Jump to content

39ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Τεχνολογία


Morfeas
 Share

Recommended Posts

 

Ήδη οι δύο πρώτες ιστορίες ανέβηκαν! Περιμένουμε με αγωνία και τις υπόλοιπες.

 

Διαβάζοντας τις δύο πρώτες η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα λιγάκι. Το θέμα του διαγωνισμού είναι η τεχνολογία. Όπως το καταλαβαίνω εγώ, θα πρέπει η τεχνολογία να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο και επειδή έχουμε να κάνουμε με διαγωνισμό τρόμου να υπεισέρχεται άμεσα στο κομμάτι του τρόμου. Το ερώτημα που μου γεννάται λοιπόν είναι το εξής: Είναι αναγκαίο ή όχι η τεχνολογία με κάθε έκφανσή της να είναι αυτή που προκαλεί τον τρόμο; Η μήπως μπορεί απλά να καταγράφει, να οπτικοποιεί, να περιγράφει, κτλ τον τρόμο που όμως δεν δημιουργεί η ίδια; Πάλι κατά την άποψή μου, αν όντως ισχύει το δεύτερο τότε περνάει αυτόματα σε δεύτερο ρόλο αφού κάποιος ή κάτι άλλο είναι ο υπαίτιος του τρόμου. Καταλαβαίνω ότι είναι λεπτό ζήτημα και γι’ αυτό θα ήθελα πολύ να διαβάσω και τις απόψεις των υπολοίπων πάνω σε αυτό το θέμα.

 

Απ' ότι ξέρω δεν επιτρέπονται τα σχόλια στα διηγήματα που ανεβαίνουν πριν ξεκινήσει η φάση των σχολιασμών. Γι' αυτό και είναι κλειδωμένα τα τόπικς των διηγημάτων.

 

Δεν έκανα κάποιο σχολιασμό στις ανεβασμένες ιστορίες. Έθεσα απλώς ένα ερώτημα προς συζήτηση που μπορεί να έχει προβληματίσει και άλλους. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 418
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    39

  • Morfeas

    54

  • Ιρμάντα

    31

  • MadnJim

    47

Για μένα, εφόσον το ένα από τα δύο διηγήματα είναι το δικό μου, όταν δίνεται ένα θέμα πιστεύω το στοίχημα είναι να έχει κάποιο ρόλο σημαντικό η τεχνολογία. Η τεχνολογία μπορεί να έχει κεντρικό ρόλο χωρίς να είναι το αντικείμενο της, επίθεσης/δαιμονισμού/στοιχειώματος. Κεντρικός ρόλο σημαίνει να μην υπήρχε ιστορία αν αφαιρέσεις αυτό. Για παράδειγμα στην έτερη ιστορία που έχει ανέβει από τον Madjim που απ' ότι κατάλαβα -δεν την έχω διαβάσει ακόμα- είναι τύπου found footage αν δεν υπήρχε το υλικό που βρέθηκε δεν θα υπήρχε και η ίδια η ιστορία. Νομίζω ότι αυτός είναι ένας καλός μπούσουλας για να δεις πόσο εντός θέματος είναι μια ιστορία. Ο κάθε ένας βέβαια έχει και την άποψή του, οπότε εκεί πάσο. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τεχνολογία

 

Πώς το κακό χρησιμοποιεί την τεχνολογία προς όφελός του; Κοριτσάκια που βγαίνουν από τηλεοράσεις, τηλέφωνα με σκισμένα καλώδια που κουδουνίζουν, e-mail αγνώστων διευθύνσεων, SMS από το παρελθόν ή το μέλλον, βιντεοπαιχνίδια που σε καλούν σε έναν κόσμο φαντασμάτων, μυστηριώδεις εταιρείες που απελευθερώνουν μονόκερους ή λυκάνθρωπους σε μαγνητοσκοπημένο περιβάλλον.

 

Κι όταν η τεχνολογία γεννά από μόνη της το κακό; Μεταλλαγμένοι, άνθρωποι-μύγες, φρικιά που συντίθενται σε ανθρώπινα εργαστήρια.

 

Ή όταν η τεχνολογία είναι φίλος μας, είναι η μόνη μας σύμμαχος απέναντι στον απόλυτο τρόμο; Φωτογραφικές μηχανές που απαθανατίζουν κινούμενα φαντάσματα, λάμπες που διώχνουν το σκοτάδι.

 

Τα παραπάνω είναι ενδεικτικά, καθώς το θέμα είναι ιδιαιτέρως ανοιχτό. Περιμένω ενδιαφέρουσες ιστορίες, με μεγάλη ποικιλία.  :)

 

 

Είναι μέρος από το εναρκτήριο ποστ του Μορφέα, εξηγεί νομίζω ικανοποιητικά το θέμα. Όπως το καταλαβαίνω εγώ κάτι τεχνολογικό πρέπει να έχει κύριο ρόλο, τι ακριβώς θα είναι αυτός ο ρόλος είναι στην ευχέρεια του καθενός μας.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήδη οι δύο πρώτες ιστορίες ανέβηκαν! Περιμένουμε με αγωνία και τις υπόλοιπες.

 

Διαβάζοντας τις δύο πρώτες η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα λιγάκι. Το θέμα του διαγωνισμού είναι η τεχνολογία. Όπως το καταλαβαίνω εγώ, θα πρέπει η τεχνολογία να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο και επειδή έχουμε να κάνουμε με διαγωνισμό τρόμου να υπεισέρχεται άμεσα στο κομμάτι του τρόμου. Το ερώτημα που μου γεννάται λοιπόν είναι το εξής: Είναι αναγκαίο ή όχι η τεχνολογία με κάθε έκφανσή της να είναι αυτή που προκαλεί τον τρόμο; Η μήπως μπορεί απλά να καταγράφει, να οπτικοποιεί, να περιγράφει, κτλ τον τρόμο που όμως δεν δημιουργεί η ίδια; Πάλι κατά την άποψή μου, αν όντως ισχύει το δεύτερο τότε περνάει αυτόματα σε δεύτερο ρόλο αφού κάποιος ή κάτι άλλο είναι ο υπαίτιος του τρόμου. Καταλαβαίνω ότι είναι λεπτό ζήτημα και γι’ αυτό θα ήθελα πολύ να διαβάσω και τις απόψεις των υπολοίπων πάνω σε αυτό το θέμα.

Αν δεις βασικά τα παραδείγματα του Μορφέα, σε πολλές περιπτώσεις η τεχνολογία γίνεται μέσο για να δούμε τον τρόμο. Γενικά, προσωπικά βρήκα το θέμα δύσκολο επειδή είναι εύκολο να θεωρηθεί από κάποιους ότι η τεχνολογία πρέπει να είναι το κεντρικό θέμα του διηγήματος και να μας δώσει μια σειρά από ιστορίες ΕΦ ή ψήφους όπου θα θάψουν καλές ιστορίες τρόμου επειδή δεν ήταν καλά μεταμφιεσμένη ΕΦ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Ήδη οι δύο πρώτες ιστορίες ανέβηκαν! Περιμένουμε με αγωνία και τις υπόλοιπες.

 

Διαβάζοντας τις δύο πρώτες η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα λιγάκι. Το θέμα του διαγωνισμού είναι η τεχνολογία. Όπως το καταλαβαίνω εγώ, θα πρέπει η τεχνολογία να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο και επειδή έχουμε να κάνουμε με διαγωνισμό τρόμου να υπεισέρχεται άμεσα στο κομμάτι του τρόμου. Το ερώτημα που μου γεννάται λοιπόν είναι το εξής: Είναι αναγκαίο ή όχι η τεχνολογία με κάθε έκφανσή της να είναι αυτή που προκαλεί τον τρόμο; Η μήπως μπορεί απλά να καταγράφει, να οπτικοποιεί, να περιγράφει, κτλ τον τρόμο που όμως δεν δημιουργεί η ίδια; Πάλι κατά την άποψή μου, αν όντως ισχύει το δεύτερο τότε περνάει αυτόματα σε δεύτερο ρόλο αφού κάποιος ή κάτι άλλο είναι ο υπαίτιος του τρόμου. Καταλαβαίνω ότι είναι λεπτό ζήτημα και γι’ αυτό θα ήθελα πολύ να διαβάσω και τις απόψεις των υπολοίπων πάνω σε αυτό το θέμα.

Αν δεις βασικά τα παραδείγματα του Μορφέα, σε πολλές περιπτώσεις η τεχνολογία γίνεται μέσο για να δούμε τον τρόμο. Γενικά, προσωπικά βρήκα το θέμα δύσκολο επειδή είναι εύκολο να θεωρηθεί από κάποιους ότι η τεχνολογία πρέπει να είναι το κεντρικό θέμα του διηγήματος και να μας δώσει μια σειρά από ιστορίες ΕΦ ή ψήφους όπου θα θάψουν καλές ιστορίες τρόμου επειδή δεν ήταν καλά μεταμφιεσμένη ΕΦ

 

My thoughts exactly! Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν όταν ρώτησα για διευκρινήσεις λίγες μέρες πριν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα και εγώ την ιστορία μου (Υπερβολική Δόση Θανάτου). Το θέμα δε μου φάνηκε καθόλου δύσκολο καθώς από την πρώτη στιγμή ήξερα τι ακριβώς θα γράψω. Ελπίζω να σας αρέσει, να περάσετε καλά διαβάζοντάς την και θα περιμένω τα σχόλιά σας.

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

Edited by Disco_Volante
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχουμε 3 ιστορίες κλειδωμένες και 2 μέρες και κάτι για να ολοκληρωθεί η διαδικασία υποβολής.

 

Ω ρε κοπέλια και κοπέλες, γράφετε πράμα;

 

Κάποια πρόγνωση, κάποιο τίζερ για να μας ανοίξει την όρεξη, κατιτίς για πρόγευμα πριν το προσεχές δείπνο τριών βδομάδων;

 

Υπενθυμίζω:

Τυπικά η υποβολή είναι μέχρι και την Κυριακή (12η νυχτερινή).

Για προπώληση εισιτηρίων στο δικό μου pm, αξίας 3 κριτικών 100+ λέξεων (με link για να μην ψάχνω στο φόρουμ). Η αγορά μπορεί να γίνει και απευθείας, αλλά εκεί ίσως τσιμπηθεί λίγο η τιμή, ανάλογα με τη ζήτηση. :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τυπικά η υποβολή είναι μέχρι και την Κυριακή (12η νυχτερινή).

 

Μας παίρνει για μια-δυο ώρες παράταση; Προέκυψε ένα ανέλπιστα κενό Σάββατο κατά το οποίο πιστεύω ότι θα μπορούσα να δουλέψω κάτι.

Την Κυριακή το βράδυ θα προσπαθήσω να το γυαλίσω όσο προλάβω και να το στείλω ως της 01.30 το πολύ.

Είναι ανώφελο να ζητήσω επιπλέον παράταση γιατί τις επόμενες 7-10 ημέρες δε θα υπάρχει και πάλι καθόλου χρόνος! Ακόμη κι έτσι όμως, και μόνο η εμπειρία της συμμετοχής θα με ευχαριστήσει ιδιαίτερα! 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Από μένα (ως διαγωνιζόμενος) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ακόμα και για παράταση ημέρας, κι αυτό είναι γενική θέση μου πάντα σε κάθε περίπτωση. Τελικό λόγο βέβαια έχει ο Μορφέας. :)

Edited by MadnJim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, καταρχάς για μία-δύο ώρες παράταση δεν τίθεται κανένα θέμα. Οπότε, χωρίς άγχος, γράψε κανονικότατα και καλογυάλισέ την :)

 

Είπα να περιμένω λίγο, να δω ποιοι άλλοι ενδιαφέρονται για παράταση, αλλά ας το ρωτήσω ευθέως:

Υπάρχει κανείς άλλος που να την έχει ανάγκη; Κι αν ναι, για πόσο διάστημα; (είναι κατάστασις αυτή; αντί να παρακαλάνε οι διαγωνιζόμενοι να το υπενθυμίζω εγώ; Κάτι πάει πολύ στραβά σ' αυτόν τον διαγωνισμό :p)

Μην ντρέπεστε, μιλήστε - δεν δαγκώνω :diablo:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρειάζομαι τουλάχιστον μια μέρα παράταση. Πλιιιιιιιζ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι έτοιμη, θέλω να την κοιτάξω πάλι πριν την ανεβάσω, όμως συμφωνώ για παράταση αν χρειάζονται τα παιδιά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:) Συνυπογράφω στα της Elgalla:  δε χρειάζομαι προσωπικά, αλλά αν είναι να έχουμε παραπάνω συμμετοχές γιατί όχι;

 

In other news, η επιμέλεια στη δική μου ιστορία ήταν σκληρή και αμείλικτη. Έχω να αλλάξω τόσο πολύ τα φώτα στην πρώτη γραφή από το "Ας είμαστε ρεαλιστές". Δουλεύει πάντως, είμαι όλο και πιο ικανοποιημένη. Απλά την έχω διαβάσει τόσες φορές που θα την λέω στον ύπνο μου  :sleepy:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα εκτιμούσα μια παράταση, γιατί τις επόμενες 48 ώρες θα έχω περιορισμένη πρόσβαση σε υπολογιστή

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φφφ (ξεφυσά απεγνωσμένος)... με πιέζετε και δεν βγαίνω ρε παιδιά...

Άντε, επειδή σήμερα με πετυχαίνετε στις καλοσύνες μου... :p

 

Προθεσμία ΥποβολήςΜέχρι 26/5 (στις 24:00)

 

2 μέρες γιατί σήμερα με πετυχαίνετε, πέρα από καλό, και κουβαρντά!

Όσοι θέλετε διέυθυνση για τις ανθοδέσμες και τα λοιπά δωράκια, pm παρακαλώ :p

 

Μην επαναπαυτείτε, όμως! 12 νταν οι κάλπες κλείνουν και οι δικαιολογίες "Μα δεν είχα χρόνο" παύουν να ισχύουν. Κι επειδή το κοινό του φόρουμ είναι Έλληνες, τονίζω από πρότερη εμπειρία: μην το αφήσετε για τελευταία στιγμή. Ρυθμίστε τα τεχνολογικά(;) ρολόγια σας, αξιοποιείστε με σύνεση τον επιπλέον χρόνο.

Και καλή δύναμη! :)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Τότε κάτι μπορεί να γίνει. Ακόμη και αν δεν προφτάσω πάντως θα χαρώ εξίσου να διαβάσω τις δικές σας!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Update: Η ιστορία μου είναι στις 3500 λέξεις. Νομίζω έχω άλλη μία χιλιάδα ακόμα να γράψω. Αμφιβάλλω αν θέλω να την πετσοκόψω... Αν δε σκεφτώ κάτι σύντομο μέσα στο ΣΚ φοβάμαι ότι δε θα μπορέσω να παίξω μαζί σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Δώσε contest version στον διαγωνισμό και μετά βγάλε την extended. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δώσε contest version στον διαγωνισμό και μετά βγάλε την extended.

Θα το κοιτάξω, θέλει βέβαια δραστικές αλλαγές
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι κι εγώ. Πήρα λίγο αργά χαμπαρι τον διαγωνισμό αλλά κάλλιο αργά παρα ποτέ. Ενδιαφέρον θέμα και ηδη άρχισα να δουλεύω κάτι που τριγυρίζει το μυαλό μου εδώ και καιρό. Βέβαια, ο τρόμος δεν είναι το φορτε μου αλλά θα το προσπαθήσω και με την παράταση που δόθηκε λογικά θα προλαβω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε παιδιά, ανεβάστε και κανείς άλλος καμιά ιστορία να διαβάσουμε. Όλοι την τελευταία στιγμή περιμένετε;  :coffee-reading:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε παιδιά, ανεβάστε και κανείς άλλος καμιά ιστορία να διαβάσουμε. Όλοι την τελευταία στιγμή περιμένετε;  :coffee-reading:

Μα δεν έχεις μάθει ακόμα ότι άμα δε σου πάρουν το γραπτό από τα χέρια δεν το δίνεις? :p

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ ολη την παρέα! Οπως φαίνεται απο το post count μου ειμαι εντελώς νεο μελος εδω, που με τράβηξε ο διαγωνισμός! Απ οτι βλεπω εχεται πολυ ωραίο μερος εδω και θα κατσω και μετα το διαγωνισμό! ^_^ 

Τελος παντων! On topic! Η ιστορία μου ειναι έτοιμη! Οπου να ναι θα κανω και τις 3 κριτικές μου! Ενα μικροοοοοοοοουυυυυλι κακο που εχει η ιστορία μου, ειναι οτι την έγραψα στα Αγγλικά, και απ οτι εμαθα δεν μπορω να την ανεβασω ετσι! Όμως εκτος απροόπτου, θα προλάβω να την μεταφράσω μεχρι μεθαύριο! 

 

 

Αυτα! Και καλη τυχη σε ολους μας που γράψαμε ιστοριες! 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..