Jump to content

The Flash (2014-2022)


Zaratoth
 Share

Recommended Posts

Extended version με σκηνές από το πιλοτικό επεισόδιο.

 

Και εγεννηθήτω hype.

Edited by Dreamer
Προστέθηκαν τα έτη που κυκλοφόρησε η σειρά στον τίτλο του topic
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο πιλοτος κανει τις γυρες του ηδη. Μπυ αρεσε πολυ που μπαμπας του Φλας ειναι ο... Φλας (απο τα 00's) αλλα κατα τα αλλα... μεχ. Ψιλοαδιαφορη σειρα που, απλα, δεν ειναι ούτε "χάρτινη" οπως το Arrow ουτε πειθει σαν πιο "σοβαρή" σειρα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε και περιμένω να εξελιχθεί, καθώς είναι ακόμα πολύ αρχή. Το μόνο θέμα μου ήταν πως μου φάνηκε λίγο άκυρο το κόψιμο-ράψιμο των σκηνών, σαν να πηδούσε από θέμα σε θέμα. Κατά τ'άλλα πιστεύω θα βρει το χαρακτήρα του μέσα στη διάρκεια της season.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε κακο μονταζ, ναι, αλλα παιζει να ηταμ θεμα του pro mo. Εποσης με χαλασε το πρι εχουμε φαει απο το πρωτο επεισοδιοspoiler για το season finale (flash vs zoom και μαλλον ειδαμε και ποιος ειναι ο Zoom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσωπικά συμφωνώ με έναν τύπο που βλέπω στο youtube (Emergency Awesome) που λέει πως λογικά τον Zoom θα τον δούμε ως μεγάλο κακό από δεύτερη season και μετά. Έχει πέσει τόσο promotion σχετικά που μέχρι και μη γνώστες των comic ξέρουν πως αυτός ο αστυνομικός θα γίνει κακός, οπότε δεν λειτουργεί καλά σαν κακός πρώτης season, ενώ σαν κακός δεύτερης, που θα τον βλέπεις να εξελίσσεται, όπως περίπου έγινε και με τον Deathstroke στο Arrow, αποκτά άλλο κύρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ανασταινω το τοπικ για να πω πως το finale του Flash είναι το καλύτερο που έχω δει και τολμώ να πω για μένα ξεπερνά και όλο το Marvel Cinematic Universe.

Edited by Zaratoth
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Με λίγη καθυστέρηση, ξεκίνησα τον 1ο κύκλο.

Δύο επεισόδια μέχρι στιγμής και πραγματικά τα διασκέδασα απίστευτα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω δυο επεισόδια μόνο και είναι πάαααρα πολύ καλό! Είναι στη "σειρά" για catching up μαζί με το Once Upon A Time, The Big Bang Theory και Doctor Who.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το Flash συνολικά είχε την καλύτερη χρονιά πέρσυ σε σχέση με άλλες superhero σειρές και η δεύτερη σεζόν δείχνει πολλά υποσχόμενη.

 

Να και το trailer της 2ης σεζον για όποιον δεν το έχει δει:

 

 

Edited by Blacksword
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από την στιγμή που εμφανίστηκε ο Zoom και μετά έχει πιάσει κορυφή η σειρά και προβλέπω να πέφτει πολύ ξύλο στο φετινό crossover χαχα.

 

Κάποιες θεωρίες που υπάρχουν για το ποιος είναι (ακολουθούν super spoilers):

 

 

1) Μία θεωρία είναι ότι η Patty είναι ο Zoom ή ότι έχει κάποια σχέση μιας και δείχνει να γνωρίζει αρκετά για τους metahumans.
2) Η δεύτερη θεωρία είναι ότι αφού υπάρχει η "κακιά" Linda στο Earth 2, γιατί να μην υπάρχει και κακός Barry;

 

Edited by Blacksword
Link to comment
Share on other sites

Τη δεύτερη θεωρία την ήξερα και θα ήθελα να ισχύει. Αν ισχύει η πρώτη θα είναι για ξύλο γιατί είναι μια έμμεση αντιγραφή της πρώτης σεζόν. Άλλες δυο πιθανές θεωρίες είναι οι εξής:

 

 

1) Να είναι ο πατέρας του Barry του Earth 2. Ειδικά μετά το τελευταίο επεισόδιο που στο flashback έδειξε ότι ο Arrow ήταν ο Robert Queen και ο Oliver είχε πεθάνει στο ναυάγιο

2) Ο Eddie του Earth 2.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ το ίδιο θέλω, γιατί θα το έκανε νομίζω πιο ιδιαίτερο από το (ας πουμε) προβλεπόμενο το δικό σου Νο2 που ταιριάζει πιο πολύ στο κόμικ.

 

Πάντως η στολή σκίζει και οι αστραπές που φαίνονται ακόμα και όταν είναι σταματημένος του δίνουν μιας αίσθηση ανωτερότητας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ θέλω το δικό μου 2, γιατί ακριβώς είναι προβλεπόμενο. Ενώ αν ισχύει το δικό σου 2 θα έχει και ενδιαφέρουσα ανάπτυξη χαρακτήρων

 

 

Δυο στοιχεία.

1) Ο Barry έχει αρχίσει να γίνεται λίγο πιο dark. Στην πρώτη σεζόν δεν νομίζω να έβαζε τόσο εύκολα τη Linda σε κίνδυνο.

2) Στο φινάλε της πρώτης σεζόν, όταν έτρεχε για να ταξιδέψει στο χρόνο είδε διάφορα. Κάποια πρέπει να ήταν από παράλληλα σύμπαντα, όπως η Killer Frost. Μια από τη σκηνές ήταν ο Barry στη φυλακή με χειροπέδες. Άρα, "κακός" Barry.

 

 

Ο Ζουμ είναι όντως εκπληκτικός. Ειδικά εκεί που έπιασε τον κεραυνό, όλη την ώρα ακίνητος, αλλά όταν χρειάστηκε ήταν over-powered, ήταν τρελό.

Edited by Zaratoth
Link to comment
Share on other sites

Tom Cavanagh rules λέμε! Δεν ξέρω τι θα κάνουν αλλά πρέπει να τον φέρουν και στην 3η σεζόν, ο τύπος είναι ηθοποιάρα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο τριημερο βλέπω και από λίγο το πρώτο επεισόδιο πριν κοιμηθώ. Νομιζω σήμερα θα το τελειώσω επιτέλους, καλό φαίνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να βλέπω κι εγώ τη σαιζόν, και φαίνεται πραγματικά πολύ καλή

 

Βέβαια, κάπου στο τρίτο επεισόδιο πρέπει να ξέχασαν κάθε έννοια φυσικής όταν το έγραφαν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Promo για το δεύτερο μισό της σεζόν με μια... σούπερ έκπληξη!

 

 

Reverse-Flash is back!!! (ο αυθεντικός)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Στο 11ο επεισόδιο έχουν κάνει την πιο παράδοξη ανατροπή που υπάρχει για τον Zoom. Πραγματικά δεν τον περιμένα καθόλου.

Φυσικά δεν πρόκειται να σας πω, οπότε όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο 11ο επεισόδιο έχουν κάνει την πιο παράδοξη ανατροπή που υπάρχει για τον Zoom. Πραγματικά δεν τον περιμένα καθόλου.

Φυσικά δεν πρόκειται να σας πω, οπότε όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. :p

 

Νομίζω πως σκεφτήκαμε το ίδιο. :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σκεφτήκαμε το ίδιο.  :lol:

 

Ποιος ξέρει μπορεί να είναι μπορεί και να μην είναι.  :p Πάντως μας δώσανε ένα μεγάλο σοκ για την ώρα χαχα.

 

Κάτι άλλο που είδα στο επεισόδιο αυτό και με έβαλε σε σκέψεις, γιατί νομίζω αφήσανε πολλά στον αέρα.

(Δεν είναι σπόιλερ ακριβώς αλλά το βάζω μέσα καλού κακού.)

 

 

Ο Wells αναφέρει σε ένα σημείο τον "κύκλο" της ζωής του Reverse-Flash. (Ας πούμε το Α: για το παρελθόν, Β: το σήμερα, Γ: το μέλλον)

 

Είπε ότι από το Γ πάει στο Α και κολλάει εκεί μέχρι που φτάνει σιγά σιγά στο B και αντιμετωπίζει τον Flash. Οπότε λέει ότι ο μελλοντικός θα ξανά έρθει και θα κάνει πάλι αυτό τον κύκλο, με το σημείο αυτό να είναι η "αρχή" του).

 

Αυτό που δεν αναφέρθηκε όμως είναι: πια είναι η πραγματική αρχή, αυτή που ξεκίνησε αυτό τον κύκλο;

 

Edited by Blacksword
Link to comment
Share on other sites

 

Νομίζω πως σκεφτήκαμε το ίδιο.  :lol:

 

Ποιος ξέρει μπορεί να είναι μπορεί και να μην είναι.  :p Πάντως μας δώσανε ένα μεγάλο σοκ για την ώρα χαχα.

 

Κάτι άλλο που είδα στο επεισόδιο αυτό και με έβαλε σε σκέψεις, γιατί νομίζω αφήσανε πολλά στον αέρα.

(Δεν είναι σπόιλερ ακριβώς αλλά το βάζω μέσα καλού κακού.)

 

 

Ο Wells αναφέρει σε ένα σημείο τον "κύκλο" της ζωής του Reverse-Flash. (Ας πούμε το Α: για το παρελθόν, Β: το σήμερα, Γ: το μέλλον)

 

Είπε ότι από το Γ πάει στο Α και κολλάει εκεί μέχρι που φτάνει σιγά σιγά στο B και αντιμετωπίζει τον Flash. Οπότε λέει ότι ο μελλοντικός θα ξανά έρθει και θα κάνει πάλι αυτό τον κύκλο, με το σημείο αυτό να είναι η "αρχή" του).

 

Αυτό που δεν αναφέρθηκε όμως είναι: πια είναι η πραγματική αρχή, αυτή που ξεκίνησε αυτό τον κύκλο;

 

 

 

 

Κλασικό χρονομπέρδεμα. Η πραγματική αρχή ήταν αυτή που είδαμε τώρα. Τώρα ήρθε πρώτη φορά ο πωςτονλένε από το μέλλον, και γι' αυτόν είναι η πρώτη φορά που συναντάει τόσο τον Μπάρι, όσο και τον Γουέλς. Συμβαίνουν όλα όσα συνέβησαν σ' αυτό το επεισόδιο, και τον στέλνουν πίσω στην εποχή του, για να επιστρέψει και να σκοτώσει τη μάνα του Μπάρι, αλλά και να εγκλωβιστεί στο σώμα του Γουέλς, παραμένοντας ώσπου να τον σβήσει ο πρόγονός του ο ξανθός μπάτσος (έχω θέμα με το να θυμάμαι ονόματα) που αυτοκτονεί, που ενώ για εκείνον είναι πράγματα που κάνει μετά στον δικό του χρόνο, για τον Μπάρι και τους υπόλοιπους είναι πράγματα που έχουν ήδη συμβεί. Δεν είμαι σίγουρος αν μας έδειξε πως έμαθε ποιος είναι ο Flash ώστε να γυρίσει πίσω και να σκοτώσει τη μάνα του, ή αν θα μας το δείξουν στην πορεία κάποια στιγμή σε άλλο επεισόδιο.

 

Επίσης δεν μπορώ να θυμηθώ αν μας έχουν πει γιατί στην Γη2 ο Flash δεν είναι ο Μπάρι2, αλλά ο άλλος με το κράνος του Δον Κιχώτη.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Κλασικό χρονομπέρδεμα. Η πραγματική αρχή ήταν αυτή που είδαμε τώρα. Τώρα ήρθε πρώτη φορά ο πωςτονλένε από το μέλλον, και γι' αυτόν είναι η πρώτη φορά που συναντάει τόσο τον Μπάρι, όσο και τον Γουέλς. Συμβαίνουν όλα όσα συνέβησαν σ' αυτό το επεισόδιο, και τον στέλνουν πίσω στην εποχή του, για να επιστρέψει και να σκοτώσει τη μάνα του Μπάρι, αλλά και να εγκλωβιστεί στο σώμα του Γουέλς, παραμένοντας ώσπου να τον σβήσει ο πρόγονός του ο ξανθός μπάτσος (έχω θέμα με το να θυμάμαι ονόματα) που αυτοκτονεί, που ενώ για εκείνον είναι πράγματα που κάνει μετά στον δικό του χρόνο, για τον Μπάρι και τους υπόλοιπους είναι πράγματα που έχουν ήδη συμβεί. Δεν είμαι σίγουρος αν μας έδειξε πως έμαθε ποιος είναι ο Flash ώστε να γυρίσει πίσω και να σκοτώσει τη μάνα του, ή αν θα μας το δείξουν στην πορεία κάποια στιγμή σε άλλο επεισόδιο.

 

Επίσης δεν μπορώ να θυμηθώ αν μας έχουν πει γιατί στην Γη2 ο Flash δεν είναι ο Μπάρι2, αλλά ο άλλος με το κράνος του Δον Κιχώτη.

 

 

 

 

Ο Eobard είπε απλά ότι ξέρω πλέον από που προέρχεσαι. Λογικά τα υπόλοιπα θα τα ανακαλύψει στην πορεία μόνος του.

Απλά κάνει συνέχεια αυτό τον κύκλο. Έρχεται από το μέλλον, βλέπει αυτούς που βλέπει και τον γοητεύουν, πάει σπίτι του μετά και αφού καταστρώσει τα σχέδια του πάει πίσω στο χρόνο όπου και κολλάει. Μετά από μερικά χρόνια αντιμετωπίζει τον Barry και καπούτ.

Αυτό το κάνει ξανά και ξανά και ξανά. Γι' αυτό λέω, δεν θα έρπεπε να υπάρχει μια "μεγάλη" αρχή κανονικά; Πως "κόλλησε" σε αυτό τον κύκλο;

 

Για τον Barry που λες, υποτίθεται ότι ο καθένας έχει τον αντίθετο του. πχ. Ο Barry στη Γη 1 είναι ο Flash, στη 2 είναι ένας κοινός. Όπως ο Wells, εδώ ήταν ασήμαντος, στη 2 ήταν διάσημος.

Ο "Δον Κιχώτης" ή αλλιώς Jay Garrick είναι κανονικά ο πρώτος Flash και προέρχεται από τα κόμικ του 40' και για να μην τον μπερδέψουν μετά με τον Barry τον έβαλαν στη Γη 2.

Ο Zoom από την άλλη είναι ο Hunter Zolomon στο κόμικ και είναι ο τρίτος, ουσιαστικά, Reverse-Flash. (Και εδώ είναι είναι η ανατροπή της σειράς :p )

 

Α, ο ξαθνός είναι ο Eddie.

 

Edited by Blacksword
Link to comment
Share on other sites

 

 

Κλασικό χρονομπέρδεμα. Η πραγματική αρχή ήταν αυτή που είδαμε τώρα. Τώρα ήρθε πρώτη φορά ο πωςτονλένε από το μέλλον, και γι' αυτόν είναι η πρώτη φορά που συναντάει τόσο τον Μπάρι, όσο και τον Γουέλς. Συμβαίνουν όλα όσα συνέβησαν σ' αυτό το επεισόδιο, και τον στέλνουν πίσω στην εποχή του, για να επιστρέψει και να σκοτώσει τη μάνα του Μπάρι, αλλά και να εγκλωβιστεί στο σώμα του Γουέλς, παραμένοντας ώσπου να τον σβήσει ο πρόγονός του ο ξανθός μπάτσος (έχω θέμα με το να θυμάμαι ονόματα) που αυτοκτονεί, που ενώ για εκείνον είναι πράγματα που κάνει μετά στον δικό του χρόνο, για τον Μπάρι και τους υπόλοιπους είναι πράγματα που έχουν ήδη συμβεί. Δεν είμαι σίγουρος αν μας έδειξε πως έμαθε ποιος είναι ο Flash ώστε να γυρίσει πίσω και να σκοτώσει τη μάνα του, ή αν θα μας το δείξουν στην πορεία κάποια στιγμή σε άλλο επεισόδιο.

 

Επίσης δεν μπορώ να θυμηθώ αν μας έχουν πει γιατί στην Γη2 ο Flash δεν είναι ο Μπάρι2, αλλά ο άλλος με το κράνος του Δον Κιχώτη.

 

 

 

 

Ο Eobard είπε απλά ότι ξέρω πλέον από που προέρχεσαι. Λογικά τα υπόλοιπα θα τα ανακαλύψει στην πορεία μόνος του.

Απλά κάνει συνέχεια αυτό τον κύκλο. Έρχεται από το μέλλον, βλέπει αυτούς που βλέπει και τον γοητεύουν, πάει σπίτι του μετά και αφού καταστρώσει τα σχέδια του πάει πίσω στο χρόνο όπου και κολλάει. Μετά από μερικά χρόνια αντιμετωπίζει τον Barry και καπούτ.

Αυτό το κάνει ξανά και ξανά και ξανά. Γι' αυτό λέω, δεν θα έρπεπε να υπάρχει μια "μεγάλη" αρχή κανονικά; Πως "κόλλησε" σε αυτό τον κύκλο;

 

Για τον Barry που λες, υποτίθεται ότι ο καθένας έχει τον αντίθετο του. πχ. Ο Barry στη Γη 1 είναι ο Flash, στη 2 είναι ένας κοινός. Όπως ο Wells, εδώ ήταν ασήμαντος, στη 2 ήταν διάσημος.

Ο "Δον Κιχώτης" ή αλλιώς Jay Garrick είναι κανονικά ο πρώτος Flash και προέρχεται από τα κόμικ του 40' και για να μην τον μπερδέψουν μετά με τον Barry τον έβαλαν στη Γη 2.

Ο Zoom από την άλλη είναι ο Hunter Zolomon στο κόμικ και είναι ο τρίτος, ουσιαστικά, Reverse-Flash. (Και εδώ είναι είναι η ανατροπή της σειράς :p )

 

Α, ο ξαθνός είναι ο Eddie.

 

 

 

 

Κι εδώ είναι που μπερδεύομαι εγώ. Υποτίθεται πως ο Zoom είναι ο doppelganger του Jay στην Γη1 (εκείνος που καθόταν στο παγκάκι), όμως ο Zoom είναι ένας villain από τη Γη2. Υπάρχει περίπτωση να είναι ο Jay της Γης2 o Zoom; Δεν διάβαζα κόμικ της DC (ήμουν -και παραμένω- φαν της Marvel και του Stan Lee) κι έτσι δεν ξέρω τα backgrounds και τα origins του καθενός.

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Κι εδώ είναι που μπερδεύομαι εγώ. Υποτίθεται πως ο Zoom είναι ο doppelganger του Jay στην Γη1 (εκείνος που καθόταν στο παγκάκι), όμως ο Zoom είναι ένας villain από τη Γη2. Υπάρχει περίπτωση να είναι ο Jay της Γης2 o Zoom; Δεν διάβαζα κόμικ της DC (ήμουν -και παραμένω- φαν της Marvel και του Stan Lee) κι έτσι δεν ξέρω τα backgrounds και τα origins του καθενός.

 

 

Δεν έχω ιδέα. Με τα αυτά που ξέρουμε μέχρι στιμγής τα πάντα είναι στο παιχνίδι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Flash (2014-2022)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..