Jump to content

SFF-NoWriMo 2014 - Κάλεσμα


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Εντάξει κρατήσου τώρα μέχρι την πρώτη Νοεμβρίου και θα περάσουμε καλά.

Βλέπω ξεκινάμε από εκεί που αφήσαμε τον Έντι που μόλις είχε γλιτώσει από τους πειρατές.

 

Α, όχι, θα είναι εντελώς ανεξάρτητο. Ότι έχω γράψει ως τώρα για τον Έντι είναι short stories (χμ, ναι, λίγο.. μεγαλούτσικες short stories), αυτό εδώ όμως θα είναι μυθιστόρημα, οπότε φτου κι από την αρχή για να μην χρειάζεται κάποιος να έχει διαβάσει κάτι άλλο προκειμένου να καταλάβει τι παίζεται. Εκ των πραγμάτων κάποια πράγματα θα είναι από ιστορίες που έχω ήδη γράψει, όπως πχ η περιγραφή των Κιλφορφάν που αναγκαστικά θα ξαναγράψω όταν έρθουν στο προσκήνιο, ή η ιστορία της αποξήρανσης της ατμόσφαιρας της Γης, αλλά όχι πλοκές που ήδη έχω "παίξει" στις ιστορίες μου. Τώρα θα είναι μία νέα εξ αρχής μεγάλη περιπέτεια με πολλές μικρότερες, παλιούς αλλά και νέους και περισσότερους χαρακτήρες με τους οποίους θα αλληλεπιδρά ο Έντι, αλλά πάντα με τη γνωστή τρέλα του που εμένα τουλάχιστον μου φτιάχνει πολύ τη διάθεση όταν γράφω γι' αυτόν. Γι' αυτό και στον πρόλογο προσπάθησα να φτιάξω μια πρώτη πολύ γενική εικόνα από έναν τόπο όπου θα εξελίσσεται το "μπάχαλο". Αρκεί βέβαια να το πετύχω τελικά όλο αυτό! Θα δείξει..:)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κανω ενα guerilla wrimo, δηλαδη να γραφφω σκορπια πραγματα κυνηγοντας το 50-χιλιαρο.

Τα σκόρπια πράγματα ποτέ δεν ενόχλησαν κανέναν και δεν έβλαψαν τίποτα.

(Όχι που θα άντεχες χωρίς Νανο-Νοέμβρη. :borgassim: )

Link to comment
Share on other sites

Και μόλις διαπίστωσα ότι ο φετινός Νοέμβριος έχει ένα αβαντάζ σε σχέση με άλλες φορές. Διαθέτει 5 Σαββατοκύριακα μιας και αρχίζει με Σάββατο. Και μιας και το Σαββατοκύριακο είναι ευκαιρία να καλύψει κανείς τις απώλειες της εβδομάδας είναι πλεονέκτημα να έχουμε πέντε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Naroualis, θα ανταποκριθώ στο κάλεσμα σου για μία ακόμη φορά, θα στήσω το πλαστικό λαβαράκι μου, θα προμηθευτώ καφέ φίλτρου, λευκή σοκολάτα, τσάι αγνώστου περιγραφής και μπύρες άγνωστες στους αμύητους (σε 'μένα για παράδειγμα), θα ξεδιπλώσω το κουβάρι των σημειώσεων μου, θα βουτήξω την πένα μου στο μελάνι, θα γράψω μία αράδα και θα βγάλω το στυλό μου για να συνεχίσω να γράφω με ρυθμούς που θα μου επιτρέψουν να ελπίζω (στην αρχή του Οκτώβρη δηλαδή, όταν ακόμη οι ημέρες θα είναι μικρές) ότι αυτή τη φορά θα μπορέσω να προχωρήσω 50.000 λέξεις τη steampunk νουβέλα μου.  :D

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ε, όχι. Πώς θα κάνουμε taunt όσους δεν είναι μέσα; :p Όχι σοβαρά τώρα, αυτό πρέπει να μείνει εδώ (εξ ου και "κάλεσμα") για την περίπτωση που κάποιος αποφασίσει να έρθει στην παρέα μας καθυστερημένος. Συνέβει και παλαιότερα, και μάλιστα νομίζω πως τερμάτισε κιόλας. Η κουβέντα μας μπορεί αν συνεχίσει στο μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Ε, όχι. Πώς θα κάνουμε taunt όσους δεν είναι μέσα;

 

Σωστά αυτό δεν το είχα σκεφθεί!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καθόλου χρόνο, έχω όμως ιδέα και θα ήταν καλή ευκαιρία να στρωθώ να γράψω τίποτα πάνω σ'αυτήν, ακόμη κι αν δεν τερματίσω. Ξέρετε τι; Μέσα, γιατί όχι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οκέι, ξεκινάμε την αντίστροφη μέτρηση για την πρώτη του Νοέμβρη;

 

Φλας μπακ με πικάντικες λεπτομέρειες από παλαιότερες διοργανώσεις. Για πρώτο ποστ, τα δύο πρώτα χρόνια. Μετά, κάθε μέρα θα είναι αφιερωμένη σε μια χρονιά. Οι συμμετέχοντες καλούνται να αναπολήσουν τα παλιά καλά χρόνια και να συνεισφέρουν με πικάντικες λεπτομέρειες. Οι υπόλοιποι έχουν δύο επιλογές: α) να ζηλεύουν αφόρητα, β) να γραφτούν κι αυτοί για ένα μήνα of literary abandon.

 

Πάμε. 

 

 

2005:  η πρώτη χρονιά:

 

Συμμετοχή: 1 / 5+

 

Νικητής μόνο ο Oberon με το "Τζον Κάδμος: Αθάνατος"

 

Φιλότιμες προσπάθειες από Nihilio και Nienor.

 

Οι συμμετέχοντες χαρακτηρίζουν την πρώτη αυτή προσπάθεια ως «ένα ευχάριστο μπάχαλο».

 

 

2006:

 

 

Συμμετοχή: 1 / 5+

 

Νικήτρια η Sonya με το «Δακρυσμένο Κρίνο».

 

Φιλότιμες προσπάθειες από Nihilio, Nienor και Trillian.
 

Ακόμα δεν έχει οργανωθεί καλά το πράγμα.
 

 

Μη σας μιζεριάζει το περιορισμένο ρεπορτάζ. Αργότερα έρχονται τα ζουμερά κουτσομπολιά. Stay tuned!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά εχτές ξέχασα να ανεβάσω το φλασμπάκ. Γκρρρρ.

 

2007:

 

Συμμετοχή: 4 / 10+

 

Νικητές (αλφαβητικά): DinoHajiyorgi με το «Οστεοδρόμιο»,  Electroscribe με το  «Φοβήτωρα», Narοualis  με την «Ερυθρά Σανδαράχη» και Νιχίλιο με τους «Σακάτες Άγιους».

 

Ηρεμία. Τα πράγματα είχαν αρχίσει να τακτοποιούνται (κανόνες και τα τοιαύτα) οπότε οι δύο τουλάχιστον από τους νικητές είχαν ολοκληρώσει 5 μέρες πριν το τέλος της διορίας. Αρχίζει επίσης να διαφαίνεται ότι όσο πιο συντροφικά το κάνουμε το ρημάδι, τόσο πιο πετυχημένο θα είναι.

 

 

 

2008:

 

Συμμετοχή: 2 / 10+

 

Νικήτριες (αλφαβητικά): Naroualis με το «Κόμπες ο Ντερλικοτής: Το αυγό του Δρακοαφέντη» και Sonya με τη «Μάντισσα της Άρκοντ».

 

 

Φιλότιμες προσπάθειες από Dain, Nienor και DinoHajigiorgi.

Ακόμα καλύτερα τα πράγματα παρά τους λίγους - σχετικά - νικητές. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το 2007 τα μεσανυχτα 30/11/2007 προς 1/12/2007 ειχε πεσει το φορουμ, οποτε και νικητες της τελευταιας στιγμης με έψαχναν να τους επιβεβαιωσω σε msn και μεσω email.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ζηλεύω, όλους του NaNoWriMότες!

Θα ήθελα πάρα πολύ μια φορά να μπορούσα να έμπαινα κι εγώ στην ομάδα, για να ζήσω το πνεύμα και την ομαδικότητα της προσπάθειας.

Δυστυχώς, οι ρυθμοί μου δεν μου το επιτρέπουν, αλλά ομολογώ ότι ενθουσιάζομαι όταν βλέπω να γεμίζουν σιγά-σιγά οι μετρητές σας κάθε Νοέμβριο.

Καλή επιτυχία σε όλους σας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει. Ούτε εγώ είμαι τόσο γρηγορος, έλα για την παρέα και τη συμμετοχή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η όλη χάρη του νανόριμου για μένα, είναι για λίγες εβδομάδες ότι μετατρέπει τη μοναχική διαδικασία της συγγραφής σε ομαδική.

Link to comment
Share on other sites

Φέτος θα μου λείψει που δεν θα σκαλίσουμε μαζί κολοκύθα και δεν θα ξεκινήσουμε τα νανό μας κουλουριασμένες σε διπλανούς καναπέδες :(

Link to comment
Share on other sites

Έλα και προσπαθώ να δείξω χαρακτήρα και να το παίξω και καλά δεεεεν πειράααααζει :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby:

 

Buääääääää

Link to comment
Share on other sites

Εμείς, πάντως, θ' αρχίσουμε να σκαλίζουμε κολοκύθες απ' την Τρίτη. Δύο κολοκύθες, μια μικρή και μια μεγάλη. Και κολοκυθόπιτα. Μπορεί να μην παίζω νανό φέτος, αλλά κερνάω κολοκυθοσκάλισμα και κολοκυθόπιτα.

Link to comment
Share on other sites

2009:

 

Συμμετοχή: 5 / 10+

 

Νικητές (αλφαβητικά): Anime Overlord με το «Ααρόν - η διαθήκη», DinMcXanthi με το «OMNISCIENT - The Tales of Bob», Naroualis με το «Σκοτεινά Παρχάρια 2: Δεσίδα», Nihilio με το «Deamon's Labyrinth»και Northerain με άτιτλο.

 

Φιλότιμες προσπάθειες από Sonya, Nienor, Waylander, Oberon και Blondbrained.

Σπάσαμε το ρεκόρ του 2007. Πέντε νικητές!

 

Στα παρασκήνια, εν τω μεταξύ, έχουν ήδη αρχίσει τα τρελά. Ο DinMcXanthi έγραψε 51.500 λέξεις σε 20 μόλις μέρες!
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προλαβαίνω;

 

 

2010:

 

Συμμετοχή: 3 / 15+

 

Νικητές (αλφαβητικά): DinoHjiyorgi με τη «Ρεπλίκα», Naroualis με το «Θαλασσινά Κοχύλια» και Nihilio με το «Deamon's Labyrinth» (το δεύτερο μισό του βιβλίου).

 

Φιλότιμες προσπάθειες από Cassandra Gotha, DinMcXanthi, Drake Remore, Sonya και Nienor

 

Ρεκόρ αβέρτα βάλλεσθε! Η αφεντομουτσουνάρα μου είχε στις 25 του μήνα κάπου 25,000 λέξεις. Άρχισα να πιλαλάω και την προτελευταία μέρα κατάφερα για πρώτη φορά στη ζωή μου να γράψω 8585 λέξεις σερί.  Αλλά το τρομαχτικό (όπως λέει κι ο ίδιος) το έκανε ο Nihilio. 10 του μήνα ήταν στις 6500, 21 του μήνα 19000, 25 του μήνα 27077. Μετά είχε υποχρεώσεις κι έφτασε στις 32000 λέξεις 48 ώρες πριν το τέλος. Πάει να πει ότι έγραψε 18,000 λέξεις μέσα σε δύο μέρες! Κι όλα αυτά εν μέσω τρελής γκαντεμιάς, με καμμένους υπολογιστές και κάκιστη RL για όλους. Ήταν τρομακτικό και μόνο που τελείωσε.
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προλαβαίνω;

 

 

2010:

 

Συμμετοχή: 3 / 15+

 

Νικητές (αλφαβητικά): DinoHjiyorgi με τη «Ρεπλίκα», Naroualis με το «Θαλασσινά Κοχύλια» και Nihilio με το «Deamon's Labyrinth» (το δεύτερο μισό του βιβλίου).

 

Φιλότιμες προσπάθειες από Cassandra Gotha, DinMcXanthi, Drake Remore, Sonya και Nienor

 

Ρεκόρ αβέρτα βάλλεσθε! Η αφεντομουτσουνάρα μου είχε στις 25 του μήνα κάπου 25,000 λέξεις. Άρχισα να πιλαλάω και την προτελευταία μέρα κατάφερα για πρώτη φορά στη ζωή μου να γράψω 8585 λέξεις σερί.  Αλλά το τρομαχτικό (όπως λέει κι ο ίδιος) το έκανε ο Nihilio. 10 του μήνα ήταν στις 6500, 21 του μήνα 19000, 25 του μήνα 27077. Μετά είχε υποχρεώσεις κι έφτασε στις 32000 λέξεις 48 ώρες πριν το τέλος. Πάει να πει ότι έγραψε 18,000 λέξεις μέσα σε δύο μέρες! Κι όλα αυτά εν μέσω τρελής γκαντεμιάς, με καμμένους υπολογιστές και κάκιστη RL για όλους. Ήταν τρομακτικό και μόνο που τελείωσε.

 

Μέσα στις υποχρεώσεις ήταν και ο γάμος της Sonya που αποφάσισε να παντρευτεί μέσα σε SFFnowrimo. Και προσπάθησε και να συμμετάσχει η καμμένη...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

...ενώ συγχρόνως έτρεχε (και κατάφερε) να πάρει μέρος στον διαγωνισμό (με θέμα το) σεξ. O tempora... :-)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..