Jump to content
Mesmer

38ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Πού είμαι;

Recommended Posts

Mesmer

Έφτασε και πάλι ο καιρός που θα αφήσουμε την επιστημονική μας φαντασία ελεύθερη, να σκαλίσει τις ανεξερεύνητες πτυχές του κόσμου, ή και άλλων παράλληλων.

Ο Διαγωνισμός ΕΦ ανοίγει σιγά-σιγά τις πόρτες του και σας περιμένει όλους να συμμετέχετε με ιστορίες, σχόλια και ψήφους.

Το θέμα θα δοθεί, λογικά, μέσα στο Σαββατοκύριακο. Μπορεί και μέχρι τότε να υπάρξει κάποια νύξη για το τι πρόκειται...

Ώσπου να ξεκινήσει ο διαγωνισμός, περάστε μια βόλτα από τους Κανονισμούς, για μια μικρή επανάληψη. Όσοι γνωρίζουν από τώρα ότι θέλουν να συμμετάσχουν, μπορούν να αρχίσουν να κάνουν τις τρεις απαραίτητες κριτικές που χρειάζονται για τη συμμετοχή, τις οποίες θα στείλουν σε μένα με pm όταν είναι να ανεβάσουν τις ιστορίες τους.

Για να δούμε, λοιπόν, πόσοι μαζευόμαστε.

post-2199-0-55252500-1417433038.jpg

Ήρθε η στιγμή να αφήσετε τους ήρωές σας να παρασυρθούν από παράξενες σκουληκότρυπες και να ταξιδέψουν με χαλασμένους τηλεμεταφορείς. Άλλοι μπορεί να την πατήσουν και να πάρουν λάθος στροφή μετά τον Βετελγέζη ή να βυθιστούν στον ωκεανό 20.000 λεύγες βαθύτερα απ' όσο υπολόγιζαν. Δεν θα 'ταν παράξενο, επίσης, να κλειδωθούν σε αλλόκοτα δωμάτια ή να χαθούν μέσα σε αδιαπέραστους λαβύρινθους.

Το θέμα σας είναι: Πού είμαι;

Ας αρχίσει η εξερεύνηση...

post-2199-0-39185300-1417979174.jpg

-Μέγεθος ιστοριών: 500 έως 3.500 λέξεις.

-Λήξη συγγραφής: 6/1/15, τα μεσάνυχτα. Αν κάποιοι χρειαστούν μια-δυο μέρες παράταση, θα το συζητήσουμε εκείνη την ώρα.

-Ανεβάζετε τις ιστορίες σας στη Βιβλιοθήκη Επιστημονικής Φαντασίας, όπου και θα κλειδωθούν μέχρι τη λήξη της διορίας συγγραφής.

-Όταν ανεβάσετε την ιστορία σας (ή και νωρίτερα), στέλνετε σε μένα με pm τις κριτικές που πρέπει να έχετε κάνει.

-Για την ψηφοφορία θα ακολουθήσει άλλο ποστ, όταν έρθει ο καιρός της.

Για την ψηφοφορία:

-Διάρκεια: τρεις εβδομάδες; έως την Τρίτη 27/1/15.

-Οι συγγραφείς ψηφίζουν υποχρεωτικά.

-Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη με πάνω από 50 posts.

-Η ψήφος σας θα είναι μια λίστα με όλα τα διηγήματα του διαγωνισμού με σειρά προτίμησης, ξεκινώντας από αυτό που σας άρεσε περισσότερο.

-Η βαθμολογία προκύπτει από τις λίστες. Το πρώτο διήγημα σε κάθε λίστα παίρνει 7 βαθμούς (όσα είναι και τα διηγήματα), το δεύτερο 6 κ.ο.κ.

-Στέλνετε τις ψήφους σας σε μένα, με ταυτόχρονη κοινοποίηση στον aScannerDarkly.

Σχόλια:

-Ο σχολιασμός των διηγημάτων για τη συμμετοχή στην ψηφοφορία δεν είναι υποχρεωτικός.

-Παρόλ' αυτά, καλό θα ήταν, όσοι διαβάσουν τα διηγήματα, να αφήσουν από ένα σχόλιο. Όλα είναι χρήσιμα για τους συγγραφείς.

-Για λόγους ευγενούς άμιλλας, αλλά και για πιο ανεπηρέαστα σχόλια, συνηθίζεται οι συγγραφείς να απαντούν σε απορίες μετά το πέρας του διαγωνισμού.

Τα διηγήματα του διαγωνισμού, με σειρά συμμετοχής:

Ο δρόμος της επιστροφής - Disco_Volante

Non Serviam - elgalla

Αντιρρησίας Συνείδησης - Morfeas

Το κουτί - Ιρμάντα

Sur terre - Neschreimax

Ad Astra Per Aspera - Nirgal

Πώς έρχεται στον κόσμο ένα παιδί - Nienor

Εκτός διαγωνισμού, αλλά γράφτηκε γι' αυτόν και αξίζει τα σχόλιά μας:

Άγνωστος Πλανήτης - WILLIAM

Edited by Mesmer
Προσθήκη διηγημάτων
  • Like 8

MadnJim

Επιστημονική φαντασία αυτή τη φορά! Πολύ ενδιαφέρον! Ανυπομονώ να δω το θέμα..:)

• Like 3

Tanno

Μέσα είμαι κι εγώ. Πολύ θα ήθελα να δω τι θέμα θα έχει.

Ας νικήσει ο σοφότερος.

Edited by Tanno
  • Like 2

Ιρμάντα

Μέσα και εγώ. Θέλω να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου στην εφ.

• Like 2

elgalla

Δεν ξέρω αν θα συμμετάσχω, η επιστημονική φαντασία δεν είναι το φόρτε μου, αλλά θα δω το θέμα και ανάλογα. 

• Like 3

Ιρμάντα

Χμ, σωστό το σχόλιο της Elgalla περί θέματος. Έχω περιέργεια παρ' όλ' αυτά.

Edited by Ιρμάντα

wordsmith

Μέσα είμαι κι εγώ. Πολύ θα ήθελα να δω τι θέμα θα έχει.

Ας νικήσει ο σοφότερος.

...ή μάλλον ο sff-τερος :atongue2:

Εγώ έχω τουλάχιστον έξι ιδέες για διηγήματα αυτή τη στιγμή, εκτός από το αρχείο με ιδέες που περιέχει καμιά 40ριά. Αν κάποια από αυτές ταιριάζει, την αρπάζω και μπαίνω.