Jump to content

37ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Άβαταρ / Ενσάρκωση


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Συγχαρητήρια στον Morfea για τη νίκη του, που του μένει ένας ακόμη διαγωνισμός για το χατ-τρικ.

 

Μπράβο σε όλα τα παιδιά για τις όμορφες ιστορίες. Περάσαμε πολύ ωραία και σ' αυτόν το διαγωνισμό.

 

Ευχαριστούμε όσους διάβασαν, ψήφισαν και σχολίασαν.

 

Και φυσικά, ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Naroualis και τον Nihilio για τη διοργάνωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε νικητή, διαγωνιζόμενους και διοργανωτές. Ευχαριστούμε για τις ενδιαφέρουσες ιστορίες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στον Morfea για την πρώτη θέση, αλλά και σε όλους για την συμμετοχή τους. Πολύ ωραίος διαγωνισμός, μπράβο και στην διοργάνωση..:)

 

Περιμένω κιόλας τον επόμενο διαγωνισμό..:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον Νίκο για την πολύ καλή του ιστορία! :) :)

Μπράβο όμως και σε όλους  τους άλλους για τις επίσης ενδιαφέροντες ιστορίες!

:mf_trombone:

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:cheer: Εύγε Μορφέα μας :cheer:

 

Διάφορες ευχαριστίες στον κόσμο που είχε την ευγενή καλοσύνη να διαβάσει, να σχολιάσει και να ψηφίσει, τ@ς συμπαίκτ@ς και βεβαίως στην διοργανώτρια για το τόσο ιντριγκαδόρικο θέμα.

 

Οψόμεθα εις τον επόμενο, λοιπόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μορφέα! :stars:

Ευχαριστώ για το παιχνίδι, παιδιά. θα τα ξαναπούμε, έτσι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, χρωστάω κάτι σχόλια. Συγνώμη, το χάλι είναι ότι τα έχω έτοιμα εδώ και μέρες, αλλά κάθε φορά που λέω να τα ανεβάσω, βγαίνει στη μέση κάτι άλλο (<== κλασική Γεωργία). Πάω να το κάνω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι :wub:

Να ρωτήσω, πόσοι ψήφισαν; 15 άτομα; Γιατί με έναν πρόχειρο υπολογισμό μού βγήκαν 15 παρά κάτι, σα να λείπει καμιά ψήφος (με μία ακόμα θα ήμασταν κομπλέ)...

Εντάξει δε νομίζω ότι αυτή θα αλλάζει ουσιαστικά τίποτα (βλ. 2η θέση) αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται.

 

Επίσης οι διοργανωτές έχουν τίποτα απλά στατιστικά δεδομένα; (π.χ. έχω την αίσθηση ότι μια ιστορία που συμπληρώνει την τριάδα είχε τις περισσότερες πρωτιές αλλά μάλλον και μεγαλύτερη διασπορά) Όλα αυτά αν δεν είναι κόπος ή εκτός λογικής του διαγωνισμού...

 

edit: Επειδή μάλλον δεν τα λέω κατανοητά παραπάνω:

 

 

Αθροίζοντας τις ψήφους έχουμε 21+49+52+61+61+70=314.

Ο καθένας έδινε 1+2+3+4+5+6=21 ψήφους συνολικά.

Έχω μήπως κάνει κάποιο τραγικό λάθος που δεν το βλέπω;

Αν όχι, μαθηματικά δημοτικού: Ψήφισαν 314/21=14,95 άνθρωποι. Που σημαίνει ότι άλλο ένα εικοστό (περίπου) ανθρώπου να είχαμε θα είχαν ψηφίσει 15 (ολόκληροι) άνθρωποι (κι υπάρχει κάποιος άνθρωπος που ψήφισε και μάλλον του λείπει ένα κομμάτι της ανθρωπιάς του (κανά δυο δάχτυλα; μήπως μάτι;). Αν οι ψήφοι έβγαζαν συνολικά 315 βαθμούς δε θα υπήρχε θέμα ανθρώπινου τεμαχισμού βέβαια :p

 

 

Και κάτι μικρό, σαν γενικότερη πρόταση (και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί μομφή για το διαγωνισμό):

 

 

Παρατήρησα ότι όλα τα κείμενα (πλην ενός) είχαν θέμα με τις λέξεις, χρειάζονταν περισσότερες κλπ.

Αυτό προφανώς είναι μια επιπλέον δοκιμασία, να εντάξεις ένα κείμενο στα όρια που ζητούνται. Απλώς μήπως, εφόσον οι ιστορίες δεν είναι πολλές, να αυξανόταν στο εξής λιγάκι το όριο; Βέβαια υποθέτω ότι το μέτρο αυτό έγινε γιατί παλιά είχατε πολλές ιστορίες και συνολικά αυτές οι 500 (π.χ.) λέξεις μπορεί να έκαναν τη διαφορά.

Κι υποθέτω πως εδώ πάει και το "Αν δε χωρά σε 3000 λέξεις ίσως αυτή η ιστορία να μην είναι κατάλληλη για το διαγωνισμό".

Απλώς με αυτή τη λογική ο διαγωνισμός θα έπρεπε να γινόταν με 1-2 ιστορίες αυτή τη φορά.

Να τονίσω ότι δεν τα λέω αυτά με πικρία ή δυσαρέσκεια, απλώς υποθέτω όπως ως "συγγραφείς" θέλουμε το feedback για τα έργα μας, έτσι καλό θα ήταν να δίναμε και το feedback μας για το διαγωνισμό.

Και πάνω στο τελευταίο να πω ξανά (για να μη βγουν λάνθασμένα συμπεράσματα) ότι η διοργάνωση ήταν αξιοπρεπέστατη (και μου άρεσε πολύ και ο τρόπος που δόθηκε το θέμα - περσινά ξινά σταφύλια θα μου πείτε :p)!

 

 

Edited by Morfeas
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι όλα τα κείμενα (πλην ενός) είχαν θέμα με τις λέξεις, χρειάζονταν περισσότερες κλπ.

Αυτό προφανώς είναι μια επιπλέον δοκιμασία, να εντάξεις ένα κείμενο στα όρια που ζητούνται. Απλώς μήπως, εφόσον οι ιστορίες δεν είναι πολλές, να αυξανόταν στο εξής λιγάκι το όριο; Βέβαια υποθέτω ότι το μέτρο αυτό έγινε γιατί παλιά είχατε πολλές ιστορίες και συνολικά αυτές οι 500 (π.χ.) λέξεις μπορεί να έκαναν τη διαφορά.

Κι υποθέτω πως εδώ πάει και το "Αν δε χωρά σε 3000 λέξεις ίσως αυτή η ιστορία να μην είναι κατάλληλη για το διαγωνισμό".

Απλώς με αυτή τη λογική ο διαγωνισμός θα έπρεπε να γινόταν με 1-2 ιστορίες αυτή τη φορά.

Να τονίσω ότι δεν τα λέω αυτά με πικρία ή δυσαρέσκεια, απλώς υποθέτω όπως ως "συγγραφείς" θέλουμε το feedback για τα έργα μας, έτσι καλό θα ήταν να δίναμε και το feedback μας για το διαγωνισμό.

Και πάνω στο τελευταίο να πω ξανά (για να μη βγουν λάνθασμένα συμπεράσματα) ότι η διοργάνωση ήταν αξιοπρεπέστατη (και μου άρεσε πολύ και ο τρόπος που δόθηκε το θέμα - περσινά ξινά σταφύλια θα μου πείτε :p)!

 

Όντως, το μέγιστο όριο λέξεων είχε μειωθεί λόγω μεγάλης συμμετοχής διηγημάτων στους διαγωνισμούς. Σκέψου πως αν έχεις 20+ διηγήματα να διαβάσεις, οι 500 λέξεις κάνουν μια σημαντική διαφορά.

 

Βέβαια, τώρα που δεν είναι τόσο μεγάλη η συμμετοχή το όριο θα μπορούσε να ανεβεί και πάλι. Θα το δούμε στον επόμενο διαγωνισμό. Κατά τις αρχές του Δεκέμβρη.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Στατιστικά στοιχεία έχω κρατήσει εγώ, επίσης ψήφισαν 15 άτομα απλά κάπου έχει γίνει τυπογραφικό (ο MadnJim πήρε 22 πόντους) που όμως δεν αλλάζει το αποτέλεσμα.

 

Ο νικητής Μορφέας ψηφίστηκε πρώτος από 5 άτομα, ενώ η χειρότερη θέση όπου κατατάχθηκε ήταν η 4η, αποδεικνύοντας για άλλη μία φορά ότι κερδίζει η ιστορία που όλοι την βάζουν ψηλά αλλά όχι απαραίτητα πρώτη. Για την ακρίβεια, οι περισσότεροι την κατέταξαν 2η και η μέση θέση που πήρε ήταν η δεύτερη, ενώ είχε μία τυπική απόκλιση 1,44

 

Τώρα, καθαρά η πιο αμφιλεγόμενη ιστορία ήταν της Κελαινούς: 6 την ψήφισαν πρώτη, 2 μη συμμετέχοντες την ψήφισαν τελευταία και η πιο συχνή θέση που πήρε ήταν η... πρώτη. (για τα στατιστικά, η μέση θέση που πήρε ήταν η 2η και είχε τυπική απόκλιση 2,051.

 

Η άλλη δεύτερη, η Elgalla είχε πιο σταθερή βαθμολογία. Πήρε 3 πρωτιές ενώ η χειρότερη θέση που πήρε ήταν η προτελευταία, ενώ η πιο συχνή θέση ήταν η τρίτη. Μέση θέση ήταν η 3η. (ενδεικτικά να αναφέρω ότι η τυπική απόκλιση ήταν 1,43)

 

Η Cassandra Gotha πήρε μία πρωτιά, ενώ κατατάχθηκε έως και προτελευταία. Πιο συχνή βαθμολογία ήταν η προτελευταία θέση, ενώ μέση θέση της ήταν η τέταρτη.

 

Ο Mesmer κατατάχθηκε από δεύτερος ως προτελευταίος, με πιο συχνή θέση την τέταρτη. Αυτό ήταν και η μέση θέση του, αλλά είχε πολύ χαμηλή τυπική απόκλιση (μόλις 1,09 σε σχέση με το 1,50 της Cassandra)

 

O MadnJim ήταν ίσως ο πιο σταθερός. 7 άτομα (πλην συμμετεχόντων) τον ψήφισαν τελευταίο, ενώ η καλύτερη θέση που έφτασε ήταν προτελευταίος. Η τυπική απόκλιση είναι στο 0,51  

 

ΥΓ: Αν με ρωτάτε τι πάει να πει τυπική απόκλιση, παρακαλώ απευθυνθείτε στη στατικολόγο-διαγωνισμολόγο Tiessa, εγώ τη στατιστική την έχω ξεχάσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..