Jump to content

37ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Άβαταρ / Ενσάρκωση


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Εντάξει. Είχα μια ιδέα ψιλοmeh και μετά έσκασε μύτη μια ιδέα που με ήρεσε, οπότε θα δούμε.

 

ΥΓ. με ήρεσε πολύ, όμως ^_^

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κι εμένα μου 'χουν έρθει κάποια πράγματα…

Αρχικά σκέφτηκα, "Άβαταρ… Τι μου θυμίζει;"

Δυσκολεύτηκα αλλά με τρελούς συνδυασμούς, παρανοϊκούς συνειρμούς και πολλά άλματα λογικής (που δύσκολα κανείς θα παρακολουθήσει) κατάφερα να σκεφτώ μια ιστορία. Μπορεί η σύνδεση να φανεί πολύ αδύναμη αλλά πιστεύω ότι όταν ολοκληρωθεί, θα είναι εντός θέματος.

 

Να κι ένα μικρό teaser:

 

 

Avatar 2: Επιστροφή στην Πανδώρα

post-3677-0-12057000-1410009523_thumb.jpg

 

Tsahaylu?

 

 

 

Υ.Γ:

 

Πάντως, πέρα από την πλάκα, όντως μου ήρθε μια ιδέα όταν διάβασα το θέμα. Το κατά πόσο θα γράψω ή όχι κάτι εξαρτάται από την προσεχή βδομάδα, που θα είναι η πιο/μόνη "σχετικά χαλαρή" του Σεπτέμβρη. Αν και ακόμα και να γράψω ίσως να δυσκολευτώ στο κομμάτι του ορίου των λέξεων, αλλά θα δείξει.

Φφφ...

Φορτωμένο-ξεφορτωμένο πρόγραμμα, δεν τη γλιτώνω. Μα έπρεπε το θέμα να είναι τόσο ενδιαφέρον;;;

 

Btw, αν δεν κάνει να τρολάρουμε, σπαμάρουμε(στα όρια του ανεκτού), σχολιάζουμε άσχετα, προμοτάρουμε, στοιχηματίζουμε, κοντραριζόμαστε, κρατάμε το διαγωνισμό "ζωντανό" κλπ, πείτε το,ε;

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει έρθει κι εμένα μια ιδέα, αλλά το όριο των 3.000 με τρομάζει λίγο, φοβάμαι ότι η πλοκή θα είναι υπερβολική για τόσες λίγες λέξεις. Οψόμεθα, όμως, την προσπάθεια θα την κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Μπονζούρ λε μόντ. Πώς τα πάμε; Έχουμε κανένα νέο εκτός από την αστραπιαία αντίδραση του MadnJim;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και μου φάνηκε βουνό το θέμα, ανακάλυψα ότι είχα γράψει παλιότερα την ιστορία της Νάρντα, του Μπλέ Ρόδου, μιας μάγισσας που ήθελε να γίνει η Θεότητα του Λάορ και στο τέλος τα κατάφερε! Ε, λοιπόν, μόλις βρήκα θέμα για την ιστορία. Ελπίζω μόνο να προλάβω γιατί είμαι πολύ πιεσμένος από χρόνο, αλλά και πάλι, θα την γράψω και ας είναι και εκτός χρόνου...(ελπίζω οχι και τόπου) :ρ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια Ιδεα. Θα δουμε πως θα πάει το πράμα  απο σημερα το βραδυ που τελειωνουν τα της πτυχιακης :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω σβήσει δυο σελίδες σημειώσεις και τό 'χω αφήσει για κάτι μέρες. Σήμερα όμως νιώθω τυχερή. Θα το πιάσω απ' την αρχή. Όχι, δεν έχω ούτε ιδέα ακόμα, τίποτα. Αρχή-αρχή εννοώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες ασχολήθηκα κι εγώ και το 'βγαλα σε 2 δόσεις. Παρόλο που θεωρώ ότι η ιστορία θα χωρούσε καλύτερα σε 4-5 χιλιάδες λέξεις, κάπως τα κατάφερα με το (κατά τη γνώμη μου αρκετά χαμηλό) όριο των 3000 λέξεων! Ελπίζω να βγάζει νόημα, βέβαια.

 

Συνεπώς λογικά θα συμμετέχω κι εγώ, αφού πήγε τόσο "καλά" η πρώτη γραφή (εκτός αν δω ότι έτσι όπως την εγραψα η ιστορία δε βγάζει νόημα και χρειάζεται πολλές ακόμα λέξεις...).

Θα δείξει. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω γράψει καμιά 700αριά λέξεις, χωρίς να ξέρω ακόμα πού θέλω να καταλήξω. Οπότε, προς το παρόν αφήνω την εισαγωγή ως έχει και αναμένω να κατέβει καμιά ιδέα.

 

Ελπίζω να μην αργήσει πολύ...  :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

xΆλλη μια βδομάδα πέρασε. Τίποτις νέα από το συγγραφικό μέτωπο; Κανείς που ξαφνικά να είχε μια έκλαμψη έμπνευσης κι είπε να μας κάνει παρέα;

Link to comment
Share on other sites

Ε-γκουχ.

Εγώ... άφησα και τη δεύτερη ιστορία που έγραφα. Αλλά αυτά είναι καλά νέα γιατί θα έχουμε άλλη μια περιπέτεια...

της...

post-1837-0-50058200-1410775276.jpg

την θυμάστε την Κασσάνδρα την κλέφτρα; Ε, αυτηνής.

 

Προσεχώς,

Ο ΕΡΗΜΙΤΗΣ.

 

 

EDIT:

Ο σκελετός μόλις έλιωσε τέλειωσε.

:dancing4dh:

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πω πω... μοναξιά έχει πέσει. Πόσοι είμαστε μέχρι τώρα; Δύο; Τρεις;

 

Ποιος γράφει;

 

edit:

Θεωρητικά 10 including you...

 

Πρακτικά; :search:

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γράφω, δεν σας ξέχασα! Με δυσκολεύει λίγο, βέβαια, γιατί η πλοκή, άμα την τραβήξεις, βγάζεις και μυθιστόρημα και θέλει δουλειά για να τη χωρέσω σε 3.000 λέξεις αλλά κάπως θα το βγάλω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχουμε περιπέσει σε μετεκλογική κατάθλιψη, δεν ξέρω.

 

Και χαλάει το σίτεμα; :p

 

Έγραψα ένα κατιτίς και το άφησα να σιτέψει.

 

 

Εγώ λογικά το τελειώνω σήμερα, εκτός κι αν κουραστώ και τα βρω σκούρα.

 

 

Εδώ είμαστε: http://community.sff.gr/topic/15889-%CE%BF-%CE%B5%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%82/

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τους κανονισμούς:

 

3. Συμμετοχές: Δικαίωμα συμμετοχής έχει κάθε μέλος του φόρουμ (εκτός από τον διοργανωτή του διαγωνισμού και τον βοηθό), που στο διάστημα ανάμεσα στον προηγούμενο και τον επικείμενο διαγωνισμό έχει κάνει τουλάχιστον 3 κριτικές (δείτε ανάλογο post) των 100 λέξεων σε οποιεσδήποτε ιστορίες εκτός αυτές του τελευταίου διαγωνισμού. Ο εκάστοτε συμμετέχων θα είναι υπεύθυνος να επιδείξει τις κριτικές του στον διοργανωτή, για να μπορέσει να πάρει μέρος η ιστορία του.

 

 

Δεν έχω καταλάβει το εξής: πρέπει να έχουμε κάνει τρεις σχολιασμούς σε ιστορίες του ίδιου είδους με το διαγωνισμό (στην παρούσα φάση, φαντασίας) ή παίζουμε ελεύθερα σε όλη τη βιβλιοθήκη;

 

 

edit: ευχαριστώ για την απάντηση, Κέλλυ.

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Από τους κανονισμούς:

 

3. Συμμετοχές: Δικαίωμα συμμετοχής έχει κάθε μέλος του φόρουμ (εκτός από τον διοργανωτή του διαγωνισμού και τον βοηθό), που στο διάστημα ανάμεσα στον προηγούμενο και τον επικείμενο διαγωνισμό έχει κάνει τουλάχιστον 3 κριτικές (δείτε ανάλογο post) των 100 λέξεων σε οποιεσδήποτε ιστορίες εκτός αυτές του τελευταίου διαγωνισμού. Ο εκάστοτε συμμετέχων θα είναι υπεύθυνος να επιδείξει τις κριτικές του στον διοργανωτή, για να μπορέσει να πάρει μέρος η ιστορία του.

 

 

Δεν έχω καταλάβει το εξής: πρέπει να έχουμε κάνει τρεις σχολιασμούς σε ιστορίες του ίδιου είδους με το διαγωνισμό (στην παρούσα φάση, φαντασίας) ή παίζουμε ελεύθερα σε όλη τη βιβλιοθήκη;

 

Όχι, σε όλη τη βιβλιοθήκη, δεν υπάρχει περιορισμός.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Στις 3000 λέξεις του περιορισμού συμπεριλαμβάνεται και ο τίτλος; Πολύ σοβαρή ερώτηση, το ξέρω, αλλά ας είμαστε καλυμμένοι :)

 

post-3677-0-62391100-1411299242.jpg

Έρχεται το Σεπτέμβρη, στο SFF...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, χωρίς τίτλο είναι η καταμέτρηση. (Έτσι κι αλλιώς, για δυο-τρεις λέξεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Παίζει και από πρόγραμμα σε πρόγραμμα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι, δεν είναι δυνατόν! Έλα, έχεις τόσες μέρες μπροστά σου! Μη εγκαταλείπεις, καλέ!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..