Jump to content

Write off #77 (arjunk vs elgalla vs Ιρμάντα vs MadnJim)


Cassandra Gotha
 Share

  

15 members have voted

  1. 1. Η ιστορία που μου άρεσε περισσότερο είναι...

    • Τρέξε, αλλά δεν μπορείς να ξεφύγεις - MadnJim
      3
    • Και Πίσω Μου Πάντα Σ' Ακούω - elgalla
      3
    • Φωτιά και Νερό - arjunk
      2
    • Μια βροχερή μέρα - Ιρμάντα
      7

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Το Write-off #77 είναι εδώ! Οι παίκτες θα γράψουν μια ιστορία χρησιμοποιώντας ως εισαγωγή το κείμενο που τους δίνω σε αυτό το ποστ. Η συγγραφή θα διαρκέσει μία εβδομάδα, και η ψηφοφορία άλλη μία.

 

Αγαπητοί συγγραφείς, καλείστε να γράψετε μία ιστορία ολοκληρωμένη, με 3.000 λέξεις το ανώτερο, (χωρίς να μετρήσετε τις λέξεις της εισαγωγής), μέχρι την επόμενη Παρασκευή, 3 του Απρίλη. Όταν είναι έτοιμες, μπορείτε να τις ανεβάσετε σε ένα καινούργιο τόπικ την κάθε μία, βάζοντας ένα λινκ εδώ.

Σας εύχομαι καλή επιτυχία (και διασκέδαση :battleaxe: ).

 

 

 

Ο Άρτεσεν καρτερούσε, με όλη τη δύναμη της ψυχής του, μια βροχερή μέρα. Καρτερούσε μία μέρα ξεκούρασης, όπου θα ένιωθε ασφαλής έστω για λίγο από τη μαγεία του Ιξέρνυχου. Μια καταιγίδα, επιθετική, βαριά, με το νερό να πέφτει σαν καταρράκτης από τα μαύρα σύννεφα. Θα περπατούσε στη βροχή σηκώνοντας τα χέρια του ψηλά, πανηγυρίζοντας για τη δύναμη του ουρανού ενάντια στις επίγειες κακίες και βρωμιές. Εκείνη τη μέρα δεν θα φοβόταν, δεν θα ζύγιαζε το κάθε του βήμα σαν αρπακτικό πίσω από θάμνους. Όχι, δεν ήταν αυτός το αρπακτικό. Αλλά έπρεπε να το πάρει απόφαση ότι ο ρόλος του θηράματος δεν τον είχε βγάλει πουθενά ως τώρα.

Χασμουρήθηκε. Είχε κοιμηθεί σχεδόν όλη τη νύχτα, αλλά ήταν ένας ύπνος ανήσυχος, γεμάτος όνειρα και φωνές. Τίναξε το κεφάλι αποφασιστικά. Τώρα ήταν ξύπνιος, οι φωνές έπρεπε να σωπάσουν. Χούφτωσε δυνατά το σπαθί του, ήταν καινούργιο και δεν το είχε οικειοποιηθεί ακόμα, σύρθηκε ως το άνοιγμα της σπηλιάς και κοίταξε έξω. Στο πρώτο φως της αυγής ο ασυννέφιαστος ουρανός δήλωνε ότι το κυνήγι συνεχιζόταν, ότι δεν είχε έρθει ακόμα η μέρα της ξεκούρασης. Ο Άρτεσεν άφησε το νυχτερινό του κατάλυμα μ' ένα σάλτο στον απέναντι βράχο, χωρίς σκέψη, χωρίς να κοιτάξει πίσω. Κοκάλωσε στη θέση του, όμως, γιατί ο ανατριχιαστικός αέρας, σαν να τον περίμενε, σύρθηκε στην πλάτη του και τον γράπωσε από τον αυχένα. Ένιωσε τα νύχια του Ιξέρνυχου να μπήγονται στο δέρμα του, να ανεβαίνουν από τον αυχένα στο κεφάλι, να σκαλίζουν το μυαλό του. “Δεν μπορείς να ξεφύγειςςς”, σφύριζε ο άερας, κι ο Άρτεσεν παραλίγο να πέσει από τον βράχο.

Τίναξε το σώμα του μπροστά και στράφηκε προς τον άνεμο. «Φτάνει!» φώναξε, ξεγυμνώνοντας το σπαθί του.

Ο αέρας έφυγε πάλι, αφήνοντάς τον μόνο απέναντι στον ήλιο που ανέτειλε πίσω από το βουνό.

«Φτάνει», είπε ξανά, σιγανά, στον εαυτό του. Έτριζε τα δόντια. Είχε πραγματικά τελειώσει με τον ρόλο του θηράματος.

 

Edited by Mesmer
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Χμ, καλή η εισαγωγή, ευχαριστώ Άννα. Θα προσπαθήσω να φανώ αντάξιός της. Καλή επιτυχία και καλές εμπνεύσεις εύχομαι στους συμπαίκτες μου...:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ δεν είχα τα γυαλάκια μου στην αρχή και διάβασα "Ο Άντερσεν". Πράγμα που με έβγαλε εντελώς από το κλίμα (αλλά και θα έδινε τελείως άλλη κατεύθυνση)

Μετά βεβαίως ξαναβρήκα το φως μου.

Άννα ευχαριστούμε. Θα προσπαθήσουμε να δικαιώσουμε την όμορφη εισαγωγή σου!

 

Καλές εμπνεύσεις σε όλους, παιδιά!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την εισαγωγή, Άννα! Ιστορία ψιλοσκέφτηκα από χτες το βράδυ που τη διάβασα, δεν ξέρω αν θα μου φτάσουν οι λέξεις,όμως! Για να δούμε! Καλή τύχη σ' όλη την ομάδα! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι; Όταν πρότεινα το όριο λέξεων δεν το συζητήσαμε. Αν δεν την παλεύετε με τόσες, το ανεβάζουμε ένα πεντακοσάρικο, αλλά πείτε το από τώρα, έτσι; (Δηλαδή, αν κάποιος πιεστεί και τελικά ολοκληρώσει την ιστορία του στις 3.000 και μετά ένας άλλος πει "δεν μου φτάνουν", θα είναι αργά, δεν θα είναι σωστό να αλλάξουμε το όριο τότε).

 

:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ της πίεσης για 3000 γιατί έχω παρατηρήσει ότι κάτι που κάνω συχνά είναι να αργώ να κάνω build-up στις ιστορίες μου και στο τέλος να βιάζομαι, οπότε θέλω να εξασκηθώ με μια πυκνή πλοκή όπως αυτή που έχω κατά νου. Μην κοιτάς που γκρινιάζω και αγχώνομαι, κατά βάθος καλό θα μου κάνει :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ας το αφήσουμε ως έχει, θα έχει ενδιαφέρον λίγη πίεση παραπάνω...:)

Link to comment
Share on other sites

OK, περιμένουμε και την Ιρμάντα να μας πει. Μέχρι τότε, γράφτε, γράφτε! (Γράφω κι εγώ μαζί σας, για τη φάση, να δούμε πού θα μας βγάλει).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω γιατί τα παιδιά λένε πως είσαι από τις τοπ πένες φάντασυ. Θα βάλω τα δυνατά μου να τιμήσω την εισαγωγή :) Καλό γράψιμο σε όλους!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 arjunk, ομολογώ ότι σε ξέχασα! (Που είπα ότι περιμένουμε και την Ιρμάντα; ) Συγνώμη! (Αφού δεν σχολιάζεις τοόριο των λέξεων, υποθέτω ότι είσαι μέσα, οπότε, όλα καλά).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα τις ήθελα νομίζω 500 παραπάνω. Δεν είναι βέβαιο ότι θα χρησιμοποιηθούν, ξέρετε, μόνο για την αίσθηση της άνεσης. Από την άλλη βλέπω να είστε υπέρ των 3000 οπότε δεν πειράζει, υποχωρώ στην πλειοψηφία. Άντε παιδιά, βαθιές ανάσες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πώς πάτε συναγωνιστές; Ελπίζω το Σ/Κ να σας είναι πολύ δημιουργικό. Εγώ έγραψα σήμερα με τον καφέ μου μια ιστορία, 2900 περίπου λέξεις εκτός της εισαγωγής. Είχα δύο παρόμοιες ιδέες, νομίζω πως αυτή που επέλεξα τελικά είναι πιο ταιριαστή στο ύφος της εισαγωγής. Την ονόμασα "Ελεύθερος". Αρκετά καλή μου φαίνεται, χρησιμοποιώ νομίζω όλα τα στοιχεία από την εισαγωγή, αν και μάλλον θα γινόταν πολύ καλύτερη αν δεν είχα όριο λέξεων και έγραφα χωρίς να το σκέφτομαι. Θα αφήσω να περάσουν δυο τρεις μέρες, και θα την ξαναδιαβάσω μεσοβδόμαδα για να δω αν θα μου φαίνεται ακόμα καλή. Χρόνος έτσι κι αλλιώς υπάρχει μπόλικος. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα σήμερα. Τίτλο δεν έχω ακόμη, αλλά μου αρέσει η πλοκή που έχω σκεφτεί και ταιριάζει με την εισαγωγή. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα σήμερα. Τίτλο δεν έχω ακόμη, αλλά μου αρέσει η πλοκή που έχω σκεφτεί και ταιριάζει με την εισαγωγή. 

 

Εγώ ξεκινάω πάντα από τον τίτλο, είναι ο μπούσουλάς μου. Αν δεν βρω τον τίτλο δεν μπορώ να συνεχίσω κι ας έχω την πλοκή στο μυαλό μου! Ο καθένας με τα κολλήματά του, ε;:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τις μεγάλες ιστορίες ξεκινάω συνήθως έτσι, δεν ξέρω γιατί (με τον τίτλο, εννοώ). Από νουβέλα και πάνω, ό,τι έχω γράψει, πάντα ο τίτλος μου ήρθε πρώτα και μετά η πλοκή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα, μόλις γράψω τον τίτλο είναι λες κι ανοίγει η κάνουλα κι αρχίζει να τρέχει η βρύση λέξεις.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα σήμερα και την δεύτερη ιδέα μου, "Όχι πια θήραμα" την ονόμασα την ιστορία, περίπου 2550 λέξεις εκτός της εισαγωγής. Και τώρα έχω πρόβλημα! Μου αρέσουν και οι δύο, και δεν ξέρω ακόμα με ποια να συμμετάσχω και ποια να ανεβάσω εκτός διαγωνισμού για να την δείτε. Θα τις ξαναδώ και τις δύο μεσοβδόμαδα και θα αποφασίσω, αν και μάλλον θα καταφύγω στη γνωστή κι αλάθητη τεχνική του αμπεμπαμπλόμ, κι ελπίζω να μην σκεφτώ στο μεταξύ και καμιά τρίτη ιδέα μέχρι την Παρασκευή.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Meet Spyros, the idea machine! Άννα δώσε στο παιδί και μια δεύτερη εισαγωγή γιατί όπως τον βλέπω θα έχει γράψει πέντε ιστορίες ως την Παρασκευή και δεν θα μπορεί να αποφασίσει! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Meet Spyros, the idea machine! Άννα δώσε στο παιδί και μια δεύτερη εισαγωγή γιατί όπως τον βλέπω θα έχει γράψει πέντε ιστορίες ως την Παρασκευή και δεν θα μπορεί να αποφασίσει! :)

 

Χαχαχαχα, θα κάνω writeoff και με τον εαυτό μου στο τέλος! :lol:  :lol:

 

Δεν φταίω εγώ που η εισαγωγή ήταν ωραία...:)

Edited by MadnJim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:clapping: Σπύρος! Σπύρος! Σπύρος! :drinks:

 

Έτσι βρε παιδιά, να το διασκεδάζουμε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δώσε πόνο Σπύρο!

 

Εγώ έχω μια ιδέα για το πως θα το πάω, θα αρχίσω τώρα να γράφω να δω πως θα μου βγει... Θα είχα αρχίσει νωρίτερα αλλά έκανα το λάθος να ξεκινήσω το House of Cards το ΣΚ  :ninja:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ξεκίνησα και εγώ! Τελευταία και καταϊδρωμένη, παντ-παντ! :sweatdrop: :sweatdrop: :sweatdrop:  Τίτλο δεν έχω ακόμη αλλά....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ημέρα διαβάσματος και... μεγάλων αποφάσεων για μένα σήμερα. Αργότερα το βραδάκι θα ξαναδώ τις ιστορίες που έγραψα και θα αποφασίσω ποια θα βάλω σαν συμμετοχή μου. Αυτό που θέλω περισσότερο να δω τώρα που άφησα το μυαλό μου να αποστασιοποιηθεί δυο τρεις μέρες, είναι αν η προσπάθειά μου να είναι ανεξάρτητες από την εισαγωγή πέτυχε. Προσπάθησα δηλαδή ναι μεν να ακολουθούν την εισαγωγή, αλλά στην πράξη να αρχίζουν από το σημείο που έγραφα εγώ, ώστε μετά το πέρας του διαγωνισμού να μπορώ να βγάλω την εισαγωγή και να μείνουν οι δικές μου οι ιστορίες για το αρχείο μου. :coffee-reading:

 

Άννα είπες πως έγραφες κι εσύ μαζί μας, ελπίζω να μας ανεβάσεις την ιστορία σου να την διαβάσουμε. Θέλω πολύ να δω την ορίτζιναλ σκέψη σου για τον Άρτεσεν και τον Ιξέρνυχο, και φυσικά την ίδια στιγμή να απολαύσω άλλη μία όμορφη περιπέτεια από σένα. :)

Edited by MadnJim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάω λίγο πιο αργά απ' όσο θα ήθελα, αλλά το 'χω, αυτή τη φορά σίγουρα θα προλάβω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #77 (arjunk vs elgalla vs Ιρμάντα vs MadnJim)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..