Jump to content

Σειρά θρίλερ: Ατελείωτες Νύχτες (εκδόσεις Καστανιώτη)


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Είπα να φτιάξω ένα τόπικ για τα (έστω λίγα) βιβλία της σειράς θρίλερ Ατελείωτες Νύχτες, των εκδόσεων Καστανιώτη, που κυκλοφόρησαν τέλη της δεκαετίας του '90. Μερικά από αυτά είναι μάλλον μέτρια ή/και άγνωστα στο ευρύ κοινό, αλλά αρκετά μπορεί να τα βρει κανείς σε διάφορες λίστες με τα καλύτερα του είδους. Απ'όσο ξέρω, κυκλοφόρησαν τα παρακάτω βιβλία:

01. Phillip Finch - Πρόσωπο με πρόσωπο (F2F)
02. David Brin - Ο ταχυδρόμος (The Postman)
03. Doug Richardson - Σκοτεινός αντίπαλος (Dark Horse)
04. Donald James - Μόνστρουμ (Monstrum)
05. Stephen J. Cannell - Ο βασιλιάς της απάτης (King Con)
06. Reg Gadney - Πάνω που νιώθαμε ασφαλείς (Just When We Are Safest)
07. Stephen Dobyns - Η εκκλησία των νεκρών κοριτσιών (The Church Of Dead Girls)
08. Matthew Hall - Η τέχνη του σπασμένου γυαλιού (The Art Of Breaking Glass)
09. Brian Moore - Η προκήρυξη (The Statement)
10. Caleb Carr - Ο ψυχίατρος (The Alienist)
11. Jean-Pierre Bastid - Η Παναγία των νέγρων (Notre Dame Des Negres)
12. Bastid/Manchette - Αφήστε τα πτώματα να μαυρίσουν στον ήλιο (Laissez bronzer les cadavres!)
13. Τζ. Χ. Μαρξ - Mad City

Το 2013 διάβασα το τελευταίο βιβλίο, αυτό των Μανσέτ/Μπαστίντ, για το οποίο έγραψα ένα σχόλιο εδώ.

Και πριν λίγο τελείωσα το Πρόσωπο με πρόσωπο, του Φίλιπ Φιντς:

Βασικό θέμα του βιβλίου είναι οι υπολογιστές και το διαδίκτυο και πως ένας μανιακός δολοφόνος ειδικός σ'αυτά τα πράγματα, μπορεί να γνωριστεί με άλλους χρήστες, λέγοντας φυσικά ψέματα για την ταυτότητα του, να εισβάλει στους υπολογιστές τους, να βρει τις διευθύνσεις τους και, φυσικά, να τους σκοτώσει με διασκεδαστικούς γι'αυτόν τρόπους. Δεν ξέρω πως ήταν οι υπολογιστές και το ίντερνετ το 1995, την εποχή που γράφηκε το βιβλίο δηλαδή, φαντάζομαι όμως ότι ο Φιντς έβαλε λίγο την φαντασία του να δουλέψει, βλέποντας βέβαια και τις τότε τάσεις της τεχνολογίας. Σίγουρα με τα σημερινά δεδομένα πολλά στοιχεία του βιβλίου ίσως φανούν κάπως ξεπερασμένα, για την εποχή του όμως ήταν μες στα πράγματα και έθετε κάποιους σοβαρούς προβληματισμούς για την ασφάλεια και την ανωνυμία στο διαδίκτυο και τους κινδύνους που μπορεί να υπάρχουν σε περίπτωση που κάποιος ευφυής και συνάμα μανιακός δολοφόνος σ'έχει βάλει στο μάτι μέσω αυτού. Σαν θρίλερ δεν θα έλεγα ότι ξεχωρίζει από τον σωρό, υπάρχει μεν μια σχετική αγωνία για την συνέχεια, αλλά τίποτα το τρομερό. Δυνατές ανατροπές στην πλοκή δεν συνάντησα και οι χαρακτήρες μου φάνηκαν κάπως επίπεδοι, πάντως είχε λίγη δράση και η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά σκοτεινή και μύριζε nineties. Επίσης η γραφή μου φάνηκε απλή μεν, ευκολοδιάβαστη και ξεκούραστη δε. Γενικά πρόκειται για ένα ενδιαφέρον θριλεράκι που θα διαβαστεί υπερβολικά γρήγορα, χάρη στην πλοκή, την γραφή και τα πολλά μικρά κεφάλαια, αλλά θα ξεχαστεί μετά από λίγο καιρό. Πέρασα ωραία όπως και να'χει.

8/10

----------------------------------------------------

Έχει διαβάσει κανείς άλλος κάποιο/α από τα παραπάνω βιβλία;

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ας το ξεθάψω λίγο! Κάποιο άλλο σχόλιο για τα υπόλοιπα βιβλία; Γενικά εκτός από τον Ταχυδρόμο, δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τα υπόλοιπα. Και επειδή βρήκα μπόλικα, είπα να το ψάξω :)

 

εντιτ: Έχω βρει τα 3,4,5,9. Και τον Ταχυδρόμο που τον πήρα ήδη

Edited by Mictantecutli
Link to comment
Share on other sites

Ας το ξεθάψω λίγο! Κάποιο άλλο σχόλιο για τα υπόλοιπα βιβλία; Γενικά εκτός από τον Ταχυδρόμο, δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τα υπόλοιπα. Και επειδή βρήκα μπόλικα, είπα να το ψάξω :)

 

εντιτ: Έχω βρει τα 3,4,5,9. Και τον Ταχυδρόμο που τον πήρα ήδη

 

Πω, βρήκες το "Ο βασιλιάς της απάτης"; Το άτιμο το ψάχνω κάτι χρόνια. Γενικά η σειρά έχει και γνωστά και άγνωστα βιβλία, καλά και μέτρια. Ας πούμε το "Ο ψυχίατρος" του Κάλεμπ Καρ είναι κλασικό του κερατά (δες στο Goodreads), ενώ και τα "Μόνστρουμ", "Ο βασιλιάς της απάτης", "Η εκκλησία των νεκρών κοριτσιών" και "Η τέχνη του σπασμένου γυαλιού", φαίνονται δυνατά. Το "Πρόσωπο με πρόσωπο" που έχω διαβάσει και υπάρχει κριτική πιο πάνω, μου άρεσε αρκετά και στο προτείνω. Εγώ από τα παραπάνω έχω τα 1, 4, 7, 8, 9, 10 και 12. Και έχω διαβάσει το γαμάτο "Ο ταχυδρόμος", που μου δάνεισε ο Δημήτρης. Μιας και ξέθαψες στο τόπικ και μου θύμισες τα βιβλία, μια εκ των ημερών αυτών θα διαβάσω κανένα. Μπορεί και δυο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επίσης να πω πως και το Mad city ανήκει στην σειρά αυτή. 13 είναι σύνολο, όχι 12. Απλά είχε βγει και δεύτερη φορά εκτός σειράς. Στα Χανιά που πήγα, βρήκα και τα 1, 6, 8, 9. Πήγα τώρα να πάρω τα 3, 4, 5 και κάποιος είχε τσιμπήσει το "Ο βασιλιάς της απάτης"!! Μπλέηντ εσύ;;;  :shuriken:  :dwarf:  :p

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω πως και το Mad city ανήκει στην σειρά αυτή. 13 είναι σύνολο, όχι 12. Απλά είχε βγει και δεύτερη φορά εκτός σειράς. Στα Χανιά που πήγα, βρήκα και τα 1, 6, 8, 9. Πήγα τώρα να πάρω τα 3, 4, 5 και κάποιος είχε τσιμπήσει το "Ο βασιλιάς της απάτης"!! Μπλέηντ εσύ;;;  :shuriken:  :dwarf:  :p

 

ΟΚ, το πρόσθεσα στην παραπάνω λίστα το Mad City.

 

Μακάρι να ήμουν εγώ. Αν το είχα τσιμπήσει, θα το βροντοφώναζα, δεν θα το κρατούσα κρυφό :p. Πραγματικά, έχω βρει ένα κάρο σπάνια βιβλία, αλλά αυτό το ρημαδιασμένο ακόμα το ψάχνω. Δηλαδή, έλεος, τόσο περιζήτητο είναι πια; Ένα απλό θρίλερ ενός αγνώστου στην Ελλάδα συγγραφέα είναι. Ούτε "Οργή" ούτε "Σπίτι από φύλλα". Που θα μου πάει, θα το βρω κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Είδα ότι ο Καστανιώτης, είχε βγάλει κι άλλη αστυνομική σειρά. Κάτι κίτρινα βιβλία. Ένα που είδα, είναι το "Ο επικίνδυνος" του Σερζ Μπρουσόλο. Κι άλλο ένα, το "Ο άγγελος του σκότους" του Κάλεμπ Καρ. Ξέρει κανείς λεπτομέρειες για αυτή την σειρά;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 5/29/2018 at 2:40 PM, Mictantecutli said:

Είδα ότι ο Καστανιώτης, είχε βγάλει κι άλλη αστυνομική σειρά. Κάτι κίτρινα βιβλία. Ένα που είδα, είναι το "Ο επικίνδυνος" του Σερζ Μπρουσόλο. Κι άλλο ένα, το "Ο άγγελος του σκότους" του Κάλεμπ Καρ. Ξέρει κανείς λεπτομέρειες για αυτή την σειρά;

Από αυτή τη σειρά έχω μόνο το "αποκοσμο" του Άντριου Κλαβαν.

Εχει κυκλοφορησει και το ΜΟΛΟΧ του Τιερυ Ζονκε που πλέον πωλείται αρκετά ακριβά αν και δεν έχω καταλάβει τον λόγο καθώς φίλος που το Διάβασε του άφησε αρκετά μέτριες εντυπώσεις.

Θα ήταν ενδιαφέρον εάν έχει κάποιος οποιαδήποτε πληροφορία παραπάνω για αυτή τη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν τα μισά της σειράς.

Ξεκίνησα να τα μαζεύω αφού είδα ότι έχουν κυκλοφορησει τον "Ψυχιατρο" που είδα και την σειρά στο Netflix.

Πέρα από τα 2-3 πολύ γνωστά και καλά δεν ξέρω για τα υπόλοιπα αν αξίζουν.

Τα εξώφυλλα πάντως είναι ..πως να το πω..αρκετά ιδιαίτερα 😄

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..