Jump to content

Παράξενες σελίδες


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Σας έχει τύχει ποτέ, ενώ διαβάζεται ένα βιβλίο να πέσετε πάνω σε κάτι παράξενο; Εννοώ την έντονη μορφοποίηση του κειμένου, πχ αραδιάζοντας της παραγράφους σε ξεχωριστά κουτάκια, ή βάζοντας κάποιες κάθετα στο κείμενο ή δημιουργώντας σχέδια με τις λέξεις.

 

Με αφορμή ένα φλασάκι που ανέβασα πρόσφατα, πρόσεξα ότι οι απόψεις είναι σχετικά μοιρασμένες.

 

Ένα πολύ καλό παράδειγμα είναι το πολυσυζητημένο στο φόρουμ Σπίτι από φύλλα, στο οποίο οι σελίδες του ακολουθούν έναν δικό τους σουρεαλιστικό κανόνα μορφοποίησης. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα για να πω πώς μου φάνηκε, αλλά μπαίνει σύντομα στο πρόγραμμα.

 

 

 

post-2199-0-36090200-1417786735_thumb.jpg

 

post-2199-0-24903800-1417786767.jpg

 

 

 

Ένα άλλο βιβλίο στο οποίο έχω παρατηρήσει κάτι ανάλογο, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό, είναι τα Κοσμικά Σύμπαντα (The Raw Shark Texts), στο οποίο υπάρχουν σελίδες με εικόνες σχεδιασμένες από γράμματα.

 

 

 

post-2199-0-31715200-1417787045.jpg

 

 

 

Μπορώ να πω ότι μου είχε αρέσει αυτό. Έδινε μια άλλη ζωντάνια στο βιβλίο, εκεί που δεν το περίμενες.

 

Εσείς έχετε συναντήσει τέτοιες περιπτώσεις σε βιβλία.

 

Ποια είναι η γνώμη σας γι' αυτή του είδους τη μορφοποίηση;

Edited by Mesmer
Αλλαγή τίτλου
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα σχέδιο στο Τζουράσικ Παρκ και είναι απλό στην αρχή και όσο πάει γίνεται περίπλοκο αντιπροσωπεύοντας τη θεωρία του χάους του Μάλκολμ αλλά δεν θυμάμαι από τι στοιχεία ήταν φτιαγμένο ( πάνε 20 χρόνια που το διάβασα ).

Link to comment
Share on other sites

Ένα αρκετά καλό παράδειγμα βιβλίου που ξεφεύγει από την συνιθισμένη μορφοποίηση είναι το S. των JJ Abrams και Doug Dorst. Το concept είναι ότι πρόκειται για ένα βιβλίο από δανειστική βιβλιοθήκη και, παράλληλα με το περιεχόμενο του ίδιου του βιβλίου, παρακολουθούμε τις ιστορίες προηγούμενων αναγνωστών, που κρατούν σημειώσεις πάνω στο βιβλίο και αφήνουν διάφορα στοιχεία-αντικείμενα ανάμεσα στις σελίδες.

A1TzcxY6iBL.jpg

 

Edited by Turambar
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα βιβλίο θέλεις "απλά" να το διαβάσεις. Δεν καταλαβαίνω πού εξυπηρετεί κάτι τέτοιο, ή τέλος πάντων πώς μπορεί αυτή η μορφοποίηση να προσφέρει κάτι στην ιστορία...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και στο Γκόλεμ^100 είχε κάτι περίεργο θυμάμαι, ίσως και σε άλλο βιβλίο του Μπέστερ μόνο που πρέπει να χαλάσω το τέτρις στη βιβλιοθήκη μου να τα βρω. Φάση έχει όταν είναι περιστασιακό. Ολόκληρο βιβλίο έτσι θα είναι κουραστικό φαντάζομαι και ίσως είναι ο λόγος πιθανότατα που αποτελεί την εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιβλίο θέλεις "απλά" να το διαβάσεις. Δεν καταλαβαίνω πού εξυπηρετεί κάτι τέτοιο, ή τέλος πάντων πώς μπορεί αυτή η μορφοποίηση να προσφέρει κάτι στην ιστορία...

 

Κι εγώ είμαι της άποψης πως ένα καλό βιβλίο δεν χρειάζεται τέτοια κόλπα. Από την άλλη, αυτό είναι κάτι διαφορετικό, αλλά πιστεύω πως για να δουλέψει καλά κάτι τέτοιο, θα πρέπει να είναι φτιαγμένο για να δουλέψει έτσι. Όπως πχ σ' ένα κόμικ, θέλεις τους δυνατούς διαλόγους, αλλά θέλεις κι ένα καλό σχέδιο για να δέσει το πράγμα.

 

Το S. πάντως που αναφέρει ο Turambar μ' έχει ψήσει για τα καλά. Το βάζω στη λίστα για την επόμενη αγορά απ' το εξωτερικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα βιβλίο θέλεις "απλά" να το διαβάσεις. Δεν καταλαβαίνω πού εξυπηρετεί κάτι τέτοιο, ή τέλος πάντων πώς μπορεί αυτή η μορφοποίηση να προσφέρει κάτι στην ιστορία...

 

Νομίζω ανοίγεις μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση σχετικά με το τι είναι και τι δεν είναι μυθιστόρημα.

Δεν νομίζω να μπορούμε να πούμε ότι η δομή του S. ή του House of Leaves δεν προσφέρει κάτι ξεχωριστό στην εμπειρία της ανάγνωσης. Από την άλλη βέβαια, ίσως να απέχουν τόσο από την παραδοσιακή μορφή ενός μυθιστορήματος και να απαιτούν τη χρήση διαφορετικών "δεξιοτήτων" από τον αναγνώστη, ώστε να μπορούμε να θεωρήσουμε ότι ανήκουν σε τελείως διαφορετικό μέσο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jonathan Safran Foer - Tree of Codes

 

Κόβοντας λέξεις από τις σελίδες ενός υπαρκτού βιβλίου ώστε να μείνουν μόνο οι λέξεις που ήθελε, σχημάτισε το κείμενο μιας δικής του ιστορίας. Για να καταλάβετε καλύτερα, δείτε τις εικόνες:

 

_MG_7742.jpg?1358874093

 

 

MG_7748_grande.jpg?v=1358774971

 

safran-inside-table.jpg

Edited by Electroscribe
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα! Πέντε χρόνια μετά το ποστ θα πω ότι αυτό το είδος βιβλίων ανήκει σε μια ευρύτερη γκάμα που ονομαζεται artist's book και πρωτοεμφανίστηκε στη Ρωσία των μπολσεβίκων την εποχή του κινήματος του κονστρουκτιβισμού. Αυτή την εποχή οι λέξεις και η γραφή αρχίζουν και παίζουν αισθητικό ρόλο καθώς μορφοποιούνται και γίνονται κομμάτι μια ευρύτερης καλλιτεχνικής σύνθεσης παράγοντας νοήματα συνδυαστικά. Τέτοια βιβλία τώρα δεν είναι απαραίτητο να έχουν γραφή είναι όμως βιβλία, υποδηλώνοντας την ύπαρξη αφήγησης. Ενώ σε άλλες περιπτώσεις η γραφή ξεφεύγει από το βιβλίο και γίνεται πίνακας. Αποτυπώνει μια εποχή επαναστατική όπου οι τέχνες θέλησαν να βγουν από τα καλούπια τους και να μπλεχτουν μεταξύ τους. Η τάση αυτή αποτελεί πηγή έμπνευσης μέχρι και σήμερα. Προσωπικά έχω κάνει δύο τέτοια astist s book παίζοντας με εικόνα και με λόγο. Δεν έχουν στόχο πάντα να διαβαστούν λεπτομερώς όπως ένα διήγημα ή όχι απαραίτητα. Υπάρχει ας πούμε στη συλλογή κωστάκη ένα ρωσικό τέτοιο βιβλίο με ποίηση όπου το κείμενο δεν περιέχει μόνο το νόημά του ως σημαινόμενο αλλά το ολοκληρώνει μέσα από την διάταξη των λέξεων στη σελίδα. 

Παραδειγμα: https://www.google.com/search?q=i+mean+you+know+art+book&client=ms-android-huawei-rev1&prmd=ivmn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiQiIeLgvXhAhWp5KYKHYUXAZAQ_AUoAXoECAoQAQ&biw=360&bih=599#imgrc=SANlAlijZYwRLM

Ελπίζω να σας κατατόπισα :)

Edited by evelina karderinaki
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..