Jump to content

Νίκη ή αυτό που φαίνεται κι αυτό που είναι-Φίλιππος Μανδηλαράς


Νίκη
 Share

Recommended Posts

Το μυθιστόρημα "Νίκη ή αυτό που φαίνεται κι αυτό που είναι" είναι ένα πολύ όμορφο βιβλίο που ανήκει στο είδος του φανταστικού. Ως αναγνώστες, παρακολουθούμε το ταξίδι της παρέας των ηρώων στον κόσμο των νεράιδων, ο οποίος έχει κατακτηθεί κι έχει γίνει επικίνδυνος(και όσο κατοικούσαν οι νεράιδες εκεί δεν ήταν τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα, όπως αποκαλύπτεται,λόγω της ίντριγκας και των μυστηρίων που κάλυπταν την εκλογή της αρχηγού τους).Το μυθιστόρημα αυτό μπορεί να ερμηνευθεί με διάφορους τρόπους: έχουμε το ταξίδι μύησης της έφηβης πρωταγωνίστριας στο μαγικό κόσμο και την ανακάλυψη του εαυτού της σαν κλασσικό παραμύθι, έχουμε όμως  και το συμβολικό-ψυχολογικό επίπεδο, με την πάλη των ηρώων με τους πρωσοπικούς τους δαίμονες και τα μαγικά πλάσματα που αναφέρονται

(λάμιες, νεράιδες, στοιχειωμένοι, δράκοι, τελώνια)

μπορεί να θεωρηθεί ότι αποτελούν συμβολικά ονόματα για ανθρώπινες ψυχικές καταστάσεις.

Ακόμη, οι αντίπαλοι νεράιδες και λάμιες έχουν πολύ μελετημένες ιδιότητες και χαρακτηριστικά, κάτι που δεν είναι τυχαίο, καθώς ο συγγραφέας έγραψε και μια μελέτη για τα ξωτικά του ελλαδικού χώρου.

 

Μειονεκτήμα μπορεί να θεωρηθεί ο πολύπλοκος τρόπος αφήγησης: έχουμε αρκετά φλαςμπακ, μονολόγους όπου οι ήρωες απευθύνονται στον αναγνώστη(;), αφηγήσεις του ίδιου γεγονότος από δύο διαφορετικές οπτικές γωνίες όπως η ιστορία

της απαγωγής της νεράιδας και του γάμου της με έναν άνθρωπο, την οποία  βλέπουμε αρχικά από την πλευρά του ανθρώπου-γαμπρού-απαγωγέα και πολύ μετά μαθαίνουμε τα περιστατικά από την πλευρά της νεράιδας-μητέρας

, και "πειραματικές" "ασυνάρτητες" περιγραφές-μαγικοί κατάλογοι.

Μπορεί τ' αγόρια να βαρεθούν, γιατί το θυληκό στοιχείο είναι κυρίαρχο, αλλά  περιέχει, νομίζω, και στοιχεία που μπορούν ν' αρέσουν σε διαφορετικούς ανθρώπους, δηλαδή κάνα δυο καλές τρομονότες, και μυστήριο.

 

Γενικά, το μυθιστόρημα αυτό συστήνεται σε όσους αρέσουν τα λαογραφικά στοιχεία και η παραμυθένια-ονειρική ατμόσφαιρα. Εγώ πάντως το είχα διαβάσει πριν να ξέρω πολλά πράγματα για το  λογοτεχνικό είδος "φαντασία" και μου άρεσε πολύ!

κι ακόμη μ' αρέσει

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφηβικό μπορεί να χαρακτηρισθεί σίγουρα, καθώς η πρωταγωνίστρια του είναι έφηβη και το κύριο θέμα του είναι η αναζήτηση του αληθινού εαυτού της, πέρα από στερεότυπα. Παιδικό όμως δεν νομίζω ότι μπορεί να χαρακτηρισθεί, καθώς έχει κάνα δυο σκληρές σκηνές, όπως η σκηνή

που η νεράιδα κατασστρέφει το χωριό του απαγωγέα της

ή η σκηνή με τα κομμένα αντρικά κεφάλια στον κατακτημένο τόπο των νεραιδων. Επίσης, ένα από τα θέματα που ασχολείται είναι οι σχέσεις αντρών-γυναικών και υπάρχουν αρκετά σαφείς υπαινιγμοί για σεξ και σεξουαλικές σχέσεις.  ας πούμε,

οι λάμιες χρησιμοποιούν τον πόθο των αντρών για τα κάλλη τους για "τροφή"

και λέγεται ξεκάθαρα αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..