Jump to content

Νεκρή Γραμμή - Κωνσταντίνος Κέλλης


Nihilio
 Share

Recommended Posts

«Αυτό δεν είναι το τέλος...» μουρμούρισε ο νεκρός, την ώρα που ο κλαμένος άντρας έβαζε την κάννη στο στόμα του. «Αλλά δεν μπορώ να υποσχεθώ πως τα πράγματα καλυτερεύουν».

 

 

Αργεί πολύ; Το περιμένω πως και πως!

Πρώτη βδομάδα του Δεκέμβρη πώς σου ακούγεται; :rolleyes:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Προς στιγμή κατάλαβα ότι θα έχεις γίνει η παρουσίαση την πρώτη εβδομάδα του Δεκέμβρη και συγχίστηκα.

 

Αλλά αφού θα είναι μόνο το βιβλίο, οκ δεν θα παραπονεθώ. Θα το πάρω με μερικές μέρες καθυστέρηση. :)

Edited by melkiades
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

«Αυτό δεν είναι το τέλος...» μουρμούρισε ο νεκρός, την ώρα που ο κλαμένος άντρας έβαζε την κάννη στο στόμα του. «Αλλά δεν μπορώ να υποσχεθώ πως τα πράγματα καλυτερεύουν».

 

 

Αργεί πολύ; Το περιμένω πως και πως!

Πρώτη βδομάδα του Δεκέμβρη πώς σου ακούγεται; :rolleyes:

 

 

Καλούτσικα, αλλά το "Την Δευτέρα που μας έρχεται" θα μου ακουγόταν ακόμα καλύτερα! :p Τι να κάνουμε όμως, θα περιμένουμε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ποστ είναι κοινό και το κάνω δυο φορές στις σωστές του απλά θέσεις:

Ντίνο και Μιχάλη, πρώτο μυθιστόρημα και για τους δυο, τούβλα, γαμάτα εξώφυλλα και μυστήριο (λίγο άλλου τύπου μάλλον). Τα περιμένουμε πώς και πώς. Να είναι καλοτάξιδα και να τα αγαπήσουν όλοι όσοι τα πιάσουνε στα χέρια τους, και κυρίως όσοι τα διαβάσουν. Κι αυτοί να ναι πολλοί, πάρα πάρα πολλοί :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο υπάρχει πλέον και στο site των εκδόσεων, με τιμή, περίληψη και όλα τα καλούδια. Και, βέβαια, το πρόσθεσα στο Goodreads!

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έπιασα στα χέρια μου και πρέπει να πω ότι είναι καλύτερο κι απ' ό,τι περίμενα.   :rolleyes:


Από αύριο στα ράφια της Αθήνας. 


  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πάει πραγματικά καλά το βιβλίο, να μην ξεχνάμε οτι πρέπει να στηρίζουμε έλληνες συγγραφείς και ιδιαίτερα τους νέους!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόνο like έβαλα, αλλά δεν είπα τίποτα, ας εκφράσω τις ευχές μου και δημοσίως. Εύχομαι αυτό το βιβλίο να πάει πολύ, πολύ καλά, και να ανεβάσει τον πήχη στα ελληνικά γράμματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

post-1558-0-79119000-1418056973_thumb.jpg


Το κοινό ταξίδι Νεκρής Γραμμής και Αγέννητων Αδελφών συνεχίζεται, και θα κάνει και μια στάση στις 21 Δεκεμβρίου στο Polis Art Cafe, Πεσμαζόγλου 5.

Όπως πολύ σωστά τα λέει, κι ο Μμιχάλης: "Δεν χρειάζεται να τονίσω ότι σας περιμένουμε όλους, ότι θα κρατάμε απουσιολόγιο για όσους γνωρίζουμε και ότι θέλουμε όσο τίποτα να συναντήσουμε όσους δεν ξέρουμε από κοντά, ε;"

Τα λέμε σε λιγότερο από 2 βδομάδες, φίλτατοι!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

[φωνή από ντουντούκα]

 

Όλοι την Κυριακή εικοσιμία του Δεκέμβρη στο Πόλις, θα παρουσιαστούν τα βιβλία των Μανωλοκέληδων/Κελλημανωλάδων, καλείστε να δώσετε το αγωνιστικό παρών!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία έγινε, τώρα το πότε θα διαβαστεί με το χρόνο που μου μένει είναι λίγο δύσκολο να το προβλέψω.

Edited by Μιχάλης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάντησα το βιβλίο "Νεκρή Γραμμή" στα ράφια του Public (Ιωαννίνων) το Σάββατο 13/12/2014.  Την αλήθεια μου θα την πω, αυτό που με τράβηξε ήταν το πόσο καινούρια ήταν τα βιβλία. Φρεσκοτυπωμένα. Ανέγγιχτα. Με σελίδες ατσάκιστες, που μύριζαν ακόμα μελάνι. Το συγγραφέα δεν τον αναγνώρισα, ούτε συμπαθώ ιδιαίτερα το συγκεκριμένο λογοτεχνικό είδος, άνοιξα όμως ένα αντίτυπο με  προθέσεις διερευνητικές. Διάβασα μερικές σελίδες (παραπάνω από μερικές, θα έλεγα). Αυτό ήταν. Δεν μπόρεσα να το αφήσω από τα χέρια μου, παρά  δύο εικοσιτετράωρα αργότερα. Με αιχμαλώτισε. Δυνατές εικόνες, αβίαστες περιγραφές, γραφή πολυεπίπεδη και δυναμική. Και οι χαρακτήρες... ΑΛΗΘΙΝΟΙ.  

 

Και όταν αργότερα είδα στις Ευχαριστίες να μνημονεύεται το SFF, αναζήτησα το όνομα του συγγραφέα και διάβασα δημοσιεύσεις του εδώ, κατάλαβα πως κάθε άλλο παρά τυχαίο ήταν το τόσο ποιοτικό αποτέλεσμα του βιβλίου.

 

Μοναδικό μου θέμα (ξεκάθαρα υποκειμενικό) είναι το όνομα του πρωταγωνιστή. Που στο τέλος όμως με έκανε να δεθώ ακόμα περισσότερο μαζί του.  

 

Συγχαρητήρια για τη φοβερή δουλειά. Εύχομαι τα καλύτερα για την πορεία του βιβλίου και ελπίζω να είναι μονάχα η αρχή μιας πλούσιας εκδοτικής παρουσίας!

 

Βαθμός;   9/10. Χαλαρά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι θα ξεκινήσω από μακριά (πρώτα η Δύναμη...και ελπίζω να τα καταφέρω για μια φορά, αν δεν επισκεφθούμε τον παιδίατρο άλλη μια φορά για τις επόμενες μέρες) αλλά θα πρέπει να κουβαλήσω και ουκ ολίγα βιβλία μαζί μου (?)... περιττό να πω ότι αν τα καταφέρω θα έχω μια πολύ ευτυχισμένη επιστροφή:

 

01. Γιατί θα έχω δυο φανταστικά βιβλία να επιλέξω και να διαβάσω στο γυρισμό και....

02. Θα χαρώ πολύ να γνωρίσω από κοντά πέρα από τους τρομερούς συγγραφείς και άλλα παιδιά του υπερφανταστικού (όπως εξελίσσεται) φόρουμ.

03. Ελπίζω πραγματικά να καταφέρω... (το παλεύω 2 χρόνια τώρα...αλλά δεν...)

 

Για να δούμε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα το πάρω σίγουρα όπως και το πρώτο του! Εύχομαι καλοτάξιδο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς τιμήν αυτού του βιβλίου, να αναφέρω ότι, σήμερα που πήγα να το πάρω από την Πολιτεία, είχε τελειώσει. Το Σάββατο θα ξαναπάω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς τιμήν αυτού του βιβλίου, να αναφέρω ότι, σήμερα που πήγα να το πάρω από την Πολιτεία, είχε τελειώσει. Το Σάββατο θα ξαναπάω.

Επιβεβαιώνω και δηλώνω ευθαρσώς ότι εγώ πήρα (μάλλον) το τελευταίο :p

 

Επιπλέον, βρίσκω πολύ θετικό ότι στην Πολιτεία και τα δύο βιβλία-αδελφάκια (αυτό, μαζί με τους Αγέννητους Αδελφούς) βρίσκονταν στον τομέα της ξένης λογοτεχνίας γενικώς κι όχι της επιστημονικής φαντασίας/τρόμου, κάτι που ελπίζω να βοηθήσει στην προώθηση (νομίζω ότι η θέση στα ράφια των βιβλιοπωλείων παίζει συχνά ρόλο στην επιτυχία του βιβλίου)!

 

Από μια πρόχειρη ματιά πάντως (κι από τα σχόλια του Blade και τις συνεντεύξεις) δηλώνω ενθουσιασμένος κι ανυπομονώ να τα ξεκοκαλίσω - μάλλον μες στις γιορτές, αν και από τώρα δέχομαι κάτι περίεργα ερωτικά καλέσματα από τις ράχες τους :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 βρίσκονταν στον τομέα της ξένης λογοτεχνίας γενικώς κι όχι της επιστημονικής φαντασίας/τρόμου

 

Φαντάζομαι πως αυτό δεν το εννοείς, έτσι? :p Αλλιώς αυτά τα αγγλικά του Μανωλιού, ρε παιδί μου, να δεις ένα πράγμα, καλύτερα κι από ελληνικά μιλάμε. Υποθέτω πως και του Ντίνου θα έχει τέτοια εκπληκτική μετάφραση :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς και τα δυο βιβλία είναι στον πάγκο με τις καινούργιες και λιγότερο καινούργιες κυκλοφορίες αστυνομικών μυθιστορημάτων και θρίλερ. Εκεί βρίσκεις και Έλληνες συγγραφείς και ξένους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..