Jump to content

FFL #11 (Lady Nina vs Morfeas vs Eugenia Rose vs Nirgal vs Natasha vs elgalla)


Mesmer
 Share

  

16 members have voted

  1. 1. Τα διηγήματα που μου άρεσαν περισσότερο είναι (3 ψήφοι):

    • Ο Θαμπός Καθρέφτης - Lady Nina
      8
    • Ειδικός σε Θέματα Μνήμης - Morfeas
      6
    • Κάτι σαν... αποκάλυψη - Eugenia Rose
      8
    • Άτιτλο - Nirgal
      7
    • Διαλείψεις - Natasha
      7
    • Δίπτυχο από πλαστικό - Elgalla
      12

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Τι θα λέγατε να φορέσουμε τα αθλητικά μας και να τρέξουμε όλοι μαζί για μιάμιση ωρίτσα;

 

Ναι, εντάξει, ξέρω ότι είναι καλοκαίρι και χαλαρώνουμε, αλλά το δικό μας τρέξιμο μπορούμε να το κάνουμε από την άνεση του σπιτιού μας, με το αιρ-κοντίσιον ή τον ανεμιστήρα ανοιχτό και μ' ένα φραπέ στο χέρι.

 

Για να μην τα πολυλογούμε, ο 11ος Flash Fiction Live! έχει ανοίξει πύλες, καταπακτές και σκουληκότρυπες, και σας περιμένει όλους για ένα συγγραφικό αγώνα κόντρα στο χρόνο. Έχουμε αποδείξει πολλές φορές πόσο καλά μπορούμε να το κάνουμε αυτό.

 

Ας θυμηθούμε τους κανονισμούς:

-Γράφουμε ιστορίες φαντασίας, ΕΦ και τρόμου στα ελληνικά.

-Κατώτατο όριο οι 400 λέξεις, ανώτατο όριο το άπειρο.

-Διάρκεια συγγραφής: μιάμιση ώρα. Παρατάσεις και τέτοια, δεν έχει.

-Οι ιστορίες ανεβαίνουν σ' αυτό το τόπικ.

-Η ψηφοφορία θα γίνει με poll μετά τη λήξη του διαγωνισμού. Οι ψήφοι και η διάρκεια ψηφοφορίας θα καθοριστούν ανάλογα με το πλήθος των ιστοριών.

 

Ημερομηνία και ώρα του διαγωνισμού (όπως όλα δείχνουν): Πέμπτη 10/7, στις 10.30.

 

Είστε μέσα, λοιπόν;

 

Θέμα διαγωνισμού: αμνησία

 

post-2199-0-69593600-1404556124_thumb.jpg

 

Τα διηγήματα του διαγωνισμού, με σειρά συμμετοχής:

Ο Θαμπός Καθρέφτης - Lady Nina

Ειδικός σε Θέματα Μνήμης - Morfeas

Κάτι σαν... αποκάλυψη - Eugenia Rose

Άτιτλο - Nirgal

Διαλείψεις - Natasha

Δίπτυχο από πλαστικό - Elgalla

Edited by Mesmer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να σημειωθεί οτι Τετάρτη 9/7 εκείνη την ώρα θα είναι ο ημιτελικός του μουντιάλ, ίσως Πέμπτη θα ήταν προτιμότερο για τους ποδοσφφαιρόφιλους :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σημειωθεί οτι Τετάρτη 9/7 εκείνη την ώρα θα είναι ο ημιτελικός του μουντιάλ, ίσως Πέμπτη θα ήταν προτιμότερο για τους ποδοσφφαιρόφιλους :)

 

Κι εγώ το σκέφτηκα αυτό, αλλά αφού ανέβασα το τόπικ. Οπότε, μάλλον κλίνουμε προς την Πέμπτη.

 

Δηλώστε συμμετοχές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά! Ανυπομονώ να έρθει η Πέμπτη να γράψουμε :victory:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, αν και φαίνεται αρκετά ζόρικο

(προλαβαίνει κανείς:

α)να σκεφτεί μια ιστορία, όπου α') η ιστορία πρέπει να είναι και μικρή για να προλάβει να ολοκληρωθεί και

β) να τη γράψει, μέσα σε μιάμιση ώρα; ).

 

Εγώ ενδιαφέρομαι, αν και δεν υπόσχομαι ότι θα καταφέρω να γράψω κάτι.

Πάντως επειδή φαίνεται ιδιαίτερο και πρωτότυπο παιχνίδι, υπόσχομαι ότι, αν είμαι σπίτι, τουλάχιστον θα το προσπαθήσω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίτηδες το κάνετε, ε; Κανονίζετε τη μόνη ημέρα της επόμενης εβδομάδας που μπορώ; Έστω λοιπόν! Θα παίξω και 'γώ.  :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

(προλαβαίνει κανείς:

α)να σκεφτεί μια ιστορία, όπου α') η ιστορία πρέπει να είναι και μικρή για να προλάβει να ολοκληρωθεί και

β) να τη γράψει, μέσα σε μιάμιση ώρα; ).

 

Συνήθως ξεκινάμε να γράφουμε χωρίς να ξέρουμε πού ακριβώς θα καταλήξει η ιστορία μας, και ελπίζουμε να μας έρθει η ιδέα λίγο πριν λήξει η διορία. Αν κοιτάξεις τους προηγούμενους διαγωνισμούς θα δεις ότι φέρνει πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Το θέμα που σας έχω ετοιμάσει ταιριάζει λιγάκι στον τρόπο που γράφουμε στα FFL και είναι εξίσου κατάλληλο για όλα τα είδη. Πιστεύω ότι θα βγουν πολύ ενδιαφέρουσες ιστορίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια προσπάθεια να είμαι παρόν. Δεν υπόσχομαι τίποτα. Όπως πάντα, οι flash ιστορίες είναι θέμα έμπνευσης της στιγμής. Εδώ, κατά Αγγλία μεριά, είμαστε δυο ώρες πίσω, οπότε Πέμπτη, 09:30 ή 10:00 σημαίνει, 07:30 ή 08:00. Προσωπικά με βολεύει μιας και είμαι σπίτι συνήθως κατά τις έξι (τοπική ώρα).

 

Θα προσπαθήσω να γράψω, αλλά ακόμα κι αν δεν τα καταφέρω θα διαβάσω τις ιστορίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προλαβαίνω από τις 10:20 το βράδυ και μετά

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναβλέπουμε, αν είναι, εκείνες τις μέρες, αν μας βολεύει όλους να το πάμε μισή ώρα πιο μετά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όπως καταλαβαίνετε δεν με απασχολεί να πάμε πιο αργά.

 

Μιλάμε για Πέμπτη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εφόσον δεν έχει ακουστεί καμιά άλλη άποψη, πάμε για Πέμπτη.

Link to comment
Share on other sites

Yes! Πέμπτη στις 10:00 - 10:30 αν είναι μπορώ και εγώ. Αν έχω και έμπνευση όλα θα πάνε καλά....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Α, πολύ ωραία, έψαχνα μια καλή αφορμή για να γράψω κάτι! Η Πέμπτη βολεύει τέλεια btw :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ξανασυμμετασχει σε διαγωνισμο , αν δεν προκυψει κατι , θα προσπαθησω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρέπει να φύγω από το σπίτι στις 11:00. Αλλά δεν πειράζει. Όσο προλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Και για να είμαστε όλοι σίγουροι, ας ανανεώσουμε άλλη μια φορά το ραντεβού μας για αύριο, Πέμπτη 10/7 στις 22.30.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ψήνω κι εγώ αν και δεν ξέρω αν θα είμαι στο ξενοδοχειο εγκαιρα. Με θετε παντως?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άκου κάτι κουβέντες κειπέρα. Αν τη θέμε. Άκου, δηλαδή. 

 

 

:friends:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, και συγνώμη που δεν απάντησα πιο πριν, αλλά όταν με ρωτάνε τα αυτονόητα κολλάω. :shrug:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λαδώστε πληκτρολόγια και ξεκινήστε διατάσεις δαχτύλων. Σε μισή ωρίτσα έρχεται... το θέμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή έμπνευση σε όλους τους συμμετέχοντες αυτή τη φορά δεν μπορώ να παίξω...(είμαι αρκετά κουρασμένος) θέλω μια μπύρα ή δύο και να απολαύσω τις ωραίες ιστορίες σας... :beerchug:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #11 (Lady Nina vs Morfeas vs Eugenia Rose vs Nirgal vs Natasha vs elgalla)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..