Jump to content

37ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Άβαταρ / Ενσάρκωση


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Εννοείται! Μιας και τη διοργανώτρια την έφαγε ένα βόρτεξ μυτιγνγκιακό και θέλει να φάει τις κοτσίδες της που άργησε τόσο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώωωωωωωωωω! Είστε υπέροχοι, σας αγαπώ! Μισό τότε να στείλω και τις κριτικές για το τυπικό του πράγματος :) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ, αλλά δεν επρόκαμα. Συγνώμη όσ@ προτιμάτε να διαβάζετε από γουόρντ και ταμπλέτες, σας βάζω σε κόπο.

 

 

Έλα, μωρέ, δεν νομίζω να υπάρξει και τόσο μεγάλο πρόβλημα αν το κάνεις τώρα. Ε, παιδιά;

Ναι, σιγά το πράγμα.

 

 

Ε, απίστευτο...την τέλειωσα από το πρωί και έπεσαν τα ίντερνετς! Αν είναι θα την ανεβάσω εκτός διαγωνισμού, καλή επιτυχία σε όλους τους διαγωνιζόμενους, πάντως, ανυπομονώ να σας διαβάσω!

 

Edit: να τη, την ανέβασα, enjoy έστω κι έτσι :)

 

http://community.sff.gr/topic/15918-%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%85%CE%B3%CE%AE/?do=findComment&comment=268374

Καλώς την. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναρού, ψήφους στέλνουμε σ' εσένα και σε ποιον άλλο ;  (Εκτός κι αν το λες κάπου και μου ξέφυγε).

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες για μερικά λεπτά. Ενημέρωση για όλον τον κόσμο:

 

Διαβάζουμε, σχολιάζουμε και ψηφίζουμε έως και την Τετάρτη, 22 Οκτωβρίου, στις 12 τα μεσάνυχτα. Οι ψήφοι αποστέλλονται με πμ σε μένα και τον συγκαταμετρητή Nihilio. Ως είθισται, ψηφίζουν και οι συγγραφείς, βάζοντας τον εαυτό τους στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα. :graduated:

 

Παρατηρήσεις χωρίς καμία σημασία, :eat: για την ευχαρίστηση και μόνο:

1) Δύο ιστορίες με άντρα πρωταγωνιστή και τέσσερις με γυναίκα.

2) Πέντε ιστορίες με αναφορές (το λιγότερο, αναφορές) στον έρωτα, και μόνο μία τελείως -μα τελείως!- ανέραστη (η δική μου :p ).

3) Τρεις συγγραφείς άντρες και τρεις γυναίκες.

4) Δυο διηγήματα με γάτες.

5) Δυο διηγήματα με γυναίκες να φιλιούνται (για διαφορετικούς λόγους, αλλά φιλιούνται. :) ).

 

 

Ωραία ήταν, μακάρι να ήμασταν και πιο πολλοί ρε παιδιά.

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έριξα κι εγώ το ψηφουλάκιο. :)

 

Να πω ότι αυτή τη φορά δε δυσκολεύτηκα και τόσο ως προς τη σειρά, αν και όλες οι ιστορίες πιστεύω αξίζουν για διαφορετικούς λόγους (δεν υπήρξε κάποια που να θεωρώ κακή, παρ' όλα τα προβλήματα που μπορεί να βρήκα).

 

Και για να συνεχίσω με τα στατιστικά (με μεγάλη πιθανότητα σφάλματος):

Προσοχή, περιέχονται ασαφή spoiler.

 

  • 4 ιστορίες ήταν (μάλλον) σε κάποιον παράλληλο κόσμο και 2 στον δικό μας (εντάξει, όχι ακριβώς, αλλά οκέι)
  • Σε 3 ιστορίες η μαγεία (έστω και θεϊκή) φαίνεται καθαρά, on stage, ενώ στις υπόλοιπες απλώς βλέπουμε τις συνέπειές της
  • 2 ιστορίες είχαν ως θέμα την φυλάκιση των θεών
  • 2 ιστορίες χρησιμοποιούσαν γνωστούς θεούς από μυθολογία, 3 επινόησαν δικούς τους θεούς και άλλη μία όπου δεν είμαι σίγουρος αν είχε θεούς (οι δράκοι πιάνονται;)
  • Οκέι, αυτό δεν είναι στατιστικό αλλά το γράφω εδώ: Επειδή το θέμα μάλλον είναι περίεργο κι ανοιχτό σε πολλά, υπήρξαν ιστορίες στις οποίες εγώ δεν βρήκα τη συσχέτιση με το θέμα, άλλες που τη βρήκα αλλά τη θεώρησα "δευτεύον στοιχείο" κι άλλες που ήταν τελείως μέσα. Για να αποφύγω το μπλέξιμο, αυτό δεν αποτέλεσε κριτήριο στην ψηφοφορία. Απλώς θεώρησα καλό να το αναφέρω επειδή σε σχόλιά μου δεν αναφέρθηκα τόσο σ' αυτό.

 

 

Οπότε μπράβο παιδιά! Όχι ότι τελείωσε, δηλαδή :), έχουμε ακόμα δρόμο...

Σύντομα θα ακολουθήσουν αντίστοιχα ιστογράμματα και πίτες για να είναι πιο εμφανείς οι συγκρίσεις :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Από που μπορούμε να διαβάσουμε τις ιστορίες;
2) Έχουμε όλοι δικαίωμα ψήφου ή μόνο οι συγγραφείς;

Link to comment
Share on other sites

1) Από που μπορούμε να διαβάσουμε τις ιστορίες;

2) Έχουμε όλοι δικαίωμα ψήφου ή μόνο οι συγγραφείς;

Θα βρεις τους συνδέσμους για τις ιστορίες στο πρώτο ποστ του νήματος.

Δικαίωμα ψήφου έχει οποιοσδήποτε έχει πάνω από 50 ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα κι εγώ την ψήφο μου. Μπράβο σ' όλα τα παιδιά για τις πολύ ωραίες ιστορίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ, συγχαρητήρια σε όλους για τις ιστορίες και καλή επιτυχία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγώ έχω ψηφίσει εδώ και λίγες μέρες. Ήταν ένας καλός διαγωνισμός με αρκετές ενδιαφέρουσες ιστορίες. Πολλά ευχαριστώ στους/στις συγγραφείς!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ. Να πω ότι πέρασα καλά διαβάζοντας τις ιστορίες και ότι όπως πάντα χρειάστηκε να κάνω και μια δυο ανακατατάξεις στη λίστα πριν την τελική αποστολή της κι ας ήταν λίγες οι ιστορίες.

Ευχαριστούμε και πάμε γι' άλλες αναγνώσεις σύντομα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ!  Ωραίος διαγωνισμός. Μπράβο σε όλα τα παιδιά για τις ιστορίες τους.

Καλή επιτυχία σε όλους!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αύριο κλείνουμε, ε; Χμ...

Βιαστείτε όσοι έχετε μείνει στη μέση! 

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε παλικάρια μου; Δώδεκα ωρίτσες μείνανε. Πού είναι η πλημμύρα από ψήφους, πού είναι η θάλασσα των σχολίων; Οέο;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζουμε τελευταία στιγμή εμείς οι αμελείς.  :mf_bookread:

 

Ααα υπάρχουν και χειρότεροι από μένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες και κάτι πριν το τέλος μάλλον έχουμε το νικητή, εκτός κι αν 2-3 αποφασίσουν να ψηφίσουν και να κάνουν τη διαφορά.

 

Για τις ιστορίες τώρα: νομίζω ότι όλες οι ιστορίες είχαν κάτι να πουν και το επίπεδο ήταν ψηλά.

 

Ραντεβού τα μεσάνυχτα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ψήφισα. Κι εγώ νομίζω ότι το επίπεδο ήταν ψηλά και όλες ήταν αρκετά καλές.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο Μορφέα που πήρε τους διαγωνισμούς σερί, μπράβο πολλά! Και συγχαρητήρια και σε όλους τους διαγωνιζόμενους για τις αξιόλογες ιστορίες, τους αναγνώστες για τα πολύτιμα σχόλια και τη διοργανώτρια για το πολύ ωραίο θέμα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συφχαρητηρια και απο εμενα στο Μορφεα αλλα και στους υπολοιπους. Διαβασα 6 ενδιαφερουσες ιστοριες και περασα καλα, οπως ελπιζω οτι καλα περασατε και οι υπολοιποι. Ραντεβου στον επομενο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους παιδιά, και στη διοργανώτρια και στον βοηθό καταμετρητή, και στο νικητή (άξιος :) ) και σε όλους τους συμμετέχοντες. Ήτανε ένας όμορφος διαγωνισμός κι αυτό συνήθως το καταλαβαίνεις όταν σκέφτεσαι μέχρι και τελευταία στιγμή που να δώσεις την πρωτιά (πραγματικά τελευταία, παρά 25 ψήφισα :p) :friends:

 

Χρωστάω μερικά σχόλια, θα σας τα δώσω σύντομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Και για τα σχόλια και για τη θέση! :dancing4dh:

Δεν ξέρω τι να πω.

Ήταν (κι αυτή) όμορφη εμπειρία, υπήρχαν κάποια πραγματικά καλά (κατ' εμέ) διηγήματα, μπορεί οι συμμετοχές να μην ήταν στα ύψη (από άποψη πλήθους) αλλά είχαν καλό επίπεδο κι αυτό το θεωρώ σημαντικότερο. Χαίρομαι που είδα άτομα να βελτιώνονται κι ελπίζω να συνεχίσουν έτσι!

 

(Μπορεί να μην φαίνομαι ενθουσιασμένος -είμαι! Αλλά είπα να παραμείνω σοβαρός αυτή τη φορά :p )

 

Οπότε μπράβο και στα υπόλοιπα παιδιά, επαίνους στους αναγνώστες (που λέει κι η διοργανώτρια) και ευχαριστούμε και την τελευταία για το θέμα, δίχως το οποίο ίσως να μην είχαν γραφτεί οι ιστορίες (και στο Nihilio τον καταμετρητή: αφανής ήρωας)! :)

 

Υ.Γ. Τι όμορφα σχόλια για τις ιστορίες, Naroualis, στην ανακοίνωση των αποτελεσμάτων!

Υ.Γ.2: Έκανα πόση ώρα να βρω το κατάλληλο emoticon...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..