Jump to content

Write-off επί του καναπέως


  

13 members have voted

  1. 1. Το διήγημα που μου άρεσε περισσότερο είναι το:

    • Μακρύς δρόμος σε κόκκινο δάσος - nikosal
      2
    • Η Άρτεμις Περιμένει - DinoHajiyorgi
      2
    • Χώμα και Όνειρα - Tiessa
      9

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

(Ελπίζω να το ανοίγω στο σωστό υποφόρουμ, αν όχι πληζ φανταστικοί μου μοντερέιτορς να μεριμνήσετε).

 

Τρεις τρισμέγιστοι συγγραφείς αποφάσισαν να κονταροχτυπηθούν από την άνεση του καναπέ τους, ανάμεσα σε ποπ κορν, πατατάκια, κοκακόλες και επεισόδια Star Trek. Το ότι επέλεξαν εμένα να τους δώσω το θέμα ήταν μια δοκιμασία της υπομονής τους... Ιδού όμως πού θα δοκιμαστούν οι πένες τους.

 

Το θέμα μας είναι Post-apocalyptic & διάστημα - ή αλλιώς, Ο Πλανήτης που Άφησα Πίσω.

 

Μετα-αποκαλυπτικά σενάρια στη Γη έχουμε διαβάσει πολλά. Πώς θα επηρέαζε όμως αυτό το γεγονός ανθρώπους εκτός του μητρικού μας πλανήτη; Είτε μιλάμε για το κοντινό μέλλον και αποκομμένες αποικίες ή διαστημόπλοια εντός του ηλιακού συστήματος είτε για το μακρινό, και ολόκληρους πλανήτες ακόμα πιο μακριά. Μπορείτε ακόμα να πάτε και προς εναλλακτική ιστορία, αρκεί βεβαίως να έχουμε τα δύο αυτά στοιχεία, post-apocalyptic και διάστημα. Η ιστορία σας μπορεί φυσικά να αφορά το διάστημα αμέσως μετά το καταστροφικό γεγονός ή να διαδραματίζεται χιλιετίες μετά, ενώ η ίδια η αιτία της καταστροφής μπορεί να είναι ή και να μην είναι στο επίκεντρο της υπόθεσης.

 

Ελπίζω να σας αρέσει το θέμα και εννοείται ό,τι διευκρινήσεις θέλετε μου λέτε.

 

Αφήστε λοιπόν το τηλεκοντρόλ και πιάστε τις πένες και τα ξίφη, για να πιάσουμε εμείς τα ποπ κορν! Παρακαλείστε να είστε κόσμιοι και ευγενικοί προς τους συμπαίκτες κατά τη διάρκεια του write-offf Παρακαλείστε να μην παρασυρθείτε από τους διαξιφισμούς και αμελήσετε να μας προσφέρετε υπέροχες ιστορίες :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Mesmer
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή μια εικόνα κάνει για χίλιες λέξεις, αντιγράφω τον Ντίνο:

 

 

ΕΡΧΕΤΑΙ...

 

ΤΟ ΤΡΙΠΛΟ WRITE-OFF

...που θα σπάσει τα νεύρα όλων!

 

Τρεις μονομάχοι

nikosal - DinoHajiyorgi - Tiessa

 

attachicon.gifwoff2.jpgattachicon.gifwoff3.jpgattachicon.gifwoff1.jpg

 

attachicon.gifwrite-off.jpg

 

Θέμα sci-fi

 

Ένας νικητής!

Δύο στον πάτο!

 

ΣΥΝΤΟΜΑ...

 

Είμαστε οι αντίπαλοι, οι καθισμένοι στον Τρεκικό Καναπέ. Δεν θα γράψουμε στο σύμπαν του ΣταρΤρεκ, αλλά έχουμε δει αρκετά επεισόδια για να θέλουμε να γράψουμε λίγη ακόμη ε.φ.

Καθότι γερόντια νιάτα, έχουμε πάρει ειδική άδεια να σκεφτόμαστε/γράφουμε/διαξιφιζόμαστε επί μακρόν με πρόθεση να ανεβάσουμε τις ιστορίες μας γύρω στα μέσα Μαΐου που θα τελειώσει ο διαγωνισμός του τρόμου.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I'm so watching this... :eat:

Παρακαλώ δεσποινίς, στο καλημέρα τέτοια πίεση; Είμεθα και ολίγο ντεφορμέ. Περιμένετε να πέσει λίγο ξεσκόνισμα στο μυαλό μας, να σουλουποθούμε κάπως - λίγο μεγαλύτερη υπομονή με το Συριανό γερόντιο.

 

Δεν έχω παράπονο με το θέμα, είναι και πολύ του γούστου μου καθώς έχω γράψει αρκετές παρόμοιες ιστορίες... και χμ...

 

Κάτι σπιούνοι μπάνισαν τη Βάσω να τρέχει στη βιβλιογιάφκα για να μαζέψει σκονάκια επι του θέματος. (Μου είχε ξεφύγει το αβαντάζ που κρατεί η δεσποσίνη απέναντι μας.) Πρέπει να βάλω σε μια τάξη τη φαντασία μου. :adry:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καθώς τρισμέγιστοί μου συγγραφείς και φανταστική μου θεματοθέτη, το 'Write-off επί του καναπέως' δεν αποτελεί ακριβώς write-off, μεταφέρεται στο γενικό forum των παιχνιδιών.  -_-

Edited by Myyst
Link to comment
Share on other sites

Συν-καναπεδικοί πρεσβύτεροι, συγχωρείστε το Αλτσχάιμέρ μου και πείτε μου: Βάλαμε όριο λέξεων;

Να ξέρω αν πρέπει να παρακαλάω τη μούσα των φλασακίων ή των τριλογιών για έμπνευση... :tease:

Edited by Tiessa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τηρήσουμε τις 7,500 λέξεις που είναι ο ορισμός του short story ή να κατέβουμε κάπως χαμηλότερα, αν εσείς θέλετε. Αποφασίστε οι δύο.

Link to comment
Share on other sites

Από μένα, μια χαρά :)

Είναι και στα ίδια ότια που θέτουμε στο εργαστήριο της ΑΛΕΦ. Έτσι κι αλλιώς, δεν χρειάζεται να τις εξαντλήσουμε αν η ιστορία μας χωράει και σε λιγότερες.

Link to comment
Share on other sites

Και τα πρώτα λεπτά του αγώνα είναι κάπως υποτονικά, παρότι το ρεπορτάζ από τα αποδυτήρια μιλούσε για μεγάλα κέφια...

post-297-0-30617100-1396957466_thumb.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλέ, έχουμε πέσει σε βαθιά σκέψη!

Δεν έχεις δει πώς σκέφτονται οι ήρωες κόμικς; :)

 

post-1534-0-45712800-1396958280.jpg

 

Ακολουθούμε τα ίχνη τους!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω λίγο ελεύθερο χρόνο, και στην διάρκεια αυτού... έχω αρχίσει ήδη να γράφω το διήγημα μου. Είμαι και αγχωμένος γιατί δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει. Δυστυχώς δεν είναι κωμικό, κάτι στο οποίο υπερτερεί ο Συριανός Γούντι Άλεν από εκεί. (Φτάνει το αστείο του να βγει πατάτα. Χεχ-χεχ.)

Link to comment
Share on other sites

Η έμπνευση θέλει περιποίηση και προδέρμ. Δεεεεν βιαζόμαστε. :aclosedeyes:

 

post-1004-0-19260900-1397469208.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχμμ... εγώ προς το παρόν σφυρίζω κλέφτικα. :whistling:

 

Έχω μια-δυο ιδέες, αλλά όσο μαλώνουν μεταξύ τους, δεν αρχίζω να γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευάζοντας τον σκελετό του διηγήματος...

 

post-1004-0-07480400-1397568306.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχω την ιδέα, αλλά πρέπει να το σκεφτώ 2-3 μέρες... Αφού έχουμε την άνεσή μας...

Link to comment
Share on other sites

Ρε γερόντια, γράφει κανείς ή να συνεχίσω να σκέφτομαι ενταντικά όπως και πριν; :)

Link to comment
Share on other sites

Να σκέφτεσαι... χωρίς άγχος... Περνώ το Πάσχα με πολύ θόρυβο στο σπίτι, λόγω επισκέψεων...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη γραφή... 3.741 λέξεις. :whistling:

 

Εεεμμμ... γλουπ! Μερικοί γράφουν, ε;

 

Μέχρι πότε έχουμε βάλει προθεσμία; 15 Μαΐου;

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πότε έχουμε βάλει προθεσμία; 15 Μαΐου;

 

15 Μαΐου... φέτος;! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Φραπεδάκι το φραπεδάκι... φτάσαμε στα θαυμαστικά. :eat:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 Μαΐου είναι η πρώτη προθεσμία Βάσω. Θα ακολουθήσει ολιγοήμερη παράταση, μικρή περίοδος χάριτος, μνημόνιο, έξοδος στις αγορές.

 

Εγώ βάζω στόχο τις 15 Μαΐου πάντως -και βλέπουμε. Μην σε αγχώνει ο άλλος, από τις 3,741 λέξεις θα πετάξει τις 3,000, Εγώ θα αρχίσω να γράφω το άλλο Σ/Κ, γιατί αυτή τη βδομάδα θα λείπω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μια από τις ιδέες μου επιβίωσε της σφαγής που έπεσε μεταξύ των άλλων. Είναι σαν να λέμε Post-Apocalyptic. :death2:

Καταλαβαίνω ότι θα χρειαστεί και χώρο για να γραφτεί. Σαν να λέμε, θα καταλάβει λίγο space στο δίσκο μου.

 

There you are: Post-Apocalyptic και Διάστημα.

Α, και θέλει κι ένα χρονικό διάστημα για να γραφτεί. :clock:

 

(Άρχισα να λαλάω ή μου φαίνεται;)  :dazzled:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

COMING!   :search:  ... (not so soon)

 

 

post-1534-0-42587600-1398608140.jpg

 

 

Χώμα και Όνειρα

 

650 λέξεις (από τις κάμποσες χιλιάδες). Αλλά δε λένε ότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός;  :rolleyes:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..