Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Sign in to follow this  
Nihilio

Το καλύτερο RPG για υπολογιστή (των τελευταίων 10 χρόνων)

25 members have voted

1. 1. Ψηφίστε τα αγαπημένα σας, από το 2004 και μετά

• Bard's Tale (2004)
    • Beyond Divinity (2004)
      0
    • Forgotten Realms: Demon Stone (2004)
      0
    • Vampire: the Masquearde Bloodlines (2004)
    • Sacred (2004)
    • Dungeon Siege 2 (2005)
      0
    • Freedom Force vs the Third Reich (2005)
    • Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords (2005)
    • Hellgate London (2006)
      0
    • TES: Oblivion (2006)
    • Gothic 3 (2006)
    • Neverwinter Nights 2 (2006)
      0
    • Titan Quest (2006)
    • Eschalon Book 1 (2007)
    • The Witcher (2007)
    • Jade Empire (2007)
    • Mass Effect (2007)
    • Drakensang: The Dark Eye (2007)
    • Sacred 2: Fallen Angel (2007)
      0
    • Risen (2009)
    • Dragon Age: Origins (2009)
    • Fallout 3 (2008)
    • Fallout: New Vegas (2010)
    • Two Worlds 2 (2010)
    • Mass Effect 2 (2011)
    • Dragon Age 2 (2011)
    • Fable 3 (2011)
      0
    • TES: Skyrim (2011)
    • The Witcher 2: Assassin of Kings (2011)
    • (κανένα από αυτή τη λίστα)
  2. 2. (συνεχίζουμε)

• Deus Ex: Human Revolution (2011)
    • Game of Thrones (2012)
    • Legend of Grimrock (2012)
    • Kingdoms of Amalur: Reckoning (2012)
    • Risen 2 (2012)
    • Mass Effect 3 (2012)
    • Shadowrun Returns (2013)
    • (κανένα από αυτή τη λίστα)
    • Fate (2005)
      0
    • Sudeki (2005)
      0
    • Diablo 3 (2012)
    • Path of Exile (2012)
    • Torchlight
    • Torchlight 2
    • Borderlands
    • Borderlands 2
    • Dark Souls
    • Dark Souls 2
    • Dragon Age: Inquisition

Recommended Posts

Tanno

Χείρων, το θέμα είναι η ασυμβατότητα από τα παλιά παιχνίδια στα Windows 7 και μετά. Πάρε π.χ. το Max Payne. Παιχνίδι του 2000 (εκεί γύρω) και ΔΕΝ παίζει με καμία παναγία στα νέα windows. Μετά μου θέλει και πλάγια οδό για να μπορέσει να παίξει. Άλλα όταν παίζουν, παίζει να τρέχουν πολύ γρηγορότερα απ' ότι πρέπει (120fps+) (πάρε π.χ. το Clive Barker's Undying).

Ανώριμε, με τα ίδια λεφτά, και αν προσθέσεις άλλα €150 βρίσκεις έναν υπολογιστή που θες που να είναι πανίσχυρος από το PS4. Ο υπολογιστής είναι πάντα πολύ μπροστά από τις κονσόλες σε τεχνολογικό τομέα, καθώς και σε γραφικών διαστάσεων τομέα. Πάρε π.χ. το The Evil Within και θα καταλάβεις τη διαφορά.

Για να διασκεδάσει κάποιος, θέλει το παιχνίδι να τρέχει ομαλά δίχως κολλήματα και μειώσεις γραφικών σε αναλύσεις. Τι εννοώ; Ο υπολογιστής μπορεί να πάει τα παιχνίδια σε 1920x1080p και 60fps, ενώ οι κονσόλες ακόμα είναι πίσω στο 1920x1080i (δηλαδή στο 960x540p) και 30fps. Πολλές εταιρείες δεν παραδέχονται το γεγονός ότι δεν αξιοποιούν τις κονσόλες για να τα φέρουν τα παιχνίδια τους σε ύψιστα γραφικά και να τρέχουν ομαλά, άλλες είναι console fanboys, πράγμα απαίσιο και υποτιμητικό. Ευτυχώς, η CD Projekt είναι μία εταιρεία από PC fans και πιστή στον λόγο της, δηλαδή το εντελώς αντίθετο των άλλων εταιρειών. Κι αυτό μπορείτε να το καταλάβετε όλοι στο πως τρέχουν τα παιχνίδια. Με γυμνό μάτι φαίνεται η διαφορά.

heiron

Tanno, αυτό που λες για ασυμβατότητα είναι η εξαίρεση. Εγώ με τα 7 παίζω ένα σωρό παιχνιδάκια εποχής Max Payne. Εξάλλου δεν είναι ανάγκη να πας σε παιχνίδια του 2000 που δεν είναι και στις επιλογές εδώ άλλωστε.

Tanno

Tanno, αυτό που λες για ασυμβατότητα είναι η εξαίρεση. Εγώ με τα 7 παίζω ένα σωρό παιχνιδάκια εποχής Max Payne. Εξάλλου δεν είναι ανάγκη να πας σε παιχνίδια του 2000 που δεν είναι και στις επιλογές εδώ άλλωστε.

Βέβαια υπάρχουν και τα ρετρό παιχνίδια που θέλουν το MS-DOS για να παιχτούν. Το καλύτερο Sci-Fi RPG που είχα την τύχη να παίξω ήταν το Albion.

Nihilio

Υπάρχει πάντα DOSbox αν θες να παίξεις τσάμπα ή το www.gog.com αν θες να αγοράσεις παλιά παιχνίδια που να τρέχουν σωστά σε σύγχρονο PC

• Like 1

Anwrimos23

Αγόρασα από το steam το Skyrim 3,5 ευρώ... Ακούω γνώμες το παίζει ή το έχει παίξει κανένας; 

Nihilio

Αγόρασα από το steam το Skyrim 3,5 ευρώ... Ακούω γνώμες το παίζει ή το έχει παίξει κανένας; 

60 ώρες αλλά το έχω παρατήσει στα μισ΄2 φορές. Αν σου αρέσει η περιπλάνηση/εξερεύνηση και θες απλό rp σύστημα τότε θα περάσεις καλά. Αν θες ιστορία, χαρακτήρες και τακτική μάχη θα απογοητευτείς. Είναι όμως πολύ ευχάριστο.

Anwrimos23

60 ώρες αλλά το έχω παρατήσει στα μισ΄2 φορές. Αν σου αρέσει η περιπλάνηση/εξερεύνηση και θες απλό rp σύστημα τότε θα περάσεις καλά. Αν θες ιστορία, χαρακτήρες και τακτική μάχη θα απογοητευτείς. Είναι όμως πολύ ευχάριστο.

Ωχ με ενδιαφέρει πολύ η ιστορία σε ένα Game, μόλις τερμάτισα το Bioshock 1, είχε από τις καλύτερες ιστορίες που έχω ακούσει-διαβάσει γενικώς στη ζωή μου... Μπορεί να μην είναι RPG, αλλά είχε βάθος, πλοκή κλπ.... Αλλιώς και εγώ βαριέμαι. Το Skyrim για να είμαι ειλικρινής το αγόρασα επειδή είναι on sale στο steam.... αλλά είχα στο μυαλό μου ότι είναι αρκετά καλό RPG :(

Edited by Anwrimos23

Nihilio

Ωχ με ενδιαφέρει πολύ η ιστορία σε ένα Game, μόλις τερμάτισα το Bioshock 1, είχε από τις καλύτερες ιστορίες που έχω ακούσει-διαβάσει γενικώς στη ζωή μου... Μπορεί να μην είναι RPG, αλλά είχε βάθος, πλοκή κλπ.... Αλλιώς και εγώ βαριέμαι. Το Skyrim για να είμαι ειλικρινής το αγόρασα επειδή είναι on sale στο steam.... αλλά είχα στο μυαλό μου ότι είναι αρκετά καλό RPG :(

Είναι πολύ καλό Elder Scrolls, που πάει να πει τεράστιος κόσμος, ατέλειωτη περιπλάνηση. πολλά sidequest και παρατάξεις. Αν έχεις παίξει Morrowind ή Oblivion, αυτό είναι η πολύ απλοποιημένη συνέχεια τους.

ΥΓ: Το The Witcher το έπαιρνες πάντως με κάτι λιγότερο από δίευρο, δες μήπως και το προλαβαίνεις

Edited by Nihilio

Carolus Rex

Witcher βέβαια, δεν ρωτάμε τα αυτονόητα. Honourable Mention: Knights of the Old Republic 1, 2

• Like 1

Anwrimos23

καταρχάς πρέπει να πω ότι κατέβαλα φιλότιμες προσπάθειες για να μη βαρεθώ με το Skyrim, το πάλεψα πολύ και σκληρά. Έφτιαχνα καφέδες και έπινα red bull, για να μη με πάρει ο ύπνος. Τελικά η βαρεμάρα με νίκησε και το παράτησα (χαμένος κάπου στη μέση του πουθενά, με άπειρα αντικείμενα και πολύ χρυσάφι). Από την άλλη όλοι λένε ότι είναι παιχνιδάρα. Οπότε συμβαίνει κάτι από τα 2... Ή μεγάλωσα για παιχνίδια στο PC ή λένε χαζομάρες όλοι οι άλλοι... Θα προτιμήσω τη δεύτερη εκδοχή, γιατί πολύ απλά αυτό με συμφέρει 

Zaratoth

καταρχάς πρέπει να πω ότι κατέβαλα φιλότιμες προσπάθειες για να μη βαρεθώ με το Skyrim, το πάλεψα πολύ και σκληρά. Έφτιαχνα καφέδες και έπινα red bull, για να μη με πάρει ο ύπνος. Τελικά η βαρεμάρα με νίκησε και το παράτησα (χαμένος κάπου στη μέση του πουθενά, με άπειρα αντικείμενα και πολύ χρυσάφι). Από την άλλη όλοι λένε ότι είναι παιχνιδάρα. Οπότε συμβαίνει κάτι από τα 2... Ή μεγάλωσα για παιχνίδια στο PC ή λένε χαζομάρες όλοι οι άλλοι... Θα προτιμήσω τη δεύτερη εκδοχή, γιατί πολύ απλά αυτό με συμφέρει 

Δεν είσαι ο μόνος. Σε σύγκριση με το Morrowind που λάτρευα, το Skyrim με χάλασε πολύ.

Lich King

Έδωσα την ψήφο μου σε αρκετά παιχνίδια,άλλα  τα αγαπημένα μου είναι:

1)deus ex human revolution

2)star wars knights of the old republic(καλό το δεύτερο  άλλα το πρώτο ήταν καλύτερο)

3) Vampire: the Masquearde Bloodlines

4)skyrim

5)Kingdoms of Amalur: Reckoning (ίσως να ήταν ο διάδοχος των elder scrolls αν δεν έκλεινε η εταιρεία).

Nihilio

Η πιθανότητα να μεγάλωσες ΜΕ παιχνίδια στο PC πέρασε από το μυαλό σου;

Dimzar

Με τεράστια διαφορά το καλύτερο RPG είναι το Planescape Torment. Απ΄ότι ξέρω σύντομα θα κυκλοφορήσει η συνέχεια του μετά από ένα πετυχημένο crowdfunding. Όποιου αρέσουν τα rpg και δεν το έχει παίξει τον συμβουλεύω να το ψάξει άμεσα.  

• Like 1

Nihilio

Με τεράστια διαφορά το καλύτερο RPG είναι το Planescape Torment. Απ΄ότι ξέρω σύντομα θα κυκλοφορήσει η συνέχεια του μετά από ένα πετυχημένο crowdfunding. Όποιου αρέσουν τα rpg και δεν το έχει παίξει τον συμβουλεύω να το ψάξει άμεσα.  

Τα λέγαμε στο παλιό τόπικ αυτά

OxAp0d0

Τα λέγαμε στο παλιό τόπικ αυτά

Ας τα ξαναπούμε δε πειράζει, να μαθαίνουν και οι νεότεροι :p

Μιας του ο Dimzar μας θύμισε το καλυτερότερο RPG όλων των εποχών, ορίστε και ένας οδηγός για να το φέρουμε στα μέτρα μας με τις widescreens και τα υψηλά resolutions που έχουμε σήμερα. 

• Like 1

Witch King of Angmar

Ιεροσυλία να αναφέρεις το KOTOR II και να μην υπάρχει το πρώτο Knights of the Old Republic. Revan rules! :D 

heiron

ΚΟΤΟR 1 έχω βάλει και παίζω με τον ανηψιό μου αυτόν τον καιρό. Από τα πιο αγαπημένα παιχνίδια, ξυπνάει έντονες αναμνήσεις από τα αρχαία εκείνα χρόνια που το τερμάτισα σε ένα νετ καφέ όταν είχε πρωτοβγεί. Αλλά είναι παιχνίδι του 2003 και μένει εκτός χρονικού ορίου για το poll.

Witch King of Angmar

Εγώ δεν το γνώριζα. Οπότε παίρνω πίσω την προηγούμενη απάντηση μου.

Jaqen H'Gar

Πλέον το Witcher 3: The Wild Hunt. Παιχνίδι σταθμός.

• Like 2

Cucci

Εγώ ψήφισα Skyrim, Mass Effect, Bloodlines, Origin, Inquisition, αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να γίνει και μια ιδιαίτερη μνεία στο Pillars of Eternity που το βλέπω να λείπει.

Εμένα με διασκέδασε πάρα πολύ.