Jump to content

Write off #72 (Cosmo vs Myyst)


Morfeas
 Share

  

5 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα του...

    • Cosmo
      4
    • Myyst
      1

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Καλώς ήρθατε στο write off #72.

Οι μονομάχοι μας, Cosmo και Myyst, έχουν μια βδομάδα να αγωνιστούν με θεμιτά κι αθέμιτα μέσα, με έπαθλο ένα ταξίδι στις Μπαχάμες για 2 άτομα τη χαρά της νίκης!

 

Ακολουθεί η εισαγωγή:

Το χλωμό φως του ήλιου σερνόταν αργά πάνω στις πλάκες. Μια σαύρα ακολουθούσε τη σκιά ενός μαρμάρινου σταυρού, καθώς οι ακτίνες του ήλιου τη μίκραιναν. Λίγο πριν το μεσημέρι, μια γυναίκα νέα, με άσπρο φόρεμα και κόκκινα μαλλιά, έσπρωξε τη φρεσκοβαμμένη καγκελόπορτα του νεκροταφείου. Πέρασε μέσα από μια συστάδα πεύκων, με βήμα αργόσυρτο, ασταθές. Σταμάτησε μπροστά από έναν παλιό απεριποίητο τάφο, με μικρές τούφες χορταριού να ξεπηδάνε από ρωγμές στο μάρμαρο.

Απόθεσε το υφασμάτινο σακίδιο που κουβαλούσε στο χώμα. Από μέσα ξεπρόβαλλε μια δέσμη από τριαντάφυλλα. Τα πήρε προσεκτικά – ήταν φρέσκα και μύριζαν οικογενειακή θαλπωρή – και τα άφησε να πέσουν από την παλάμη της ένα-ένα. Έξι τριαντάφυλλα. Σκούρο κόκκινο. Σαν τα μαλλιά της. Σαν τις ξεραμένες κηλίδες στο φόρεμά της. Έξι. Ένα για κάθε αμάρτημα. Κι όταν έσκυψε με τα δάχτυλα κολλημένα πάνω στην πλάκα – θαρρείς κι έτσι θα επικοινωνούσε καλύτερα με το νεκρό – ψιθύρισε στον άνεμο τη συνήθη απαρίθμηση, αυτή τη φορά χωρίς να αισθάνεται τίποτα:

«Άλλος ένας μένει. Και το χρέος θα ξεπληρωθεί».

 

 

Χρόνος Συγγραφής: Τρίτη 17/6 - Δευτέρα 23/6

Χρόνος Ψηφοφορίας: 1 βδομάδα...

 

Όριο Λέξεων: Ας πούμε το τυπικό 2000-3500 (χωρίς να ληφθεί υπόψιν η εισαγωγή: 165 λέξεις) κι αν υπάρχει ανάγκη για παραπάνω το συζητάμε.

 

Η ιστορία μπορεί να κινείται σε οποιαδήποτε κατηγορία του φανταστικού με την ευρεία έννοια (ελπίζω πως η εισαγωγή αν κι έχει μια ροπή προς κάποιο είδος, δεν είναι περιοριστική).

 

Άντε, καλή έμπνευση!

Edited by Mesmer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα εισαγωγή...

 

Ας ακονίσουμε τα σπαθιά μας τις πένες μας και ας ξεκινήσουμε...

 

Καλή επιτυχία Myyst.

Link to comment
Share on other sites

Ωωω, πολύ ωραία εισαγωγή! Θεωρητικά βαδίζει προς γνωστά μονοπάτια, αλλά είναι στο χέρι των παικτών να μας ξαφνιάσουν και να δώσουν νέα πνοή στο... 7!

 

Καλές εμπνεύσεις και καλά γραψίματα, παιδιά! Περιμένω να διαβάσω τις ιστορίες σας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως. Πολύ ωραία. Αλλά με παιδεύει λίγο. Αχ, αυτό το όριο των λέξεων....

 

Θα δω τι θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Αλλά με παιδεύει λίγο. Αχ, αυτό το όριο των λέξεων....

 

Θα δω τι θα κάνω...

Όντως το όριο των λέξεων είναι μικρό, αλλά είναι κι αυτό μια παράμετρος του παιχνιδιού.

Το όριο είναι πρακτικά εκείνο που ορίζεται από το καταστατικό του παιχνιδιού (ok, εντάξει, παραδεχτείτε το: μόλις σκότωσα τη χαρά του παιχνιδιού :p), αν ήταν αποκλειστικά στο χέρι μου θα ήταν ελαφρώς πιο φουσκωμένο (ή μήπως είναι στο χέρι μου;).

 

Επειδή η εισαγωγή είναι όντως ζόρικη (πολλά πράγματα ίσως να χρειαστούν εξήγηση/δικαιολόγηση, ακόμα και τυχαίες λέξεις ή υπαινιγμοί, κι όλα αυτά πρέπει να συνδεθούν και κάπως ομαλά), ίσως κάτι να κάνουμε για μια αύξηση του άνω ορίου. Άλλωστε 2 συμμετέχοντες είστε, δεν τρέχει κι άλλος διαγωνισμός/παιχνίδι παράλληλα. Εφόσον κάτι τέτοιο δεν αντιβαίνει κανόνες του φόρουμ, πάντα. Οπότε αν κάποιος πιο ειδικός ξέρει, μπορεί να με ενημερώσει :)

 

Σε κάθε περίπτωση εσείς ξεκινήστε με την ιδέα σας - γιατί πού ξέρετε μπορεί να το χωρέσετε και σε 3500 λέξεις - και αν το έχετε κι οι 2 ανάγκη, το βλέπουμε. Αλλά να μη ξεφύγει και πάνω κι από 5000 λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Όσο και αν με δυσκολεύει, τα όρια είναι για να μπαίνουν...

Θα παραμείνει ως έχει και θα βρούμε εμείς τη λύση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς πάνε οι μονομάχοι; Προχωράτε; Η μήπως η μούσα σας έχει αφήσει αβοήθητους στο έλεος της εισαγωγής;

 

Τελικά θα ξεπληρωθεί το χρέος;

Και ποιος άλλος μένει;

Ποιος ή τι;

Και για τι πράγμα ακριβώς;

 

Αν έχετε προχωρήσει, αρχίστε να προμοτάρετε την ιδέα σας, να τη διαφημίζετε (ξέρετε τώρα, εικόνες, τίτλοι, αποσπάσματα ή παράλληλες ιστορίες, τραγούδια και μυρωδιές- οκ στο τελευταίο θα σας παραδεχτώ). Δυστυχώς (ή ευτυχώς;) το marketing είναι απαραίτητο στις μέρες μας... Βέβαια και η έλλειψη διαφήμισης ίσως να είναι μια μορφή διαφήμισης (wtf!)...

 

Κι αν δεν έχετε προχωρήσει, δεν πειράζει: ακολουθεί ΣΚ, μια ανάσα για πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κολλήσει απελπιστικά μέχρι χτες, όταν είχα μία έμπνευση εναρμονισμένη με την εισαγωγή που με έκανε να γελάω μόνος μου πάνω στο ποδήλατο.

 

Στην ιστορία θα υπάρχει επιστροφή παλιού μου χαρακτήρα (ή χαρακτήρα που του μοιάζει) ενώ στην ατμόσφαιρα γοτθικού τρόμου της εισαγωγής θα παραμείνω πιστός, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι "...authors and wizards are not always to be trusted."  :sorcerer:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς πάνε οι μονομάχοι; Προχωράτε; Η μήπως η μούσα σας έχει αφήσει αβοήθητους στο έλεος της εισαγωγής;

 

Τελικά θα ξεπληρωθεί το χρέος;

Και ποιος άλλος μένει;

Ποιος ή τι;

Και για τι πράγμα ακριβώς;

 

Αν έχετε προχωρήσει, αρχίστε να προμοτάρετε την ιδέα σας, να τη διαφημίζετε (ξέρετε τώρα, εικόνες, τίτλοι, αποσπάσματα ή παράλληλες ιστορίες, τραγούδια και μυρωδιές- οκ στο τελευταίο θα σας παραδεχτώ). Δυστυχώς (ή ευτυχώς;) το marketing είναι απαραίτητο στις μέρες μας... Βέβαια και η έλλειψη διαφήμισης ίσως να είναι μια μορφή διαφήμισης (wtf!)...

 

Κι αν δεν έχετε προχωρήσει, δεν πειράζει: ακολουθεί ΣΚ, μια ανάσα για πολλούς.

 

 

Μετά την πρώτη απόρριψη της αρχικής μου ιδέας, ξεκίνησα πριν από λίγο να γράφω την δεύτερη σκέψη.

Μόλις φτάσω στις 1000 θα το ξαναδιαβάσω και θα δω αν θα το συνεχίσω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ναι έφτασε η μεγάλη μέρα.  :mf_trombone:  Υπενθυμίζω ότι σήμερα λήγει η προθεσμία υποβολής των ιστοριών.

 

Άραγε αξίζει να εμπιστευτούμε τον Myyst ότι βρήκε την έμπνευση πάνω στο ποδήλατό του;

Κι η δεύτερη σκέψη του Cosmo κατάφερε να επιβιώσει για περισσότερες των χιλίων λέξεις;

 

Μιλήστε - μα καλά, όλα με το τσιγκέλι θα σας τα βγάζω; - προλαβαίνετε για σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μολογώ ότι ακόμη δεν είμαι έτοιμος. :sweatdrop:

 

Πιθανόν να είμαι το βράδυ, αλλά αν δεν είμαι μπορεί να ζητήσω μία παρατασούλα μίας ημέρας.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είμαι απόλυτα έτοιμος...

 

(Και Νικόλα, η δεύτερη ιδέα πέθανε στις 1500 λέξεις. Τώρα είμαι στην τρίτη.)

 

Πιστεύω πως θα προλάβω αλλά αν θέλει παράταση ο Στέφανος δεν έχω αντίρρηση. Αλλά όχι μέχρι τις 12 αύριο γιατί δεν θα έχω internet εκείνη την ώρα.

Αν θέλετε μέχρι τις 2 τα ξημερώματα μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και κύριοι, προσοχή!

 

Το αφεντικό τρελάθηκε και δίνει μπόνους μία ακόμα μέρα (και 2 ώρες :p )!!! Πού να τον παρακαλούσατε κιόλας...

Δηλαδή υποβάλλετε τις ιστορίες σας μέχρι και την Τετάρτη 2:00 π.μ.(λίγο μετά τα μεσάνυχτα δηλαδή για να προλάβει κι ο Cosmo).

 

Αφού δεν είστε ακόμα έτοιμοι καλό είναι να τελειώσετε τις ιστορίες και να 'χετε και μια ημέρα για διορθώσεις αν χρειαστούν. Όχι για να επαναπαυτείτε όμως...

 

Τώρα αν δείτε ότι δε σας χρειάζεται, μπορείτε να συνεννοηθείτε και να μην αξιοποιήσετε την παράταση. Δηλαδή συνεννοήστε κι ανεβάζετε κι οι 2 τις ιστορίες σας, ακόμα και σήμερα το βράδυ (δε χρειάζεται να γίνει ταυτόχρονα, απλώς καλό θα ήταν κι οι 2 την ίδια μέρα - όχι ότι παίζει κάποιο ρόλο, αλλά για λόγους "συμμετρίας").

 

Υ.Γ.: Η τρίτη κι η φαρμακερή, Cosmo, ε; Θα ήθελα πάντως από περιέργεια και μόνο να δω κάποτε τα κουφάρια των 2 πρώτων...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις καταθέσουμε τις ιστορίες θα σου πω τι είχα γράψει αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να στα δείξω γιατί είναι στα σκουπίδια. 

Edited by Cosmo
Link to comment
Share on other sites

Πού να τον παρακαλούσατε κιόλας...

 

...παρακαλούμε; Ε; Φανταστικέ διοργανωτή; Ε; (Μη σκουντάτε ρε, Τι; Έδωσε ήδη; Α, εντάξει. - Βαθιά ανάσα) Ευχαριστούμε φανταστικέ διοργανωτή!  :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι έτοιμος. Αλλά για λόγους άμιλλας θα το καταθέσω το βράδυ μετά τις 12:00 που θα επιστρέψω σπίτι για να το έχει καταθέσει και ο Myyst.

Ευχαριστούμε για την παράταση και ελπίζουμε σε κάποιο βαθμό να σας ανταμείψουμε με τις ιστορίες μας.  :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αγώνα δρόμου να γυρίσω σπίτι να το ανεβάσω. Σίγουρα θα αργήσω κανένα εικοσάλεπτο. Παρακαλώ για παράταση. Γράφω από το κινητό.

Είμαι σε αγώνα δρόμου να γυρίσω σπίτι να το ανεβάσω. Σίγουρα θα αργήσω κανένα εικοσάλεπτο. Παρακαλώ για παράταση. Γράφω από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Και 'γω παρακαλώ για μία παρατάση λίγης ώρας! Αργοπόρησα και 'γώ στην εργασία μου! Θεατρόβιοι γαρ.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ... Η μία μέρα και το 2-ωρο ήταν ήδη πάνω από τις δυνάμεις μου...

Κρίμα...

 

Το write-off δυστυχώς ακυρώνεται... :(

Απ' ό,τι φαίνεται δεν ήταν τόσο γουρλίδικη η πρώτη μου διοργάνωση....

 

Εκτός αν περάσει κάμποσα κόκκινα ο Μπάμπης και προλάβει, που δεν το νομίζω.

Καλές συγγραφικές συνέχειες και θα τα λέμε!

 

Χαλάω εγώ βρε χατήρι; Οκ, εννοείται όποτε μπορέσετε ανεβάστε την, απλώς καλό είναι μες στη νύχτα... (μην μπω αύριο και λείπει καμία!)

Και όποτε μπουν οι ιστορίες, ας φτιάξει και κανάς μοντεράτορας κανά poll

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπαίκτη ανεβάζω και περιμένω και τη δική σου. Καλή μας επιτυχία...

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ... Η μία μέρα και το 2-ωρο ήταν ήδη πάνω από τις δυνάμεις μου...

Κρίμα...

 

Το write-off δυστυχώς ακυρώνεται... :(

Απ' ό,τι φαίνεται δεν ήταν τόσο γουρλίδικη η πρώτη μου διοργάνωση....

 

Εμένα πάντως με τρόμαξες. Ήταν και βράδυ... :p

Link to comment
Share on other sites

A, ώστε εσύ το έκανες....

Και ότι ετοιμαζόμουν να την μεταφέρω εγώ. Thank you. 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #72 (Cosmo vs Myyst)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..