Jump to content

39ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Τεχνολογία


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Φαντάζομαι δεν περιμένουμε κανέναν άλλον...

Και κλείνουμε λοιπόν στις (πόσες άλλες;) 13 συμμετοχές! Ταιριαστό το μέγεθος για το είδος :) (και μάλιστα είχαμε καιρό να δούμε διψήφιο αριθμό!!

 

Οι συμμετοχές βρίσκονται στο πρώτο ποστ. Οι ιστορίες θα ξεκλειδωθούν (λογικά) και θα μπορείτε να σχολιάζετε.

Κανόνας που θεσπίζω για την ομαλή λειτουργία της διαδικασίας:

Ο συγγραφέας του διηγήματος δεν σχολιάζει την ιστορία του παρά μόνο μετά το τέλος της ψηφοφορίας.

Δεν πα να βγάζουν οι αναγνώστες την ιστορία εκτός θέματος ή είδους (ενώ για εσάς είναι τελείως μέσα), να έχουν διαφορετική άποψη για το τι είναι τέχνη και τι όχι, πώς πρέπει να γράφεται μια ιστορία και πώς απαγορεύεται, οι συγγραφείς πρέπει να κρατήσετε χαρακτήρα, για λόγους δεοντολογικούς. Κι οι εξηγήσεις για πράγματα προφανή για τον συγγραφέα, αλλά ασαφή για τον αναγνώστη πέφτουν στον παραπάνω κανόνα.

Τώρα αν κάποιος θεωρεί ότι μια κριτική είναι εξαιρετικά κακεντρεχής ή τον προσβάλει ως άνθρωπο, μπορεί πάντα να κάνει report ή να απευθυνθεί σε εμένα και να συζητήσω με το συμβούλιο των γερόντων του φόρουμ περί τι μέλλει γενέσθαι.

Τα παραπάνω σενάρια είναι τραβηγμένα και δεν πρόκειται να γίνουν, αλλά καλό είναι να αναφερθούν, έστω κι έτσι.

 

Για την ψηφοφορία:

Ψηφίζετε μέχρι 16/6 (24:00)

 

Για την ψηφοφορία, αντιγράφω από τον κανονισμό και προσαρμόζω:

 

7. Ψηφοφορία
α. Δικαίωμα ψήφου έχει κάθε μέλος του φόρουμ που διάβασε τις ιστορίες και έχει πάνω από 50 posts. Εκτός αν είναι συγγραφέας που ψηφίζει χωρίς τον περιορισμό των ποστ (βλ. επόμενη γραμμή)
β. Οι συγγραφείς είναι υποχρεωμένοι να ψηφίσουν, βάζοντας την ιστορία τους τελευταία στη λίστα ψηφοφορίας, αλλιώς η ιστορία τους θα αποκλείεται από το διαγωνισμό.
γ. Η ψηφοφορία είναι μυστική.
Διαδικασία ψηφοφορίας
α. Η ψήφος θα αποτελείται από τη λίστα των συμμετεχόντων διηγημάτων, από αυτό που θεωρείται καλύτερο προς το λιγότερο καλύτερο.
β. Για να είναι ευκολότερη η καταμέτρηση, στην ψήφο σας να αναφέρετε και τον τίτλο του διηγήματος και το συγγραφέα. Πχ
Για την Ελίζα-DinMacXanthi
Και Τι Μου Δίνεις;-Nihilio
Στον Άδειο Κόσμο-Mesmer
γ. Η ψήφος θα αποστέλλεται με pm στο διοργανωτή(τον Μορφέα), με ταυτόχρονη κοινοποίηση στο βοηθό του (την Naroualis). [Για ταυτόχρονη αποστολή μηνύματος pm πηγαίνετε στον Messenger του προφίλ σας, επιλέγετε "Compose New" πάνω δεξιά και στη συνέχεια βάζετε στο "Recipient's Name" το nickname του διοργανωτή και στο "Other Recipients" το nickname του βοηθού. Στο "Send to others as" θα πρέπει να είναι επιλεγμένο το "Invitation". Εναλλακτικά, στέλνετε την ψήφο σας στο διοργανωτή, τοποθετώντας το nickname του στο "Recipient's Name" και μετά πηγαίνετε στα αριστερά, εκεί που γράφει "Invite Participants", πατάτε "Add" κι εκεί βάζετε το nickname του βοηθού.]
δ. ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν γίνει αντιληπτό ότι κάποιος προσπαθεί να αλλοιώσει τα αποτελέσματα ενός διαγωνισμού (κατ' επέκταση και Παιχνιδιού), με οποιονδήποτε τρόπο, θα τιμωρείται αυστηρά.

 

Αυτά.

Καλό διαγωνισμό, παιδιά! :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 418
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    39

  • Morfeas

    54

  • Ιρμάντα

    31

  • MadnJim

    47

Σας διάβασα και σας σχολίασα όλους. Πολλοί διαφορετικοί χειρισμοί του θέματος, άλλη σύμπτωση πέρα από δύο ίβολ GPS δεν βρήκα. Γενικά το επίπεδο μου φάνηκε υψηλό, όλες οι ιστορίες είχαν θετικά στοιχεία και πέρασα πολύ ευχάριστα διαβάζοντάς σας όλους. Ευχαριστούμε για το θέμα, Μορφέα (γκρρρρρρρ), δεν ήταν καθόλου δύσκολο (σφίγγει το πληκτρολόγιο), άντε τώρα να μας βάλεις θέμα "φαντάσματα" στο διαγωνισμό φαντασίας. :p

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, απλώς υποκλίνομαι στο πέρα από γρήγορο πληκτρολόγιο και γρήγορο αναγνωστικό μάτι του φόρουμ :p

Σας διάβασα και σας σχολίασα όλους. Πολλοί διαφορετικοί χειρισμοί του θέματος, άλλη σύμπτωση πέρα από δύο ίβολ GPS δεν βρήκα. Γενικά το επίπεδο μου φάνηκε υψηλό, όλες οι ιστορίες είχαν θετικά στοιχεία και πέρασα πολύ ευχάριστα διαβάζοντάς σας όλους. Ευχαριστούμε για το θέμα, Μορφέα (γκρρρρρρρ), δεν ήταν καθόλου δύσκολο (σφίγγει το πληκτρολόγιο), άντε τώρα να μας βάλεις θέμα "φαντάσματα" στο διαγωνισμό φαντασίας. :p

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

Για το θέμα, επειδή δεν έπεσες και πολύ έξω, έχει πέσει παρόμοιο θέμα σε διαγωνισμό φάντασυ, οπότε θα πρέπει να βρω κάτι άλλο (αλλά εσείς ξέρετε τι να ψάξετε στο μεταξύ: Φόβος, Θάνατος, Καταδίκη, άντε Σύμπαν σε μεγάλα κέφια :p)

Πάντως, το δύσκολο εγώ για κοπλιμέντο το παίρνω, να ξέρετε :). Κι επειδή δεν τα έχω διαβάσει όλα ακόμη, μένει να δω, πέραν του γκαντέμικου πλήθους, σε τι άλλο μετουσιώθηκε τόση γκρίνια :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, απλώς υποκλίνομαι στο πέρα από γρήγορο πληκτρολόγιο και γρήγορο αναγνωστικό μάτι του φόρουμ :p

 

Ε, καλά, μη νομίζεις, απλά όποτε ανέβαινε καινούρια τη διάβαζα και αφού είχαν ανέβει οι περισσότερες ξεκίνησα να γράφω τα σχόλια σε word για να τα κάνω κατευθείαν copy-paste :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και σχολίασα όλες τις ιστορίες του διαγωνισμού. Τώρα όσον αφορά στην ψηφοφορία έχω να πω πως ξέρω ήδη από τώρα ποια ιστορία θα καταλάβει την τελευταία θέση στη λίστα μου. Επίσης ξέρω ποιες τρεις είναι οι υποψήφιες για την πρώτη θέση. Όσο για τις υπόλοιπες δεν ξέρω ακόμα πως θα τις κατατάξω. Αυτά προς το παρόν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεκατρείς συμμετοχές! Μπράβο!

Εγώ τελικά είχα εκείνη την ιδέα στις αρχές, που μου βγήκε ε.φ. και μετά τίποτα. Θα σας διαβάσω, όμως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση! Μπορώ να κάνω ένα πέρασμα τα ορθογραφικά μου? 

 

Τις ιστορίες σας θα τις αρχίσω σήμερα το βράδυ! (Για να χω και την καταλληλη ατμοσφαιρα φυσικά! :3 ) Ανυπομονώ! ^^ 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς (δυστυχώς λέγω γιατί ξέρω πόσο διαολιστικό είναι να τα βλέπεις εκεί να σε τσιμπάνε με τη μύτη του πιρουνιού :p ) όχι δεν μπορείς πια. Αλλά υπάρχει ένας καλός τρόπος για να αποφύγεις τα τσιμπήματα: μην το κοιτάς! Αλήθεια στο λέω, πιάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω πια edit οπότε δε θα αποφύγω το διπλοποστάρισμα:

 

Ξέχασα να σας πω (πριν να ξεκινήσω να τη βάζω εδώ κι εκεί) τι είναι αυτή η τρομομεζούρα που βάζω από κάτω στα σχόλια. Ε, λοιπόν, είναι απλά μια αηδιούλα η οποία δεν σημαίνει τίποτα περισσότερο από το αν και κατά πόσο τρόμαξα με το διήγημα. Δεν λέει τίποτα για το κείμενο στην πραγματικότητα, γιατί ο φόβος σε κάθε άνθρωπο έρχεται (για μένα) κατά 80% από δικά του συναισθηματικά πράγματα και ατμόσφαιρα και κατά 20% μόνο από την δύναμη της πένας του συγγραφέα. Το μόνο που κάνει εκεί είναι να μου υπενθυμίζει να σας ενημερώσω απλώς αν τον συγκεκριμένο αναγνώστη (μουά) τον τρόμαξε το κείμενο. Μια ας πούμε έξτρα πληροφορία, που σε κάποιον διαγωνισμό τρόμου παλιότερο συνειδητοποιήσα ότι ξεχνούσα πολλές φορές να δώσω.

Έχει τρεις καταστάσεις: Μπααα, Χμμμ, Μπρρρ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, διάβασα όλες τις ιστορίες δύο φορές, και ορισμένες πιο δύσκολες τρεις. Έχω καταλήξει στην λίστα προτίμησης για να ψηφίσω. Κάποιες πραγματικά τις απόλαυσα. Κάποιες παρότι ήταν ωραίες δεν κατάφεραν να μ' αγγίξουν. Τουλάχιστον μία με εντυπωσίασε. Δύο με εκνεύρισαν. Μία με μπέρδεψε αρκετά. Μία με έκανε να γελάσω πολύ στην αρχή με την εικόνα που μου έφτιαξε και δυσκολεύτηκα να μπω στο κλίμα μετά. Αντικειμενικά όμως όλες ήταν πολύ καλού επιπέδου γραφής, υπέροχες οι ιδέες, ένας διαγωνισμός που θα μπορούσε ως έχει να γίνει μια υπέροχη συλλογή. Συγχαρητήρια και μπράβο σε όλους! :thmbup:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest /george/

Το πρώτο μου post λοιπόν!

 

Εντελώς τυχαία ψάχνοντας στο διαδίκτυο έπεσα πάνω σε μία από τις ιστορίες του διαγωνισμού. Να πω ποια είναι ή δεν κάνει; Προσπάθησα να κατεβάσω το συνημμένο αρχείο αλλά δε με άφηνε μάλλον γιατί δεν ήμουν μέλος. Έτσι λοιπόν γράφτηκα μόνο και μόνο από περιέργεια για να τη διαβάσω. Δε το μετάνιωσα και χαίρομαι γι’ αυτό! Μάλιστα υπάρχουν άλλες 12 ιστορίες που με περιμένουν. Προσωπικά δεν γράφω αλλά μου αρέσει να διαβάζω. Επιτρέπονται τα σχόλια από απλούς αναγνώστες ή σχολιάζουν μόνο συγγραφείς; Ελπίζω να επιτρέπεται γιατί έχω να πω πολλά! Αυτά τα εμένα. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον και εννοείται! Αν κάτι ζητάμε εδώ ο ένας από τον άλλον είναι σχόλια. Όσο περισσότερα, τόσο το καλύτερο. Άλλωστε, για αναγνώστες γράφουμε, όχι για να τα δοyν άλλοι συγγραφείς να ζηλέψουν! :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, καλώς ήρθες! Εννοείται ότι μπορείς να σχολιάσεις ό,τι θέλεις, και θα ήταν πολύ χρήσιμο για τους συγγραφείς. :)

Μάλιστα, αν μέχρι τη λήξη του διαγωνισμού έχεις καταφέρει να κάνεις και 50 ποστ θα μπορείς και να ψηφίσεις, το οποίο όταν δεν είναι εκνευριστικό και πονοκεφαλιάστικο, μπορεί να γίνει και διασκεδαστικό :p

 

Και μάλιστα τώρα που έρχεται ήρθε το ΣΚ είναι μια βολική ευκαιρία για να διαβάσετε τα διηγήματα του διαγωνισμού. Και να τα σχολιάσετε αν καταφέρετε. Και να ψηφίσετε αν επιθυμείτε. Ελπίζω να το πιάνετε το νόημα :p

Το επίπεδο είναι πολύ υψηλό κι οι ιστορίες αξίζουν τον χρόνο σας. Μην κοιτάτε που είναι 13 ιστορίες και σας φαίνεται βουνό, δεν είναι πολλές. Εγώ, αν ο μέσος όρος παρέμενε εξίσου υψηλός, δεν θα με πείραζε και διπλάσιες να ήταν (βασικά θα παρακαλούσα να είναι τόσες).

 

Και για να σας δώσω και λίγο τυράκι, μπας και αυξηθούν οι αναγνώστες-σχολιαστές μας...

(έντιτ: Ανοίξτε το σπόιλερ μόνο αν είστε πιστοποιημένα ενήλικοι, περιέχει σκληρές εικόνες :p)

 

 

Teaser Το Κατινίστικον

Σε ένα παράλληλο σύμπαν:
Χτυπά το τηλέφωνο και η μαντάμ Ζοζεφίν πλησιάζει το τραπεζάκι κι αφού κάθεται στη δερμάτινη πολυθρόνα σηκώνει το ακουστικό.
–Παρακαλώ.
–Έλα, Ζόζι μου. Η Γιολάντα είμαι. Πώς περνάς;
–(παύση κι αναστεναγμός) Εδώ, Γιολάντα μου. Πλήττω. Εσύ;
–Όπως τα ξέρεις. Για πες, σε διακόπτω;
–Μπα, χάζευα σε ένα φόρουμ με κάτι αλλοπαρμένους που γράφουν κάτι φρικιαστικά πράγματα, του Σατανά, άστα να μην στα πολυλογώ.
–Α, το Σουφουφού, λες;
–Ναι, έχουν εκεί έναν διαγωνισμό, άστα φρίκη.
–Ναι, τα διάβασα κι εγώ.
–Πιάνετε Ίντερνετ;
–Ναι, καλή μου Ζόζι, απ’ όλα έχει εδώ ο τόπος. Δεν φαντάζομαι να τα διάβασες, αυτά του Σατανά…
–Καλή μου, αφού το ξέρεις καλύτερα από μένα, ο Σατανάς έχει τον τρόπο του να παρασέρνει αθώες ψυχές στην αμαρτία.
–Για πες, διάβασες κι αυτή με–
–Με τον στοιχειωμένο δονητή; Πώς σε ξέρω, πώς σε ξέρω; (γελάει) Αμέ. (σοβαρεύει απότομα) Τραζίκ, χρυσό μου.
–Γιατί; Πλάκα είχε.
–Σε παρακαλώ, τη διάβασες ολόκληρη; Εγώ πήγα να ξεράσω εκεί που μπήκε κανονικά και–
–Και βγήκε από το στόμα; Ναι, αυτό ήταν αηδία.
–Μόνο αηδία; Δεν κάνει να περιγράψω αυτό που μου έρχεται στο μυαλό, χείρα γυναίκα. Τη σήμερον ημέρα μόνο για ξαντεριάσματα κι αηδίες ξέρουν να γράφουν. Ό,τι βλέπουν στην τηλεόραση, θα μου πεις. Πιάνετε τα ψηφιακά;
–Ναι, αλλά δεν βλέπω. Προτιμώ το Ίντερνετ. Η άλλη με τη ζυγαριά πώς σου φάνηκε;
–Πώς να μου φανεί; Μια παρωδία… Θα μου πεις με τέτοιο θέμα λογικό ήτανε, να γράφουν για τρελαμένες μηχανές όλοι. Το μουρλό ασανσέρ, το φωτοευαίσθητο λαμπατέρ, το φονικό ανεμιστηράκι.
–Η ζυγαριά ήταν η αγαπημένη μου, πάντως.
–Απαπα… Για γέλιο καλή ήτανε. Αλλά συγγνώμη, κοτζάμ εξωγήινοι και θα κρύβονταν στις ζυγαριές; Τι σόι πρώτη επαφή σκόπευαν να κάνουν; Να πρωτομιλήσουν στους υπέρβαρους;
–Εντάξει, υπερβάλλεις. Δεν το εξήγησε καλά, γιατί δεν είχε πολλές λέξεις περιθώριο, αλλά μέχρι εκεί ήταν εξαιρετικό.
–Περί ορέξεως…
–Βρε Ζόζι μου, σου άρεσε καμία ή τσάμπα έχασες τον χρόνο σου;
–Επειδή ως γνωστόν στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος, εκείνη που χάλασαν όλες οι καφετιέρες είχε το ενδιαφέρον της.
–Μα αυτή ήταν εκτός είδους. Δεν ήταν τρόμος.
–Τι λες, χρυσό μου; Να ξυπνούσα εγώ αύριο το πρωί και να μην έχω τη Νεσπρέσο μου να πιω έναν καφέ της προκοπής; Αν αυτό δεν είναι τρόμος, πες μου εσύ κάτι τρομακτικότερο.
–Όπως το βλέπει, κανείς. Λοιπόν, χάρηκα που σε άκουσα, αλλά πρέπει να φύγω. Περιμένουν κι άλλοι. Έχεις χαιρετίσματα κι από τον άνδρα σου.
–Επίσης, πες του. Μου λείπει.
Η γραμμή έκλεισε κι η Ζοζεφίν έμεινε να κοιτά σαν χαμένη την εικόνα του μακαρίτη.
Εγώ το No More Coffee θα βάλω πρώτο στη λίστα, σκέφτηκε αποφασιστικά. Και το Δονούμενη Τιμωρία στον πάτο, για να μάθει ο κάθε ανωμαλιάρης.

 

Edited by Morfeas
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα το σπόιλερ το λάτρεψα φίλε μου! Μια ζωγραφιά λέμε! Respect...:)

Edited by MadnJim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το Δονούμενη Τιμωρία στον πάτο, για να μάθει ο κάθε ανωμαλιάρης.

Όλο το σχόλιο ήταν απίστευτο, αλλά εδώ ήταν που δεν άντεξα και γονάτισα από τα γέλια. Όπως λέει και ο Σπύρος παραπάνω, respect!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νιώθω πολύ αδικημένος και θα σας πω τον... πόνο μου.  :secret:

Μετά από ένα μήνα και κάτι αφοσίωσης στον τρόμο για να μπω στο feeling ο... funnyγράφος , με ταινίες, με διηγήματα, ένα WriteOff, στο καπάκι ο διαγωνισμός, διαβάζω τις ιστορίες και αισθάνομαι-ξέρω πως χάνω το καλύτερο! Δεν νιώθω τον τρόμο, την ανατριχίλα που είμαι εκατό τοις εκατό σίγουρος πως η συντριπτική πλειοψηφία εξ αυτών θα μου έδιναν απλόχερα σε άλλη περίπτωση. Υπερκορεσμός; Προφανώς, τι άλλο. Είναι ποοολύ σπαστικό όμως, σαν να είμαι πίσω από μια διάφανη μεμβράνη και να βλέπω μεν το φως του ήλιου αλλά να μην νιώθω τη ζέστη του.   :(

Link to comment
Share on other sites

Έλα μωρέ, μην ανησυχείς. Περνάει αυτό μετά από λίγο, δεν είναι μόνιμο. Αλλά σε καταλαβαίνω, είναι πραγματικά πολύ ενοχλητικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ψήφισα και με πολύ δυσκολία. Απ' ότι κατάλαβα στέλνουμε μήνυμα και στη Naroualis; Δεν φαίνεται να μπορεί να λαμβάνει μηνύματα...


Καλή επιτυχία σε όλους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ψήφισα και με πολύ δυσκολία. Απ' ότι κατάλαβα στέλνουμε μήνυμα και στη Naroualis; Δεν φαίνεται να μπορεί να λαμβάνει μηνύματα...

Μέχρι στιγμής υπάρχει όντως ένα προβληματάκι στην επικοινωνία, αλλά σήμερα-αύριο λογικά θα λυθεί και θα μπορείτε να στέλνετε και στους 2, όπως ορίζεται από τον κανονισμό. Για όσους συναντήσουν πρόβλημα: μην ανησυχείτε, μόλις λυθεί το τεχνικό πρόβλημα θα μπει η Naroualis στη συζήτηση που ξεκινήσατε.

Αυτά. Ευχαριστούμε για την κατανόηση :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest /george/

Διάβασα όλες τις ιστορίες που πήραν μέρος στο διαγωνισμό και άφησα σχόλια σε όλους τους συγγραφείς. Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να ψηφίσω αλλά σίγουρα πέρασα καλά με τις ιστορίες σας.

 

Αν μου επιτρέπετε, θα ήθελα να κάνω κάποια γενικά σχόλια πάνω σε αυτές. Αναμφίβολα ο καθένας έχει τα δικά του γούστα και προτιμήσεις και συνεπώς δε γίνεται να του αρέσουν όλες. Μερικές ιστορίες με μπέρδεψαν, κάποιες άλλες δε με άγγιξαν γιατί περιείχαν επιφανειακό τρόμο αλλά ευτυχώς υπήρχαν έστω λίγες που πραγματικά τις ευχαριστήθηκα.

 

Διέκρινα δύο τάσεις στις ιστορίες. Η μία έχει να κάνει με κλασσικό τρόμο με πολύ αίμα και η άλλη με τρόμο που όμως δεν περιγράφεται παραδοσιακά. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά εννοώ ότι κάποιες ιστορίες είχαν πολύ αίμα και άλλες καθόλου. Εγώ προτιμώ το πρώτο. Αναρωτιέμαι, γιατί άραγε κάποιος να προτιμήσει το δεύτερο;

 

Πάμε τώρα στις ιδέες. Όλες οι ιδέες ήταν ευφάνταστες, αυτό πρέπει να το αναγνωρίσω. Γενικά σε κάθε ιστορία περίμενα να δω ποιο αντικείμενο έχει επιλέξει ο εκάστοτε συγγραφέας ως φονικό όπλο! Βέβαια υπάρχει και μία ιστορία που αυτός ο κανόνας δεν ισχύει καθώς τα πάντα λειτουργούν ως φονικά όπλα! Αυτή η ιστορία ξεχωρίζει και είναι αυτή που απόλαυσα περισσότερο.   

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά, μπούκαρε το σύστημα. Θα σβήσω καμπόσα σήμερα και θα σας ενημερώσω να με προσθέσετε.

Link to comment
Share on other sites

Διέκρινα δύο τάσεις στις ιστορίες. Η μία έχει να κάνει με κλασσικό τρόμο με πολύ αίμα και η άλλη με τρόμο που όμως δεν περιγράφεται παραδοσιακά. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά εννοώ ότι κάποιες ιστορίες είχαν πολύ αίμα και άλλες καθόλου. Εγώ προτιμώ το πρώτο. Αναρωτιέμαι, γιατί άραγε κάποιος να προτιμήσει το δεύτερο;

 

Μιας και έκανες το συγκεκριμένο σχόλιο εδώ, επέτρεψέ μου να σου πω ότι ο κλασικός τρόμος (που μάλλον δεν είναι αυτός που εσύ ορίζεις ως κλασικό αλλά ο κανονικός κλασικός τρόμος) δεν έχει αίμα. Ή αν έχει είναι ελάχιστο. Poe, Lovecraft, Blackwood, Bierce, Tieck, James, μπορώ να σου δώσω πάρα πολλά ονόματα. Ο τρόμος δεν είναι αίμα, ο τρόμος είναι ατμόσφαιρα. Από εκεί και πέρα, de gustibus non est disputandum ή, αλλιώς, περί ορέξεως pumpkin pie. Όλα σεβαστά και αποδεκτά. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Διέκρινα δύο τάσεις στις ιστορίες. Η μία έχει να κάνει με κλασσικό τρόμο με πολύ αίμα και η άλλη με τρόμο που όμως δεν περιγράφεται παραδοσιακά. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά εννοώ ότι κάποιες ιστορίες είχαν πολύ αίμα και άλλες καθόλου. Εγώ προτιμώ το πρώτο. Αναρωτιέμαι, γιατί άραγε κάποιος να προτιμήσει το δεύτερο;

 

Μιας και έκανες το συγκεκριμένο σχόλιο εδώ, επέτρεψέ μου να σου πω ότι ο κλασικός τρόμος (που μάλλον δεν είναι αυτός που εσύ ορίζεις ως κλασικό αλλά ο κανονικός κλασικός τρόμος) δεν έχει αίμα. Ή αν έχει είναι ελάχιστο. Poe, Lovecraft, Blackwood, Bierce, Tieck, James, μπορώ να σου δώσω πάρα πολλά ονόματα. Ο τρόμος δεν είναι αίμα, ο τρόμος είναι ατμόσφαιρα. Από εκεί και πέρα, de gustibus non est disputandum ή, αλλιώς, περί ορέξεως pumpkin pie. Όλα σεβαστά και αποδεκτά. :)

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω! Αλλά βλέπω ότι παρέλειψες αρκετά γνωστά ονόματα στον τρόμο όπως Barker, Matheson, Schow και φυσικά King. Και μη μου πεις ότι τα έργα των προαναφερθέντων δεν περιέχουν αίμα! Το αίμα κυριολεκτικά στάζει από τις σελίδες των μυθιστορημάτων τους.

Edited by Disco_Volante
Link to comment
Share on other sites

 

 

Διέκρινα δύο τάσεις στις ιστορίες. Η μία έχει να κάνει με κλασσικό τρόμο με πολύ αίμα και η άλλη με τρόμο που όμως δεν περιγράφεται παραδοσιακά. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά εννοώ ότι κάποιες ιστορίες είχαν πολύ αίμα και άλλες καθόλου. Εγώ προτιμώ το πρώτο. Αναρωτιέμαι, γιατί άραγε κάποιος να προτιμήσει το δεύτερο;

 

Μιας και έκανες το συγκεκριμένο σχόλιο εδώ, επέτρεψέ μου να σου πω ότι ο κλασικός τρόμος (που μάλλον δεν είναι αυτός που εσύ ορίζεις ως κλασικό αλλά ο κανονικός κλασικός τρόμος) δεν έχει αίμα. Ή αν έχει είναι ελάχιστο. Poe, Lovecraft, Blackwood, Bierce, Tieck, James, μπορώ να σου δώσω πάρα πολλά ονόματα. Ο τρόμος δεν είναι αίμα, ο τρόμος είναι ατμόσφαιρα. Από εκεί και πέρα, de gustibus non est disputandum ή, αλλιώς, περί ορέξεως pumpkin pie. Όλα σεβαστά και αποδεκτά. :)

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω! Αλλά βλέπω ότι παρέλειψες αρκετά γνωστά ονόματα στον τρόμο όπως Barker, Matheson, Schow και φυσικά King. Και μη μου πεις ότι τα έργα των προαναφερθέντων δεν περιέχουν αίμα! Το αίμα κυριολεκτικά στάζει από τις σελίδες των μυθιστορημάτων τους.

 

 

 

Όπως βλέπεις, αναφέρθηκα σε κλασικό τρόμο κι όχι σε σύγχρονο.  :)

Edited by elgalla
Link to comment
Share on other sites

Το αν θα προκαλέσεις τρόμο στη λογοτεχνία, ανεξάρτητα απο το αν δείξεις σωματικές ή ψυχολογικές πληγές, έχει να κάνει μονάχα με την ιδέα και την εκτέλεση. Απο κει και πέρα είναι ανάλογα Και με τις προτιμήσεις του αναγνώστη.

Case in point, ο Κόκκινος Πύργος, το διήγημα του Λιγκότι που υπάρχει και στο διαδίκτυο. Δεν έχει τίποτα σχεδόν, θα μπορούσε να πει κανείς ούτε καν πλοκή και χαρακτήρες. Με βάση τα παραπάνω σχόλια θα έπρεπε να είναι εξίσου τρομαχτικό με ένα φυλλάδιο του Lidl.

Έλα όμως που φρικάρει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..