Jump to content

39ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Τεχνολογία


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Εάν ενώσουμε τις λέξεις που συνοδεύουν/σχολιάζουν τις φωτογραφίες από τα ποστ του Μορφέα?

Αθώος βρώμικος καθαρόαιμος τρόμος .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 418
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    39

  • Morfeas

    54

  • Ιρμάντα

    31

  • MadnJim

    47

Εάν ενώσουμε τις λέξεις που συνοδεύουν/σχολιάζουν τις φωτογραφίες από τα ποστ του Μορφέα?

Αθώος βρώμικος καθαρόαιμος τρόμος .

Άντε, θα βοηθήσω: μπλε χάπι, για να μην ψάχνετε αδίκως προς αυτή την κατεύθυνση. Σε κάθε περίπτωση, μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι :)

 

Πάντως, από τις 3 εικόνες, στις 2 έχετε πλησιάσει, αλλά η μία σας δυσκολεύει αρκετά (κι αυτός ίσως να ήταν ο σκοπός της).

 

Έχω να πω ότι κάποιοι συλλογισμοί είναι εντυπωσιακοί, αν και νομίζω ότι υπερκτιμάτε τη δυσκολία του γρίφου.

Μερικές φορές, it's better to keep calm and think simple.

Και ως γνωστόν, when in doubt, google.

 

...είπε ο Μορφέας τρίβοντας τα γέρικα χεράκια του, σαν μικρό και χαιρέκακο μυγάκι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο μονόκερω είναι προσωποποίηση της αθωότητας, μόνο οι αθώοι και αγνοί μπορούν να τον δουν, Αγνότητα λοιπόν.

Οι μύγες είναι όπως όλοι ξέρουμε από τα πλέον βρώμικα ζώα στον κόσμο. Βδέλυγμα θα μπορούσε να πει κανείς.

Και η κοπελίτσα είναι και τα δύο, θα έπρεπε να είναι ένα αθώο κορίτσι αλλά δεν είναι, έχει γίνει ένα βδέλυγμα, αμα το δεις θα σε σκοτώσει όπως και να χει. 

Άρα τι έχουμε; Την μετάβαση μήπως από το ένα στο άλλο; Την απώλεια της αθωότητας και τη μετατροπή σε τέρας;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα σας βγάλω από τα μονοπάτια του τρόμου (ειδικά εσένα Mad Σπύρο), αλλά δεν άντεξα!

 

Μορφέα, ακολούθησα την συμβουλή σου, googlαρα και ιδού τι βρήκα:

 

 

Η σύνδεση με την μύγα και τον μονόκερω είναι εμφανής. Το κοριτσάκι έτυχε να ακούσει αυτή την διήγηση στο YouTube (σαν εμάς καλή ώρα) και έγινε ζόμπι από τα γέλια. Οπότε το θέμα είναι...

 

 

Ιστορίες για ζόμπι!

 

 

Πέρα από την πλάκα τώρα, κι εγώ προς το φαινομενικά αθώα πλάσματα κλίνω, δηλαδή "κακό σε αθώα μορφή". Τι χρώμα έχει το χάπι μου;  :mf_sherlock:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπό, το έχω. Το θέμα θα είναι είτε πνεύματα είτε νεκρανάσταση. Δεν αποκαλύπτω το συλλογισμό μου, βέβαια, γιατί δεν μπορώ να δώσω έτσι στεγνά τα μυστικά του επαγγέλματος, πάντως μάσησα φύλλο γούγλη του πληροφοριοδότη.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το θέμα είναι σχετικό με τη διαφυγή?

Ο μονόκερος τρέχει στο δάσος για να ξεφύγει προφανώς..

Η μύγα ,πέρα του ότι μπορεί να βρίσκεται πανω σε ένα τζάμι παγιδευμένη, γενικά "τρέχει" συνέχεια για να ξεφύγει...

και τέλος το "κοριτσάκι" :glare: είναι παγιδευμένο μέσα στο λευκό δωμάτιο...

 

Μολις είδα πως αυτός ο συλλογισμός έχει ξαναπαρατηρηθεί...im sorry.

Edited by Rat
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παράνοια; Παραισθήσεις; Οράματα αλλων κόσμων; Ιδιαίτερες δυνάμεις;

Παραισθησεις 1η εικόνα

Παράνοια η 3η

Και λογικά η 2η δηλώνει αρρώστιες καθώς οι μύγες τις μεταφέρουν..

Edited by Rat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπό, το έχω. Το θέμα θα είναι είτε πνεύματα είτε νεκρανάσταση. Δεν αποκαλύπτω το συλλογισμό μου, βέβαια, γιατί δεν μπορώ να δώσω έτσι στεγνά τα μυστικά του επαγγέλματος, πάντως μάσησα φύλλο γούγλη του πληροφοριοδότη.

Νεκρανάσταση! Hell yeah! Καιρό έχω να γράψω κάτι με ζόμπι. Μέσα είμαι, (ξανά)είδα και το παλιό "Dawn of the Dead"  προχθές το βράδυ, να κόψω μόνο και τα νύχια μου να μην κάνουν τακ τακ στα πλήκτρα και με αποσπούν, κι είμαι έτοιμος!:)

 

Υ.Γ.: Lady Nina, μην ανησυχείς Έλενα, έτσι κι αλλιώς είμαι μόνιμα έξω από τα τρομομονοπάτια, απλά περνάω που και που για τζόκινγκ...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπό, το έχω. Το θέμα θα είναι είτε πνεύματα είτε νεκρανάσταση. Δεν αποκαλύπτω το συλλογισμό μου, βέβαια, γιατί δεν μπορώ να δώσω έτσι στεγνά τα μυστικά του επαγγέλματος, πάντως μάσησα φύλλο γούγλη του πληροφοριοδότη.

Νεκρανάσταση! Hell yeah! Καιρό έχω να γράψω κάτι με ζόμπι. Μέσα είμαι, (ξανά)είδα και το παλιό "Dawn of the Dead"  προχθές το βράδυ, να κόψω μόνο και τα νύχια μου να μην κάνουν τακ τακ στα πλήκτρα και με αποσπούν, κι είμαι έτοιμος! :)

 

Υ.Γ.: Lady Nina, μην ανησυχείς Έλενα, έτσι κι αλλιώς είμαι μόνιμα έξω από τα τρομομονοπάτια, απλά περνάω που και που για τζόκινγκ... :)

 

Ανάσταση είχα βάλει εγώ σε ένα ffl για θέμα. :p Αλλά παίζει να ξαναμπεί.

Εναλλακτικά:

 

Ναρκωτικά!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νεκρανάσταση; Χμμ κάτι είναι που μπορώ να χειριστώ. Να μπω στον πειρασμό να συμμετάσχω;

 

Καλά να περιμένω να δω το θέμα και βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι χρώμα έχει το χάπι μου;  :mf_sherlock:

Και μόνο για το βιντεάκι που βρήκες αξίζεις ένα πράσινο χάπι (όπως και το βιντεάκι σου, απλώς δεν υπάρχει! :p)

 

Έφτασε η μέρα που ανακοινώνεται το θέμα.

 

Μέχρι τότε (ξέρω το έχω λιώσει με τις βοήθειες, αλλά με όλα αυτά που 'χετε γράψει όταν σας δώσω το θέμα θα χάσετε κάνα σαγόνι).

 

HINT 1:

Οι 3 εικόνες λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο ως υποδείξεις του θέματος.

Κι οι 3 εικόνες λειτουργούν ως αναφορές σε ταινίες (κάποιες προφανείς που τις βρήκατε, άλλες με τη βοήθεια του Γούγλη)

Τι εννοείτε δεν βλέπετε σινεμά; Σπύρο, κι εσύ βρούτε; Μόνο λογοτεχνία;

Για εσάς δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω...

Άντε,

Hint το έκτακτον (για όσους βλέπουν την ουσία της λογοτεχνίας :p):

Τα βασικά συστατικά της λογοτεχνίας ίσως να σας οδηγήσουν στο θέμα. Δυστυχώς γι' αυτά δεν μπορώ να βοηθήσω, ή το ξέρεις ή θα το αγνοείς για πάντα (μουχαχα)!

Αν ούτε κι η λογοτεχνία σας βοηθά, περιμέντε την επίσημη ανακοίνωση στη διάρκεια της μέρας.

Τα λέμε εντός της ημέρας! :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η φωτό του μονόκερου είναι από ένα άρθρο για ένα παράξενο ελάφι που πέτυχε ένας κυνηγός στη Σλοβενία (http://allaksogolies.gr/monokeroi-alithinoi-slovenia/). Η μύγα από το πόστερ της ομώνυμης ταινίας, και η κοπελίτσα είναι η Ταμάρα (αν θυμάμαι σωστά το όνομά της) από το The Ring. :mf_sherlock:

 

Το θέμα θα είναι "Μεταλλάξεις", και ποντάρω ένα ολόκληρο ευρώ σ' αυτό... :)

Edited by MadnJim
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο μονόκερως όμως, αν παραπέμπει σε ταινία μπορεί να παραπέμπει στο Legend ή στο Cabin in the Woods και το θέμα να είναι κάτι σχετικό με εγκλεισμό ή αιχμαλωσία :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

"Ο Θρύλος (για το μονόκερω και τον Τομ Κρουζ) του Ιπτάμενου (για τη μύγα που μεταφράζεται και πετάω) Ολλανδού (για το δαχτυλίδι του τίτλου αγνοώντας την τρομαχτική κοπελίτσα)"

 

Πάμε και χωρίς παρενθέσεις: "Ο θρύλος του ιπτάμενου Ολλανδού". Μάλιστα, κύριος :hi:

 

Τώρα τι μπορεί να θέλεις από τη ζωή μας με τέτοιο θέμα... :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά και λέτε εμένα πολυλογού. Τεσπα εγώ τα είχα πει για τη μύγα, ναι, πιο πριν, αλλά ο Μορφέας βράχος. Μεταλλάξεις λέω κι εγώ. Είτε ως προϊόν πειραματισμού, είτε ως φυσική/ αφύσικη εξέλιξη, βλέπε σεληνιασμός. Είτε ένα δόλιο κοριτσάκι που το κλείσανε στο cabin in the woods, με διαταγές να γράφει, να γράφει, ώσπου να βρει την ουσία της λογοτεχνίας, Κι εκείνο το καημένο δεν είχε τι να κάνει και είπε να παίξει λίγο με τα γκατζετάκια στο υπόγειο....


"Ο Θρύλος (για το μονόκερω και τον Τομ Κρουζ) του Ιπτάμενου (για τη μύγα που μεταφράζεται και πετάω) Ολλανδού (για το δαχτυλίδι του τίτλου αγνοώντας την τρομαχτική κοπελίτσα)"

 

Πάμε και χωρίς παρενθέσεις: "Ο θρύλος του ιπτάμενου Ολλανδού". Μάλιστα, κύριος :hi:

 

Τώρα τι μπορεί να θέλεις από τη ζωή μας με τέτοιο θέμα... :p

Εντάξει τα δυο πρώτα, αλλά δεν κατάλαβα πώς το ρέμπους σου έβγαλε τον Ολλανδό στο τέλος. The flying Dutchman, the Ring.... Αδυνατώ να παρακολουθήσω τη σκέψη σου! Το δαχτυλίδι των Νιμπελούγκεν, μήπως; Επειδή είναι μύθοι που έχει καταπιαστεί και με τους δυο ο Βάγκνερ, για παράδειγμα; Πολύ τραβηγμένο το κόβω!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

"Ο Θρύλος (για το μονόκερω και τον Τομ Κρουζ) του Ιπτάμενου (για τη μύγα που μεταφράζεται και πετάω) Ολλανδού (για το δαχτυλίδι του τίτλου αγνοώντας την τρομαχτική κοπελίτσα)"

Πλέον παίρνω κι επισήμως πίσω το σχόλιο που είχα κάνει στο εργαστήριο για τα αγγλικά σου :)

Ναι καλά και λέτε εμένα πολυλογού. Τεσπα εγώ τα είχα πει για τη μύγα, ναι, πιο πριν, αλλά ο Μορφέας βράχος. Μεταλλάξεις λέω κι εγώ. Είτε ως προϊόν πειραματισμού, είτε ως φυσική/ αφύσικη εξέλιξη, βλέπε σεληνιασμός. Είτε ένα δόλιο κοριτσάκι που το κλείσανε στο cabin in the woods, με διαταγές να γράφει, να γράφει, ώσπου να βρει την ουσία της λογοτεχνίας, Κι εκείνο το καημένο δεν είχε τι να κάνει και είπε να παίξει λίγο με τα γκατζετάκια στο υπόγειο....

Είσαι η πρώτη που πλησίασε το θέμα, αλλά δεν ήθελα να καρφωθώ (και βρήκες και τη σύνδεση με τον κινηματογράφο).

 

Και ναι, έχετε βρει πλέον και τις 3 ταινίες (το 1ο στοιχείο ήταν σαφώς δύσκολο, καθώς προόριζα άλλη εικόνα που θα ήταν πιο άμεση αναφορά, αλλά είπα να δυσκολέψω λίγο τα πράγματα - αν και ο Έλληνας Γούγλης για το "unicorn in horror" εμφάνιζε πρώτο το ζητούμενο αποτέλεσμα).

 

Δεν περίμενα ποτέ ότι με τις ίδιες εικόνες και τις ίδιες ταινίες θα έβγαιναν τόσο διαφορετικά συμπεράσματα. Έχετε πλησιάσει το θέμα αρκετά, αλλά θέλετε λίγο ακόμη (είναι ακόμη πιο ανοιχτό).

Και μην ξεχνάτε:

Τα βασικά συστατικά της λογοτεχνίας ίσως να θα σας οδηγήσουν στο θέμα

Με ένα μικρό twist.

 

Σε λιγότερο από 2 ώρες, κι επισήμως κοντά σας

Το Θέμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι έφτασε η ώρα...

:mf_trombone: Το θέμα του 39ου Διαγωνισμού Σύντομης Ιστορίας είναι... :mf_trombone:

post-3677-0-15797200-1430655647.jpg

Τεχνολογία

 

Πώς το κακό χρησιμοποιεί την τεχνολογία προς όφελός του; Κοριτσάκια που βγαίνουν από τηλεοράσεις, τηλέφωνα με σκισμένα καλώδια που κουδουνίζουν, e-mail αγνώστων διευθύνσεων, SMS από το παρελθόν ή το μέλλον, βιντεοπαιχνίδια που σε καλούν σε έναν κόσμο φαντασμάτων, μυστηριώδεις εταιρείες που απελευθερώνουν μονόκερους ή λυκάνθρωπους σε μαγνητοσκοπημένο περιβάλλον.

 

Κι όταν η τεχνολογία γεννά από μόνη της το κακό; Μεταλλαγμένοι, άνθρωποι-μύγες, φρικιά που συντίθενται σε ανθρώπινα εργαστήρια.

 

Ή όταν η τεχνολογία είναι φίλος μας, είναι η μόνη μας σύμμαχος απέναντι στον απόλυτο τρόμο; Φωτογραφικές μηχανές που απαθανατίζουν κινούμενα φαντάσματα, λάμπες που διώχνουν το σκοτάδι.

 

Τα παραπάνω είναι ενδεικτικά, καθώς το θέμα είναι ιδιαιτέρως ανοιχτό. Περιμένω ενδιαφέρουσες ιστορίες, με μεγάλη ποικιλία. :)

 

Σχόλιο: Επειδή ο όρος τεχνολογία είναι πληθωρικός και περιλαμβάνει τόσο το κινητό τελυταίας γενιάς όσο και το σαπούνι, θα πρότεινα η τεχνολογία να είναι μεταβιομηχανική/"με χρήση του ηλεκτρισμού". Αυτό, δηλαδή, που εμείς σκεφτόμαστε όταν ακούμε τον όρο "τεχνολογία" στην καθημερινή ζωή.

 

Πέραν του θέματος περιορισμοί:

Είδος: Υπερφυσικός Τρόμος

Λέξεις: 500-3,500.

Προθεσμία Υποβολής: Μέχρι 24/5 (στις 24:00)

 

Οι υπόλοιπες λεπτομέρειες λείαν συντόμως...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Τεχνολογία λοιπόν! Ωραίο θέμα! Δεν με βοηθάει βέβαια γιατί είμαι analog τύπος παλιάς κοπής, αλλά θα προσπαθήσω να κάνω κάτι που να βλέπεται...:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

:mf_trombone: Το θέμα του 39ου Διαγωνισμού Σύντομης Ιστορίας είναι... :mf_trombone:

 

Τεχνολογία

 

Εντάξει, ήταν λίγο ντόινγκ η αποκάλυψη του θέμα. Εννοώ, ότι μάλλον μας ήρθε από εκεί που δεν το περιμέναμε. Πολύ ενδιαφέρον κι είμαι πολύ περίεργος να δω τι ιστορίες θα προκύψουν.

 

Επίσης, λόγω του θέματος, μια μικρή διευκρίνιση:

 

 

ΕίδοςΥπερφυσικός Τρόμος

 

Δεν θέλουμε μόνο υπερφυσικό τρόμο. Πχ, στην περίπτωση της Μύγας δεν έχουμε υπερφυσικό τρόμο, αλλά sci-fi τρόμο, κάτι που είναι οπωσδήποτε αποδεκτό. Για να το πούμε απλά, θέλουμε τρόμο που να έχει κάποιο φανταστικό στοιχείο, είτε είναι από το χώρο του υπερφυσικού, είτε από το χώρο του παραφυσικού, είτε από το χώρο της επιστημονικής φαντασίας κλπ κλπ.

 

Καλές μας εμπνεύσεις!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τεχνολογία θες; Τεχνολογία θα λάβεις. 

Πάρτε όλοι τα κόκκινα χαπάκια σας. This means buckle your seatbelt Dorothy, 'cause Kansas is going bye-bye.

Α, βέβαια. Πάει πολύ βαθιά η λαγουδότρυπα.

down-the-rabbit-hole1.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χμ, ωραίο θέμα, και σκέφτηκα κάτι που θα μπορούσα να γράψω αλλά τρόμο δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.

Έι MadnJim μήπως να μου κάνεις φροντιστήρια;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χμ, ωραίο θέμα, και σκέφτηκα κάτι που θα μπορούσα να γράψω αλλά τρόμο δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.

Έι MadnJim μήπως να μου κάνεις φροντιστήρια;

Εκτός από τις σειρές που προτείνει ο MadnJim δοκίμασε να κοιμηθείς ένα βράδυ έχοντας φάει πολύ βαριά. It works!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τεχνολογία, ε; Θα το προσπαθήσω, αλλά φοβάμαι ότι το αποτέλεσμα μάλλον απογοητευτικό θα είναι, δεν το έχω καθόλου μ' αυτά τα πράγματα του σατανά. :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω βλέπεις εφιάλτες αλλά οι δικοί μου είναι φάντασι όχι τρόμου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..