Jump to content

Realism into Horror


MadnJim
 Share

Recommended Posts

Γιατί συνεχίζουν να κινούνται όταν τους πυροβολείς στην καρδιά. Τι λες για την παρακάτω εξήγηση:

Επειδή ο νεκροζώντανος εγκέφαλος έχει δημιουργήσει νέες συνάψεις, εντελώς διαφορετικές από αυτές του ζωντανού ανθρώπου. Αυτή η καινούρια ηλεκτροεγκεφαλική δραστηριότητα θα πρέπει να συμβαίνει ανάμεσα σε περιοχές του φλοιού, σε βαθύτερες εγκεφαλικές περιοχές, μεταξύ τους, και ίσως να υπάρχει και μια νέου είδους συμμετοχή του νωτιαίου μυελού. Σίγουρα πάντως το αλλαγμένο ΚΝΣ θα επιδρά σε όλες τις δέσμες νεύρων του περιφερικού νευρικού συστήματος, που έρχονται και φεύγουν από αυτό. Που σημαίνει πως οι δέσμες που νευρώνουν τις φλέβες και τις αρτηρίες, θα μεταφέρουν την εντολή να κινηθεί το αίμα ακόμα και χωρίς τη βοήθεια της καρδιάς, πιθανότατα με μια κίνηση των φλεβών και των αρτηριών, παρόμοια (μάλλον όμως ασύγκριτα ταχύτερη και ισχυρότερη) με τις περισταλτικές κινήσεις του λεπτού και του παχέος εντέρου, που χρησιμεύουν στην προώθηση της τροφής.

 

Link to comment
Share on other sites

1.Εσύ έχεις δει ποτέ william;

 

Το μόνο αποκεφαλισμένο κοτόπουλο που περπάτησε ποτέ ήταν ένα κοτόπουλο που ένας αγρότης του έκοψε το μεγαλύτερο μέρος του κεφαλιού και του εγκεφάλου, χωρίς όμως να τον κόψει όλο. Ήταν 1 στο εκατομμύριο περίπτωση (ο ιδιοκτήτης του έβγαλε τρελά λεφτά μετά και πολλοί προσπάθησαν να το επαναλάβουν, αλλά τζίφος) και για να μην λέμε ό,τι θέμε ιδού http://en.wikipedia.org/wiki/Mike_the_Headless_Chicken όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει. Ο βιοηλεκτρισμός δεν κολάει πουθενά. Το κοτόπουλο έζησε 18 μήνες γιατί το τσεκούρι έχασε το στέλεχος όπου βρίσκονται οι κυριότερες λειτουργίες που χρειάζεται για να ζήσει, οπότε ο εγκέφαλος (έστω και τσεκουρωμένος) λειτουργούσε. Ααα και η καρδιά λειτουργούσε.

 

Καμιά σχέση με τα ζόμπι.

 

2.Ο εγκέφαλος είναι ο πρώτος που πεθαίνει γιατί δεν αντέχει την ανοξία (έχετε ακούσει την έκφραση εγκεφαλικά νεκρός; ). Οι νευρικές ώσεις είναι κάτι που αν το μελετήσει κάποιος θα καταλάβει πως έχουν την ανάγκη ενέργειας. Και μάλιστα πολύ ενέργεια, για αυτό και πεθαίνει πρώτος (λιγότερο από 5 λεπτά, μία ώρα σε υποθερμία) ξεκινώντας από τον φλοιό και πηγαίνοντας βαθύτερα (τα λεγόμενα 'φυτά' όπου οι βασικές λειτουργίες συνεχίζουν να υπάρχουν έχουν μόνο τον φλοιό κατεστραμμένο, αλλά οι βαθύτερες λειτουργίες δουλεύουν μια χαρά -κάτι σαν το κοτόπουλο που είπαμε παραπάνω). Οι αρτηρίες δεν έχουν μύες που να μπορούν να πάλλονται, έχουν όμως μυικές ίνες που τους δίνουν ελαστικότητα (έτσι η καρδιά πάλλεται, σπρώχνει το αίμα, διογκώνει τις αρτηρίες και την στιγμή που σταματάει να πάλλεται -στην διαστολή, όταν η αορτική βαλβίδα έχει κλείσει και η αναστροφή του αίματος εμποδίζεται- οι αρτηρίες που έχουν 'ανοίξει' -από την πίεση που εξάσκησε η καρδιά- 'μαζεύονται' μετατρέποντας την δυναμική ενέργεια στα τοιχώματα σε κινητική στο αίμα- σπρώχνουν το αίμα για να υπάρχει μια σταθερή συνεχής ροή). Οι φλέβες από την άλλη έχουν βαλβίδες που εμποδίζουν την ανάστροφη κυκλοφορία του αίματος και έτσι το σπρώχνουν με κάθε κίνηση μυ που πιέζει τις φλέβες. Αλλά οι μύες έχουν την ανάγκη ενέργειας (για την ακρίβεια το rigor έρχεται γιατί η απουσία ενέργειας 'δενει' τις μυικές ίνες μεταξύ τους και η ενέργεια τις 'λύνει').

 

Τώρα πως ακριβώς οι φλέβες και οι αρτηρίες θα μπορούν να κινούν το αίμα, χωρίς την συμμετοχή της καρδιάς αυτό δεν το καταλαβαίνω. Οι μυικές ίνες στις αρτηρίες δεν έχουν την δυνατότητα να κάνουν την δουλειά της καρδιάς. Ακόμα όμως και αν δεχθούμε πως μεταλλάσονται και γίνονται αρκετά ισχυρές και πάλι αυτό έχει προβλήματα. Αν κόψεις το χέρι σε ένα ζόμπι ή το τραυματίσεις και του προκαλέσεις μαζική αιμορραγία και πάλι δεν πρόκειται να πεθάνει.

 

Όπως και κάτι σαν αυτό που λες δεν εξηγεί το πως αν κόψεις το κεφάλι σε ένα ζόμπι, αυτό θα συνεχίσει να είναι ζωντανό.

 

Όπως και να το πιάσεις για να μπορεί να κινείται ένα σώμα δεν φτάνει να δουλεύει ο εγκέφαλος μόνο, ακόμα και σε safe mode, χωρίς καρδιά και πνεύμονες. Αλλιώς θα το είχαμε ήδη. Η εξέλιξη είχε 4+ δις χρόνια για να το ψάξει. Το αντίθετο όμως γίνεται (δες το κοτόπουλο παραπάνω).

 

Για όποιον έχει ένα πασπάλισμα γνώσεων μπορεί να έχει νόημα. Για εμένα που το ψάχνω περισσότερο και είμαι γιατρός (και κάτι έχω διαβάσει παραπάνω) όχι δεν έχει.

 

Απλά ας δεχθούμε πως όπως πολλά πράγματα δεν έχουν νόημα (και είναι και ηλίθια) και η όλη αυτή υπόθεση με τα ζόμπι δεν έχει νόημα (και είναι και ηλίθια). Αυτό δεν μου χαλάει τις ταινίες με ζόμπι. Απλά χαμογελώ κάθε φορά που βλέπω μια τέτοια εξήγηση, δεν δίνω σημασία και προχωρώ στα κομμάτια που μου αρέσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα ζόμπι είναι αργά και ηλίθια, η προφανής επιλογή είναι οποιοδήποτε όπλο με μεγάλη ακτίνα, σε φάση φτυάρι και ανάλογα γεωργικά εργαλεία. Είναι νομίζω λίγο γελοίο που στο Walking Dead έχουν γίνει όλοι τόσο ειδικοί που τα σκοτώνουν με μαχαίρια στο κεφάλι και καμιά φορά τα πιάνουν από το λαιμό για να τα κρατήσουν μακρυά τους. Γιατί η καλύτερη ιδέα είναι να βάλεις το χέρι σου μερικά εκατοστά από το στόμα τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1.Εσύ έχεις δει ποτέ william;

 

Το μόνο αποκεφαλισμένο κοτόπουλο που περπάτησε ποτέ ήταν ένα κοτόπουλο που ένας αγρότης του έκοψε το μεγαλύτερο μέρος του κεφαλιού και του εγκεφάλου, χωρίς όμως να τον κόψει όλο. Ήταν 1 στο εκατομμύριο περίπτωση (ο ιδιοκτήτης του έβγαλε τρελά λεφτά μετά και πολλοί προσπάθησαν να το επαναλάβουν, αλλά τζίφος) και για να μην λέμε ό,τι θέμε ιδού http://en.wikipedia.org/wiki/Mike_the_Headless_Chicken όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει. Ο βιοηλεκτρισμός δεν κολάει πουθενά. Το κοτόπουλο έζησε 18 μήνες γιατί το τσεκούρι έχασε το στέλεχος όπου βρίσκονται οι κυριότερες λειτουργίες που χρειάζεται για να ζήσει, οπότε ο εγκέφαλος (έστω και τσεκουρωμένος) λειτουργούσε. Ααα και η καρδιά λειτουργούσε.

 

Καμιά σχέση με τα ζόμπι.

 

2.Ο εγκέφαλος είναι ο πρώτος που πεθαίνει γιατί δεν αντέχει την ανοξία (έχετε ακούσει την έκφραση εγκεφαλικά νεκρός; ). Οι νευρικές ώσεις είναι κάτι που αν το μελετήσει κάποιος θα καταλάβει πως έχουν την ανάγκη ενέργειας. Και μάλιστα πολύ ενέργεια, για αυτό και πεθαίνει πρώτος (λιγότερο από 5 λεπτά, μία ώρα σε υποθερμία) ξεκινώντας από τον φλοιό και πηγαίνοντας βαθύτερα (τα λεγόμενα 'φυτά' όπου οι βασικές λειτουργίες συνεχίζουν να υπάρχουν έχουν μόνο τον φλοιό κατεστραμμένο, αλλά οι βαθύτερες λειτουργίες δουλεύουν μια χαρά -κάτι σαν το κοτόπουλο που είπαμε παραπάνω). Οι αρτηρίες δεν έχουν μύες που να μπορούν να πάλλονται, έχουν όμως μυικές ίνες που τους δίνουν ελαστικότητα (έτσι η καρδιά πάλλεται, σπρώχνει το αίμα, διογκώνει τις αρτηρίες και την στιγμή που σταματάει να πάλλεται -στην διαστολή, όταν η αορτική βαλβίδα έχει κλείσει και η αναστροφή του αίματος εμποδίζεται- οι αρτηρίες που έχουν 'ανοίξει' -από την πίεση που εξάσκησε η καρδιά- 'μαζεύονται' μετατρέποντας την δυναμική ενέργεια στα τοιχώματα σε κινητική στο αίμα- σπρώχνουν το αίμα για να υπάρχει μια σταθερή συνεχής ροή). Οι φλέβες από την άλλη έχουν βαλβίδες που εμποδίζουν την ανάστροφη κυκλοφορία του αίματος και έτσι το σπρώχνουν με κάθε κίνηση μυ που πιέζει τις φλέβες. Αλλά οι μύες έχουν την ανάγκη ενέργειας (για την ακρίβεια το rigor έρχεται γιατί η απουσία ενέργειας 'δενει' τις μυικές ίνες μεταξύ τους και η ενέργεια τις 'λύνει').

 

Τώρα πως ακριβώς οι φλέβες και οι αρτηρίες θα μπορούν να κινούν το αίμα, χωρίς την συμμετοχή της καρδιάς αυτό δεν το καταλαβαίνω. Οι μυικές ίνες στις αρτηρίες δεν έχουν την δυνατότητα να κάνουν την δουλειά της καρδιάς. Ακόμα όμως και αν δεχθούμε πως μεταλλάσονται και γίνονται αρκετά ισχυρές και πάλι αυτό έχει προβλήματα. Αν κόψεις το χέρι σε ένα ζόμπι ή το τραυματίσεις και του προκαλέσεις μαζική αιμορραγία και πάλι δεν πρόκειται να πεθάνει.

 

Όπως και κάτι σαν αυτό που λες δεν εξηγεί το πως αν κόψεις το κεφάλι σε ένα ζόμπι, αυτό θα συνεχίσει να είναι ζωντανό.

 

Όπως και να το πιάσεις για να μπορεί να κινείται ένα σώμα δεν φτάνει να δουλεύει ο εγκέφαλος μόνο, ακόμα και σε safe mode, χωρίς καρδιά και πνεύμονες. Αλλιώς θα το είχαμε ήδη. Η εξέλιξη είχε 4+ δις χρόνια για να το ψάξει. Το αντίθετο όμως γίνεται (δες το κοτόπουλο παραπάνω).

 

Για όποιον έχει ένα πασπάλισμα γνώσεων μπορεί να έχει νόημα. Για εμένα που το ψάχνω περισσότερο και είμαι γιατρός (και κάτι έχω διαβάσει παραπάνω) όχι δεν έχει.

 

Απλά ας δεχθούμε πως όπως πολλά πράγματα δεν έχουν νόημα (και είναι και ηλίθια) και η όλη αυτή υπόθεση με τα ζόμπι δεν έχει νόημα (και είναι και ηλίθια). Αυτό δεν μου χαλάει τις ταινίες με ζόμπι. Απλά χαμογελώ κάθε φορά που βλέπω μια τέτοια εξήγηση, δεν δίνω σημασία και προχωρώ στα κομμάτια που μου αρέσουν.

 

Προσωπικά έχω δει μπροστά μου κοτόπουλο αποκεφαλισμένο να τρέχει για κάνα δίλεπτο, κι όχι μόνο μια ή δυο φορές! Όταν ήμουν μικρός στο χωριό μου, και η γιαγιά μου τους έκοβε τα κεφάλια και τα άφηνε για να πιάσει το επόμενο, και τα κοτόπουλα κουτούλαγαν εδώ κι εκεί για λίγο πριν αποφασίσουν πως έχουν αποδημήσει. Θυμάμαι μάλιστα που τα κυνηγούσα κιόλας!

 

Όπως έχω ο ίδιος κάνει "πείραμα" με οχιές (ναι, ήμουν λίγο "άτακτο" πιτσιρίκι :)). Η οχιά αν της κόψεις το κεφάλι αυτό θα συνεχίσει να προσπαθεί να δαγκώσει για κάνα δυο μέρες! Ας μην έχει πια κορμί, ας έχει στραγγίξει από το αίμα. Αν πας κοντά στο στόμα κάτι θα ανοίξει και θα προτείνει δόντια. Το ίδιο κι αν ξεκοιλιάσεις οχιά. Εντελώς καθαρισμένη σαν ψάρι έτοιμο για το τηγάνι, και παρόλ' αυτά επιτίθεται ακάθεκτη. Θυμάμαι που έριξα κεφάλι οχιάς σε βαρέλι με πετρέλαιο και πάλι δάγκωνε για όλη την υπόλοιπη μέρα!

Edited by MadnJim
Link to comment
Share on other sites

Όντως θες να κρατάς απόσταση. Τα λυσσασμένα σκυλιά δεν προσπαθούν να τα πιάσουν με ένα λουρί στην άκρη από ένα κοντάρι; Θεωρητικά δεν χρειάζεται το κοντάρι, περνάς το λουρί πιο εύκολα σκέτο αλλά πρακτικά θες μια απόσταση.
Στο θέμα ρεαλισμό των ίδιων των ζόμπι νομίζω το κακό είναι το υπερφυσικό του "ζωντανός-νεκρός". Αν θεωρηθεί σαν μια αρρώστια απλά που δεν σκοτώνει τον άνθρωπο απλά είναι μια μορφή λύσσας που τον κάνει να κυνηγάει άλλους (υγιείς) ανθρώπους έχει περισσότερο νόημα. Βέβαια τότε θα μπορούσες να σκοτώσεις ζόμπι όπως σκοτώνεις οποιονδήποτε άνθρωπο. Κι εδώ που τα λέμε, αν είναι υπερφυσικά όντα, νεκροζώντανοι, ένα βέλος που θα καρφωθεί στον εγκέφαλό τους δεν θα έπρεπε να τα σταματάει. Θα έπρεπε να υπάρχει είτε ένας υπερφυσικός τρόπος, ένα ξόρκι, ένα μαγικό φίλτρο(όπως με κάποιες ιστορίες βρικολάκων...το ξόρκι μπορεί να είναι από την Αγία Γραφή και το φίλτρο να είναι αγιασμός) ή -εναλλακτικά- θα έπρεπε να καταστρέψεις εντελώς το σώμα με αποκεφαλισμό/διαμελισμό/πλήρη καύση.
Σχετικά με τα κοτόπουλα, από όσο ξέρω απλά το σώμα τους κάνει μερικές νευρικές κινήσεις πιο ζωηρές και έντονες από αυτές πχ του νεκρού ανθρώπου για μερικά δευτερόλεπτα κι αυτό είναι όλο. Έχει φάση, αλλά μέχρι εκεί. Τα φίδια από την άλλη, αν τους κόψεις το κεφάλι(ατόφιο όμως το κεφάλι), δεν πεθαίνουν αμέσως. Είναι σαν να κόψεις τα χέρια από ένα άνθρωπο (βέβαια στον  άνθρωπο θα πρέπει να φροντίσεις να μην χάσει πολύ αίμα ο άνθρωπος, τα φίδια αντέχουν περισσότερο). Αν -αντί να κόψεις το φίδι στα δύο- διαλύσεις το κεφάλι ενός φιδιού όμως το μόνο που θα έχεις θα είναι μερικές νευρικές κινήσεις. Δεν πρόκειται να προσπαθήσει να σε δαγκώσει μετά από μερικά λεπτά.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω δει κοτόπουλα όπως το είπε ο MadnJim και η εξήγηση είναι νευρολογική οπότε κάπου εκεί στήνεις μια θεωρία και κυλάει η ιστορία. Εντάξει οι νεκροί δεν περπατάνε αλλά αν θες μια τέτοια ιστορία θα κάνεις μια σύμβαση, εξάλλου δεν τα ξέρει όλα ακόμα η επιστήμη έτσι δεν είναι γιατρέ;

 

Φτυάρια και αξίνες είναι ένα λογικό όπλο από την άποψη ότι βρίσκεται σχεδόν παντού,

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπουμε και στο βίντεο, οι σπασμωδικές κινήσεις μιας ακέφαλης κότας διαρκούν μερικά δευτερόλεπτα (στο συγκεκριμένο παράδειγμα, 30 δεύτερα). Πας στο τσιπουράδικο, στίβεις λίγο λεμόνι πάνω από το μεζέ και ξαφνικά κινείται. Δεν είναι ζωντανός ο μεζές, η κίνηση δεν είναι ζωή. Kι ένα ένα άψυχο υλικό μπορεί να πάρει το σχήμα που είχε αν βρεθεί ξανά στην κατάλληλη θερμοκρασία. Είναι ζόμπι;

https://www.youtube.com/watch?v=LJtnszk-CcA

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα σε ένα σώμα που πεθαίνει και για μερικά δευτερόλεπτα το πολύ ένα λεπτό να παραμένει ζωντανό (με σπασμωδικές κινήσεις που δείχνουν μια τυχαία ενεργοποίηση προγραμμάτων κίνησης στο ΚΝΣ, χωρίς σκοπό) και τελείως διαφορετική η όλη ιστορία των ζόμπι που συνεχίζουν να κινούνται για μήνες μετά τον θάνατό τους και παρουσιάζουν στοχοκατευθυνόμενες κινήσεις.

 

Αααα και να θυμίσω δεν είναι ο βιοηλεκτρισμός που τα κάνει να κινούνται. Η καρδιά πάλεται και συνηθως κομμάτι του ΚΝΣ συνεχίζει να δουλεύει, μέχρι το σώμα να καταρρεύσει.

 

Και θα συμφωνήσω πως η επιστήμη δεν τα ξέρει όλα, αλλά όταν γνωρίζουμε -και γνωρίζουμε πως δουλεύει σε γενικές γραμμές ένα ανθρώπινο σώμα- πως δουλεύει κάτι, κάποια πράγματα είναι σαν να λέει κάποιος πως θα πετάξει απλά κουνώντας τα χέρια του.

 

Και δεν είναι τυχαίο που μόνο όσοι παίρνουν LSD δοκιμάζουν κάτι παρόμοιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αχχ, πώς την έχασα αυτήν την πλάκα, που από τα ζόμπι καταλήξατε να μιλάτε για αποκεφαλισμένα κοτόπουλα... :first: Σας επαναφέρω στην τάξη με αυτό:

 

http://www.cracked.com/article_18683_7-scientific-reasons-zombie-outbreak-would-fail-quickly_p2.html?wa_user1=4&wa_user2=Science&wa_user3=article&wa_user4=recommended

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο είναι πέντε ετών αλλά ταιριάζει στην κουβέντα. (Είχα ποστάρει τον σύνδεσμο σε κάποιο τόπικ του sff και τότε, αλλά ποιός ψάχνει...)

 

 

Αχχ, πώς την έχασα αυτήν την πλάκα, που από τα ζόμπι καταλήξατε να μιλάτε για αποκεφαλισμένα κοτόπουλα... :first: Σας επαναφέρω στην τάξη με αυτό:

 

http://www.cracked.com/article_18683_7-scientific-reasons-zombie-outbreak-would-fail-quickly_p2.html?wa_user1=4&wa_user2=Science&wa_user3=article&wa_user4=recommended

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 

Το άρθρο είναι πέντε ετών αλλά ταιριάζει στην κουβέντα. (Είχα ποστάρει τον σύνδεσμο σε κάποιο τόπικ του sff και τότε, αλλά ποιός ψάχνει...)

 

 

Αχχ, πώς την έχασα αυτήν την πλάκα, που από τα ζόμπι καταλήξατε να μιλάτε για αποκεφαλισμένα κοτόπουλα... :first: Σας επαναφέρω στην τάξη με αυτό:

 

http://www.cracked.com/article_18683_7-scientific-reasons-zombie-outbreak-would-fail-quickly_p2.html?wa_user1=4&wa_user2=Science&wa_user3=article&wa_user4=recommended

:rolleyes:

 

Πάντως κάπως έπρεπε να ξεκολλήσει το τόπικ από τα κοτόπουλα :rofl2:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..