Jump to content

Ποιό manga διαβάζετε και ποιό anime βλέπετε..?


Vanessa Van Hault
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν αποφάσισα μετά απο πάααααρα πολύ καιρό να φτιάξω αυτό το topic δεδομένου οτι για μανγκα δεν υπάρχει καμιά αναφορά σε αυτό το φόρουμ (απ'οσο γνωρίζω τουλάχιστον και φυσικά δεν είναι ΚΟΜΙΚ), και όσον αφορά τα άνιμε, ή γράφω εγώ αραιά και ξέμπαρκα τι βλέπω *και πάντα άμα εχω χρόνο* ή όλο και κάπου κάτι πιάνει το μάτι μου στο τόπικ Ποιό επισ/ταινία/σειρά βλέπετε.

Ξεκινώντας λοιπόν θα ήθελα να ανφέρω οτι τόσο τα μάνγκα όσο και τα άνιμε είναι μια ξεχωριστή κουλτούρα , η οποία αρχίζει και παίρνει τα πολύ πάνω της τον τελευταίο καιρό και στον Δυτικό κόσμο. Δεν μπορεί να γίνει κατανοητή και αρεστή σε όλους *λογικά, φυσικά επακόλουθο* καθώς έχει τους δικούς της κανόνες και λογική. Για να μη πολυλογώ άλλο θα αρχίσω με τα άνιμε που βλέπω την τρέχουσα χρονική στιγμή.

 

1)Kamisama Hajimemashita S2. Η σειρά μιλάει για την σχέση ενός youkai *πνεύμα αλεπού* με ένα ανθρώπινο κορίτσι το οποίο γίνεται θεά ενός ναού.

 

https://www.youtube.com/watch?v=F6cgPjztcvQ

 

2)Kantai Collection: Όπως έχω ξαναπέι, είναι πολύ της μόδας τελευταία να γίνονται παιχνίδια, τόσο online και μη anime. Το συγκεκριμένο δείχνει κορίτσια-ενσαρκώσεις πολεμικών πλόιων να παλεύουν με θαλάσσια πλάσματα, τις Abyssals. 

 

 

3)Tokyo Ghoul vA: Συνέχεια ενός απο τα διασημότερα μάνγκα αυτή τη στιγμή στην Ιαπωνία. Η σεζόν ακολουθεί τον πρωταγωνιστή, τον Κανέκι Κεν , να ψάχνει το one-eyed ghoul.

 

 

4)Ansatsu Kyoshitsu: Ένα απο τα πιο σουρεάλ άνιμε που έχω δει εβερ και ένα απο τα πιο αγαπημένα αυτή τη στιγμή είναι το λεγόμενο Η τάξη των δολοφόνων. Στην Ιαπωνία το μάγκα ζει μεγάλες στιγμές και ετοιμάζονται να προβάλουν και live action movie, το οποίο κρίνοντας απο το τρειλερ δεν είναι και τόσο κακό. Ο Κόρο-Σενσέϊ είναι ένα κίτρινο πλάσμα το οποίο θα καταστρέψει την Γη αν μέσα σε ένα χρόνο δεν τον σκοτώσει η τάξη των μαθητών του, οι οποίοι εκπαιδεύονται να γίνουν δολοφόνοι. Αστείο και πολύ touching ταυτόχρονα σίγουρα αποτελεί must της σεζόν.

 

Trailer της ταινίας:  https://www.youtube.com/watch?v=Z_Oq2DkewfY

Trailer του ανιμε: https://www.youtube.com/watch?v=DxS3XaL7ak4

 

5) Death Parade: Τι θα λέγατε αν σας κάποιος έλεγε οτι μετα θάνατον θα παίξετε παιχνίδι για να αποφασιστεί αν η ψυχή σας θα καεί στην Κόλαση ή θα πάει στον Παράδεισο? Ένα εκπληκτικό anime το οποίο σας ξεναγεί στο Quidecim όπου το επάθλο είναι η ψυχή σας....

 

https://www.youtube.com/watch?v=wBLvq4GP7bE

 

6) Aldnoah.Zero S2: Για όλους τος λάτρεις των mecha. Ένα άνιμε όπου το σύστημα που χρησημοποιούν οι Γήινοι λέγεται Asimov ενώ τα ρομπότ των Αρειανών έχουν ελληνικές ονομασίες βλέπε Θάρσις, Δευκάλιων κ.ο. Απίστευτη μουσική, στορυ με πολλές ανατροπες. Προσωπικά πιστευω οτι η 2η σεζόν είναι πολύ καλύτερη απο την 1η.

 

 

Όσον αφορά τα μανγκα αυτή τη περίοδο κλασσικά διαβάζω ή μάλλον έχω πέσει με τα μούτρα στην συνέχεια του Tokyo Ghoul, το Tokyo Ghoul:Re, το Sidonia No Kishi, ενα στορυ που διηγείται την μάχη της ανθρωπότητας με κάτι απαίσια πλάσματα, ή κοινώς τα Gauna, το Katsute Kami Datta Kemono Tachi e, στορυ το οποίο περιστρέφεται γύρω απο έναν κυνηγό ο οποίος σκοτώνει τεχνητούς θεούς που δημιουργήθηκαν κατά την διάρκεια ενός πολέμου και το Code Geass: Shinkoku no renya, το οποίο είναι spin-off του κλασσικού πλεόν Code Geass.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

   Bonjour κοσμε!

Επιτέλους μετά απο το Comicdom βρηκα χρόνο *στην δουλειά* να γράψω για τις νέες ανοιξιάτικες σειρές και να ποστάρω και μερικά τρειλερ. θα ξεκινήσω με άνιμε που τρέχνουν 2η σεζόν. "Nisekoi" και το απλά απιστευτο "Sidonia no KIshi". Το πρώτο είναι η ιστορία ενός αγοριού που όντας μικρός, υποσχέθηκε σε 3 κορίτσια να τα παντρευτεί. Χρόνια μετά τις ξανασυναντάει και μαθαίνει πως η καθε μια έχει ένα κλειδί το οποίο ταιριάζει σε ένα pendant που φοράει στο λαιμό του. Έντρομος προσπαθεί να καταλάβει ποιά είναι η πραγματική του αγάπη. Το 2ο, κατ'εμε είναι ένα απο τα κορυφαία sci-fi ανιμε τον τελευταιο καιρό. Διηγείται την ιστορία της ανθρωπότητας, η οπόια πλέον ταξιδεύει πάνω σε ένα διαστημόπλοιο καθώς το ηλιακό σύστημα έχει καταστραφεί ύστερα απο επίθεση εξωγήινων, τα λεγόμενα Gauna. θα είμαι ειλικρινής. Κάθε φορά που βλέπω ένα επεισόδιο, μένω απλά με το στόμα ανοιχτό απο τα εκπληκτικά εφέ και το πόσο πιστά ακολουθεί μέχρι στιγμής το μάγκα. Πέραν του οτι έχει ένα στόρυ γεμάτο σασπένς και ανατροπες, καταφέρνει να παραμένει χαριτωμένο κατά κάποιο τρόπο παρά το γεγονός οτι καταπιάνεται με τόσο ζοφερό στόρυ.

 

Ένα καινούργιο άνιμε που κάνει entrance είναι το Arslan Senki. Πρόκειται για ενα στορυ απο τον δημιουργο του κλασσικου πλέον Full metal alchemist. Το στόρυ ακολουθεί τις περιπέτειες του νεαρού πρίγκηπα Αρσλαν σε μια εποχή γεμάτη πολέμους και δολοπλοκίες. Το σχέδιο μοιάζει πολύ με το σχέδιο του FMA, η αλήθεια είναι όμως οτι πρόκεται για ένα άνιμε αρκετά διαφορετικό απ'ολα τα generic που έχουμε συνηθίσει αυτή τη περίοδο, συνεπώς έχει πολλές ελπίδες να κεντρίσει το ενιδαφέρον ακόμα και του πιο απαιτητικού θεατή.

 

https://www.youtube.com/watch?v=mNpX37TpDQU

 

Άλλο ένα άνιμε που είναι βασισμένο σε μάγκα είναι και το Denpa Kyoshi. Έχει τύχει να διαβάσω μόνο το πρώτο κεφάλαιο και κατάφερε να αποτυπωθεί έντονα στο μυαλό μου. Διηγείται το στόρυ ενός κάπου-καποτε-απιστευτου-παιδιου επιστήμονα , ο οποίος αρνείται να δουλέψει ή να κάνει οτιδήποτε επικοδομητικό στη ζωή του. Υπό πίεση όμως της αδελφής του γίνεται καθηγητής και εδώ ξεκινάνε τα τρελά και τα αστεία της υπόθεσης. Παρά το ανάλαφρο θέμα του καταπιάνεται με πολύ σοβαρά κοινωνικά θέματα και καταφέρνει να κάνει τον άλλον να προβληματιστεί.

 

 

Ένα άνιμε βασισμένο σε βιντεο παιχνίδι, είναι το Gunslinger Stratos. Η αλήθεια είναι οτι i have a thing για άνιμε βασισμένα σε παιχνίδια αλλά το συγκεκριμένο το έχω λατρέψει κυριολεκτικά. Έχει ένα αρκετά μπερδεμένο στόρυ. Σε μια μελλοντική *τι πρωτότυπο* Ιαπωνιά , ενα ειδικό unit μάχεται τους εαυτούς τους σε ένα παράλληλο σύμπαν για να εξασφαλίσει Ενέργεια και για να αλλάξει το μέλλον. Ωραία εφέ, ωραία μουσική, πάρα πολύ καλό σενάριο.... Α, και έχει fan service! Ok, fan-desu λοιπον! ^_^

 

 

Και επανερχόμαστε στο αγαπημένο μου θέμα! Oppai! Πράγμα που σημαίνει ενα πράγμα : Highschool DxD Born!!!!!! Η τρίτη σεζόν είναι εδώ, και επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια ακολουθεί το trailer.... 

 

https://www.youtube.com/watch?v=S6aHuKRvBSM

 

Kekkai Sensen... Πρόλαβα να δω μόνο ένα επ. αλλά σίγουρα πρόκεται για κάτι που θα κάψει τον εγκεφαλό σας. Σε μια πόλη έχει ανοίξει πύλη , μέσα απο την οποία έχουν εισβάλλει κάθε λογής μυθικά και φανταστικά πλάσματα με τα οποία οι κάτοικοι της πόλης μαθαίνουν να συνυπάρχουν. Ένα αγόρι που έχει αποκτήσει "Τα ματια του θεού" ψάχνει τρόπο να φέρει στην ζωή την αδελφή του, η οποία θυσιάστηκε γι'αυτη του την ικανότητα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=lBo4ruqkWOY

 

Plastic Memories: στο μέλλον υπάρχουν ανδροειδές, τα λεγόμενα Giftia που κρατάνε παρέα σε ανθρώπους και κάθε φορά που αλλάζουν ιδιοκτήτη, οι αναμνήσεις τους καταστρέφονται. Δε θα πω ψέμματα... I didn't see that coming... Στο πρώτο επεισόδιο γέμισα έναν κουβά με τα δάκρυα μου. Σίγουρα πρόκειται για ένα απο τα πιο απρόβλεπτα άνιμε της σεζόν...  

 

 

Ένα απο τα κορυφαία άνιμε *και μάνγκα αναμφισβήτητα! * της σεζόν είναι το Shokugeki no Soma. Διηγείται τα "πάθη"  και τα "δράματα"  νεαρού αγοριού , του Σομα, ο οποίος θέλει να γίνει ένας απο τους κορυφαίους σεφ της Ιαπωνίας. Και μόνο για τον τρόπο που απεικονίζουν τα foodgasms αξίζει να δει κανείς αυτό το διαμάντι!

 

https://www.youtube.com/watch?v=Hx83SCgmrQg

 

Έχουν ξεμείνει κάνα 2-3 ακόμα απο αυτά που θέλω να ρίξω μια ματιά οπότε όλο και κάτι θα προστεθεί μέσα στο Σ/κ.

 

Για το τέλος άφησα το personal number one anime/manga of the moment. Owari no Seraph.  Το ανθρώπινο είδος πλέον αποτελεί τροφή για τα βαμπιρ. Ένα αγόρι θέλει να τους εκδικηθεί για θάνατο της "οικογένειας" του και ένα στόρι με πολλές και συνεχόμενες ανατροπές. Δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να πω πολλά γιατί διαβάζω το μανγκα on-time και θα σποιλάρω άσχημα τους ενδιαφερόμενους. Καμιά φορά σκέφτομαι οτι το συγκεκριμένο μάγκα γράφτηκε ως φαν φικτιον για το Shingeki no Kyojin αλλά η αλήθεια είναι οτι έχει πάρα πολύ καλό στόρυ που με έχει κάνει να ρίξω τόνους δακρύων, πολύ καλούς χαρακτήρες, χιούμορ , δράμα και οτι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Όσον αφορά το άνιμε, έχει εξαιρετικό σχέδιο και μουσική απο έναν απο τους κορυφαίους Ιάπωνες μουσικοσυνθέτες την παρούσα χρονική στιγμή Hirouyki Sawano. Enjoy!

 

 

Τελειώσαμε? Αχ οχι.... Για το τέλος έχω φυλάξει το 3ο μέρος του Code Geass... το οποίο βγαίνει 2 Μαιού.... 10 ολοκληρα λεπτά απο το 3ο Ova! ^_^ Αυτά... Και τα λεμε! 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια για το εκπληκτικό πραγματικά σεντόνι, συνέχισε την πολύ καλή δουλειά  :good:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολλά συγχαρητήρια για το εκπληκτικό πραγματικά σεντόνι, συνέχισε την πολύ καλή δουλειά  :good:

Κάνω τα αδυνατα δυνατα!^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις. Προσωπικά έχω κάνα χρόνο να δω άνιμε, αλλά μάνγκα διαβάζω ακόμα. Έχω τις δύο μεγάλες μου αγάπες, το Βίνλαντ Σάγκα και το Οτογιομεγκατάρι που στάζουν τα κεφάλαια αργάααα αργάαα.

 

Ένα που διάβασα τελευταία και μ' άρεσε πάρα πολύ είναι το The Great Merchant Kim Manduk (που είναι μάνχουα και όχι μάνγκα αν θέλουμε να είμαστε τόσο ψείρες).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις. Προσωπικά έχω κάνα χρόνο να δω άνιμε, αλλά μάνγκα διαβάζω ακόμα. Έχω τις δύο μεγάλες μου αγάπες, το Βίνλαντ Σάγκα και το Οτογιομεγκατάρι που στάζουν τα κεφάλαια αργάααα αργάαα.

 

Ένα που διάβασα τελευταία και μ' άρεσε πάρα πολύ είναι το The Great Merchant Kim Manduk (που είναι μάνχουα και όχι μάνγκα αν θέλουμε να είμαστε τόσο ψείρες).

Για κάποιο λόγο δε μπορώ με τίποτα να συνεχίσω κανένα μάνχουα απ'οσα έχω ξεκινήσει!:/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα παιδάκια και πάιδουλες... Δυστυχώς λόγω οικογενειακών θεμάτων άργησα πολύ να γράψω για τις καινούργιες σειρές που έχουν ξεκινήσει... Και για να μη χρονοτριβω θα αρχίσω με

 

1)God Eater. Προσωπικό Νο 1. Βασισμένο στο ομώνυμο παιχνίδι παρακολουθεί τις περιπέτειες του Lenka Utsugi μαζί με το team σε έναν post apocalyptic κοσμο όπου τέρατα που ονομάζονται Αραγκαμι εξοντώνουν το ανθρωπινο ειδος. Απλά εκπληκτικά εφέ και μουσική που ταιριάζει απόλυτα στην σειρά. Enjoy!

 

 

2)Aoharu X Kikanjuu Είναι με διαφορά το πιο καμμένο της σεζόν αλλά το ξεκίνησα γιατι εχει μεσα τον λατρεμένο μου voice actor που κάνει και τον Κιριτο στο Sword Art Online. Διηγείται την ιστορία της Tachibana την οποια όλοι περνούν για αγόρι. Απο δικό της λάθος γίνεται μέλος ομάδας που παίζει survival games. Παρά το γεγονός οτι ακούγεται οτι'να'ναι κατέληξε να είναι μ'εχρι στιγμής το πιο δετό, αστείο και με μπόλικη δράση και εννοείται πως το συινστώ ανεπιφύλακτα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=KhvvxPicNBs

 

3)Gate.... Ένας τίτλος που ποτέ δεν τον έμαθα. Μια μυστηριώδης πύλη που ανοίγει στην Ιαπωνία και οδηγεί σε έναν μαγικό κόσμο με μάγους, δράκους και ξωτικά.

 

https://www.youtube.com/watch?v=huXGRiNnX1g

 

4) Charlotte.. Από τους δημιουργούς του απλά αξεπέραστου Angel Beats έρχεται ένα στόρι που θυμίζει ενα crossover απο Code Geass x Angel Beats. Παιδιά με υπερφυσικές δυνάμεις που εξαφανίζονται με το πέρας της ενηλικίωσης ψάχνουν άλλα παιδιά τα οποία προσπαθούν να προστατέψουν απο μια οργάνωση που τους κυνηγάει και τα κάνει πειραματόζωα. Ενώ προσωπικά το θεωρώ ως μια απο τις πιο δυνατές παρουσίες της σεζόν, νομίζω οτι της λείπει κάτι για να θεωρηθεί το απόλυτο αριστούργημα.

 

 

5)Rokka no Yuusha 6 ήρωες με διαφορετικές δυνάμεις πολεμούν τον θεό-Δαίμονα για να προστατέψουν την χώρα τους.

 

https://www.youtube.com/watch?v=V8FI9eLb0-Q

 

6)Overlord Ένα στόρυ που θυμίζει αρκετά το SAO. Ένας παίκτης ξυπνάει στο παιχνίδι χωρίς να είναι σε θέση να αποσυνδεθεί. Αναλαμβάνει το ρόλο του προσπαθώντας ταυτόχρονα να καταλάβει τι έχει συμβεί.

 

 

7)Monster Musume No Iru Nichijou  Παραδόξως ένα απο τα άνιμε που δεν περίμενα οτι θα παρακολουθήσω. Κλασσικο χαρέμι-στόρυ με κεντρικό τύπο γύρω απο τον οποίο κάνουν γύρους κορίτσια μισο-γυναίκες, μισο μυθικά τέρατα. θα κλάψετε απο τα γέλια!

 

 

8) Tέλος, το απόλυτο S&M σώου της χρονιάς. Prison School. Πρέπει απλά να το δείτε για να το καταλάβετε...

 

https://www.youtube.com/watch?v=UShWMn3zDEM

 

Α. μέσα σε όλα αυτα είδα και το Psycho pass: The movie. Παραδόξως δεν ήταν και τόσο κακό όσο το περίμενα... Δικό σας το trailer...

 

-->

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλη Χρονια και Χρόνια πολλά κόσμε. Δυστυχώς λόγω πάρα πολλών υποχρεώσεων και ελάχιστου ελέυθερου χρόνου κάνω σπάνιες εμφανίσεις στο φόρουμ αν και παρακολουθώ το τι γίνεται , δεν είμαι τόσο ενεργή όσο θα ήθελα να είμαι. Θα κάνω μια σύντομη αναφορά στην σεζόν που μόλις τελείωσε καθώς σε λίγες μέρες ξεκινάει η καινούργια χειμερινή σεζόν. 

 

Έχουμε και λεμε εν τάχει πως μέσα σε όλα τρέξαν οι 2ες σεζόν του Owari No Seraph, και του Haikuuy!

Σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά αδύναμη σεζόν με πολύ fan service και αρκετές προβλέψιμες σειρές. Μέσα σε όλα αυτά ομώς ξεχώρισε αναμφισβήτητα το One punch man, το οποιο ξεκίνησε ως web comic και κατέληξε να γίνει ένα απο τα πιο δημοφιλή μάνγκα και άνιμε ταυτόχρονα. Διηγείται το στόρυ ενός αντισυμαβτικού τύπου του Σαιταμα ο οποίος όπως περιγράφει τον εαυτό του έγινε ήρωας απλά για πλάκα. Enjoy!

 

-->https://www.youtube.com/watch?v=pAAGMwxgg4c

 

Άλλη μια σειρά την οποία παρακολούθησα λόγω του οτι ο πρωταγωνιστής μου θύμιζε έντονα τον Κίριτο απο το ΣΑΟ ήταν το Gakusen Toshi Asterisk, το οποιο διηγείται τις περιπέτειες του Ayato, σε ένα σχολειο *τι πρωτότυπο!* Περιμένω την δευτερη σεζον ασαπ!

 

-->

 

Μια σειρά με έντονο στοιχείο detective , Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru

 

παρακολουθεί το στορυ της Σακουράκο η οποία λατρέυει τα κόκκαλα και ψάχνει έναν δολοφόνο.

 

-->https://www.youtube.com/watch?v=FszOjUUMnEM

 

Ένα απο τα πιο συγκλονιστικα κατ'εμε μετά το Psycho pass, ψυχολογικo θριλερ είναι το Subete ga F ni Naru: The Perfect Insider.

 

Σε ένα απομονωμένο νησί, μια κορυφαία επιστήμονας βρίσκεται δολοφονημένη σε ένα δωμάτιο απο το οποίο δεν έχει βγει και δεν έχει μπει ποτέ κανείς. Ποιός είναι ο δολοφόνος της και ποιοί οι λόγοι που οδήγησαν στην δολοφονία της;

 

-->

 

Για το τελος, η guilty pleasure της χρονιας και βασικα η εκπληξη γιατι ειχε πολυ ζουμι, ηταν παρα μα παρα πολυ απολαυστικο και περιμενες πραγματικα με ανυπομονησια το καθε επεισόδιο!

 

Valkyrie Drive: Mermaid  Βυζια, βυζια και παλι βυζια με τυπισσες που μεταμορφώνονται σε όπλα όταν έρχονται σε οργασμό! Παρά το γελοίο στόρυ και το γυμνο σε κάθε σκηνή το στόρυ διηγείται την ιστορία ενός νησίου στο οποίο βρίσκονται εγκλωβισμένα κορίτσια τα οποία είναι infected με ιο που της μεταμορφώνει σε όπλα. Απλά must για τις μεταμορφώσεις και το στορυ με κορύφωση ένα επεισόδιο όπου... ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΊΑ ΓΙΑ ΟΡΓΑΣΜΌ! ENJOY!

 

-->https://www.youtube.com/watch?v=2sphroz4Lbk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..