν τυχόν χρειαστεί, αλλά να ξέρετε, τα δικά μου μαστίγια είναι από δέρμα Κθούλου και πονάνε. 

Χρόνος ψηφοφορίας: έως τις 4/4/2014.

 

Η εικόνα πάνω στην οποία θα διαγωνιστείτε είναι η παρακάτω:

 

453px-vicissitudes-underwater-sculpture-

 

Είθε οι μούσες να είναι μαζί σας και με την κάθε μια ξεχωριστά!

 

 

Τα διηγήματα του Παιχνιδιού, με σειρά συμμετοχής:

Πανταχούπολη - Cassandra Gotha

Χορός - Nienor

Χέρα - Naroualis

Edited by Mesmer
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Είδη: Λογοτεχνία φανταστικού (Εντάξει, ξέρω ότι είστε φαντασούδες, αλλά ελπίζω να κάνετε την υπέρβαση)

 

Γιατί;

 

1) Είναι παιχνίδι με ελεύθερο είδος και γι' αυτό μπορούμε να γράψουμε ό,τι και όπως θέλουμε.

2) Είναι υπέρβαση κάθε φορά που γράφω μια καινούργια ιστορία. Από το τίποτα. Μηδέν. Ξαφνικά μια ιστορία.

3) Προσωπικά αυτό που ελπίζω είναι να γράψουμε καλά.

4) Θα γράψω φάνταζι.

 

 το edit έγινε για να εκφραστώ αποτελεσματικότερα.

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εξέφρασα μια ελπίδα (πιο πολύ για πείραγμα στις άλλες δύο κυρίες που έχω ένα θάρρος παραπάνω στις διαδικτυακές μας συνομιλίες, αλλά και έχουν γράψει και σε άλλα είδη) για να δω κάτι διαφορετικό από αυτό που θα περίμενα ίσως. Δεν υπάρχει λόγος να παίρνεις αμυντική στάση. Φυσικά γράφετε και οι τρεις σε όποιος είδος φαντασίας θέλετε. 

 

Καλή συνέχεια. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καλά τα πάω μάλλον, το δυσκολότερο ήτανε να ξεπεράσω το ότι ξέρω τι είναι αυτό που βλέπω στην πολύ όμορφη εικόνα :p Τώρα που τα κατάφερα, όλα καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποια διαγωνιζόμενη νιώθει ότι χρειάζεται παράταση, τώρα είναι η κατάλληλη ώρα να το δηλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο λήγει, έτσι δεν είναι; Αύριο το μεσημέρι;

 

Αύριο λήγει, στο τέλος της ημέρας.

 

Πώς πηγαίνει η συγγραφή των μαγικών μας ξορκιών;  :witch:

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάς που είμαστε ντροπαλές, σίγουρα θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε δυο μερούλες, αμέ. Είναι που τελειώνει και το sff rated αυριο, είναι και δύσκολη μέρα μέχρι να αρχίσει. Ε, φανταστρουμφικέ διοργανωτή?

 

edit: Ελπίζω πως τις θέλετε και οι άλλες ντροπαλές έτσι, γιατί αν σολάρω μόνη μου δε λέει, άμα δεν τις θέλετε τα καταφέρνω και για αύριο πριν να φύγω :p

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Με μια ακόμη αίτηση (δύο το σύνολον) τσιμπάτε δύο ακόμη μερούλες. Πλειοψηφικά πράγματα δηλαδίς. Χωρίς υποστήριξη δεύτερης αίτησης θα λήξει κανονικά αύριο βράδυ.

 

Θα περιμένω στο παρόν νήμα, τρίτο παγκάκι δεξιά κάτω από τον μεγάλο πλάτανο για να παραλάβω την δεύτερη αίτηση, έως την τρίτη μεσημβρινή. Άμα λείπω αφήστε την στο περιστέρι που μιλάει τσιβδά (όχι στο άλλο που τα λέει τραγουδιστά, είναι ελαφρώς ηλίθιο εκείνο). 

Link to comment
Share on other sites

Άντε, πατέρα δώσε κάτι παραπάνω. Ο νιος είναι λεβέντης.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ δεν μιλούσα γιατί ή θα το πετάξω αυτό που ξεκίνησα, ή θα το τελειώσω μέσα σε μια ωρίτσα. Δεν ξέρω τι θα το κάνω, αλήθεια... Πάντως, η παράταση είναι καλό πράγμα, να το ξέρετε.

 

EDIT: Ο άνθρωπος που μεγάλωσε με πχιοτικό κινηματόγραφο φαίνεται (για την αποπάνω κερία :rolleyes:  λέγω).

Καλά, καλά, πάω να γράψω... :wind2:

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η παράταση εγκρίθηκε παμψηφεί! Λήξις διαγωνισμού την δωδεκάτη βραδινή της Παρασκευής 28-3-1014.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπέστατες και οι τρεις κυρίες και μάλιστα πριν σημάνει μεσάνυχτα το ρολόι. Μπράβο! :hi:

 

Αυτό που μένει είναι να ευχηθώ καλή επιτυχία στις συγγραφείς και καλή ανάγνωση στα μέλη που θα κρίνουν τα έργα σας. 

Είθε το καλύτερο έργο να κερδίσει! 

 

Υ.Γ. Ένας συντονιστής ας ρυθμίσει το poll και ας θέσει και τον χρόνο ψηφοφορίας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα μόνο σχόλιο για το κάθε διήγημα, μιας και σαν οργανωτής δεν θέλω να επεκταθώ ούτε σε εκτενή σχολιασμό ούτε να ψηφίσω.Με σειρά εμφάνισης λοιπόν:

 

Πανταχούπολη: Ένα όμορφο παραμύθι.

Χορός: Εξαιρετική γλώσσα και απόδοση εικόνων.

Χέρα: "Χόρτασε" την Ποντιακή ψυχή μου.

 

Και πάλι καλή επιτυχία κυρίες μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:) Λοιπόν, μου άρεσαν πολύ και οι 3 για τελείως διαφορετικούς λόγους: η Πανταχούπολη για το απρόσμενο (μα καλοδεχούμενο) παραμυθιακό της στυλ, ο Χορός για την όμορφη, σαν κύμα (απαλή και σκληρή όπου πρέπει) γραφή της Nienor που με κάνει να θέλω να διαβάσω και άλλο υλικό της, και η Χέρα για την ολοκληρωμένη υπόθεση που με χόρτασε για τα καλά. Ψηφίζω την Χέρα, κυρίως για αυτό το στοιχείο της, μιας καλοδεμένης δηλαδή ιστορίας που δεν αφήνει loose ends. Μπράβο και στις 3 κοπέλες :clap:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, ταχύτητα! Ευχαριστούμε, Νατάσσα, ευχαριστούμε Γιατρέ. :hi:

Πάω να διαβάσω κι εγώ τώρα.

 

edit. Τώρα που τις διάβασα και τις δύο, έχω να πω κάτι σχετικό με την εικόνα. Είναι πολύ ενδιαφέρον το γεγονός ότι δεν μας απασχόλησαν τόσο οι ίδιες οι φιγούρες, όσο αυτό που κοιτούσαν. (Αν και η Ευθυμία τους έδωσε τον πιο ενεργητικό, δυνατό ρόλο). Και δεν είναι καθόλου περίεργο: οι φιγούρες είναι στραμένες προς τα έξω, και όχι κλεισμένες μέσα στον κύκλο τους, ο Χορός κοιτάει τους θεατές, δεν έχει μυστικά, βλέπει ό,τι και οι θεατές και δίνει τον πρωταγωνιστικό ρόλο στα πέριξ.

 

Ωραίο ήταν, (αν και με δυσκόλεψε αρκετά). Το πρώτο "εικόνα κι επιτόπου" που ολοκληρώνω.

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ Naroualis.

 

Λίγα λόγια για κάθε διήγημα:

 

Cassandra Gotha: Μου φάνηκε ότι σε δυσκόλεψε λίγο. Σαν να μην ήξερες πού θέλεις να το πας, αν μπορώ να το πω έτσι. Γενικά, πάντως, ήταν όμορφη ιστορία, είχε ωραίες εικόνες και πολλούς συμβολισμούς.

 

Nienor: Μια πιο παραμυθάτη εκδοχή της χαμένης Ατλαντίδας. Ίσως κάπως μονόπλευρη, αλλά γιατί όχι, ταιριάζει στο παραμυθάτο που είπαμε. Κάποιοι θεοί έχουν κάνει και χειρότερα. 

 

Naroualis: Πάρα πολύ ωραία ιστορία. Εξαιρετική γλώσσα, πολύ ενδιαφέρον μύθος, εντυπωσιακές σκηνές και γενικά, πολύ γεμάτο διήγημα. Δεν σε άφηνε να χαλαρώσεις.

 

Ευχαριστούμε για τις ιστορίες!

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας για την Naroualis...

 

Συγχαρητήρια αξίζουν και στις τρεις. Εγώ απλά με το προσωπικό μου γούστο λέω ποια μου άρεσε πιο πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζετε, σχολιάζετε, ψηφίζετε!

Μια μέρα για την λήξη του παιχνιδιού...

Προλαβαίνετε!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφες ιστορίες και οι τρεις, όπως εξάλλου αξίζε σ' αυτή την εντυπωσιακή και ασυνήθιστη εικόνα, που θα την θυμάμαι καιρό.

Καθεμιά ήταν ικανοποιητική και έδινε μια εντελώς διαφορετική νότα και εξήγηση στην εικόνα που τη γέννησε.

Η ψήφος ωστόσο, πάει εύκολα στη Naroualis επειδή είχε την πιο ολοκληρωμένη και την πιο καλά ανεπτυγμένη ιστορία.

 

Χρωστάω τα σχόλια, αλλά θα τα κάνω με το φως της μέρας :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Εικόνα κι επί τόπου #9 (Naroualis vs Cassandra Gotha vs Nienor)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..