Jump to content

Write off #77 (arjunk vs elgalla vs Ιρμάντα vs MadnJim)


Cassandra Gotha
 Share

  

15 members have voted

  1. 1. Η ιστορία που μου άρεσε περισσότερο είναι...

    • Τρέξε, αλλά δεν μπορείς να ξεφύγεις - MadnJim
      3
    • Και Πίσω Μου Πάντα Σ' Ακούω - elgalla
      3
    • Φωτιά και Νερό - arjunk
      2
    • Μια βροχερή μέρα - Ιρμάντα
      7

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Παρακαλώ παράταση για να ψηφίσω και εγώ; Μετακομίζω και δεν έχω πολύ χρόνο και internet!Άλλη μια ιστορία μου έχει μείνει!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ παράταση για να ψηφίσω και εγώ; Μετακομίζω και δεν έχω πολύ χρόνο και internet!Άλλη μια ιστορία μου έχει μείνει!

 

Κανένα πρόβλημα από μένα...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλλη, κανένα πρόβλημα.

 

:mf_trombone:  Παράταση ψηφοφορίας μέχρι αύριο το βραδάκι! :mf_trombone:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Θα διαβάσω και θα ψηφίσω τώρα στη δουλειά αλλά θα σας σχολιάσω εκτενώς όταν επιστρέψω στο πατρικό μου όπου έχω ακόμα το pc και internet της προκοπής!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

E, λοιπόν, κόλλησα σπυρίτιδα, απ' ό,τι φαίνεται, γιατί σκέφτηκα και δεύτερη ιστορία με την ίδια εισαγωγή, μάλλον θα τη γράψω κάποια απ' αυτές τις μέρες, αλλά για την ώρα κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν μου ήρθε νωρίτερα αυτή η ιδέα. :p 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η χτεσινή ψήφος στον Σπύρο ήταν από μένα. Για τις δύο ιστορίες, για την γενικότερη επιμέλεια που έδειξε στο σχολιασμό μας και για την συναδελφική του συμπεριφορά.

Και ήδη διορθώνω τη Βροχερή Μέρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E, λοιπόν, κόλλησα σπυρίτιδα, απ' ό,τι φαίνεται, γιατί σκέφτηκα και δεύτερη ιστορία με την ίδια εισαγωγή, μάλλον θα τη γράψω κάποια απ' αυτές τις μέρες, αλλά για την ώρα κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν μου ήρθε νωρίτερα αυτή η ιδέα. :p

 

Χαχαχα, ωραία "ασθένεια"! Και κολλητική, ε; Σε μένα είναι χρόνια...:lol:

Θα τη διαβάσουμε ελπίζω, έτσι δεν είναι;:)

 

Ειρήνη με κάνεις και κοκκινίζω! Να 'σαι καλά...:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Θα διαβάσω και θα ψηφίσω τώρα στη δουλειά αλλά θα σας σχολιάσω εκτενώς όταν επιστρέψω στο πατρικό μου όπου έχω ακόμα το pc και internet της προκοπής!

Έλλη, Έλλη, είσαι εδώ; (Δεν ξέρω αν ψήφισες).

 

 

 

EDIT:

Βλέπω έκτη ψήφο στην Ιρμάντα, οπότε μάλλον ψήφισε και η Έλλη.

Το εβδομηκοστό έβδομο write-off έφτασε στο τέλος του, με νικήτρια ιστορία το "Μια βροχερή μέρα". Συγχαρητήρια, Ιρμάντα! :first:

 

Μην ξεχνάτε ότι και τα τέσσερα διηγήματα είναι στη βιβλιοθήκη και μπορείτε να τα διαβάσετε όποτε θέλετε, κι ας έληξε το παιχνίδι.

 

:hi:

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

done. Θα σχολιάσω εντώς ολίγων ημερών. περιμένω τη cyta να μου βάλει internet...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ τη διοργανώτρια, τον ευγενικο μοδεράτορα για το πολλ και προπάντως τα παιδιά που σχολιασαν και ψήφισαν.Θερμα συγχαρητηρια στους συμπαικτες συγγραφεις (ανυπομονω να ξαναδιασταυρωθουν οι πενες μας στο πεδιο της τιμής) και να προσθέσω πως οταν μιλησα για συλλογη το εννοουσα πολυ πολυ σοβαρα. Μην χαλαρωνουμε παιδες!

Μεγάλο ευχαριστώ και μεγάλη αγκαλιά

Ειρήνη Μαντά

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη συγχαρητήρια για την πρωτιά σου! :good:

Συγχαρητήρια και στους συμπαίκτες μου για τις υπέροχες ιστορίες τους. Πέρασα πολύ όμορφα αυτές τις δύο εβδομάδες, όποτε θέλετε να το ξανακάνουμε είμαι στη διάθεσή σας. :)

Ευχαριστώ θερμά την Άννα για την εισαγωγή της, που σαν αποτέλεσμα αυτής τώρα έχω στο αρχείο μου ακόμη δύο ιστορίες. Το αυτό και για όσους φρόντισαν για την διεξαγωγή του παιχνιδιού πίσω από τα φώτα. :)

 

Ιδιαίτερα ευχαριστήρια σε όσους διάβασαν την ιστορία μου και την τίμησαν με την ψήφο τους. Να είστε πάντα καλά... :rose: :rose:  :rose:  :rose:  :rose:  :rose:

 

 

Λοιπόν, ποιος είναι μέσα για καινούριο παιχνίδι στο καπάκι; Ας πούμε κάτι σε τρόμο-μυστήριο αυτή τη φορά; :)

Edited by MadnJim
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, Ειρήνη! 

Μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες και τους αναγνώστες, ευχαριστούμε πάααααααααααααρα πολύ την Άννα για την απαιτητική εισαγωγή της και, βέβαια, όσους σχολίασαν και ψήφισαν! Ελπίζω να τα πούμε σύντομα στο διαγωνισμό τρόμου που έρχεται όπου να'ναι, αν δεν κάνω λάθος. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έρχεται ο διαγωνισμός με ιστορία τρόμου αν δεν κάνω λάθος. Σπύρο εννοείς κάτι πιο προσωπικό; Σαν αυτό που κάναμε; Γιατί εγώ θα πρότεινα κάτι πολύ πιο απαιτητικό: να γράψουμε κάτι με όμοια θεματική, ή με εισαγωγή που είτε κάποιος από μας θα φτιάξει είτε θα την πάρουμε από κάποιο ποίημα, ή με όμοιο τίτλο, αλλά έμμετρο. Φταίει που είδα ένα ποιηματάκι για ανομολόγητα χανγκόβερ μωρέ...

Σκεφτήτε το. Έχει ξαναγίνει τέτοια φάση στο σφφ; Αν μη τι άλλο θα περάσουμε καλά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έρχεται ο διαγωνισμός με ιστορία τρόμου αν δεν κάνω λάθος. Σπύρο εννοείς κάτι πιο προσωπικό; Σαν αυτό που κάναμε; Γιατί εγώ θα πρότεινα κάτι πολύ πιο απαιτητικό: να γράψουμε κάτι με όμοια θεματική, ή με εισαγωγή που είτε κάποιος από μας θα φτιάξει είτε θα την πάρουμε από κάποιο ποίημα, ή με όμοιο τίτλο, αλλά έμμετρο. Φταίει που είδα ένα ποιηματάκι για ανομολόγητα χανγκόβερ μωρέ...

Σκεφτήτε το. Έχει ξαναγίνει τέτοια φάση στο σφφ; Αν μη τι άλλο θα περάσουμε καλά.

 

Ναι κάτι τέτοιο εννοούσα, όπως είπα πέρασα ωραία αυτές τις δύο εβδομάδες, είμασταν ωραίο παρεάκι,  και θα 'θελα να το ξανακάνουμε. Σε ότι είδος κι αν είναι, δεν έχω πρόβλημα, είμαι... χαμαιλέων, προσαρμόζομαι γρήγορα. Μου αρέσει πολύ να γράφω, και κάθε ευκαιρία να σκαρώσω κάτι είναι άλλη μια ευκαιρία να περάσω καλά με το αγαπημένο μου χόμπυ.

 

Με ιντρίγκαρες όμως πολύ με την ιδέα σου (και χαίρομαι που ήταν το ποιηματάκι μου που σου την γέννησε :)). Κάτι σε έμμετρο; Χμ, δεν είμαι ποιητής (ούτε συγγραφέας είμαι βασικά), αλλά μου αρέσει που και που να παίζω με τις ρίμες, έτσι, για να δω τι θα βγει. Καμιά φορά μου λένε ότι έχουν πλάκα αυτά που σκαρώνω, όπως πχ τότε με την "Ωδή στο βασικό ένστικτο" που έχω ανεβάσει κι εδώ στην βιβλιοθήκη ποίησης.

Anyway, ναι, είμαι μέσα για παιχνίδι σε ρίμα, θα έχει ενδιαφέρον σίγουρα. Δεν χρειάζεται καν να είναι κάτι επίσημο, με ψηφοφορίες και τα λοιπά.
Ναι, οπωσδήποτε είμαι μέσα, πες μου μόνο τι και πότε, και θα βάλω τα δυνατά μου... :)
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ θα πρότεινα κάτι πολύ πιο απαιτητικό: να γράψουμε κάτι με όμοια θεματική, ή με εισαγωγή που είτε κάποιος από μας θα φτιάξει είτε θα την πάρουμε από κάποιο ποίημα, ή με όμοιο τίτλο, αλλά έμμετρο. Φταίει που είδα ένα ποιηματάκι για ανομολόγητα χανγκόβερ μωρέ...

Σκεφτήτε το. Έχει ξαναγίνει τέτοια φάση στο σφφ; Αν μη τι άλλο θα περάσουμε καλά.

 

Έχουν γίνει 6 διαγωνισμοί ποίησης. Αν ψάξεις στο φόρουμ των διαγωνισμών θα τους βρεις. Έχει περάσει ενάμισης χρόνος από τον τελευταίο. Η συμμετοχή ήταν γενικά μικρή, αλλά η ατμόσφαιρα ωραία και είχε καλά αποτελέσματα. Βέβαια, αν κάποιοι θέλουν να διασταυρώσουν τις ποιητικές τους πένες σε ένα παιχνίδι, αυτό μπορεί να κανονιστεί.

 

Επίσης, ναι, ο διαγωνισμός τρόμου πλησιάζει. Τέλη του μήνα θα ανοίξει το τόπικ για την αρχική ενημέρωση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιχνίδι ποιητικό με ψήνει πάρα πολύ! Είχα να γράψω χρόνια ποίηση και μέσα στη χρονιά που πέρασε έγραψα κάποια πράγματα και έχω ψιλο-επανέλθει σε φόρμα, πιστεύω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μέσα για ποιητικό! This will be an event to remember! Θέλω θέλω θέλω!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλετε να γράψουμε κάτι σαν αυτό που έκανε bump η Άννα; Να κάνω και μια πιο extreme πρόταση για να δυσκολευτούμε και λίγο; Να το κάνουμε έξι λέξεις και να γράψουμε sestina; Ή θα είναι πολύ δύσκολο και προτιμάτε πιο free-form; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλετε να γράψουμε κάτι σαν αυτό που έκανε bump η Άννα; Να κάνω και μια πιο extreme πρόταση για να δυσκολευτούμε και λίγο; Να το κάνουμε έξι λέξεις και να γράψουμε sestina; Ή θα είναι πολύ δύσκολο και προτιμάτε πιο free-form; 

 

Θα γελάσετε με τον άσχετο, αλλά, τι είναι "sestina"; :blush:

Όλα όσα ξέρω για την ποίηση είναι ότι βγαίνει συνήθως σε τετράστιχα, ότι έχει ρυθμό, ότι κάνει ρίμα, αλλά και ότι αυτά δεν είναι κανόνας. Αυτά τα πολλά... :fish2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Θέλετε να γράψουμε κάτι σαν αυτό που έκανε bump η Άννα; Να κάνω και μια πιο extreme πρόταση για να δυσκολευτούμε και λίγο; Να το κάνουμε έξι λέξεις και να γράψουμε sestina; Ή θα είναι πολύ δύσκολο και προτιμάτε πιο free-form; 

 

Θα γελάσετε με τον άσχετο, αλλά, τι είναι "sestina"; :blush:

Όλα όσα ξέρω για την ποίηση είναι ότι βγαίνει συνήθως σε τετράστιχα, ότι έχει ρυθμό, ότι κάνει ρίμα, αλλά και ότι αυτά δεν είναι κανόνας. Αυτά τα πολλά... :fish2:

 

Σεστίνα είναι καλή ιδέα αλλά νομίζω θα φανεί βαρύ στους περισσότερους, και δεν θα έχουμε τόσες συμμετοχές.

Να δώσουμε λέξεις και όπως τις χειριστεί ο καθείς.

Σεστίνα είναι ποιήμα με έξι στροφές των έξι στίχων όπου επαναλαμβάνονται κατά κάποιο τρόπο οι λέξεις, οι φόρμες.

Δες εδώ:

http://www.poetrysoup.com/poems/best/sestina

Είναι ενδιαφέρον, έχει το εφέ της μουσικότητας αλλά νομίζω θα μείνουμε να παίζουμε μόνες μας με την Elgalla. Εκτός και θέτε, οπότε μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον δείχνει, το "σεστίνα" εννοώ, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με την ποίηση περισσότερο από το να σκαρώσω κάτι σαν αυτά πχ που ανέβασα κι εδώ. Πρέπει να το τσεκάρω λίγο, να δω τι είναι και πως δουλεύει πριν καταλήξω αν μπορώ να κάνω κάτι ή όχι.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα σε ελεύθερο ύφος, ακριβώς επειδή είμαι άσχετος και θα ακολουθήσω τον πιο εύκολο δρόμο. Η ιδέα της Ειρήνης να έχει κάποιο συγκεκριμένο πλαίσιο ή θέμα (όπως είπε στο αντίστοιχο τόπικ στην βιβλιοθήκη ποίησης) μου φαίνεται πολύ καλή. Να πω μόνο πως το μυθολογικό πλαίσιο όσον αφορά την Ελληνική μυθολογία δεν θα ήταν πολύ τίμιο εκ μέρους μου μιας και έχω ήδη γράψει ολόκληρο μυθιστόρημα πάνω της, και είμαι περίπου στα μισά του δεύτερου μέρους, ενώ το πάω για τριλογία. Μην με ρωτήσετε γιατί δεν έχω ανεβάσει κάτι, είναι funny (στο ύφος της ιστορίας μου "Θεϊκές αϋπνίες", που πια είναι και μέρος του μυθιστορήματος σχεδόν αυτούσια), και απ' ότι έχω συμπεράνει δεν είναι και το πιο αγαπημένο είδος για το sff, οπότε... :)

Edited by MadnJim
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα και για ελεύθερο ύφος, αλλά θεματικά θα ήθελα κάτι σκοτεινό και δυσοίωνο :p 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #77 (arjunk vs elgalla vs Ιρμάντα vs MadnJim)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..