Jump to content

Εικόνα κι επί τόπου #10 (giorgos lagonas)


Elli Sketo
 Share

Recommended Posts

Κύριοι καλώς ορίσατε στο Εικόνα και επί τόπου #10.

 

Όριο λέξεων: Μέχρι 3.000

Είδη: Λογοτεχνία φανταστικού.

Χρόνος συγγραφής: Από Πέμπτη 18/03/2014  μέχρι Τετάρτη 26/03/2014.

Χρόνος ψηφοφορίας: Μία βδομάδα. 

 

238704.jpg

 

Καλή επιτυχία και καλό γράψιμο.  :B):

 

Συμμετέχει μία ιστορία:

Κουμπάκια και Διακόπτες - giorgos lagonas

Edited by Ghost
Προστέθηκε η μία ιστορία.
Link to comment
Share on other sites

ok! τώρα το είδα τούτο. Πολύ ωραία εικόνα, αλλά αφόρητα sci-fi για μένα! oh, well, είπαμε θα προσπαθήσω, αλλά δεν υπόσχομαι...

Link to comment
Share on other sites

ok! τώρα το είδα τούτο. Πολύ ωραία εικόνα, αλλά αφόρητα sci-fi για μένα! oh, well, είπαμε θα προσπαθήσω, αλλά δεν υπόσχομαι...

 

Γιώργο, δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσεις αυτούσια την εικόνα στο διήγημά σου. Μπορείς για παράδειγμα να χρησιμοποιήσει έναν τεράστιο σκορπιό και ένα παιδάκι, και ν' αφήσεις το steampunk και το μετακαταστροφικό εκτός. Η εικόνα λειτουργεί σαν το μέρος όπου θα πάρεις τα βασικά στοιχεία για την ιστορία σου. Μπορεί, βέβαια, να σου πούνε ότι δεν αξιοποίησες όλα τα στοιχεία της εικόνας, αλλά άμα το διήγημα είναι καλό δεν θα μας νοιάξει και πολύ. Απ' την άλλη, φυσικά, αυτός είναι κι ένας τρόπος να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραία εικόνα! Ψήνομαι πολύ να διαβάσω τις ιστορίες που θα εμπνεύσει στους παίκτες μας! :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; 

Για ποιον λόγο έχει μπει όριο λέξεων στο παιχνίδι;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; 

Για ποιον λόγο έχει μπει όριο λέξεων στο παιχνίδι;

 

Όριο λέξεων υπάρχει, όπως και στα περισσότερα παιχνίδια, για παρόμοιους λόγους με την ύπαρξη του χρόνου συγγραφής. Καθώς πρόκειται για παιχνίδι υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής του ορίου εφ' όσον επιθυμούν κάτι τέτοιο οι συμμετέχοντες. ^_^

Link to comment
Share on other sites

...άθλιοι sff-ίτες που έχετε το θράσος να με βάλετε να γράψω (ωιμέ!) science fiction, αποσπώντας με - ευτυχώς για λίγο! - από την λατρεμένη μου gothic / horror λογοτεχνία και τις γραφές του παππού Θεοβάλδου! 

 

χωρίς πλάκα τώρα, κράτησα τη συμβουλή του Άγγελου

 

...φυσικά, αυτός είναι κι ένας τρόπος να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό.

 

 

...για αυτόν και μόνο το λόγο έγραψα ένα διήγημα που είναι όσο πιο κοντά μπορώ να φτάσω σε sci-fi, το οποίο δεν ξέρω αν είναι καλό, αλλά σίγουρα πέρασα ΑΠΙΘΑΝΑ γράφοντάς το! Κρατάω μονάχα αυτές τις αναπάντεχα όμορφες στιγμές για μένα, και ευχαριστώ για την ενθάρρυνση. 

 

Μεθαύριο το ανεβάζω

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

...και καθώς ρώτησα πώς πηγαίνει η συγγραφή των μαγικών ξορκιών του δίδυμου παιχνιδιού, πώς πηγαίνει η συγγραφή των απίθανων ιστοριών που περιμένουμε απ' αυτό το παιχνίδι;  :mf_bookread:

 

Υ.Γ.: Αυτές οι αναπάντεχα όμορφες στιγμές είναι νομίζω το raison d'etre αυτών των παιχνιδιών τελικά...

Edited by Myyst
Link to comment
Share on other sites

...εδώ το ανεβάζω το κείμενο, σωστά;

 

Όνομα Συγγραφέα: Γιώργος Λαγκώνας

Είδος: σάτυρα, επιστημονική φαντασία
Βία; Ναι
Σεξ; Όχι
Αριθμός Λέξεων:2194
Αυτοτελής; Ναι 
 

εδώ είμαστε... οφείλω να σημειώσω ότι : 

α) αυτό είναι (για την ώρα) ΟΣΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ στο sci-fi μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να φτάνει. Παρόλα αυτά, είχα καιρό να περάσω τόσο καλά, συγγραφικά μιλώντας! 

β) η πατρότητα του κειμένου δεν είναι αποκλειστικά δική μου. Άνω του 50% προέρχεται από τον μικρό μου γιο, που τις κινήσεις και το λεξιλόγιό του ξεπατίκωσα για να ζωντανέψω τον πιτσιρικά της εικόνας! Για αυτό και του το αφιερώνω. Αυτά. 

 

 

Κουμπάκια και Διακόπτες.doc

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, ανέβασε τη σαν καινούρια ιστορία στη 'Βιβλιοθήκη' (όπως ακριβώς δηλαδή τις ιστορίες που γράφουμε εκτός διαγωνισμών και παιχνιδιών) με τη σημείωση "για τον διαγωνισμό ατάκα/εικόνα και επί τόπου #10" ή κάτι παρόμοιο στα 'Σχόλια' και ύστερα άσε ένα link εδώ. (Ώστε να μην χάνουμε τις ιστορίες στο τέλος των παιχνιδιών και να έχουν το δικό τους χώρο για σχολιασμό.)  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νομίζω ότι έχουμε ανάγκη από μία παράταση ως την Παρασκευή 28/3 τα μεσάνυχτα και εδώ.

 

Αναμένουμε! :clock:

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια, έριξα μια μάτια στο προφίλ του Waylander και το παιδί έχει να μπει από τις 19 Μαρτίου. Μήπως να το ακυρώσουμε, ή να βρούμε άλλο συμπαίχτη για τον Γιώργο;

 

Έντιτ: Γιώργο ακόμα διαβάζω την ιστορία σου. Θα ακούσεις την άποψη μου από αύριο!

Edited by Elli Sketo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα πρέπει να λήξουμε το παιχνίδι με μονάχα μία συμμετοχή (που διαβάζουμε και σχολιάζουμε κανονικά όμως, ε;)  :rolleyes:

 

http://community.sff.gr/topic/15575-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%84%CE%B5%CF%82/

 

Δεν γνωρίζω τι συνέβη στον Waylander, ελπίζω όχι κάτι σοβαρό. Γιώργο αν και ο συμπάικτης σου τελικά δεν κατάφερε να παίξει, εύχομαι να διασκέδασες τη διαδικασία του παιχνιδιού.  :)

Link to comment
Share on other sites

ok! εγώ ό,τι είχα να πω το είπα (ή μάλλον σωστότερα, το έγραψα)

 

Ελπίζω να σας αρέσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι έγινε ρε παιδιά;

 

Υφίσταται τελικά το παιχνίδι ή ψόφησε το πράμα;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς δεύτερη συμμετοχή, μάλλον δεν υφίσταται. Μας έμεινε η ιστορία σου όμως.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Εικόνα κι επί τόπου #10 (giorgos lagonas)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..