Jump to content

Write off #78 (Disco_Volante vs MadnJim - Ο συγγραφέας Disco_Volante ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)


elgalla
 Share

  

14 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα

    • Τζέιμς Νόλαν - Disco_Volante
      5
    • Τέλος - MadnJim
      9

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

[Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά κόλλησε η σελίδα και έπρεπε να το ξαναγράψω]. 

 

Ο Ιπτάμενος Δίσκος και ο Τρελαμένος Τζίμης αποφάσισαν να αναμετρηθούν σε μια τρομοπρόκληση με διοργανώτρια την υποφαινόμενη. Οι κανόνες απλοί: έχετε μέχρι το Σάββατο, 2 Μαΐου, τα μεσάνυχτα για να γράψετε μια ιστορία 3.500 λέξεων που θα αρχίζει με την εισαγωγή που θα δείτε παρακάτω. Θέλω να δω από σας βαρβάτο τρόμο, για να ζεσταθούμε και για το διαγωνισμό που έρχεται. Σας δίνω μία μέρα λιγότερη απ' το κανονικό, ακριβώς επειδή αρχίζει ο διαγωνισμός στις 3 κι επειδή είστε και γρήγορα πιστόλια και το 'χετε. Χωρίς περαιτέρω λόγια, ορίστε η εισαγωγή σας. Ελπίζω να σας αρέσει. Καλό γράψιμο, αγόρια! 

 

 

 

Συνήλθε απότομα από ένα ισχυρό τράνταγμα Ήταν ξαπλωμένος στα μαλακά και, καθώς ανακτούσε σιγά-σιγά τις αισθήσεις του, έφτασε στα ρουθούνια του μια έντονη, μεταλλική οσμή που θα ήταν ιδιαίτερα γλυκιά αν δεν ήταν ανακατεμένη με τη μυρωδιά περιττωμάτων. Ανακάθισε και κάλυψε τη μύτη του με το χέρι. Ανοιγόκλεισε τα μάτια, προσπαθώντας να διακρίνει πού βρισκόταν. Τα πάντα ήταν σκοτεινά κι αέρας έμπαινε από τα σπασμένα παράθυρα φυσώντας απαλά, μεταφέροντας νιφάδες χιονιού στο εσωτερικό του χώρου. Με έκπληξη, συνειδητοποίησε πως επρόκειτο για ένα τρένο. Η σιωπή ήταν εκκωφαντική και σκουρόχρωμοι λεκέδες διακρίνονταν στο πολυτελές ύφασμα των καθισμάτων και το γυαλισμένο ξύλο που κάλυπτε τα τοιχώματα και το δάπεδο. Σηκώθηκε κι απότομη κίνηση του έφερε ζάλη. Τρέκλισε μέχρι την πόρτα, παλεύοντας να βάλει σε τάξη το μπερδεμένο του μυαλό και να θυμηθεί τι είχε συμβεί και πώς είχε καταλήξει σ' ένα τρένο. Το θέαμα που αντίκρισε φτάνοντας στο κατώφλι, όμως, τον έκανε να ξεχάσει οτιδήποτε άλλο. Ο διάδρομος που απλωνόταν μπροστά του φωτιζόταν αμυδρά από δύο φώτα που τρεμόπαιζαν -τα υπόλοιπα είχαν σπάσει ή ξηλωθεί- κι ήταν σπαρμένος με πτώματα, πεταμένα το ένα πάνω στο άλλο, με τα μέλη τους λυγισμένα σε αφύσικες γωνίες ή και τελείως αποκολλημένα από τους κορμούς στους οποίους ανήκαν. Έμοιαζαν να έχουν συρθεί βίαια εκεί απ' τα κρεβάτια τους, καθώς οι περισσότεροι νεκροί ήταν ντυμένοι με πιτζάμες και νυχτικιές ή εντελώς γυμνοί κι η ζωή δεν έδειχνε να έχει χαριστεί σε κανέναν: γέροι, νέοι, άντρες, γυναίκες, παιδιά, ακόμη και μωρά διακρίνονταν στο σωρό. Πανικόβλητος, κοίταξε γύρω του ψάχνοντας οποιαδήποτε υποψία κίνησης που θα μαρτυρούσε ότι οι υπεύθυνοι αυτής της κτηνωδίας βρίσκονταν ακόμη εκεί και δάγκωσε με δύναμη τη γλώσσα του για να μην ουρλιάξει. Γύρισε πίσω κι άρχισε να ψάχνει πυρετωδώς το μικρό κουπέ για τα πράγματά του. Έπρεπε να βρει το κινητό του, να καλέσει κάποιον, κάποιος έπρεπε να έρθει να τον βοηθήσει. Άνοιξε τη βαλίτσα κάτω από την κουκέτα όπου είχε ξυπνήσει μα συνειδητοποίησε πως τίποτε από τα πράγματα εκεί μέσα δεν του ανήκε. 

 

"Είναι κανείς εδώ"; ακούστηκε μια τρεμάμενη φωνή από κάπου στο βάθος του διαδρόμου. 

Edited by Mesmer
Προσθήκη poll
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μμμμ, ωραία εισαγωγή! Ευχαριστώ Αταλάντη, θα προσπαθήσω να σκαρώσω κάτι αντάξιό της.:)

 

Βαγγέλη καλή έμπνευση φίλε μου...:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μμμμ, ωραία εισαγωγή! Ευχαριστώ Αταλάντη, θα προσπαθήσω να σκαρώσω κάτι αντάξιό της. :)

 

Βαγγέλη καλή έμπνευση φίλε μου... :)

 

Καλή έμπνευση φίλο Σπύρο. Η εισαγωγή υπόσχεται πολλά και όντως πρέπει να σκαρφιστούμε κάτι καλό!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άρχισε να σαλεύει ήδη στο μυαλό μου, αλλά είναι πολύ αχνό ακόμα. Αργά το βράδυ θα καθίσω να το ψάξω περισσότερο, με σβηστά τα φώτα και την ησυχία της νύχτας για να με βάλω στο feeling...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, άμα θες γράψε κι εσύ, είτε εντός είτε εκτός συναγωνισμού, ό,τι θέλουν τα παιδιά. Έτσι κι αλλιώς, τα παιχνίδια όπως και οι διαγωνισμοί έχουν στόχο να μας παρακινούν να γράφουμε ιστορίες :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πρόσκληση Αταλάντη, αλλά, για προσωπικούς λόγους, πρέπει να αρνηθώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από μένα δεν υπάρχει καμία αντίρρηση να μπουν κι άλλοι στην αρένα μας. Όλοι χωράμε, όρεξη για γράψιμο να υπάρχει. :)

 

Έφτιαξα μία ιστορία, 3050 περίπου λέξεις χωρίς την εισαγωγή (που είναι υπέροχα τρομακτική για μένα πρέπει να πω). Την ονόμασα "Τέλος". Θα την αφήσω να ωριμάσει λίγο, και θα την ξαναδώ σε καναδυό μέρες με καθαρό μυαλό. Όση ώρα την έγραφα όμως ήμουν ανατριχιασμένος, κι αυτό μάλλον πρέπει να είναι καλό. Τώρα αν θα είναι αυτή που θα βάλω σαν συμμετοχή, ή αν όπως συνηθίζω σκαρώσω καμιά άλλη μέχρι το Σαββάτο και ψάχνω πάλι να βρω κέρμα, θα δείξει, όπως και να 'χει όμως θα την ανεβάσω έτσι κι αλλιώς... :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Από μένα δεν υπάρχει καμία αντίρρηση να μπουν κι άλλοι στην αρένα μας. Όλοι χωράμε, όρεξη για γράψιμο να υπάρχει. :)

 

Έφτιαξα μία ιστορία, 3050 περίπου λέξεις χωρίς την εισαγωγή (που είναι υπέροχα τρομακτική για μένα πρέπει να πω). Την ονόμασα "Τέλος". Θα την αφήσω να ωριμάσει λίγο, και θα την ξαναδώ σε καναδυό μέρες με καθαρό μυαλό. Όση ώρα την έγραφα όμως ήμουν ανατριχιασμένος, κι αυτό μάλλον πρέπει να είναι καλό. Τώρα αν θα είναι αυτή που θα βάλω σαν συμμετοχή, ή αν όπως συνηθίζω σκαρώσω καμιά άλλη μέχρι το Σαββάτο και ψάχνω πάλι να βρω κέρμα, θα δείξει, όπως και να 'χει όμως θα την ανεβάσω έτσι κι αλλιώς... :)

 

Ούτε εγώ έχω αντίρρηση σχετικά με τη συμμετοχή και άλλων.

 

Μέχρι στιγμής έχω μερικές ιδέες και από απόψε θα αρχίσω να γράφω. Συνήθως προτιμώ να ολοκληρώνω πρώτα στο μυαλό μου ολόκληρη την πλοκή και εν συνεχεία να γράφω. Σίγουρα η εναλλακτική τεχνική του "βλέποντας και γράφοντας" δεν είναι η κατάλληλη ειδικά στην περίπτωση που υπάρχει όριο λέξεων.

 

Γιατί πάντα η πρώτη ιδέα που έρχεται στο μυαλό είναι τόσο ισχυρή; Κατά πάσα πιθανότητα αυτή θα ακολουθήσω. Μου ήρθε μόλις λίγα λεπτά αφ' ότου διάβασα την εισαγωγή. Ελπίζω να καταφέρω να ολοκληρώσω την πλοκή μέσα στο όριο των λέξεων και όχι, αυτό δεν είναι σπόντα για να ζητήσω αύξηση του ορίου! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έτσι να ετοιμαζόμαστε...ε ρε και τι έχει να γίνει με το διαγωνισμό τρόμου.....μακραίνουν οι κυνόδοντές μου κάθε που το σκέφτομαι....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι να ετοιμαζόμαστε...ε ρε και τι έχει να γίνει με το διαγωνισμό τρόμου.....μακραίνουν οι κυνόδοντές μου κάθε που το σκέφτομαι....

 

Έχει πολλή πλάκα που το γράφεις αυτό εδώ, θα καταλάβεις γιατί όταν -αφού ανεβάσουν ιστορίες τα αγόρια- εξηγήσω από πού προέρχεται αυτή η εισαγωγή :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ότι ήταν να κάνω με την ιστορία μου το έκανα, οπότε είμαι έτοιμος. 3271 λέξεις είναι τελικά μαζί με τίτλο και υπογραφή, εκτός της εισαγωγής, γιατί άλλαξα όλο το τέλος με κάτι ελπίζω καλύτερο. Τώρα αποχή και συγκέντρωση δυνάμεων, ξέρετε, γιόγκα, διαλογισμό, αεροβική και τέτοια ( :whistling: ), για τον διαγωνισμό της 3ης Μαΐου.. :)

 

Βαγγέλη πώς τα πας φίλε μου;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ότι ήταν να κάνω με την ιστορία μου το έκανα, οπότε είμαι έτοιμος. 3271 λέξεις είναι τελικά μαζί με τίτλο και υπογραφή, εκτός της εισαγωγής, γιατί άλλαξα όλο το τέλος με κάτι ελπίζω καλύτερο. Τώρα αποχή και συγκέντρωση δυνάμεων, ξέρετε, γιόγκα, διαλογισμό, αεροβική και τέτοια ( :whistling: ), για τον διαγωνισμό της 3ης Μαΐου.. :)

 

Βαγγέλη πώς τα πας φίλε μου;

 

Φίλε Σπύρο όπως είπα και σε προηγούμνενο post ξεκίνησα ακολουθώντας την αρχική μου ιδέα. Είχα ολοκληρώσει όλη την πλοκή στο μυαλό μου και έτσι έγρφα γρήγορα. Κάποια στιγμή ελέγχω τις λέξεις. Ήταν 2720 και εγώ δεν είχα φτάσει ούτε στο μέσον ακόμα. Δεν ήθελα να κόψω κάτι και έτσι αποφάσισα να την αφήσω για εκτός συναγωνισμού έτσι ώστε να μπορώ να αλλάξω και κάτι στην εισαγωγή που ήθελα. Χθες λοιπόν ξεκίνησα δεύετρη ιδέα και απόψε λογικά θα την ολοκληρώσω. Δυστυχώς η δεύτερη ιδέα δεν μου αρέσει τόσο όσο η πρώτη αλλά τι να κάνουμε τώρα ... Αλήθεια πότε τις ανεβάζουμε στη βιβλιοθήκη;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τις ανεβάζουμε όποτε θέλουμε, με απώτερο όριο το Σαββάτο βράδυ.

Καλή συνέχεια τότε φίλε μου, υπάρχει άπλετος χρόνος ακόμη. Ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα διαβάσουμε και την πρώτη που ξεκίνησες...:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ανυπομονώ να δω τι γράψατε. Προβλέπω ότι διαγωνισμού ερχόμενου, πολλοί θα θέλουν να συμπληρώσουν τις τρεις κριτικές που απαιτεί η συμμετοχή, οπότε ευελπιστώ ότι θα διαβαστείτε πολύ :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ανυπομονώ να δω τι γράψατε. Προβλέπω ότι διαγωνισμού ερχόμενου, πολλοί θα θέλουν να συμπληρώσουν τις τρεις κριτικές που απαιτεί η συμμετοχή, οπότε ευελπιστώ ότι θα διαβαστείτε πολύ :)

 

Ε ρε ξύλο που θα φάμε δηλαδή, ε;...! :p :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανυπομονώ να δω τι γράψατε. Προβλέπω ότι διαγωνισμού ερχόμενου, πολλοί θα θέλουν να συμπληρώσουν τις τρεις κριτικές που απαιτεί η συμμετοχή, οπότε ευελπιστώ ότι θα διαβαστείτε πολύ :)

Ας το ελπίσουμε! Γιατί έχω παρατηρήσει ότι γενικά σε όλες τις ιστορίες που έχω ανεβάσει έχω εισπράξει πολύ λίγα σχόλια ...

Edited by Disco_Volante
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Ανυπομονώ να δω τι γράψατε. Προβλέπω ότι διαγωνισμού ερχόμενου, πολλοί θα θέλουν να συμπληρώσουν τις τρεις κριτικές που απαιτεί η συμμετοχή, οπότε ευελπιστώ ότι θα διαβαστείτε πολύ :)

 

Ε ρε ξύλο που θα φάμε δηλαδή, ε;...! :p :lol:

 

Ετοιμάζω τη βέργα μου. Το νου σας, ρεμάλια....(που έλεγε και σε κείνη την ταινία.) Που είναι καλέ οι ιστορίες; Πότε θα διαβάσουμε, πότε θα προφτάσουμε μέχρι 3 Μάη; Χαλαρώσατε μου φαίνεται....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ανυπομονώ να δω τι γράψατε. Προβλέπω ότι διαγωνισμού ερχόμενου, πολλοί θα θέλουν να συμπληρώσουν τις τρεις κριτικές που απαιτεί η συμμετοχή, οπότε ευελπιστώ ότι θα διαβαστείτε πολύ :)

 

Ε ρε ξύλο που θα φάμε δηλαδή, ε;...! :p :lol:

 

Ετοιμάζω τη βέργα μου. Το νου σας, ρεμάλια....(που έλεγε και σε κείνη την ταινία.) Που είναι καλέ οι ιστορίες; Πότε θα διαβάσουμε, πότε θα προφτάσουμε μέχρι 3 Μάη; Χαλαρώσατε μου φαίνεται....

 

Χαχαχαχα, βρε ανυπόμονη, προχθές ξεκινήσαμε, κι έχουμε μέχρι το Σαββάτο!... :lol:

Edited by MadnJim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω είμαι ο πρώτος που ανέβασα την ιστορία μου. Ελπίζω να σας αρέσει γιατί εμένα προσωπικά δε με ενθουσιάζει και τόσο. Για αλλού ξεκίνησα και αλλού με έβγαλε. Όπως και να έχει αυτό έχουμε τώρα και με αυτό θα πορευτούμε. Θα περιμένω τα σχόλια και τις κριτικές σας.

 

Ανυπομονώ να δω τι σκαρφίστηκες φίλε Σπύρο!

 

Ευχαριστώ τη διοργανώτρια για την ωραία εισαγωγή που μας χάρισε!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν πάντα, ή πάντα, από αλλού το ξεκινάμε και αλλού μας βγαίνει φίλε Βαγγέλη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αα, πάω αμέσως να ανεβάσω και τη δική μου. Θα είναι ίσως το πιο σύντομο Write-Off...:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας διάβασα και σας σχολίασα. Παρακαλείται ευγενικός μοδεράτορας όπως μας φτιάξει πολλ όταν βρει χρόνο.

Συγχαρητήρια και στους δυο σας για την ταχύτητα και χάρηκα πολύ που σας ενέπνευσε η εισαγωγή. Σπύρο, όλο και βελτιώνεσαι, έχεις τα συγχαρητήριά μου για μια πολύ ατμοσφαιρική και άρτια ιστορία. Βαγγέλη, μπράβο για την προσπάθεια να παντρέψεις δύο είδη και την πρωτότυπη εξέλιξη.

 

Είχα υποσχεθεί ότι θα έλεγα από πού ήταν η εισαγωγή: Έτσι ξεκινούσε one-shot session για Vampire: The Masquerade που είχα τρέξει, με τους βρικόλακες παίκτες να ξυπνούν στο τρένο χωρίς καμία ανάμνηση του πώς βρέθηκαν εκεί και χωρίς να γνωρίζουν ότι ήταν βρικόλακες. Υπεύθυνοι για τη σφαγή ήταν οι ίδιοι :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας διάβασα και σας σχολίασα. Παρακαλείται ευγενικός μοδεράτορας όπως μας φτιάξει πολλ όταν βρει χρόνο.

Συγχαρητήρια και στους δυο σας για την ταχύτητα και χάρηκα πολύ που σας ενέπνευσε η εισαγωγή. Σπύρο, όλο και βελτιώνεσαι, έχεις τα συγχαρητήριά μου για μια πολύ ατμοσφαιρική και άρτια ιστορία. Βαγγέλη, μπράβο για την προσπάθεια να παντρέψεις δύο είδη και την πρωτότυπη εξέλιξη.

 

Είχα υποσχεθεί ότι θα έλεγα από πού ήταν η εισαγωγή: Έτσι ξεκινούσε one-shot session για Vampire: The Masquerade που είχα τρέξει, με τους βρικόλακες παίκτες να ξυπνούν στο τρένο χωρίς καμία ανάμνηση του πώς βρέθηκαν εκεί και χωρίς να γνωρίζουν ότι ήταν βρικόλακες. Υπεύθυνοι για τη σφαγή ήταν οι ίδιοι :)

Χωρίς να θέλω γίνω "μετά Χρισόν προφήτης" το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα λίγα λεπτά αφότου διάβασα την εισαγωγή ήταν ότι ο επιζών θα είναι και ο υπεύθυνος του μακελειού. Η πρώτη ιστορία που ξεκίνησα μοιάζει λίγο με 30 Days of Night. Μετά είδα ότι δε με έφταναν και οι λέξεις και κυρίως το θέμα (σαρκοβόρα πλάσματα παντός τύπου) δεν ήταν και τόσο πρωτότυπο. Έτσι αποφάσισα να ενώσω τον τρόμο με την Ε.Φ όχι όμως σε στυλ Alien αλλά πιο πολύ τύπου Firestarter. Απ' ότι κατάλαβα η ιδέα μου ήταν μεν καλή αλλά δεν εκτελέστηκε σωστά ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #78 (Disco_Volante vs MadnJim - Ο συγγραφέας Disco_Volante ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..