Jump to content

Εικόνα κι επί τόπου #11 (DinMacXanthi vs Morfeas vs Nienor)


"εικόνα και επί τόπου" #11  

11 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα...

    • Το Πένθος Ταιριάζει στην Ελένη (Morfeas)
    • Για ένα ζευγάρι μανικετόκουμπα (Nienor)
    • Οι σκιές στους τοίχους (DinMacXanthi)

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Ladies & Gents...

 

η εικόνα για τον διαγωνισμό (ελπίζω αρκετά open και inspiring):

 

 

post-2162-0-22259600-1400431164_thumb.jpg
 
 
Όριο λέξεων:1000 - μέχρι όσες θέλετε (μην το τσακίσετε όμως,ε; Νομίζω γύρω στις 4.500 είναι οκ για να μπορεί και ο λαός να διαβάσει και να ψηφίσει)
Είδη: Φανταστικό
Χρόνος συγγραφής: Από σήμερις μέχρι Δευτέρα 26/5.
Χρόνος ψηφοφορίας: Από Πέμπτη 28/5 μέχρι Τετάρτη 4/6, ώρα 24:00
 
Συμμετοχές:
 
 
Για να σας δω...
 
Edited by Myyst
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα ότι η εικόνα θα ήταν γρίφος για τα μυωπικά μου μάτια... Εντυπωσιάστηκα, γιατί ήμουν της λογικής "εντάξει, κάτι θα μου έρθει όταν το δω".

Αμ, δε...

 

Πολύ ωραία εικόνα, πάντως! Και καλύτερη απ' ό,τι περίμενα! Δύσκολη, άρα άλλο ένα "συν".

 

Άντε καλή μας έμπνευση! :)

 

Δεν είναι απαραίτητο να γίνει τρόμος,εε; Το λέει βέβαια "φανταστικό", αλλά για βεβαιότητα.

 

Υ.Γ.1: Νομίζω ότι είναι ο 11ος Διαγωνισμός, κι όχι ο 10ος (δεν είμαι προληπτικός αλλά έχω μια αδυναία στον αριθμό :p )

Υ.Γ.2: Το Morpheas (αντί για Morfeas) στον τίτλο του topic είναι μήπως έμμεση διόρθωση του ονόματός μου; Γιατί αν είναι, θα το σκεφτώ σοβαρά, καθότι πιο "ελληνοπρεπές".

 

edit: Και τώρα που την παρατηρώ μου θυμίζει μια ιστορία που έγραψα προχθές για να εκτονώσω τη δημιουργική έξαψη και μια άλλη λίγο παλιότερη (η οποία θα ταίριαζε εξαιρετικά)... Αλλά θα το παλέψω για κάτι καινούριο και διαφορετικό.

Edited by Morfeas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πωωω, σαλάτα τα έκανα, ε; Ας τα διορθώσει κάποιος καλός μοντεράτορας!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου ήρθε κι εμένα, για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η εικόνα μού θυμίζει το εξώφυλλο αυτού του βιβλίου http://www.biblionet.gr/book/68302/Benni,_Stefano/%CE%A0%CE%BD%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1 όπου γίνεται της κακομοίρας, χιούμορ πολύ μαύρο αλλά τρόμου δεν είναι. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου ήρθε μια ιδέα, και μάλιστα πριν λίγο ξεκίνησα και να τη γράφω, για να μη μου φύγει. Παίζει να βγει και μεγάλη σαχλαμάρα, οπότε δε μιλάω ακόμα. Έχω και μια άλλη επιστημονικής φαντασίας για καβάτζα, αλλά το σκοπό της μια φορά τον έκανε η εικόνα (βλ. έμπνευση)- ή και δύο φορές!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εικόνα είναι πολύ ανοιχτή, πραγματικά. Και πολύ ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε περίπου στα μισά, πώς πηγαίνουμε;

Προχωράνε οι ιστορίες, κυλάνε οι λέξεις;
Θα είμαστε εντός ορίων ή θα πάρει παράταση το match;

(Και άλλες τέτοιες πιασάρικες ρητορικές ερωτήσεις...)

 

Κι έτσι για την ίντριγκα:

 

Πότε θα αρχίσουν τα πισώπλατα μαχαιρώματα, οι διαφημίσεις, οι αιματηρές συγκρούσεις, τα teasers, τα trailers, η προώθηση των ιστοριών με θεμιτά ή αθέμιτα μέσα;

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρίσκομαι γύρω στις 1500 λέξεις, έχω την ιδέα του πού και πώς θα πάει η ιστορία στο κεφάλι μου, απλά δεν μπορώ ακόμη να υπολογίσω πόσο θα φτάσει σε μέγεθος τελικά... Θα δούμε μέχρι την Κυριακή ;)

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στις 800 μέχρι στιγμής, έχω πολύ ακόμα αλλά μάλλον δε θα είναι και πολύ μεγάλο, αλλά το έχω συμπαθήσει ήδη. Το κακό είναι πως είναι από εκείνα τα κείμενα που κανονικά θέλουνε έρευνα και δεν προλαβαίνω να την κάνω καλά. Γουέλ, θα δούμε πόσο καλά μπορώ να τη μπλοφάρω :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, χαίρομαι που προχωράτε, αν και χρόνος υπάρχει μέχρι την Κυριακή.

Εγώ το έχω ολοκληρώσει, αλλά σίγουρα επιδέχεται βελτιώσεων, προσθαφαιρέσεων και κάθε λογής διορθώσεων, ελπίζω μες στο Σαββατοκύριακο να το ρετουσάρω όσο χρειάζεται.

Γύρω στις 800 μέχρι στιγμής, έχω πολύ ακόμα αλλά μάλλον δε θα είναι και πολύ μεγάλο, αλλά το έχω συμπαθήσει ήδη.

Αφού το έχεις συμπαθήσει, είσαι σε καλό δρόμο νομίζω :)
 

Εγώ έχω φτάσει σχεδόν τις 3500, οπότε θα είναι εντός ορίων. Θέματα συμπάθειας ομολογώ υπάρχουν ώρες ώρες.

Μέχρι στιγμής άτιτλο.

 

Και για να αρχίσει το προμοτάρισμα, σας παρουσιάζω το 1ο teaser (ένεκα έλλειψης τίτλου)

 

Teaser το Ποιητικόν (και ολίγον τι παραπλανητικόν)

 

 

Χαζεύεις το είδωλο

Σαν ξένο

Καθώς αποδιώχνεις τις τρίχες του πένθους

Με κοφτερή τη λεπίδα στο χέρι

Και το καυτό το νερό στον αέρα

Να αλλάζει ο ξένος

Το φρέσκο του πρόσωπο

 

Και είσαι νέος

Χωρίς τις τρίχες του πένθους

Χωρίς στον καθρέφτη σου ξένους

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως, λέω εγώ τώρα, μήπως θα μπορούσαμε να το πάμε για Τρίτη μεσάνυχτα; Ε; ε; φανταστικοί μου συμπαίχτες και φανταστικέ διοργανωτή; ε; (Αυτά τα σκ ρε παιδί μου, δώρο άδωρο αποδεικνύονται πάντα :p)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τριτη μεσανυχτα, ε; Σε βρίσκω αισιόδοξη! :D

Μπορει ν'αργήσω κι εγώ λιγάκι αλλά το δουλεύω!

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη μεσάνυχτα λοιπόν! Για έξτρα παράταση, σκεφτείτε καλά τι θα προσφέρετε ως αντάλλαγμα!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τις ψυχές μας ή απλά για καραμελίτσες? :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχω να βάλω teaser κάπου τρια χρόνια ;)



00202492.png

 

Είμαι κάπου βόρεια των 3000 λέξεων και νομίζω θέλει άλλο τόσο... Αλήθεια, κάνω όσο πιο γρήγορα μπορώ, πάντως :rolleyes:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι τυπικά έτοιμος. Έφτασα στις 3728 λέξεις (με τίτλο).

 

Αν δεν υπάρξει άλλη παράταση πάμε για αύριο,ε;

 

Κωνσταντίνε και Κιάρα, προφταίνετε;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο τελευταίο κομμάτι του κειμένου αλλά λόγω -μεταξύ άλλων- εντατικών μαθημάτων, έχω ελάχιστο χρόνο στη διάθεσή μου. Κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστώ και την ημέρα της Τετάρτης -το αργότερο-.

Edited by DinMacXanthi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαι κι εγώ, προλαβαίνω και για αύριο αλλά πάντα μπορώ να χρησιμοποιήσω τον έξτρα χρόνο φυσικά. Κανένα θέμα και για Τετάρτη από μένα το λοιπόν, αγαπητοί μου κύριοι :)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, φανταστικέ μας (γλιψ γλιψ) διοργανωτή, θα πάρουμε μια τελευταία οριστική και αμετάκλητη παράταση μέχρι αύριο (Τετάρτη 28/5) τα μεσάνυχτα;

 

Τρίτη μεσάνυχτα λοιπόν! Για έξτρα παράταση, σκεφτείτε καλά τι θα προσφέρετε ως αντάλλαγμα!

 

Μιλάμε για τις ψυχές μας ή απλά για καραμελίτσες? :p

Τώρα για ανταλλάγματα, πέρα από καραμελίτσες, δεν μπορώ κι εγώ να σκεφτώ κάποια εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Εικόνα κι επί τόπου #11 (DinMacXanthi vs Morfeas vs Nienor)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..