Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Sign in to follow this  
Nihilio

Το καλύτερο RPG για υπολογιστή (των τελευταίων 10 χρόνων)

25 members have voted

1. 1. Ψηφίστε τα αγαπημένα σας, από το 2004 και μετά

• Bard's Tale (2004)
    • Beyond Divinity (2004)
      0
    • Forgotten Realms: Demon Stone (2004)
      0
    • Vampire: the Masquearde Bloodlines (2004)
    • Sacred (2004)
    • Dungeon Siege 2 (2005)
      0
    • Freedom Force vs the Third Reich (2005)
    • Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords (2005)
    • Hellgate London (2006)
      0
    • TES: Oblivion (2006)
    • Gothic 3 (2006)
    • Neverwinter Nights 2 (2006)
      0
    • Titan Quest (2006)
    • Eschalon Book 1 (2007)
    • The Witcher (2007)
    • Jade Empire (2007)
    • Mass Effect (2007)
    • Drakensang: The Dark Eye (2007)
    • Sacred 2: Fallen Angel (2007)
      0
    • Risen (2009)
    • Dragon Age: Origins (2009)
    • Fallout 3 (2008)
    • Fallout: New Vegas (2010)
    • Two Worlds 2 (2010)
    • Mass Effect 2 (2011)
    • Dragon Age 2 (2011)
    • Fable 3 (2011)
      0
    • TES: Skyrim (2011)
    • The Witcher 2: Assassin of Kings (2011)
    • (κανένα από αυτή τη λίστα)
  2. 2. (συνεχίζουμε)

• Deus Ex: Human Revolution (2011)
    • Game of Thrones (2012)
    • Legend of Grimrock (2012)
    • Kingdoms of Amalur: Reckoning (2012)
    • Risen 2 (2012)
    • Mass Effect 3 (2012)
    • Shadowrun Returns (2013)
    • (κανένα από αυτή τη λίστα)
    • Fate (2005)
      0
    • Sudeki (2005)
      0
    • Diablo 3 (2012)
    • Path of Exile (2012)
    • Torchlight
    • Torchlight 2
    • Borderlands
    • Borderlands 2
    • Dark Souls
    • Dark Souls 2
    • Dragon Age: Inquisition

Recommended Posts

Nihilio

Επειδή το προηγούμενο πολλ έχει παλιώσει πολύ, ας δούμε τι παίξαμε (και μας άρεσε) τα τελευταία 10 χρόνια. Αν ξέχασα κάποιο, συμπληρώστε

Edited by Myyst

RObiN-HoOD

Δυστυχώς εγώ δεν παίζω crpg πλέον (είμαι στα 10+ πίσω χρόνια) οπότε δεν έχω παίξει κανένα της λίστας... ντροπής πράγματα.. αλλά για να το σώσω παίζω table-top rpg οπότε συγχωρούμε κάπως... χαχα :p

Dreamer

Ωραίο το Poll Nihilio :thmbup:

Απο την λίστα ψηφίζω τα:

1. Sacred (2004)
  2. Fate (2005) - Δέν υπάρχει στην λίστα
  3. Sudeki (2005) - Δέν υπάρχει στην λίστα
  4. TES: Oblivion (2006)
  5. Titan Quest (2006)
  6. Eschalon Book 1 (2007)
  7. Drakensang: The Dark Eye (2007)
  8. The Witcher (2007)
  9. Jade Empire (2007)
  10. Dragon Age: Origins (2009)
  11. TES: Skyrim (2011)
  12. Legend of Grimrock (2012)

Αυτά ξεχώρισα απο την λίστα.

Κάποια παιχνίδια από τα παραπάνω τα έχω τερματίσει όπως Jade Empire, TES: Skyrim, Titan Quest, Sudeki. Τα υπόλοιπα απλά τα έχω παίξει και δεν τα έχω τερματίσει γιατί πολύ πιθανόν να είχα κολλήσει σε κάποιο δύσκολο σημείο κάποιο Boss η κάτι τέτοιο και έμειναν στην αναμονή.

Edited by Dreamer

Cassandra Gotha

Έχω παίξει ελάχιστα από τα καινούργια (δεκαετίας) αρπιτζιά. Το Risen δεν το έβαλα στη λίστα, γιατί, ενώ το ευχαριστήθηκα μέχρι ένα σημείο, μετά έγινε βαρετό και το τέλος ήταν απαράδεκτο - δηλαδή, θα μείνει στην ιστορία, μάζευες, μάζευες, να συλλέξεις όλα τα κομμάτια της πανοπλίας, να δυναμώσεις ένα skill της επιλογής σου, και στην τελική μάχη δεν χρησιμοποιήθηκε τίποτα απ' αυτά, με το "έτσι θέλουμε". Επίσης, θα ήθελα πολύ να έχω παίξει το Bard's Tale, γιατί το demo ήταν ξεκαρδιστικό, αλλά δεν το αγόρασα τελικά γιατί η κάμερα ήταν τόσο προβληματική που το απέκλεισα να την συνήθιζα ποτέ.

Ψήφισα τα δυο Witcher (  :man_in_love: ), τα δυο Dragon Age, το πολύ διασκεδαστικό (και απαράδεκτο σε πολλάαα επίπεδα) TES 4: Oblivion, και το Gothic 3 (που με απογοήτευσε τρελά ως Gothic, αλλά να λέω την αλήθεια, το έλιωσα για ένα χρόνο).

Nihilio

Ψήφισα:

Bloodlines (το ξενοδοχείο... Αυτό το ξενοδοχείο....)

Freedom Force (οκ, outsider αλλά πέρασα καλά με Baldur'sGate-οειδές με υπερήρωες)

ΚΟΤΟR 2 (διότι πατσαρισμένο είναι διασκεδαστικότατο και ωραία "γκρίζο")

Witcher 1+2 και Mass Effect 1+2 (γιατί παρά τα όποια θέματα έχουν τα πρώτα μέρη ήταν πολύ καλά, ενώ τα δεύτερα μέρη ήταν ό,τι καλύτερο έχει να δείξει το είδος στα τελευταία 10 χρόνια)

DA:O (γιατί τι άλλο της προκοπής έχουμε παίξει σε tactical fantasy RPG τα τελευταία χρόνια; )

Skyrim (γιατί ήταν καλό και ας μη λέμε ,τι θέλουμε)

και Deus Ex Human Revolution (και άλλος ΑΑΑ τίτλος υψηλών προδιαγραφών)

Επιφυλλάσσομαι για το Shadowrun Returns γιατί παίζει το expansion να μην έχει τόσο προχειροφτιαγμένο campaign.

Επίσης είμαι χαζός γιατί ξέχασα το Diablo 3 και κάτι άλλα Hack and Slash...

Edit: Βάλτε στη λίστα και:

Diablo 3 (πολύ διασκεδαστικό Hack and Slash RPG, άνετο, με ωραίο storyline και ισορροπημένο gameplay)

Path of Exile (242 ώρες είναι πολλές για εμένα...)

Edited by Nihilio

jjohn

Το ψήφισα κι εγώ το Freedom Force. Πολύ απολαυστικό ήτανε!

Είχε και teaseraκι για 3ο, αν θυμάμαι καλά, αλλά τίποτα...

κατά τα άλλα:

Witcher, Bloodlines, Kotor

RObiN-HoOD

Τελικά με τις προσθήκες ψήφισα κι εγώ Diablo 3.

Mhtsos

Εεε,μην λέμε και ότι θέλουμε.

Τα diablo,titan quest,dungeon siege και dark souls δεν είναι RPG,είναι hack&slash.

Άσχετο πως τα πάσαραν.

Προσωπικά θα έλεγα Fallout 3/New Vegas γιατί ήταν από τα λίγα sand box παιχνίδια που έχουν πιάσει τόσο το post-apocalyptic.

Επίσης skyrim επίσης για την όλη αίσθηση που βγάζει,είναι από τα παιχνίδια που έχουν immersion που λέμε.

To witcher & Dragon age origins(μόνο αυτό,όχι το άθλιο 2)ήταν επίσης καλά παιχνίδια.

Τέλος το αγαπημένο μου είναι το KoTOR λόγω θεματολογίας.

Zaratoth

Με σειρά εμφάνισης στο poll:

Vampire: the Masquearde Bloodlines

Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords

The Witcher

Jade Empire

Mass Effect

Fallout: New Vegas

Mass Effect 2

Deus Ex: Human Revolution

Mass Effect 3

Shadowrun Returns

Μιχάλη, το Shadowrun Returns είχε όντως κάπως αδύναμο main story (Dead Man's Switch), όμως το expansion είναι γαμάτο και η κοινότητα τροφοδοτεί από Day-1 με γαμάτες mods ιστορίες.

The_Knight_who_says_Ni!

ουπς...μπερδευτηκα και ψηφισα κανα-δυο που ειχα παιξει στο ps3 αλλα δεν πειραζει πιστευω... :shuriken:

σε PC με σειρα προτιμησης λοιπον...

Titan Quest (2006) (το καλυτερο hack & slash εις την ιστορια της οικουμενης τουτης... :first: )
Gothic 3 (2006)
Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords (2005)
The Witcher (2007)
Sacred (2004)

Sonya

Να βάλετε και το Inquisition, για να ψηφίσουμε κι εμείς. :p

Myyst

Να βάλετε και το Inquisition, για να ψηφίσουμε κι εμείς. :p

Εντάξει!  :good:

• Like 1

Tanno

Αν δείτε που ψήφισα, θα καταλάβετε γιατί είναι τα καλύτερα. Είναι αυτά που έχω παίξει.

Για υπολογιστή υπάρχουν αρκετά σπάνια, όπως το The Last Remnant, Final Fantasy VII, κ.α..

Tyelcur

Τα βαθμολογώ ανάλογα με τον χρόνο που πέρασα μαζί τους που εννοείται δείχνει πόσο μου άρεσαν:

1.Knights of the Old Republic 2 (δεν το έχω παίξει όσο τα υπόλοιπα επειδή δεν έχει replay value εφάμιλλο των υπολοίπων, αλλά ξεκάθαρα το αγαπημένο μου)

2.Fallout 3: New Vegas

3.Fallout 3

4.TES Oblivion

5.Skyrim

6.Dragon Age II (παρόλα τα θεματάκια του, το θεωρώ παιχνιδάρα)

7.Mass Effect 2

8.Mass Effect 3

9.Dark Souls (Το καλύτερο combat, και η καλύτερη ατμόσφαιρα. Σαν να 'σαι στην κόλαση ένα πράγμα)

10.Gothic 3

Πρέπει να προσθέσετε και το Mount & Blade: Warband. Το καλύτερο για όσους θέλουν medieval rpg. Μπορείς να επιστρέφεις για πάντα σ' αυτό το παιχνίδι και έχει τόσα overhaul mods που δεν ξεμένεις ποτέ.

Nihilio

Πρέπει να προσθέσετε και το Mount & Blade: Warband. Το καλύτερο για όσους θέλουν medieval rpg. Μπορείς να επιστρέφεις για πάντα σ' αυτό το παιχνίδι και έχει τόσα overhaul mods που δεν ξεμένεις ποτέ.

ήμουν σίγουρος ότι το είχα βάλει. Πρέπει να έχω κλείσει 200+ ώρες παιχνιδιού στο M&B και άλλη μία 50-άρα στο M&B Warband

Anwrimos23

έχω σταματήσει να ασχολούμαι πολύ με το σπορ, τα diablo, Vampire the Masquerade, Gothic, nox και baldur's gate είναι αυτά που θυμάμαι. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καινούριο, αλλά να μην έχει τρελές απαιτήσεις γιατί δεν έχω alienware, αλλά ένα dell laptop

Nihilio

έχω σταματήσει να ασχολούμαι πολύ με το σπορ, τα diablo, Vampire the Masquerade, Gothic, nox και baldur's gate είναι αυτά που θυμάμαι. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καινούριο, αλλά να μην έχει τρελές απαιτήσεις γιατί δεν έχω alienware, αλλά ένα dell laptop

The Witcher.

Να ξέρεις όμως ότι το 2 έχει τρελές απαιτήσεις

• Like 1

Tanno

Θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη. Το The Witcher το αντέχουν μόνο τα μεσαία υπολογιστικά συστήματα σαν το δικό σου. Το The Witcher 2 θέλει ΤΡΕΛΕΣ ΜΕΧΡΙΣ ΤΑΡΤΑΡΩΝ απαιτήσεις. Αν χρειαστεί να κάνεις αναβάθμιση, θα σε πούμε αναλόγως.

Εδώ θα βρεις ολόκληρη λίστα από τα παιχνίδια ρόλου. Ρίξε τους μία ματιά.

• Like 1

Nihilio

Θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη. Το The Witcher το αντέχουν μόνο τα μεσαία υπολογιστικά συστήματα σαν το δικό σου. Το The Witcher 2 θέλει ΤΡΕΛΕΣ ΜΕΧΡΙΣ ΤΑΡΤΑΡΩΝ απαιτήσεις. Αν χρειαστεί να κάνεις αναβάθμιση, θα σε πούμε αναλόγως.

Οπου τρελες υπολογιστικες απαιτησεις ειναι ενας σύγχρονος σταθερος με αξιοπρεπη καρτα γραφικων Edited by Nihilio

Tanno

Οπου τρελες υπολογιστικες απαιτησεις ειναι ενας σύγχρονος σταθερος με αξιοπρεπη καρτα γραφικων

Δεν φτάνει η κάρτα γραφικών. Έχει πολλή δουλειά.

Για να τρέξει το παιχνίδι, θέλει τα εξής:

1) CPU με ίσχυ από Intel i7 3770K και πάνω.

2) GPU από NVidia GeForce GTX 780 Τι και πάνω.

3) SSD δίσκο πάνω από 512MB cache.

4) Ψύκτρα για την κάρτα γραφικών για overclock.

5) Τροφοδοτικό πάνω από 550W.

6) 8GB RAM και πάνω.

7) Καλή μητρική κάρτα.

Αυτά. Με τέτοιον υπολογιστή που έχει ο φίλος μας ούτε χελώνα δεν θα μπορεί να πιάσει.

Nihilio

Οπου τρελες υπολογιστικες απαιτησεις ειναι ενας σύγχρονος σταθερος με αξιοπρεπη καρτα γραφικων

6) 8GB RAM και πάνω.

7) Καλή μητρική κάρτα.

Αυτά. Με τέτοιον υπολογιστή που έχει ο φίλος μας ούτε χελώνα δεν θα μπορεί να πιάσει.

Άρα σύγχρονος σταθερός με αξιοπρεπή κάρτα γραφικών

Tanno

6) 8GB RAM και πάνω.

7) Καλή μητρική κάρτα.

Άρα σύγχρονος σταθερός με αξιοπρεπή κάρτα γραφικών

Ναι. Με τέτοιο Laptop ούτε το The Witcher δεν παίζει να μπορέσει να παίξει. Τα Dell laptops είναι πιο περισσότερο εργονομικά, παρά gaming. Όμως, μπορεί να παίξει μόνο point n' click adventure παιχνίδια.

heiron

Τα σύγχρονα βαριά παιχνίδια όντως θέλουν έναν καινούργιο desktop με καλή κάρτα γραφικών, κυρίως(γιατί οκ, αν πας να πάρεις ΗΥ τώρα και δεν βάλεις πχ 8 gb μνήμη ή τροφοδοτικό πάνω από 500W σημαίνει ότι κάνεις οικονομία και δεν θες gaming). Από εκεί και πέρα κάποιος με laptop ή παλιότερο σύστημα δεν είναι ανάγκη να περιορίζεται σε συγκεκριμένο είδος παιχνιδιών γιατί απλούστατα υπάρχουν καλά παιχνίδια που απλά είναι 10 χρονών πλέον (ή 7-8 χρονών όπως αρκετά από αυτά που υπάρχουν και στη λίστα εδώ) κι άρα είναι εύκολο να τα σηκώσουν ξεπερασμένα/φτηνά desktop συστήματα ή laptop.
Μπορείς λοιπόν να βολεύεσαι με παλιότερα παιχνίδια και σταδιακά να αναβαθμίζεις(/αγοράζεις νέο) ΗΥ για να παίζεις πιο σύγχρονα games. Ποιός ο λόγος να συζητάμε για Witcher 2 άμα ο άλλος δεν έχει παίξει ακόμη το πρώτο;

Nihilio

Προσωπικά τερμάτiσα* το Witcher 2 στον φορητό αυτό Χαμηλότερη δυνατή ποιότητα γραφικών και λίγο lag του ενός δευτερολέπτου, αλλά παιζόταν.

Witcher 1, Dragon Age, Mass Effect, Skyrim και λοιπά παιχνίδια που βγήκανε και σε XBox πήγαιναν άνετα. Αν δε μιλάμε για λαπτοπ 5-ετίας, τρέχει σχεδόν κάθε non-PC Exclusive τίτλο αρκεί να κάνεις παραχωρήσεις στα γραφικά (που δε τα σηκώνουν οι onboard κάρτες γραφικών)

* ΟΚ, θα παραδεχτώ ότι μου κόλλαγε στο Quick Time Event στη μάχη με το Kayran. Αλλά φρόντισα να μου το περάσει άλλος και να επιλέξω απλά QTE από το μενού επιλογών

Anwrimos23

6) 8GB RAM και πάνω.

7) Καλή μητρική κάρτα.

Αυτός είναι ένας από τους λόγους, που το έχω γυρίσει στο PS4, δίνεις κάποια (σχετικά λίγα λεφτά) λεφτά και για κάποια χρόνια στα παίζει όλα, χωρίς να αγχώνεσαι για τεχνικά χαρακτηριστικά, συμβατότητες, αναβαθμίσεις και να χάνεις την ουσία που είναι να διασκεδάσεις και να περάσεις ευχάριστα το χρόνο σου κλπ