Jump to content

Babylon 5 (1994-1998)


OxAp0d0
 Share

Recommended Posts

  • 2 months later...

Με τον Koyan βλέπαμε μαζί με έναν άλλο φίλο εδώ και καιρό το Babylon 5. Έχω ήδη πει πως την θεωρώ κορυφαία σειρά. Έχουμε φτάσει στην 4η σαιζόν αυτή τη στιγμή και έχω να πω τα εξής:

Το τέλος της 3ης σαιζόν και η αρχή της 4ης είναι ό,τι καλύτερο έχω δει μέχρι τώρα. Όλα τα επεισόδια, το ένα καλύτερο από το άλλο. Με ενδιαφέρον, αγωνία, ένταση... Πολύ δυνατά! Και αφού σε έχει συνηθίσει σε αυτούς τους ρυθμούς, που δεν μπορείς να σταματήσεις να βλέπεις, ξαφνικά όλα τελειώνουν και μένεις λίγο κάγκελο...

Η υπόλοιπη σαιζόν μέχρι στιγμής είναι αφόρητα βαρετή. Σε όλα τα επεισόδια κάτι συμβαίνει που προχωράει την πλοκή (έτσι που δεν μπορείς να πεις πως θα περάσεις μερικά και τι έγινε;), αλλά αυτό το κάτι κρατάει 5' και τα υπόλοιπα σκυλοβαριέσαι. Πού είναι ο Londo; Πού είναι ο G-kar;

Μου έχουν πει πως από τα μέσα της 5ης ξαναγίνεται δυνατό, αλλά πως φτάνω μέχρι εκεί;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

ΟΚ, αυτά που πρόκειται να γράψω θα μπορούσαν να είναι SPIOLERS, αλλά αφού η σειρά Crusade δε πρόκειται να ολοκληρωθεί ποτέ, μάλλον θα συμβάλουν στον εκνευρισμό των fans...

 

Κατ' αρχάς, ο JMS δήλωσε πως για την ομάδα του Crusade εμπνεύστηκε από το σύμπαν των RPGs. Ένας Fighter, μια Thief, ένας Wizard και τα λοιπά. Μερικά από αυτά που έλεγε στο comentary της σειράς Crusade ήταν:

 

H Dureena (thief) θα μαθήτευε πλάι στον technomage Galen και θα μάθαινε μερικά από τα κόλπα του. Επίσης κάποια στιγμή η δίψα της για εκδίκηση θα την οδηγούσε σε έναν πιο σκοτεινό δρόμο και θα γινόταν απειλή για το πλήρωμα του Excalibur. Κάτι σαν την Lyta στο Β5.

 

Ο καπετάνιος (Gideon) θα πέθαινε (ή κάτι παρόμοιο τέλως πάντων) στο τέλος του πρώτου season και η ψυχή του θα παγιδευόταν στο Apocalypse box. Ναι, αυτό το περίεργο κίτρινο κουτί που του μιλούσε.

 

Όσον αφορά το σενάριο της σειράς; Η θεραπεία για τον ιό των Drach θα βρισκόταν στην αρχή του δεύτερου season. Η κύρια πλοκή του Crusade θα αφορούσε μια συνομωσία της Γης (και πάλι οι γήινοι είναι οι "κακοί" της υπόθεσης) που χρησιμοποιώντας τεχνολογία των σκιών θα ξεκινούσε επεκτατικό πόλεμο (ή κάτι παρόμοιο...). Θυμάστε ένα σκοτεινό πράγμα που έμοιαζε με Shadow Vessel και είχε καταστρέψει το σκάφος του Gideon, αφήνοντας τον ίδιο χαμένο στο διάστημα, μέχρι να τον σώσει ο Galen; Ε, αυτό το σκάφος ήταν κατασκευασμένο από Γήινους.

 

Γάμα τα δηλαδή! Μια καταπληκτική σεναριακά σειρά χάθηκε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γενικά από τα καλύτερα σου-φου που έχω δει σε σειρά, είδα όλη την πρώτη σαιζόν και ήτανε σεναριακά ψαροτικό όσο δεν πάει.

Γενικά δεν έχω ξαναδεί κάτι τόσο καλοφτιαγμένο σουφου, κατέληξα ότι θα αγοράσω όλες τις σαιζόν από την play.com (αν και θα τσούξει λίγο) και ίσως μετά από αρκετό καιρό θα πάρω και τις καναδιο ταινιούλες…

 

Πρέπει να δείτε την πρώτη σαιζόν από μια φορά όσοι δεν έχετε ιδέα…και αν δεν πορωθείτε ολίγον τι, εμένα να…μου τρυπήστε την μύτη.

 

( :ph34r: αν υπάρχει περίπτωση τέτοια μην το κάνουμε σαν την TIM….εντάξει είπαμε… :juggle: )

 

:fish2: :loughbounce:

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος κύκλος, να φανταστείς, είναι ο χειρότερος. Οι επόμενοι γίνονται καλύτεροι όσο πάνε, με αποκορύφωση στον προτελευταίο. Έχω όλη τη σειρά, αυθεντική. Μιχιχι. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις το παλιο καλο Babylon 5?

 

Ναι,το εβλεπα και στην τιβι...Πολυ καλο.Βεβαια δεν ειδα ολες τις σαιζον...Ισως σε καποια φαση να παρω ντιβιντια...

 

Το ωραιο ειναι οτι ειχε πλοκη και υποβαθρο.Οχι παμε βολτουλες τραλαλι,τριλαλο οπως στο Σταρ Τρεκ ας πουμε(που κι αυτο αλλαξε τις τελευταιες χρονιες...).

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έβλεπα περιστασιακά όταν το έδειχνε η τηλεόραση αλλά δεν έιχα ενθουσιαστεί (λόγω του περιστασιακά). Είναι στο πρόγραμμα για αυτό το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Το Β5 εκτός από εξαιρετικό κτλ. έχει για μένα μέχρι τώρα και μια άλλη σημασία: μετά από αυτό το ...χάος!

Θέλω να πω ότι από τότε που τελείωσε η σειρά δεν είδαμε (τουλάχιστον στη χώρα μας) καμία "διαστημική" σειρά επιστημονικής φαντασίας (ίσως με κάποια πρόσκαιρι εξαίρεση Star Trekkοειδούς). Άραγε δεν γυρίζουν πια τέτοια έργα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα έχω αρχίσει να το βλέπω. Είμαι στα μέσα του 1ου κύκλου.

 

Είναι καλό. Καλύτερο απ'ό,τι περίμενα. Αλλά ελπίζω πως, καθώς προχωράει, θα αρχίσει να διαφαίνεται και μια εννιαία πλοκή για όλα αυτά τα πράγματα που παρουσιάζονται.

 

Πάντως, γενικά πολύ καλό, και οι χαρακτήρες μοιάζουν ψαγμένοι, με σκοτεινό παρελθόν και τέτοιες ιστορίες που μου αρέσουν. Είναι ενδιαφέροντες.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεκινήσει να το βλέπω, αλλά κάτι οι υποχρεώσεις μου, κάτι τα μαθήματα, κάτι η ελληνική τηλεόραση, έχανα τα μισά και επεισόδια, οπότε και μπούχτησα - θέλω να το ξαναξεκινήσω για να δω όλην την ιστορία, που είχ' αρχίσει να διαφαίνεται τρομακτικά ενδιαφέρουσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επιτέλους αξιώθηκα να αρχίσω κι εγώ τη σειρά (που περιστασιακά την έβλεπα όταν την έδειχνε η τηλεόραση αλλά ποτέ δε μου άρεσε) και έχω αλλάξει γνώμη, αφού έχω μαγευτεί από το πόσο βαθύ φαίνεται να είναι το σενάριο (κι ας είμαι στο 8ο επεισόδιο ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρεσε πολυ το Babylon 5 όταν το επαιζε η τηλεόραση. Πάντος, για ότι καινούριο υπάρχει εκεί εξω υπάρχει η πιο αξιόπιστη πηγή, το www.amazon.co.uk που έχει αμέτρητα DVD και σειρές.

Check this out: http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_ss_d_h_/2....y=10&Go=Go

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

50 περίπου ημέρες μετά το προηγούμενο ποστ και 5 σαιζόν αργότερα, οφείλω να παραδεχτώ ότι το babylon 5 ήταν μια από τις καλύτερες σειρές όχι μόνο του φανταστικού, αλλά της τηλεόρασης. Ήταν ένα αρκετά τολμηρό εγχείρημα και ένα σεμινάριο στο πως μπορεί να στηθεί μια ιστορία με αρχή, μέση και τέλος.

Ανά σαιζόν τώρα:

1η σαιζόν: Η "μέτρια". Από εδώ αρχίζουν όλα. Αυτοτελή επεισόδια με φαινομενικά μηδενική σύνδεση, αν και σταδιακά αρχίζουν να χτίζονται τα πρώτα arcs (Psi-corps, home guard, ο κύριος Morden) ενώ μια σειρά από στοιχεία πλοκής κάνουν την εμφάνισή τους εδώ. Ο προσεχτικός θεατής καταλαβαίνει ότι κάτι παίζει από πίσω, αλλά ακόμα τα πράγματα είναι θολά. Κρατάει το ενδιαφέρον αν και πολλή δουλειά που γίνεται εδώ καταλήγει στα σκουπίδια (για δύο χαρακτήρες που θα φύγουν πιο νωρίς από όσο πρέπει από τη σειρά)

 

2η σαιζόν: Η "βαθιά". Τα πρώτα επεισόδια, με την αλλαγή του πρωταγωνιστή, είναι λίγο αμήχανα. 3-4 επεισόδια αργότερα και ο κυβερνήτης Sheridan έχει δέσει (και κατά τη γνώμη μου κάνει καλύτερη δουλειά από τον προκάτοχό του όντας πιο "ζεστός" και ανθρώπινος - βοηθάει και η ερμηνεία του ηθοποιού που τον παίζει, όταν ξαναδούμε δίπλα δίπλα τους δύο καπετάνιους στην τρίτη σαιζόν η διαφορα είναι εμφανής) ενώ η πλοκή αρχίζει να δένει. Αρχίζουμε σιγά σιγά να μαθαίνουμε για τις Σκιές και βλέπουμε την κατάσταση στο εσωτερικό των βασικών φυλών της σειράς. Κάπου προς το τέλος έχουμε μάθει τι ακολουθεί και το ενδιαφέρον έχει κορυφωθεί.

 

3η σαιζόν: Η "κορύφωση". Όλη η σαιζόν είναι μια φρενήρης πορεία και κατά τη γνώμη μου με διαφορά η καλύτερη της σαιζόν. Επεισόδιο στο επεισόδιο η βασική πλοκή προχωράει, χτίζοντας όλο και πιο σφιχτά το σενάριο, ενώ από τα μισά της σαιζόν μέχρι και να φτάσουμε στο Z'ha'dum έχουμε αναμφίβολλα τα καλύτερα επεισόδια, το δε Z'ha'dum είναι κατ' εμέ η κορυφαία στιγμή όλης της σειράς και το απόλυτο cliffhanger.

ΥΓ: Τη σαιζόν αυτή πρέπει να την είδα σε 2 μέρες, αν αυτό σας λέει κάτι πέρα από το ότι έχω πολύ ελεύθερο χρόνο :p

 

4η σαιζόν: H "Άνιση". Η σειρά στο σημείο αυτό έχει φτάσει στο κρίσιμο σημείο της, στη φάση που τα δύο βασικότερα arcs ΠΡΕΠΕΙ να λυθούν. Και πράγματι αυτό γίνεται, με μερικές εντυπωσιακές αλληλουχίες επεισοδίων. Στο ενδιάμεσο όμως πολλά επεισόδια "σπρώχνουν" την πλοκή, ενώ δίνεται πάρα πολύς χρόνος σε συγκεκριμένα κομμάτια της ανά επεισόδιο (με αποκορύφωμα το 4x18: Intersections in Real time, που βέβαια είναι από τα καλύτερα όλης της σειράς, αλλά παράλληλα ένα επεισόδιο όπου λαμβάνει χώρα μόνο μια ιστορία με έναν μόνο από τους πρωταγωνιστές) και αρχίζει να γίνεται πολύ προσωπική. Το τέλος αποζημειώνει, ενώ το τελευταίο επεισόδιο της σαιζόν είναι από τα πιο ανορθόδοξα, ενδιαφέροντα και θέτει τις βάσεις για την 5η και τελευταία.

 

5η σαιζόν: Η "Αδιάφορη". Όλες οι σαιζόν είχαν κάτι να δώσουν, αυτή εδώ όμως μας δίνει μικρές σταγονίτσες πλοκής σε επεισόδια που πλατιάζουν. Καθόλη τη διάρκειά τους έχουμε δύο arcs να χτίζονται: Το πρώτο στηρίζεται σε έναν από τους πιο ξύλινους χαρακτήρες της σειράς (ναι, τον Byron εννοώ), ενώ το δεύτερο είναι και το πιο ενδιαφέρον, το έχουμε δει να λύνεται κάπου στην τρίτη σαιζόν (μη ρωτάτε, θα δείτε...) αλλά απλά χτίζεται εδώ και μένει να αιωρείται, οι παλιοί χαρακτήρες μπαίνουν γενικά στο υπόβαθρο (με ελάχιστες εξαιρέσεις) ενώ οι καινούριοι που εμφανίζονται μένουν σχεδόν αχρησιμοποίητοι. Η σαιζόν αυτή θα μπορούσε να είχε γίνει σε 13 επεισόδια και θα δούλευε εξαιρετικά, ως 22 επεισόδια πλατιάζει, είναι αδιάφορη και φτωχή. Το τελευταίο επεισόδιο πάντως... εντάξει, είναι απλά υπέροχο, αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη.

Link to comment
Share on other sites

το μπλε στρουμφακι λεει: παρτε ενα δωρακι, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑ!!!!!

 

 

http://www.babylon5scripts.com/TLT-JMS-Photos.html

http://www.midwinter.com/lurk/guide/118.html

 

 

και ναι! δεν λεγαν ψεματα, Ε Ε Ερχεταιιιιιιιι!!!!!!!

the new series!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι κυκλοφόρησε στην Ελλάδα ο πρώτος κύκλος σε DVD (χρυσή ευκαιρία για μένα γιατί δεν έχω πιστωτική), καθώς και μία συλλογή ταινιών (Babylon 5 The Movie Collection); Μήπως ξέρει κανείς ποιες ταινίες περιέχονται στη συλλογή και αν πρόκειται να κυκλοφορήσουν εγχώρια και οι επόμενοι κύκλοι (ελπίζω, αν και δεν το πιστεύω, οι πωλήσεις του πρώτου κύκλου να ήταν αρκετές);

 

Θα συμφωνήσω με όσους μίλησαν για το φινάλε του τρίτου κύκλου, ίσως το καλύτερο και πιο ατμοσφαιρικό cliffahanger της τηλεόρασης γενικά. Έχω μια υποψία ότι όλη η ιστορία με τον Ζαχα'ντούμ στον οποίον δεν έπρεπε να πατήσει ο Σέρινταν γιατί θα πέθαινε είναι εμπνευσμένη από τη Μόρντορ του Άρχοντα του Δαχτυλιδιών (γενικά έχω διακρίνει πολλές επιρροές από Τόλκιν, απλά τοποθετημένες σε διαφορετικό σκηνικό). Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα Ζα΄Χα΄Ντούμ και Κα΄Ζα΄Ντουμ δεν ακούγονται και πολύ διαφορετικά. Πράγματι, θύμιζε αρκετά Lord of the Rings, πχ παραλληλίζονται εύκολα Gandalf και Kosh, οι Minbari φέρνουν αρκετά σε Elf, αλλά ως κάποιο σημείο νομίζω, υπάρχουν σημαντικές διαφορές στην όλη λογική και το κλίμα των δύο σειρών (έστω κι αν η μία είναι βιβλίων και η άλλη τηλεοπτική)

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος ο Straczynski έχει πει πως ο Τόλκιεν είναι σημαντική επιρροή του και οι διάφορες λεπτομέρειες, και όχι μόνο, που θυμίζουν το LotR είναι βαλμένες επίτηδες, τιμής ένεκεν.

 

JohnMad, καλώς ήρθες στο φόρουμ, btw. Και οι άλλες σαιζόν του B5 μπορούν να βρεθούν σε ένα τουλάχιστον μαγαζί της Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

το Babylon 5 είναι κι η δική μου πιο αγαπημένη σειρά επ. φαν. έχω αρκετά επεισόδια από τις σαιζόν 2 έως και 5 κι ολόκληρη την πρώτη, όπως επίσης κι όλες τις ταινίες. Γυρίστηκε ακόμη μία ταινία με τίτλο Babylon 5: The lost tales. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Babylon 5 Fan εδω.

Οποτε αν δεν κάνω λάθος η σείρα που κάποιος πρέπει να δει τα άπαντα του Babylon 5 είναι η παρακάτω.

 

Ι)Babylon 5 - The Gathering (Ταινία) (February 1993)

II)Babylon 5 season I (1994)

II)Babylon 5 season II (1994-1995)

III)Babylon 5 season III (1995-1996)

IV)Babylon 5 - In the Begining (Ταινία) (January 1998)

V)Babylon 5 - Third Space (Ταινία) (July 1998)

VI)Babylon 5 season IV (1996-1997)

VII)Babylon 5 - The river of souls (Ταινία) (November 1998)

VIII)Babylon 5 season V (1998)

IX)Babylon 5 - A call to arms (Ταινία) (January 1999)

X)Babylon 5 Season VI (Crusade) (1999)

XI)Babylon 5 - The legend of the rangers (Ταινία) (January 2002)

XII)Babylon 5 - The lost Tales (Ταινία) (Έιναι κάπου εκει εξω...2007)

 

Τα εχω δει ολα εκτος απο το XII αλλα που θα μου παει και αυτο... :rolleyes:

Edited by Dominar Rygel XVI
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Πο, πο , τώρα βρήκα το topic.

 

Τι μου θύμησες ρε φίλε;

 

Πιτσιρικάκι, κάθε Κυριακή, τέλειωνα γρήγορα γρήγορα το διάβασμα, και έτρεχα να το δω στο Σταρ (ήταν αν δεν κάνω λάθος στις 12 το μεσημέρι).

 

Είχα χάσει το επεισόδιο με την τελική μάχη μεταξύ των Σκιών και των Βολ... (δεν θυμάμαι το όνομα).

 

Τι τελειότητα ρε φίλε; Πόσο έξυπνο ήταν το σενάριο;

 

Το καλύτερο επεισόδιο ήταν όταν εξηγήθηκε που είχε χαθεί το Babylon 4. (Δεν το αναλύω για να μην κάνω κανένα spoiler για κάποιον που δεν το έχει δει).

 

Μέχρι τώρα πίστευα ότι οι μόνοι που το είχαν δει ήμουν εγώ και ο αδερφός μου.

 

:crybaby: Συγκινήθηκα, πως πέρασαν τα χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

:crybaby: Συγκινήθηκα, πως πέρασαν τα χρόνια;

 

Το έβλεπα κι εγώ στο Star...και μου άρεσε...και...δεν ήμουν πιτσιρικάκι :crybaby: :crybaby: :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ανασταίνω αυτό το τόπικ γιατί την τελευταία εβδομάδα έχω κάτσει και έχω δει το μισό Crusade. Σειρά που θα μπορούσε να ήταν καλή, αλλά το Budget και το κανάλι της την κατέστρεψαν. Έχει ωραία σενάρια και ερμηνείες και ουσιαστικά είναι planetary exploration στον κόσμο του B5. Αλλά τα εφέ είναι πολύ κακά, η παραγωγή έτσι κι έτσι και η σειρά των επεισοδίων ένας αχταρμάς και μισός...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Babylon 5 (1994-1998)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..