Jump to content

Daredevil (2015, 2016, 2018)


Zaratoth
 Share

Recommended Posts

Ας ανοίξω και ένα ακόμα τόπικ για σειρά σούπερ ήρωα. Ξεκίνησα σήμερα το Daredevil του Netflix και έπαθα πλάκα αν και είμαι μόλις στο πρώτο επεισόδιο. Πολύ καλή δουλειά, ατμόσφαιρα και ενώνεται ωραία με το υπόλοιπο Marvel Cinematic Universe. Κάποιος άλλος που να το ξεκίνησε;

 

Το επικό του opening, που συναγωνίζεται ισάξια το opening του Constantine στην καρδιά μου.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στα μισά, είναι ακριβώς όπως θα έπρεπε να είναι σα μεταφορά, παρόλα αυτά κάτι μου χτυπάει περίεργα όσο βλέπω. Σχόλια σε 3-4 μέρες που θα το έχω τελειώσει

Link to comment
Share on other sites

Το τελείωσα χτες και θέλω να πω πως είναι η καλύτερη super heroes σειρά που έχω δει. Και ας λατρεύω DC και χωρίς να έχω διαβάσει τίποτα από Daredevil.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο τέταρτο επεισόδιο και το βρίσκω αρκετά δυνατό. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Και ανανεώθηκε για δεύτερη season σήμερα. Κρίμα θα ήταν, να μην είχε δεύτερη season με τέτοια ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σειράρα από τις λίγες!

Κατά τη γνώμη μου ό,τι καλύτερο σε super hero σειρά έχω δει:

Εξαιρετικό cast με έναν Kingpin ανεπανάληπτο, που σε γεμίζει ανησυχία κ σε κάνει να αισθάνεσαι άβολα κάθε φορά που είναι έτοιμος να ξεσπάσει.

Τρομερές μάχες-χορογραφίες με πολύ ρεαλιστικό ξύλο-αίμα, όπου όταν οι ήρωες τραυματίζονται, ΜΕΝΟΥΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ!

Το σενάριο της 1ης σαιζόν έχει πάρει τα καλύτερα στοιχεία από τη γραφή του Frank Miller και του Brian Michael Bendis. Επειδή διαβάζω χρόνια το comic, πιστεύω πως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στην ανάπτυξη των χαρακτήρων και την επιλογή της πλοκής, με την σειρά να μένει πιστή στο comic.

Για να μην φλυαρώ, ΔΕΙΤΕ ΤΟ.-

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

Τελείωσα την δεύτερη σεζόν και είναι και αυτή εξαιρετική, τόσο για τις μάχες/χορογραφίες όσο και για τους χαρακτήρες. Και αν αναρωτιέστε για τον Punisher και την Elektra τους έχουν κάνει πολύ καλα, ίσως υπερβολικά καλά κατά την γνώμη μου.

Αγαπημένη χορογραφία από αυτή τη σεζόν είναι η σκηνή στις σκάλες (4ο επεισόδιο νομίζω) που είναι απλά μαγική!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Βλέπω την δεύτερη σεζόν του Daredevil. Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί αυτή η σειρά είναι τόσο μα τόσο καλή (ρητορικό ερώτημα :) ); Εντάξει, βλέπω γενικά ταινίες με σούπερ ήρωες (Marvel, DC), αλλά δεν με λες και μεγάλο φαν. Μου αρέσουν και αναγνωρίζω τον σκοπό τους ως ταινίες καλής ψυχαγωγίας. Το επαναλαμβανόμενο μοτίβο μιας υπερδύναμης που θέλει να καταστρέψει την ανθρωπότητα και ενός ήρωα που προσπαθεί να την σταματήσει όμως, έχει αρχίσει να με κουράζει κάπως. Αυτή η σειρά και γενικά η Marvel τον τελευταίο καιρό (Jessica Jones, Deadpool) έχει κάνει την διαφορά. Για το Daredevil τώρα. Οι εξαιρετικές ερμηνείες (όλο το main cast είναι υπέροχο αλλά αυτός ο Vincent D` Onofrio (Wilson Fisk) στην πρώτη σεζόν ήταν όλα τα λεφτά), το σκοτεινό κλίμα, οι άψογες σκηνές δράσης, το άριστο σενάριο-πλοκή, η ταιριαστή μουσική στην όλη ατμόσφαιρα (με ένα αξέχαστο intro), η σκηνοθεσία και γενικά όλη η παραγωγή, αποτελούν παράγοντες που κάνουν την σειρά ένα αριστούργημα. Την προτείνω με τα χίλια.

 

post-6862-0-18601000-1468165165_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω την δεύτερη σεζόν του Daredevil. Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί αυτή η σειρά είναι τόσο μα τόσο καλή (ρητορικό ερώτημα :) );

Επειδή το βλέπουν δύο φιλαράκια μου τώρα και το σχολιάζαμε απόψε, επειδή η βία είναι πραγματική και όχι εφετζίδικη. Οι ήρωες πονάνε, χτυπάνε, τραυματίζονται και πεθαίνουν. Κανένας δεν είναι άτρωτος και ό,τι γίνεται έχει συνέπειες, καλές και κακές ταυτόχρονα. Σε αντίθεση με το 90% των υπερηρωικών ταινιών, το Daredevil μοιάζει πολύ αληθινό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το Netflix είναι συνδρομητικό κανάλι, ενώ τα άλλα κανάλια που έχουν σειρές με υπερήρωες όχι. Αυτό που ήθελε το Netflix για να κάνει μια καλή διαφήμιση (και να ξεχωρίσει ταυτόχρονα) ήταν να σπάσει τα στάνταρ. Στο Daredevil κάνουν ακριβώς αυτό. Σπάνε τα στάνταρ και το κάνουν απίστευτα καλά. Μεγάλο συν οι, άκρως, ρεαλιστικές χορογραφίες.

 

Μια ιδέα από τις χορογραφίες:

 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω τελειώσει την δεύτερη σεζόν. Το κομμάτι με τον Punisher είναι μπόμπα, αλλά το κομμάτι με το Hand είναι τόσο μα τόσο βαρετό και "κακό" για τα γούστα μου. Ίσως φταίει που αγνοώ τελείως lore Daredevil, αλλά για μένα όλο αυτό το κομμάτι είναι μια τεράστια κοιλιά και ήδη την έχει ρίξει στα μάτια μου σαν σεζόν σε σύγκριση με την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω τελειώσει την δεύτερη σεζόν. Το κομμάτι με τον Punisher είναι μπόμπα, αλλά το κομμάτι με το Hand είναι τόσο μα τόσο βαρετό και "κακό" για τα γούστα μου. Ίσως φταίει που αγνοώ τελείως lore Daredevil, αλλά για μένα όλο αυτό το κομμάτι είναι μια τεράστια κοιλιά και ήδη την έχει ρίξει στα μάτια μου σαν σεζόν σε σύγκριση με την πρώτη.

Έχοντας διαβάσει ΠΟΛΥ Daredevil, το Hand, οι Chaste και τα λοιπά έπαιζαν πάντα μικρό ρόλο - με εξαίρεση το Shadowland event (το οποίο εν μέρει ακολούθησαν κι εδώ) και τα κόμιξ με την Elektra.

Αν βέβαια στην τρίτη σαιζόν σου πετάξουν το στορυ του Bendis/το Shadowland και το κάνουν σωστά θα γουσταρουμε τρέλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελείωσα την σειρά και υπάρχουν φήμες και για 3η σεζόν. Μακάρι να γυριστεί. Πολύ καλή σειρά!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα την σειρά και υπάρχουν φήμες και για 3η σεζόν. Μακάρι να γυριστεί. Πολύ καλή σειρά!!!

 

Έχει βγει επίσημα ότι θα συνεχίσουν αλλά εκεί στην Netflix λένε μετά το 2018!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μεγάλη απογοήτευση η 2η σεζόν. Καθόλου δεν μου άρεσε το πως χειρίστηκαν την Ηλέκτρα, πάλι μόνο ο Φίσκ ήταν θεός, με τον Punisher τσαντίστηκα που τους σαμποτάριζε συνέχεια στην δίκη. Στο τέλος απλά κατέστρεψε ότι είχε χτίσει, φιλίες, συμμαχίες, τα πάντα. Μπούρδες.

Link to comment
Share on other sites

 

Τελείωσα την σειρά και υπάρχουν φήμες και για 3η σεζόν. Μακάρι να γυριστεί. Πολύ καλή σειρά!!!

 

Έχει βγει επίσημα ότι θα συνεχίσουν αλλά εκεί στην Netflix λένε μετά το 2018!

 

Αλήθεια;! Ωραία! Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτητα από τις πολύ καλές σειρές. Στη δεύτερη σεζόν, την οποία τελείωσα πολύ -πολύ πρόσφατα, είχα ωστόσο μπόλικες αντιρρήσεις. Για παράδειγμα, τι στην ευχή γινόταν με κείνη την τρύπα στο χώμα. Και τι χώμα ήταν αυτό, που το φυλούσαν σε φορτηγά τους αριθμούς των οποίων είχαν περασμένους κωδικοποιημένα στα σούπερ ντούπερ αρχεία τους. Αν είχε κάποια σχέση με τη μπετονιέρα της Χείρας με τα κινεζικά ιδεογράμματα δεν το ξέρω. Γενικώς η ύπαρξη της Ηλέκτρας μου χάλασε πολύ το γλυκό. Αν και το δικαστικό κομμάτι της σειράς, τα ηθικά αδιέξοδα και οι διάλογοι με τον Τιμωρό μου φάνηκαν εξαιρετικοί.

Και, ακόμη μια φορά, respect στον πρωταγωνιστή της σειράς (και σε όλο το καστ, είναι πολύ προσεγμένο.) Παίζει πολύ πειστικά τον τυφλό, και μπορώ να το βεβαιώσω έχοντας κάνει παρέα με όντως τυφλούς ανθρώπους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν έχω τελειώσει ακόμα την 2η σεζόν γιατί η φάση με την Ηλέκτρα με ξενέρωσε αρκετά. Δεν με τράβηξε καθόλου συγκριτικά με τον Punisher. Η σκηνή του DD με τον Punisher στην ταράτσα που μιλάνε είναι ότι καλύτερο έχω δει σε σειρά με "υπερήρωες"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Daredevil (2015-2016)
  • 11 months later...

Πάει και αυτή. Η τρίτη κατά σειρά που ακυρώνει το Netflix μετά από τα IF & LC. ?

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Daredevil (2015-2016-2018)

Θα τολμήσω να πω πως η 3η σεζόν είναι ότι καλύτερο έχω δει σε super hero σειρά. Τρομερό cast, αδιανόητες σκηνές μάχης-απίστευτες χορογραφίες, σενάριο που αγγίζει τα καλύτερα γραπτά του Frank Miller, σκηνοθεσία που δεν σε αφήνει να πάρεις ανάσα.

Η Disney τραβάει την πρίζα αλλά το Daredevil έχει ήδη μπει στο hall of fame.

Edited by wasteland
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Daredevil (2015, 2016, 2018)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..