Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

Ελληνίδα υποψήφια για το Rhysling Award!

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 mman

mman

AA

• Members
  • 2.857 posts
  • Όνομα:Μιχάλης
  • Currently reading:πολλά

Posted 16 Αύγουστος 2014 - 18:34

*
POPULAR

Attached File  sfpalogo.jpg   49,78KB   0 downloads

Το καρφώνω εγώ γιατί η ίδια δεν φαίνεται να έχει πρόθεση να το ομολογήσει:

Η δικιά μας Ναταλία Ayu Θεοδωρίδου είναι υποψήφια για το Rhysling Award, το οποίο απονέμει κάθε χρόνο η Science Fiction Poetry Association στο καλύτερο ποίημα Ε.Φ., Φαντασίας ή τρόμου!

Απ’ όσο κατάλαβα από ένα πρώτο ψάξιμο, το Rhysling Award πρέπει ούτε λίγο ούτε πολύ να είναι το αντίστοιχο του Nebula Award για την ποίηση (ας με διορθώσετε αν υπερβάλλω). Τα ποιήματα πρέπει να έχουν δημοσιευτεί στα αγγλικά το προηγούμενο έτος, και οι προτάσεις για υποψηφιότητα γίνονται από τα μέλη της SFPA (μία πρόταση ανά μέλος, ανά κατηγορία, χωρίς βέβαια να μπορούν να προτείνουν δικό τους έργο) τα οποία και συμμετέχουν στην ψηφοφορία  για τις δύο κατηγορίες – ποιήματα μικρότερα και μεγαλύτερα των 50 στίχων. Επίσης, κάτι που σίγουρα κάνει το βραβείο αυτό σημαντικό είναι τα ονόματα των παρελθόντων νικητών, όπου μπορεί κανείς να δει αρκετά μεγάλα και γνωστά ονόματα της λογοτεχνίας του Φανταστικού.

Καταλαβαίνει κανείς πόσο σημαντικό είναι να δει το ποίημά του σε μια τέτοια long list, όπως πέτυχε η Ναταλία με το “Blackmare”, το οποίο δημοσιεύτηκε στο online περιοδικό Ideomancer την 1η Δεκεμβρίου του 2013, όπου και αποτελεί ένα από τα πιο δημοφιλή posts(!) και το οποίο διαγωνίζεται στην κατηγορία κάτω των 50 στίχων.

Πρέπει να πω εδώ ότι η Ναταλία (που μετά από σπουδές σε Αμερική και Ινδονησία έχει καταλήξει στο Λονδίνο) είναι χαμηλών τόνων, οπότε ίσως δεν είναι γνωστό ότι αρκετά έργα της, κυρίως διηγήματα, έχουν δημοσιευτεί σε αγγλόφωνα περιοδικά, και έχουν αποσπάσει διακρίσεις όπως το Spark Contest Three (επίκειται και η σχετική ανθολογία). Ένα – δυο που έχω διαβάσει τα βρήκα αξιολογότατα, με εξαιρετική ατμόσφαιρα.

Θερμά συγχαρητήρια στην Ayu, λοιπόν!  :thmbup:Είναι ήδη μεγάλη διάκριση, και φυσικά ελπίζουμε και στη νίκη!

Και να μας τα λες κι από δω, ε; Όχι να τα ανακαλύπτουμε τυχαία απ’ το Goodreads…  :rolleyes:

Edit: links

Edited by mman, 16 Αύγουστος 2014 - 18:45.

• RObiN-HoOD, Nihilio, Nienor and 16 others like this
Εκτός του σκύλου, το βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Εντός του σκύλου είναι πολύ σκοτεινά για να διαβάσει κανείς.
Groucho Marx

#2 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.258 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 16 Αύγουστος 2014 - 18:48

ΜΠΡΑΒΟ! Γιατί δεν τα λες κάτι τέτοια να τα μάθει όλος ο κόσμος; Πολλά συγχαρητήρια και με τη νίκη!

(Βάλτε το και στο σωστό φόρουμ τώρα, το "Ανακοινώσεις και Νέα")

• Ayu likes this
"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#3 Eugenia Rose

Eugenia Rose

Master Of Disaster

• Members
  • 1.817 posts
  • Όνομα:Eugenia

Posted 16 Αύγουστος 2014 - 20:53

Congrats babe! Very well done :air_kiss: 

• Ayu likes this
Posted Image

#4 Ayu

Ayu

Orang κουρδιστός

• Members
  • 423 posts
  • Όνομα:Ναταλία

Posted 16 Αύγουστος 2014 - 21:15

:blush: Ευχαριστώ βρε παιδιά. Νομίζω πως τα παραλέει λίγο ο Mman. Η υποψηφιότητα για το Rhysling ήταν, βέβαια, πολύ ωραία έκπληξη, αλλά η longlist είναι ιδιαίτερα, εχμ, long. :bleh: Πάντως θα φροντίσω να ενημερώνω πιο επιμελώς από 'δω και πέρα. Για όποιον ενδιαφέρεται, εκτός από τη σελίδα μου στο goodreads, υπάρχει και η προσωπική μου ιστοσελίδα με όλες τις πληροφορίες. 

• Nihilio, heiron, Naroualis and 2 others like this
Ever failed. No matter. Fail again. Fail better.

#5 Μάρβιν ΑΑΠ

Μάρβιν ΑΑΠ
  • Members
  • 603 posts
  • Όνομα:Ζx2

Posted 17 Αύγουστος 2014 - 01:11

όσο λονγκ και να είναι η λίστα, δεν παύει να είναι διάκριση : )) με το καλό και στο βραβείο : ))

• Sonya, Naroualis and Ayu like this
«Το αναπόφευκτον φυγείν αδύνατον»

#6 deadend

deadend
  • Members
  • 449 posts
  • Όνομα:ΑΡΕΤΗ

Posted 17 Αύγουστος 2014 - 01:33

Το ποίημα είναι υπέροχο και έχει όλα τα στοιχεία που το κάνουν εκτός από φανταστικό και επίκαιρο. Είναι αυτό μου που αρέσει μια τομή στο μύθο, μέσα ο φόβος και έξω η τόλμη.

Καλή τύχη στην κένταυρο ( γιατί είναι δευτερόκλιτο και δεν έχει γένος , ο/η κένταυρος) Μελανίππη.

Μακάρι να μπορούσα πετύχω μια καλή μετάφρασή του , αλλά είμαι σίγουρη ότι ήδη την έχεις έτοιμη.

Edited by deadend, 17 Αύγουστος 2014 - 01:34.

• Μάρβιν ΑΑΠ and Ayu like this
end

#7 Ayu

Ayu

Orang κουρδιστός

• Members
  • 423 posts

Posted 17 Αύγουστος 2014 - 10:44

Μακάρι να μπορούσα πετύχω μια καλή μετάφρασή του , αλλά είμαι σίγουρη ότι ήδη την έχεις έτοιμη.

Ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι πως δεν έχω επιχειρήσει μετάφραση στα Ελληνικά...  :whistling:

#8 flamandin

flamandin
  • Members
  • 133 posts
  • Όνομα:τάσος

Posted 17 Αύγουστος 2014 - 14:12

Συγχαρητήρια και απο εμένα ayu και με το καλό και την πρωτιά!

• Ayu likes this

#9 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.442 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 17 Αύγουστος 2014 - 14:29

Πολλά συγχαρητήρια, εύχομαι να διακριθείς :friends:

Και σκέψου ότι όλα τα μεγέθη αποκτούν νόημα μονάχα στη σύγκριση: αυτή η μεγάλη λίστα σε σύγκριση με την πλήρη λίστα, είμαι σίγουρη πως θα είναι... αχέμ... τουλάχιστον μετρίου μεγέθους, αν όχι απλώς μικρή :)

• Sonya and Ayu like this
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#10 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.344 posts
  • Όνομα:Χριστίνα
  • Currently reading:Όλες οι Γεύσεις του Φωτός της Βάσως Χρήστου

Posted 17 Αύγουστος 2014 - 14:35

Μπράβο, ρε Ναταλάκι, τι υπέροχα νέα είναι αυτά! Με το καλό και εις ανώτερα, στο πόντιουμ και στην πρωτιά. :)

• Ayu likes this

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#11 Lady Nina

Lady Nina

Παραμυθού Νεράιδα

• Members
  • 1.596 posts
  • Όνομα:Έλενα

Posted 17 Αύγουστος 2014 - 14:53

Μπράβο Ναταλία!! Και εις ανώτερα, με την πρωτιά!!  :first:

• Ayu likes this

Posted Image

Καν'τη διαφορά· στον κόσμο της μιζέριας, συ να δίνεις φως.

#12 Ayu

Ayu

Orang κουρδιστός

• Members
  • 423 posts

Posted 19 Δεκέμβριος 2014 - 14:43

Καλησπέρα παιδιά!

Τα βραβεία ανακοινώθηκαν (δεν είμαι σ' ένα απ' αυτά). Τα παραθέτω εδώ--btw, η Amal El-Mohtar είναι πάααρα πολύ καλή (προτείνω το Honey Month ανεπιφύλακτα). 

Short Poem Category

First Place
“Turning the Leaves” by Amal El-Mohtar •Apex Magazine December 2013

Second Place
“Rivers” by Geoffrey A. Landis • Asimov’s Science Fiction June 2013

Third Place
“Music of the Stars” by Bruce Boston • 2013Balticon Program Book

clear.gifLong Poem Category

First Place
“Interregnum” by Mary Soon Lee • Star*Line36.4

Second Place
“Hungry Constellations” by Mike Allen •Goblin Fruit Fall 2013

Third Place
“I will show you a single treasure from the treasures of Shah Niyaz” by Rose Lemberg •Goblin Fruit Summer 2013

Edited by Ayu, 19 Δεκέμβριος 2014 - 14:43.

• Διγέλαδος, Sonya, Naroualis and 6 others like this

#13 mman

mman

AA

• Members
  • 2.857 posts
  • Όνομα:Μιχάλης
  • Currently reading:πολλά

Posted 20 Δεκέμβριος 2014 - 10:21

Ναταλία, συγχαρητήρια και πάλι. Και μόνο η υποψηφιότητα ήταν πολύ σημαντική.

• Sonya, Tiessa, DinMacXanthi and 1 other like this
Εκτός του σκύλου, το βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Εντός του σκύλου είναι πολύ σκοτεινά για να διαβάσει κανείς.
Groucho Marx

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users