Jump to content

2015 Αναγνωστική πρόκληση, ΤΡΟΜΟΣ: Horror Bingo!


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Η πρόκληση της νέας χρονιάς έρχεται σε μορφή πίνακα/παιχνιδιού. Στο αρχείο του τόπικ θα βρείτε έναν πίνακα 7x7 με 49 διαφορετικές επιλογές. Σκοπός σας είναι να συμπληρώστε μια γραμμή 7 βιβλίων! Είτε οριζόντια, είτε κάθετα είτε τη διαγώνια στη μέση.

Φυσικά μπορείτε να κάνετε και παραπάνω από μια γραμμή, ή για αυτούς που δεν χορταίνουν από τρόμο, να προσπαθήσουν να διαβάσουν 49 διαφορετικά βιβλία από τη σκοτεινή πλευρά της λογοτεχνίας φέτος! Μερικά διπλότριπλα είναι για την προώθηση κάποιων επιλογών για να μην κολλάμε στον King και τον Μάστερτον, δηλαδή Ελληνικές επιλογές, βιβλία πρωτοεμφανιζόμενων αλλά και γυναίκες συγγραφείς τρόμου.

 

Σημείωση: Η πρώτη σειρά οριζόντια είναι μάλλον η ευκολότερη, δηλαδή αυτή με τις περισσότερες και πιο κοινές επιλογές.

Όσο κατεβαίνετε, και όσο πάτε από αριστερά προς δεξιά οι επιλογές δυσκολεύουν. Βέβαια στις περισσότερες σειρές υπάρχουν κάποια ευκολάκια αλλά και παγίδες!

Η τελευταία κοινώς, όπως θα δείτε, είναι η σειρά του θανάτου!

 

Προσπαθείτε να κάνετε όλες τις επιλογές στο Α ή στο Β κλπ

Ειδάλλως όλα τα 1. ή όλα τα 2.

Ή το πάτε διαγώνια Α1. Β2. Γ3...

 

Σημείωση: για όσους δεν διαβάζουν Αγγλικά, το Ε3 και το Η3 γίνονται "βιβλίο που δεν έχει μεταφραστεί" γενικά.

Οι επιλογές:

 

 

Α1. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει

Α2. Μεταφυσικός Τρόμος

Α3. Βιβλίο άνω των 450 σελίδων

Α4. Βιβλίο με βρικόλακες

Α5. Ρεαλιστικός Τρόμος

Α6. Ελληνικός Τρόμος

Α7. Βιβλίο πρωτοεμφανιζόμενου συγγραφέα

 

Β1. Bram stoker award βιβλίο

Β2. Ιστορία Φαντασμάτων

Β3. Βιβλίο που έχει γίνει ταινία

Β4. Αστυνομικό θρίλερ

Β5. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει

Β6. Βιβλίο που ΔΕΝ εκτυλίσσεται στις ΗΠΑ

Β7. Πρώτο βιβλίο συγγραφέα με πάνω από 10 βιβλία τρόμου

 

Γ1. Ελληνικός Τρόμος

Γ2. Βιβλίο που κυκλοφόρησε τη χρονιά που γεννήθηκες

Γ3. Βιβλίο που κυκλοφόρησε τους τελευταίους 12 μήνες

Γ4. Βιβλίο από μη-αγγλόφωνο συγγραφέα

Γ5. Μυθιστόρημα τρόμου από γυναίκα συγγραφέα

Γ6. Post-apocalyptic Τρόμος

Γ7. Βιβλίο με serial killer

 

Δ1. Science Fiction συναντάει τον Τρόμο

Δ2. Ανθολογία Τρόμου (παραπάνω από έναν συγγραφέα)

Δ3. Asian Τρόμος

Δ4. Βιβλίο Α’ προσώπου

Δ5. Βιβλίο τρόμου με γυναίκα πρωταγωνίστρια

Δ6. Splatterpunk

Δ7. Stephen King που ΔΕΝ έχετε διαβάσει

 

Ε1. Ανθολογία Τρόμου (παραπάνω από έναν συγγραφέα)

Ε2. Φαντασία συναντάει τον τρόμο

Ε3. Βιβλίο που δεν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά

Ε4. Ελληνικός Τρόμος

Ε5. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει

Ε6. Βιβλίο με τρόμο σε ΜΗ-μοντέρνο setting

Ε7. Βιβλίο τρόμου με παιδί για πρωταγωνιστή

 

Ζ1. Μυθιστόρημα Τρόμου από γυναίκα συγγραφέα

Ζ2. Βιβλίο από μη-αγγλόφωνο συγγραφέα

Ζ3. Graphic Novel Τρόμου

Ζ4. Βιβλίο γραμμένο με ψευδώνυμο

Ζ5. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει

Ζ6. Κοσμικός τρόμος ΟΧΙ από Lovecraft

Ζ7. Ελληνικός Τρόμος

 

Η1. Συλλογή διηγημάτων από γυναίκα συγγραφέα

Η2. Βιβλίο συγγραφέα που έχει πεθάνει

Η3. Βιβλίο που δεν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά

Η4. Τρόμος μαζί με κωμωδία

Η5. Βιβλίο πάνω από 750 σελίδες

Η6. Βιβλίο εξαντλημένο στην Ελλάδα

Η7. Βιβλίο από την πλευρά του κακού

 

 

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

SFF 2015 Horror Bingo.docx

Edited by DinMacXanthi
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιο παιχνίδι με βλέπω στα 35+... Και καλό είναι να υπάρχουν παγίδες/δυσκολίες, έτσι μπορεί να ανακαλύψουμε άγνωστα διαμαντάκια και να ξεφύγουμε από τα συνηθισμένα.

 

Δεν βάζεις και κάνα point system; :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω διάφορες ιδέες για το πού μπορεί να κολλήσουν τα βιβλία που έχω στόχο να διαβάσω φέτος, μόλις αρχίσουν να μπαίνουν στις θέσεις τους θα κάνω πλάνο

Link to comment
Share on other sites

Φετος λεω να παρω και γω μερος στην τρομοπροκληση καθως περυσι δεν προλαβα!Το 2015 ειχα σκοπο να διαβασω αρκετο King αρα η φετινη τρομοπροκληση με βοηθαει αφου ενεταξα 7 βιβλια του σε αυτην!!Παρακατω ακολουθει το πλανο που εφτιαξα και θα ηθελα την βοηθεια σας σε ορισμενα μερη.Επισης αν υπαρχουν αντίρρησεις σε καποια κατηγορια.

 

Τελος επειδη ξενογλωσσα βιβλια δεν διαβαζω διοτι θελω κανα-δυο μηνες να τα τελειωσω με το λεξικο διπλα :) στις κατηγοριες Ε3 και Η3 εκανα μια μικρη "ανταρσια"!! :)

 

 

Α1. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει: Ο ΛΟΦΟΣ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ (ARTHUR MACHEN)

 

Α2. Μεταφυσικός Τρόμος: ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟΥ (DEAN KOONTZ)

 

Α3. Βιβλίο άνω των 450 σελίδων: ΑΥΠΝΙΑ (STEPHEN KING)

 

Α4. Βιβλίο με βρικόλακες: ΠΑΛΟΥΚΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ (RICHARD LAYMON)

 

Α5. Ρεαλιστικός Τρόμος: ΟΙ ΑΓΝΟΗΜΕΝΟΙ (BENTLEY LITTLE)

 

Α6. Ελληνικός Τρόμος: ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΨΙΘΥΡΙΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΩΤΣΑΣ)

 

Α7. Βιβλίο πρωτοεμφανιζόμενου συγγραφέα: ΔΟΛΩΜΑ (ΚΕΝT MESSUM)

 

Β1. Bram stoker award βιβλίο: ΣΑΚΟΣ ΜΕ ΚΟΚΚΑΛΑ (STEPHEN KING)

 

Β2. Ιστορία Φαντασμάτων: ΚΟΥΤΙ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑΣ (JOE HILL)

 

Β3. Βιβλίο που έχει γίνει ταινία: ΚΡΙΣΤΙΝ (STEPHEN KING)

 

Β4. Αστυνομικό θρίλερ: ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ (JOHN CONNOLLY)

 

Β5. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει: ΚΟΚΟ (PETER STRAUB)

 

Β6. Βιβλίο που ΔΕΝ εκτυλίσσεται στις ΗΠΑ: ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΚΑΛΙ (DAN SIMMONS ΚΑΛΚΟΥΤΑ)

 

Β7. Πρώτο βιβλίο συγγραφέα με πάνω από 10 βιβλία τρόμου: ΚΑΡΥ (STEPHEN KING)

 

Γ1. Ελληνικός Τρόμος: ΤΟ ΑΣΗΜΙ ΠΟΥ ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ (ΑΒΡΑΑΜ ΚΑΟΥΑ)

 

Γ2. Βιβλίο που κυκλοφόρησε τη χρονιά που γεννήθηκες: ΕΚΣΤΑΣΗ ΘΑΝΑΤΟΥ (GRAHAM MASTERTON 1986)

 

Γ3. Βιβλίο που κυκλοφόρησε τους τελευταίους 12 μήνες: Ο ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΟΣ (ΑΒΡΑΑΜ ΚΑΟΥΑ)

 

Γ4. Βιβλίο από μη-αγγλόφωνο συγγραφέα:ΤΟ ΦΩΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ (ΚΩΝ/ΝΟΣ ΚΕΛΛΗΣ) ;)

 

Γ5. Μυθιστόρημα τρόμου από γυναίκα συγγραφέα: ΟΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΤΟΥ ΧΙΛ ΧΑΟΥΖ (SHIRLEY JACKSON)

 

Γ6. Post-apocalyptic Τρόμος: WORLD WAR Z (MAX BROOKS)

 

Γ7. Βιβλίο με serial killer: ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ (RAMSEY CAMPBELL)

 

Δ1. Science Fiction συναντάει τον Τρόμο: ΙΟΣ (SCOTT SINGLER)

 

Δ2. Ανθολογία Τρόμου (παραπάνω από έναν συγγραφέα):ΟΙ ΣΤΑΧΤΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΑΣ

 

Δ3. Asian Τρόμος: RING (KOJI SUZUKI)

 

Δ4. Βιβλίο Α’ προσώπου: ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΗΣ ΔΙΠΛΑΝΗΣ ΠΟΡΤΑΣ (JACK KETCHUM) ειναι α προσωπου σωστα?

 

Δ5. Βιβλίο τρόμου με γυναίκα πρωταγωνίστρια: ΡΟΟΥΖ ΜΑΝΤΕΡ (STEPHEN KING)

 

Δ6. Splatterpunk: ΜΙΣΤΕΡ ΤΟΡΣΟ (ED LEE)

 

Δ7. Stephen King που ΔΕΝ έχετε διαβάσει: ΚΟΥΤΖΟ

 

Ε1. Ανθολογία Τρόμου (παραπάνω από έναν συγγραφέα): ΤΡΕΜΩ ΣΤΟ ΑΓΓΙΓΜΑ ΣΟΥ 2

 

Ε2. Φαντασία συναντάει τον τρόμο: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (NEIL GAIMAN)

 

Ε3. Βιβλίο που δεν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά: ΑΛΛΑΖΩ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΕ "ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ" ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ: ΝΕΚΡΗ ΓΡΑΜΜΗ (ΚΩΝ/ΝΟΣ ΚΕΛΛΗΣ) :)

 

Ε4. Ελληνικός Τρόμος: ΝΕΚΡΟ ΔΕΡΜΑ (ΑΒΡΑΑΜ ΚΑΟΥΑ)

 

Ε5. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει: Ο ΝΥΧΤΟΒΑΤΗΣ (THOMAS TESSIER)

 

Ε6. Βιβλίο με τρόμο σε ΜΗ-μοντέρνο setting: Ο ΜΟΝΑΧΟΣ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥ (ABROSE BIERCE) Η ΤΟ "ΟΙ ΒΑΡΚΕΣ ΤΟΥ ΓΚΛΕΝ ΚΑΡΙΓΚ ΤΟΥ (WILLIAM HOGSON).Εχω καταλαβει σωστα τον τιτλο?κατι τετοιο δεν εννοει?

 

Ε7. Βιβλίο τρόμου με παιδί για πρωταγωνιστή:ΑΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΜΠΕΙ (JOHN LINDQVIST)

 

Ζ1. Μυθιστόρημα Τρόμου από γυναίκα συγγραφέα: ΘΕΣΠΕΣΙΟ ΠΤΩΜΑ (POPPY Z BRITE)

 

Ζ2. Βιβλίο από μη-αγγλόφωνο συγγραφέα: ΨΥΧΡΟ ΔΕΡΜΑ (ALBERT SANCHEZ PINOL)

 

Ζ3. Graphic Novel Τρόμου: CLIVE BARKER'S HELLRAISER

 

Ζ4. Βιβλίο γραμμένο με ψευδώνυμο: ΑΔΥΝΑΤΟΣ (RICHARD BACHMAN aka STEPHEN KING)

 

Ζ5. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει:ΔΙΨΑ ΓΙΑ ΑΙΜΑ (SIMON CLARK)

 

Ζ6. Κοσμικός τρόμος ΟΧΙ από Lovecraft: ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ ΚΟΣΜΟΙ (ROBERT BLOCH)

 

Ζ7. Ελληνικός Τρόμος: ΓΕΝΕΣΙΣ 1:26 (LUCAS MARMADUKE)

 

Η1. Συλλογή διηγημάτων από γυναίκα συγγραφέα: ΑΠΟ ΤΗ ΣΚΟΝΗ (ΤΕΤΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ)

 

Η2. Βιβλίο συγγραφέα που έχει πεθάνει:ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ (GRAHAM JOYCE)

 

Η3. Βιβλίο που δεν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά: ΞΑΝΑΑΛΛΑΖΩ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ: Η ΜΑΣΚΑ ΤΗΣ ΕΞΙΛΕΩΣΗΣ (ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΑΤΗΡΗΣ)

 

Η4. Τρόμος μαζί με κωμωδία: ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΥΡΑ (ED LEE)

 

Η5. Βιβλίο πάνω από 750 σελίδες: ΟΙ ΝΥΧΤΕΡΙΤΕΣ (STEPHEN KING 772)

 

Η6. Βιβλίο εξαντλημένο στην Ελλάδα: ΙΣΤΟΡΙΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ (PETER STRAUB)

 

Η7. Βιβλίο από την πλευρά του κακού;: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΣΦΗΚΩΝ (IAN BANKS)

Edited by volyros
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία γραμμή είναι να κάνεις, και να μην διαβάσεις ξενόγλωσσα ολοκληρώνεται εύκολα η πρόκληση

Link to comment
Share on other sites

Μία γραμμή είναι να κάνεις, και να μην διαβάσεις ξενόγλωσσα @ολοκληρώνεται εύκολα η πρόκληση

Ολοκληρωνεται ναι αλλα παω για το απολυτο 49/49!!Που θα ναι 47/49 στην πραγματικοτητα αλλα δεν βαριεσαι!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, Γιάννη, πολύ καλά θα κάνεις :) Για αυτούς που δεν διαβάζουν Αγγλικά, θα αλλάζει το Ε3 και Ηη3 σε "βιβλίο αμετάφραστο".

 

Θα παλέψω κι εγώ για το 49/49 αν και πολύ αμφιβάλλω οτι θα τα βγάλω με τους ρυθμούς μου. Αν βγάλω τα μισά θα είμαι χαρούμενος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, Γιάννη, πολύ καλά θα κάνεις :) Για αυτούς που δεν διαβάζουν Αγγλικά, θα αλλάζει το Ε3 και Ηη3 σε "βιβλίο αμετάφραστο".

Θα παλέψω κι εγώ για το 49/49 αν και πολύ αμφιβάλλω οτι θα τα βγάλω με τους ρυθμούς μου. Αν βγάλω τα μισά θα είμαι χαρούμενος.

Πιστευω σε σενα Ντινο!!

 

Καμμια βοηθεια για τα Η1 και Η7 εχω?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Η Ματίνα Μαντά έχει κυκλοφορήσει στις συμπαντικές διαδρομές το Σκοτεινές Ιστορίες, υπάρχει το Γοτθικές ιστορίες από βικτοριανές συγγραφείς, αλλα γενικά για μεταφρασμένες στα Ελληνικά δυσκολεύει το πράγμα... Τίποτα στο Οξύ παίζει παίδες;

Απο κει και πέρα, για Αγγλικά η 1η επιλογή μου είναι η εκπληκτική Caitlin Kiernan -ο θηλυκός Ligotti σαν να λέμε- αλλα και η Poppy Brite, και η Helen Marshall που έβγαλε καινούργιο πέρσι.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

, αλλα γενικά για μεταφρασμένες στα Ελληνικά δυσκολεύει το πράγμα... Τίποτα στο Οξύ παίζει παίδες;

Αν μου εξηγήσεις καλύτερα για τι "μεταφρασμένες στα ελληνικά" μιλάμε, ίσως μπορώ να σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφρασμένες συλλογές διηγημάτων ή ανθολογίες διηγημάτων τρόμου από γυναίκες συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει, έχω διαβάσει το Ring του Σουζούκι, οπότε που θα βρω τώρα Ασιατικό τρόμο στα ελληνικά; Εκτός και αν μετρήσω με το ζόρι σαν τρόμο το Out ή το Real World της Κιρίνο. Μπα, ε; Στα αγγλικά υπάρχει κάμποσο πράγμα πάντως, αλλά πρέπει α) να προμηθευτώ ένα και β) να κάτσω να το διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει, έχω διαβάσει το Ring του Σουζούκι, οπότε που θα βρω τώρα Ασιατικό τρόμο στα ελληνικά; Εκτός και αν μετρήσω με το ζόρι σαν τρόμο το Out ή το Real World της Κιρίνο. Μπα, ε; Στα αγγλικά υπάρχει κάμποσο πράγμα πάντως, αλλά πρέπει α) να προμηθευτώ ένα και β) να κάτσω να το διαβάσω.

Blade απο μενα εχεις το ελευθερο να κανεις το Out τρομου!! :-D Απο την μερια του κακου κανα βιβλιο παιζει αδερφια? Edited by volyros
Link to comment
Share on other sites

 

Να πάρει, έχω διαβάσει το Ring του Σουζούκι, οπότε που θα βρω τώρα Ασιατικό τρόμο στα ελληνικά; Εκτός και αν μετρήσω με το ζόρι σαν τρόμο το Out ή το Real World της Κιρίνο. Μπα, ε; Στα αγγλικά υπάρχει κάμποσο πράγμα πάντως, αλλά πρέπει α) να προμηθευτώ ένα και β) να κάτσω να το διαβάσω.

Blade απο μενα εχεις το ελευθερο να κανεις το Out τρομου!! :-D Απο την μερια του κακου κανα βιβλιο παιζει αδερφια?

 

 

Αμερικάνικη Ψύχωση του Bret Easton Ellis και Ζόμπι της Joyce Carol Oates είναι δυο που μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή. Το πρώτο λέω να διαβάσω εγώ για την συγκεκριμένη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Πάει καιρός που το διάβασα αλλά νομίζω και το Εργοστάσιο Σφηκών μπορεί να θεωρηθεί ότι η αφήγηση γίνεται από την πλευρά του κακού.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Να πάρει, έχω διαβάσει το Ring του Σουζούκι, οπότε που θα βρω τώρα Ασιατικό τρόμο στα ελληνικά; Εκτός και αν μετρήσω με το ζόρι σαν τρόμο το Out ή το Real World της Κιρίνο. Μπα, ε; Στα αγγλικά υπάρχει κάμποσο πράγμα πάντως, αλλά πρέπει α) να προμηθευτώ ένα και β) να κάτσω να το διαβάσω.

Blade απο μενα εχεις το ελευθερο να κανεις το Out τρομου!! :-D Απο την μερια του κακου κανα βιβλιο παιζει αδερφια?

 

 

Αμερικάνικη Ψύχωση του Bret Easton Ellis και Ζόμπι της Joyce Carol Oates είναι δυο που μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή. Το πρώτο λέω να διαβάσω εγώ για την συγκεκριμένη επιλογή.

 

 

Πάει καιρός που το διάβασα αλλά νομίζω και το Εργοστάσιο Σφηκών μπορεί να θεωρηθεί ότι η αφήγηση γίνεται από την πλευρά του κακού.

 

Αυτά τα τρία για αρχή, αν πιστεύεις ότι αντέχεις πιάσε την Αμερικάνικη Ψύχωση (εγώ τα χρειάστηκα, διαβάζοντάς το)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστω,εκανα τις απαραιτητες διορθωσεις!!Διηγηματα απο γυναικα λεω να διαβασω το "Απο τη σκονη" της Τετης θεοδωρου!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος πίνακας αυτός!

Ε2. Φαντασία συναντάει τον τρόμο: ΠΡΟΓΟΝΟΣ (SCOTT SINGLER)
 

Σόρι που πετάγομαι, αλλά αυτό είναι θρίλερ εφ, δεν είναι θρίλερ φάντασυ, αν το εννοείτε έτσι. Έχω διαβάσει και τα τρία του SS που έχουν βγει ελληνικά (Ιός, Επιδημία, Πρόγονος) και είναι και τα τρία σίγουρα εφ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Β5. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει: ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΑ (RAMSEY CAMPBELL)

Αν εννοείς αυτό, είναι του Matheson.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος πίνακας αυτός!

 

Ε2. Φαντασία συναντάει τον τρόμο: ΠΡΟΓΟΝΟΣ (SCOTT SINGLER)

 

Σόρι που πετάγομαι, αλλά αυτό είναι θρίλερ εφ, δεν είναι θρίλερ φάντασυ, αν το εννοείτε έτσι. Έχω διαβάσει και τα τρία του SS που έχουν βγει ελληνικά (Ιός, Επιδημία, Πρόγονος) και είναι και τα τρία σίγουρα εφ.
 Ενα δικιο το χεις το αλλαξα με το "Ο πολεμος των θεων" του NEIL GAIMAN λοιπον! 

 

Β5. Βιβλίο συγγραφέα που δεν έχετε ξαναδιαβάσει: ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΑ (RAMSEY CAMPBELL)

 

Αν εννοείς αυτό, είναι του Matheson.
Εχεις δικιο εκανα λαθος!Αλλαζει και αυτο λοιπον μιας και Matheson εχω διαβασει τον "Ζωντανο θρυλο" και μπαινει το "Κοκο" του PETER STRAUB!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεταφρασμένες συλλογές διηγημάτων ή ανθολογίες διηγημάτων τρόμου από γυναίκες συγγραφείς.

 

Θα μπορούσαμε να βάλουμε το "Η δασκάλα με τα μαύρα";  Από μεταίχμιο...Συλλογή ιστοριών τρόμου από γυναίκες συγγραφείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η4:

Ημερολόγιο αφανισμού

Οι γυναίκες με τα μαύρα

Τραμ 1852

Innswich horror

John dies at the end

This book is full of spiders

 

H7:

American psycho

Εργοστάσιο σφηκών

Η Λάμψη (ίσως;)

Τα βιβλία του Dexter

Τα death note (; αν και ως manga πάει μάλλον στο graphic novel)

Link to comment
Share on other sites

Ωπ ευχαριστω!Το τραμ 1852 διαβάστηκε την πρωτοχρονια.Απο Η7 θα παμε μαλλον προς Ντεξτερ μερια γιατι τα αλλα εχουν διαβαστει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..