Jump to content

Top 10 Sci-Fi ταινιών


elen
 Share

Recommended Posts

Το ομολογώ. Ζήλεψα το αντιστοιχο τόπικ απο τις ταινίες τρόμου. Εψαξα λοιπόν το αντιστοιχο σε ταινιές επιστημονικής φαντασιας. Αν εξαιρέσουμε την πιθανότητα να ειμαι πραγματικά γκαβή (γκουχ γκουχ παιζει) δεν βρήκα. Αισχος. 

Ξεκινάω εγω με ενα απιστευτα υποκειμενικό τοπ 10 διοτι ειμαι και ανθρωπος και έχω αδυναμιες

 

1. Solaris (To original ετσι δε συζηταω καν για το ριμεικ το έχω διαγράψει απο την μνήμη μου. Ναι ειναι αργή ταινιά. Ποσο δε με νοιάζει ομως. Ναι τα εφφε εχουν παλιώσει... Δε πειραζει. Για μενα θα ειναι παντα στο τόπ

2. Blade Runner

3. Alien (βασικα και το ένα αλλά και το δύο και ίσώς με λίγη περισσοτερη αγάπη στο δύο)

4. Brazil (ακόμη καλύτερα αν το δεί κανείς πιωμένος)

5  Τhe Matrix (ξέρω το έχουν βαρεθει πολλοί αλλα κακα τα ψέματα ειναι πλεον κλασσικο)

6  Space Odyssey 

7 The day the earth stood still 

8. District 9 

9 12 Monkeys

10 Dark city 

 

(τώρα που το ξαναβλέπω δε μου φτανει μια δεκαδα. Και ναι ήθελα να βάλω το Star Wars μέσα αλλα μέτα το ξανασκεφτηκα. Αφου μιλαμε υποκειμενικα  :man_in_love:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολλές οι ε.φ. ταινίες που έχω δει. Σίγουρα είναι παραπάνω από δέκα, αλλά δεν έχω δει αρκετές καλές για να σχηματίσω ένα top 10. Από αυτές που έβαλες, πολύ καλές είναι οι 2, 3 (μόνο την πρώτη, δεν θυμάμαι καλά τις άλλες τρεις), 5 (η πρώτη μόνο, καλές και οι άλλες δύο αλλά όχι τόσο πολύ). Και από εκεί και πέρα βάζω ''Ο Εξολοθρευτής 2'', όλα τα Star Wars, Τζον Κάρπεντερ- ''The Thing'', ''Ολική Επαναφορά'' (το παλιό, δεν έχω δει το ριμέικ), ''Επαφή'' με Τζόντι Φόστερ και ''Minority Report''.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Toν εξολοθρευτή τον 1ο ετοιμη ημουνα να τον βάλω στη δεκάδα. Θεωρω οτι ειναι μια πολύ καλή ταινιά και αδικημενη. Για το 2 δε το συζηταω καν. Ουτε κατοσταδα. Aλλα με σοκαρες. εχει βγει ριμεικ του Totall Recall και δεν εχω παρει χαμπάρι;

Link to comment
Share on other sites

Toν εξολοθρευτή τον 1ο ετοιμη ημουνα να τον βάλω στη δεκάδα. Θεωρω οτι ειναι μια πολύ καλή ταινιά και αδικημενη. Για το 2 δε το συζηταω καν. Ουτε κατοσταδα. Aλλα με σοκαρες. εχει βγει ριμεικ του Totall Recall και δεν εχω παρει χαμπάρι;

 

Πολύ καλός και ο πρώτος Εξολοθρευτής, αλλά μου άρεσε περισσότερο το 2. Και ναι, δες εδώ.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο να φτιάξω δεκάδα εφ ταινιών. Θα είχα να διαλέξω ανάμεσα σε όλα σχεδόν όσα αναφέρεις, συν τα:

 

  • Groundhog day (τόσο έξυπνο!)
  • The Truman show (τόσο έξυπνο!)
  • The thing (original και remake)
  • The abyss (σκι-φι κάτω από τη θάλασσα; Οι δύο εμμονές μου σε ένα πακέτο)
  • Predator (κ α τ α π λ η κ τ ι κ ό)
  • Contact (εξαιρετικό)
  • Close encounters (ακόμα συγκινούμαι όταν σκέφτομαι την τελευταία σκηνή)
  • Stalker (κλασικό. Ειδικά αν έχεις διαβάσει και το βιβλίο)
  • Total recall (πολύ εντυπωσιακό όταν το πρωτοείδα, αν και οκ, όχι για δεκάδα)
  • Jurassic park (νομίζω ότι το πρώτο -και μόνο αυτό βέβαια- ήταν εξαιρετικό σαν ιδέα και βέβαια εκτέλεση)
  • Screamers (ούτε αυτό για δεκάδα, αλλά πολύ καλό, όπως επίσης το...)
  • Back to the future
  • Children of men (μέσα στην 20άδα, ίσως)
Edited by nikosal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Groundhog Day πιάνεται για εφ; Γιατί όχι φάντασυ ή slipstream; Αν είναι αυτό εφ, γιατί όχι και το Pleasantville;

 

http://www.youtube.com/watch?v=nrEAfkY9ods

 

Το Gattaca σε κανέναν δεν άρεσε; Το θεωρώ οπωσδήποτε ανώτερο τουλάχιστον από το Dark City.

Μια ψήφος και από μένα στον 2ο Εξολοθρευτή έναντι του πρώτου. Τουλάχιστον τα εφέ δε συγκρίνονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Gattaca σε κανέναν δεν άρεσε; Το θεωρώ οπωσδήποτε ανώτερο τουλάχιστον από το Dark City.

Μια ψήφος και από μένα στον 2ο Εξολοθρευτή έναντι του πρώτου. Τουλάχιστον τα εφέ δε συγκρίνονται.

Εχεις απόλυτο δίκιο. Σιγουρα το Gattaca ειναι ανωτερο του Dark City... Απλα το ξεχασα  :o

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Blade Runner

2001 Space Odyssey

Brazil

Alien

Under The Skin

The Fountain

12 Monkeys

Gattaca

Clockwork Orange

Stalker

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nr 1 το Star Wars: A New Hope (γενικά η καλύτερη ταινία σε οποιοδήποτε είδος όλων των εποχών) τα υπόλοιπα παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Top 10 Sci-Fi ταινιών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..