Jump to content

39ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Τεχνολογία


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα! Τα πουλάκια κελαηδούν και ο ήλιος μας φωτίζει κλπ κλπ...

Και οι πόρτες του διαγωνισμού είναι πλέον ορθάνοιχτες!

Για να μπείτε, χρειάζεστε εισιτήριο αξίας 3 κριτικών 100+ λέξεων που έγιναν στο διάστημα 28 Ιανουαρίου-24 Μαΐου (μέχρι την υποβολή του διηγήματος δηλαδή), με εξαίρεση κριτικές που έγιναν για διήγημα του 38ου διαγωνισμού. Τις κριτικές τις στέλνετε σε εμένα σε pm στο παραπάνω διάστημα και σας δίνω το εισιτήριο :p.

 

Κι επειδή είχα υποσχέθηκα διευκρινήσεις ή πιθανές παγίδες, θα σχολιάσω μόνο το 2ο (γιατί διευκρινήσεις σας έδωσα και στην ανακοίνωση του θέματος).

Παγίδες

Πρώτο και βασικότερο: Το διήγημα να καταλήξει επιστημονική φαντασία (κι όχι τρόμος ή έστω scifi horror) το οποίο το βγάζει εκτός είδους. Προσοχή!

Επίσης: Το διήγημα να καταλήξει ρεαλιστικός τρόμος, το οποίο με βάση τον κανονισμό δεν επιτρέπεται.

Τέλος: Η τεχνολογία να μπαίνει σφήνα σε μια σκηνή και να μην είναι στον βασικό άξονα της ιστορίας.

 

Οι παραπάνω παγίδες αφορούν το τεχνικό κομμάτι (δεκτής ή μη συμμετοχής) -το οποίο συχνά χαντακώνει το διήγημα στην ψηφοφορία- κι όχι το ποιοτικό, καθώς εκεί οι παγίδες ξεφεύγουν των αρμοδιοτήτων μου :).

Και για να είμαι σίγουρος ότι τα παραπάνω έγιναν κατανοητά...

 

FAQ

Disclaimer: Τα παρακάτω ονόματα είναι τυχαία και δεν έχουν ουδεμία σχέση με υπαρκτά πρόσωπα, ή εικονικά.

 

Μίκης Ποντίκης: Ωραία, έχω σκεφτεί μια ιστορία με έναν σχιζοφρενή δολοφόνο με το αλυσοπρίονο AXE45$ (τελευταίας ξέρω ’γω γενιάς). Η τεχνολογία είναι το βασικό στοιχείο και θα περιγράφω αναλυτικά τις σφαγές και το πώς γυρνούν τα γρανάζια. Είμαι μέσα;

 

Μορφέας: Αν ο σχιζοφρενής σου δολοφόνος δεν είναι ζόμπι ή βρικόλακας ή δεν υπάρχει κάποιο άλλο υπερφυσικό ή έστω επιστημονικό twist, ακόμη κι εντός θέματος να είσαι, είναι εκτός είδους (βλ. ρεαλιστικός τρόμος).

 

 

Μίκης(πάλι): Α, ναι, όντως! Μου ’ρθε κι άλλο: έχω μια γαμάτη ιδέα, πολύ τρομακτική, όπου η τεχνολογία έχει “εξουσιάσει” τους ανθρώπους και τους έχει κάνει δούλους της κι όλοι είναι χωρίς βούληση. Τρέμω και μόνο που το σκέφτομαι. Έχω και τίτλο: 2084!

 

Μορφέας: Χμμ… Το κριτήριο είναι να είναι διήγημα τρόμου (ακόμη κι αν αναμειγνύει κι άλλα είδη). Αλλά ο τρόμος ως είδος (horror αγγλιστί) πρέπει να υπάρχει. Από αυτά που μου λες δεν μου φαίνεται για τρόμος. Το 1984 π.χ. περιγράφει ένα τρομακτικό μέλλον αλλά δεν νομίζω να θεωρείται από κανέναν μυθιστόρημα τρόμου.

 

 

Μίκης(τελευταία προσπάθεια): Πω, ρε Μορφέα… Τι κωλοθέμα πήγες και βρήκες; Μην ξεχάσεις στο φάντασυ να βάλεις θέμα "Επιστήμη". Ή όχι, και πάλι "τεχνολογία", να τους τρελάνεις όλους! Ικανό σε έχω… Για ένα δαιμονισμένο τσεκούρι, τουλάχιστον, μπορώ να γράψω; Που κυνηγά τις γυναίκες και τις αποκεφαλίζει;

 

Μορφέας: Κοίτα το θέμα δεν απαγορεύει να γράψεις για ένα σεξιστικό τσεκούρι (εφόσον το τσεκούρι είναι τεχνολογικό προϊόν), αλλά όπως έγραψα και στην ανακοίνωση του θέματος (μα σοβαρά, τώρα, διάβασες τι έγραψα στις παρατηρήσεις μου;) προτιμάται (από τον γκουχ διοργανωτή γκουχ) η τεχνολογία να είναι πιο σύγχρονη. Γενικά μου φαίνεται πιο μυστηριακό και creepy πώς το μεταφυσικό (π.χ. στο παράδειγμά σου) εισβάλει σε κάτι τόσο "καθαρό" όπως είναι η τεχνολογία κι επιπλέον, δεν είναι τόσο συχνό (π.χ. ένας δαιμονισμένος υπολογιστής όσο ένα δαιμονισμένο δαχτυλίδι), γι’ αυτό ίσως να άξιζε να το δοκιμάσετε. Το θέμα έτσι όπως διατυπώθηκε δεν το απαγορεύει, πάντως (τώρα το αν θα χάσει ψήφους λόγω αυτού είναι άλλο ζήτημα).

 

 

Μίνι Ποντίκη (η γυναίκα του Μίκη): Κάτσε ρε φίλε, έγραψες "Αυτό, δηλαδή, που εμείς σκεφτόμαστε όταν ακούμε τον όρο "τεχνολογία" στην καθημερινή ζωή". Πολύ κατανοητό κι αντικειμενικό αυτό, σίγουρα όλοι το ίδιο σκεφτόμαστε.

 

Μορφέας: Μίνι, νομίζω ότι με ειρωνεύεσαι… Αν σου φέρουν ένα τάμπλετ που ψήνει καφέ θα πεις "Ρε, κοίτα πού έχει φτάσει η τεχνολογία!" Αν σου φέρω ένα σαπούνι που μυρίζει λαχανάκια Βρυξελλών ή οτιδήποτε, όσο περίεργο κι αν είναι, δεν νομίζω ότι θα το σκεφτόσουν με τον ίδιο τρόπο. Εν πάσει περιπτώσει, για να μην μπλέξουμε, αν για σένα το διήγημά σου έχει ως θέμα την τεχνολογία και δεν ζεις και σε καμία σπηλιά δηλαδή, τότε μάλλον θα είναι και για τους υπόλοιπους.

 

 

Έλλη δε λα Φράγκα: Εγώ είμαι της επιστημονικής φαντασίας αλλά έχω μια πιο-γαμάτη-πεθαίνεις ιδέα με κάτι τρομακτικούς εξωγήινους που επιτίθενται σε ένα διαστημόπλοιο. Είμαι μέσα, ε;

 

Μορφέας: Πρώτον το θέμα δεν είναι scifi horror, αλλά τεχνολογία. Το ότι παραπέμπει προς τα εκεί δε σημαίνει ότι κάθε σάι-φάι τρομοδιήγημα είναι εντός. Αν η τεχνολογία έχει σημαντικό ρόλο στο διήγημα ναι, ειδάλλως όχι.

 

 

Ευγενία Ροδοπούλου: Μπορώ να σε σκοτώσω στο διήγημά μου με όποιον τρόπο θέλω;

 

Μορφέας: Πρώτον, τον λογοτεχνικό θάνατο δεν τον φοβάμαι - στην περίπτωση που αυτό ήταν απειλή. Και δεύτερον, αν είναι τρόμος που υπάγεται στο φανταστικό με θέμα την τεχνολογία, γιατί όχι; Απλώς να ξέρεις ότι αν δεν εντυπωσιαστώ, θα φυλάξω για σένα την τελευταία θέση της λίστας μου στην ψηφοφορία :p

 

 

ΔιΆλογος(ψευδώνυμο, καθώς το πραγματικό του ποτέ δεν το έμαθα): Μετά το παιχνιδάκι σου με τις εικόνες, ψήθηκα πολύ να γράψω για αλογόμυγες. Επιτρέπεται;

 

Μορφέας: Ρε παιδιά… Νομίζω ότι πλέον ρωτάτε για να ρωτήσετε. Δεν σας ζητάω να λύσετε διαφορική εξίσωση τρίτου βαθμού, ένα διήγημα να γράψετε με ένα θέμα. Αφεθείτε και κάτι θα προκύψει.

 

Σε περίπτωση που σας είναι εύκολο, χαίρομαι. Σε περίπτωση που σας δυσκολεύει και δεν τα παρατήσετε, χαίρομαι ακόμη περισσότερο γιατί αυτό είναι η δοκιμασία γενικώς: να μην γράφεις μόνο τις ευκολίες σου αλλά και αυτά που σε ζορίζουν.

Και νομίζω πως κι αυτό είναι το ζήτημα για έναν λογοτεχνικό θεματικό διαγωνισμό για σένα ως συγγραφέα: να γράψεις κάτι που αν δεν υπήρχε η αφορμή δεν επρόκειτο να το έγραφες ποτέ.

 

Για άλλες ερωτήσεις ή δικές μου παραλείψεις, εδώ είμαι :)

 

edit: Γιατί δεν είχα και μεγάλη έμπνευση στα ονόματα, όπως αποδείχτηκε :)

Η δικιά σου συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι το μονοπρακτούλι; Ιδού κύριοι η κατάντια του Μίκυ μετά το διάλογο!

psycho_mickey_mouse_by_kommandantwraith-

 

Πέρα από την πλάκα, διευκρινιστικός και ευχαριστούμε!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 418
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    39

  • Morfeas

    54

  • Ιρμάντα

    31

  • MadnJim

    47

Ε μην κάνεις μισές δουλειές! Θέλουμε και τη Μίνι!

 

Κύριε Κύριε! Εγώ που έχω δύο ιδέες μπορώ να πάρω τη βοήθεια του κοινού να με βοηθήσει να ξεδιαλύνω τα πράγματα; ( όπου κοινό βλέπε MadnJim και όποιον άλλο άτυχο βρεθεί στη διάβα μου! )

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ε μην κάνεις μισές δουλειές! Θέλουμε και τη Μίνι!

 

Κύριε Κύριε! Εγώ που έχω δύο ιδέες μπορώ να πάρω τη βοήθεια του κοινού να με βοηθήσει να ξεδιαλύνω τα πράγματα; ( όπου κοινό βλέπε MadnJim και όποιον άλλο άτυχο βρεθεί στη διάβα μου! )

Ευχαρίστως! Και σου υπόσχομαι ότι δεν θα σου προτείνω τη χειρότερη για να τσεπώσω εγώ την άλλη...:whistling:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη δύο ολοκληρωμένες ιστορίες στο μυαλό μου. Η ερώτηση είναι με ποια από τις δύο προχωράω; Ας δώσω μερικά στοιχεία. Οι δύο ιδέες διαφέρουν κυρίως ως προς τον αριθμό των σκηνών. Η πρώτη περιέχει μόνο τέσσερις σκηνές και απαιτεί μεγάλες περιγραφές, ενώ η δεύτερη έχει διπλάσιες σκηνές και υλικό που μπορεί να απλωθεί σε δίωρη ταινία. Εσείς τι θα επιλέγατε στη θέση μου; [κάτι σαν poll το θέτω, short or long?]

 

Ψηφίζω πρώτος και επιλέγω τη δεύτερη. Από τη στιγμή που υπάρχει όριο λέξεων οι περιγραφές (συναισθήματα, περιβάλλον κτλ) θα είναι περιορισμένες ούτως ή άλλος, αφήνοντας στον αναγνώστη να καλύψει με τη φαντασία του μερικά κενά. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι ο Μορφέας χωρίζεται στα 2 (κοντζάμ θεός του ονείρου, δεν θα είναι και τόσο δύσκολο :p): στον Μορφέα διοργανωτή και στον Μορφέα τυχαίο περαστικό του τόπικ.

Έχω ήδη δύο ολοκληρωμένες ιστορίες στο μυαλό μου. Η ερώτηση είναι με ποια από τις δύο προχωράω; Ας δώσω μερικά στοιχεία. Οι δύο ιδέες διαφέρουν κυρίως ως προς τον αριθμό των σκηνών. Η πρώτη περιέχει μόνο τέσσερις σκηνές και απαιτεί μεγάλες περιγραφές, ενώ η δεύτερη έχει διπλάσιες σκηνές και υλικό που μπορεί να απλωθεί σε δίωρη ταινία. Εσείς τι θα επιλέγατε στη θέση μου; [κάτι σαν poll το θέτω, short or long?]

 

Ψηφίζω πρώτος και επιλέγω τη δεύτερη. Από τη στιγμή που υπάρχει όριο λέξεων οι περιγραφές (συναισθήματα, περιβάλλον κτλ) θα είναι περιορισμένες ούτως ή άλλος, αφήνοντας στον αναγνώστη να καλύψει με τη φαντασία του μερικά κενά. Έτσι δεν είναι;

Μορφέας Διοργανωτής: Δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε στο δίλημμά σου, καθώς και το κριτήριο του να διαλέξεις την ιστορία που θα ταιριάζει περισσότερο στο θέμα και στους υπόλοιπους περιορισμούς (βλ. πλήθος λέξεων) είναι κομμάτι της πρόκλησης.

 

Μορφέας περαστικός: Βρε συ, Ευάγγελε, σε όσα κείμενά σου έχω διαβάσει έχεις ακούσει ότι "η ιστορία σου είναι τιγκαρισμένη από γεγονότα και σκηνές και δεν παίρνει ανάσα" για αρνητικό. Και τώρα σε ένα δίλημμα 4 ή 8 σκηνές (όπου οι 8 μπορούν να απλωθούν σε 2-ωρη ταινία) σε 3,500 λέξεις το πολύ, απαντάς 8 γιατί θα βάλει τα υπόλοιπα ο αναγνώστης; Στην ερώτηση της τελευταίας σου γραμμής η απάντηση είναι όχι. Η φαντασία του αναγνώστη δεν υπάρχει να καλύπτει κενά που δεν θα έπρεπε κανονικά να υπάρχουν. Κι ειδικά επειδή το είδος που συζητάμε είναι ο τρόμος, οι περιγραφές (π.χ. περιβάλλον κλπ) είναι σημαντικές. Τι θα πεις στον αναγνώστη, "Εντάξει το διήγημα δεν είχε ατμόσφαιρα, αλλά με τόσο αυστηρά όρια δεν μπορούσες κι εσύ να την φανταστείς μοναχός σου;"; Προφανώς στο τέλος η επιλογή είναι δική σου (στην ισοπαλία η ψήφος του συγγραφέα μετριέται για διπλή; :p).

Φιλικά.

 

Συγγνώμη για το ψιλο-off topic αλλά ο Μορφέας περαστικός σπαμάρει περισσότερο κι από τον Μορφέα διοργανωτή.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στα μισά της πρώτης βδομάδας.

 

Μέχρι στιγμής έχουμε 1000+ λέξεις κι ένα τρομακτικό teaser, έχουμε 2 διλήμματα ανάμεσα σε 2 διηγήματα το καθένα, έχουμε διηγήματα του Σαββατοκύριακου, διμηνήτικα διηγήματα που μπορεί να πάνε για φρεσκάρισμα, ένα τιζεράκι(;) με μια λαγουδότρυπα(;) και 2 teaser της μορφής "το διήγημά μου θα είναι τόσο παρανοϊκό που μάλλον θα με στείλει στο Δαφνί". Α, και κάμποση σιωπή (που κάποιος θα μπορούσε να θεωρήσει teaser α λα "Τόσο τρομακτική η ιδέα μου που μου κόπηκε η λαλιά").

 

Αν και σχετικά νωρίς, πώς τα βλέπετε τα πράγματα;

 

(Να ξέρετε, σε περίπτωση που δεν φτάσετε το κατώτατο όριο των 4 συμμετοχών, κάποιος διοργανωτής μπορεί να φτιάξει 2ο προφίλ για να σώσει τη γκουχ φήμη γκουχ του.

Στην περίπτωση αυτή λοιπόν να περιμένετε

 

 

Scary_Fridge_by_Maxxsstro.png

Το Αδηφάγο Ψυγείο

 

Υ.Γ.: Ελπίζω να μην έκαψα καμία ιδέα με το παραπάνω... :p

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1720 λέξεις και προχωράμε ... Δεν ξέρω αν η ιδέα μου είναι αριστουργηματική αλλά σίγουρα έχει πολύ αίμα!
 


2lbkx0h.jpg

 

Edited by Disco_Volante
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αχά! Αυτό λοιπόν είναι το περίφημο 

αλυσοπρίονο AXE45$ (τελευταίας ξέρω ’γω γενιάς)

 

 

Δεν έχω ξεκινήσει ακόμη να γράφω, ακόμη παιδεύομαι με τα προσχέδια για το ποιο αφηγηματικό ύφος θα είναι το καλύτερο. Μπορώ να κάνω μερικά teasers πάντως.

 

1. Η ιστορία μου ΔΕΝ θα έχει μυθολογία (ξέρω, εντυπωσιάζεστε).

2. Η ιστορία μου ΔΕΝ θα έχει ούτε σταγόνα αίμα.

3. Παρόλα αυτά, θα έχει και τεχνολογία και υπερφυσικό και θα είναι και τρόμου.

4. Το υπερφυσικό στοιχείο είναι πολύ κλασικό, αλλά ταυτόχρονα με ένα πολύ μοντέρνο και τεχνολογικό twist.

5. Εξακολουθώ να κατηγορώ το Μορφέα για όλα τα παραπάνω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον θα συμμετάσχω με ένα διήγημα που είχα γράψει την εισαγωγή του στα αγγλικά στο summerwrimo, που είχε διορθώσει και η elgalla. Θα μεταφράσω την εισαγωγή και θα το συνεχίσω στα ελληνικά.

Edited by Διγέλαδος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αύριο δίνω το τελευταίο μου μάθημα και μεθαύριο πετάω για Ελλάδα, για δύο εβδομάδες 'διακοπών'!

 

Κάποιες ιδέες με γυροφέρνουν, αλλά το ταξίδι θα κρίνει ποια από όλες θα προχωρήσει και αν θα καταφέρει να γίνει διήγημα.

 

Δεν μπορώ να εγγυηθώ συμμετοχή, αλλά θα το προσπαθήσω, μια και μου έχει λείψει πολύ ο κόσμος της συγγραφής!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να γράψεις οπωσδήποτε! Έλα και εκεί που είσαι έχει πολλά στοιχειωμένα, όλο και κάτι θα άκουσες, και τρεις ώρες ταξίδι από εκεί εδώ και να την γράψεις προλαβαίνεις όχι να την σκεφθείς μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Αύριο δίνω το τελευταίο μου μάθημα και μεθαύριο πετάω για Ελλάδα, για δύο εβδομάδες 'διακοπών'!

 

Κάποιες ιδέες με γυροφέρνουν, αλλά το ταξίδι θα κρίνει ποια από όλες θα προχωρήσει και αν θα καταφέρει να γίνει διήγημα.

 

Δεν μπορώ να εγγυηθώ συμμετοχή, αλλά θα το προσπαθήσω, μια και μου έχει λείψει πολύ ο κόσμος της συγγραφής!

Βρε την κουμπάρα. Να συζητήσουμε από κοντά τις ιδέες! :p

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το γράψιμο κι ο Μορφέας (όχι αυτός, ο άλλος, του Sandman, ο πρίγκηπας των ιστοριών και των ονειρων) μαζί μας. Συνεχίζοντας με τα teasers.

 

 

Μοιάζει τόσο αλλόκοτη εδώ, αταίριαστη σαν φάλτσα νότα σε μια τέλεια εκτελεσμένη συμφωνία. Στο κλαμπ, τουλάχιστον, ήταν στο στοιχείο της. Φοράει ένα ασημένιο, γυαλιστερό φόρεμα από κάποιο υλικό που δεν αναγνωρίζω και στο κεφάλι της μια αυτοσχέδια περούκα φτιαγμένη από γκρι, μαύρα και λευκά καλώδια, οι άκρες των οποίων καταλήγουν σε κάθε λογής βύσματα που πέφτουν ως τη μέση της. Αναρωτιέμαι πώς στο καλό κρατάει το κεφάλι της όρθιο με όλο αυτό το βάρος, αλλά δεν δείχνει να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Για κάποιο λόγο, η σκέψη αυτή κάνει τις τρίχες στα χέρια και τη βάση του αυχένα μου να σηκωθούν όρθιες. Εννοείται πως δεν την πιστεύω, απ’ την αρχή δεν την πίστεψα, αλλά το αφεντικό μου πετάει τη σκούφια του για κάτι ψυχάκια όπως αυτή και, τι τα θες, κάπως πρέπει να βγαίνει και το μεροκάματο.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω από τα teaser μόνο εγώ κινούμαι σε κλασικά μονοπάτια! Remake σε ένα παλιό φλασάκι μου είπα να κάνω, αλλά καιρός μου φαίνεται να βάλω και την δεύτερη ιδέα μου σ' εφαρμογή, εκείνη ίσως φανεί λίγο πιο πρωτότυπη. Βέβαια καλά όλα αυτά, αλλά οι ιδέες μόνες τους δεν φτάνουν, ελπίζω και στην υλοποίησή τους να φανώ αντάξιος...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, Σπύρο, παίζω με κάτι κλασικό στη βάση του, αλλά και πολύ μοντέρνο συγχρόνως, νιεχ νιεχ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω σπάσει το κεφάλι μου αλλά ότι κι αν σκέφτηκα με πάει αμέσως σε κάτι άλλο πολύ γνωστό. Ακόμα και σε μια κάμερα που "βλέπει" πνεύματα που κόντευα να καταλήξω, μου τη χάλασε σήμερα ο... Κουτσογιαννόπουλος όταν έκανε πρόμο για μια ταινία θρίλερ που πρόκειται να παιχτεί αυτές τις μέρες στους κινηματογράφους, την Demonic. :shout:

 

Αν τελικά κοντέψουν οι μέρες και δεν με ικανοποιεί τίποτα, μπορώ να το γυρίσω σε μαύρη κωμωδία τρόμου; Ξέρετε, σαν τον Βρετανικό κινηματογράφο τύπου "Doghouse", "Lesbian Vampire killers", κλπ. Έχω ήδη μερικές καλές ιδέες.. :whistling:

Edited by MadnJim
Link to comment
Share on other sites

Προς τον άρχοντα των αγώνων, ε του διαγωνισμού ήθελα να πω.

Επειδή μπερδεύτηκα εκεί με τις διευκρινίσεις περί sci fi και τρομοδιηγήματος, θέλω να ρωτήσω το εξής:

Αν ο υπολογιστής του αεροσκάφους αποφασίσει ότι η ανθρώπινη φυλή είναι έκτρωμα και δεν τη γουστάρει γι' αυτό τους επιβάτες πρέπει να τους σκοτώσει είμαστε μέσα στο θέμα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλέβω τη σκυτάλη από το διοργανωτή που δεν θέλει να σπαμμάρει και λέω το εξής:

 

Μη σκάτε, αδέρφια. Ξέρετε τι είναι τρόμος, άμα το διήγημα έχει horror ατμόσφαιρα, και τους Thundercats να βάλετε μέσα ως "τεχνολογία" δεν νομίζω να πειραχτεί κανείς :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προς τον άρχοντα των αγώνων, ε του διαγωνισμού ήθελα να πω.

Επειδή μπερδεύτηκα εκεί με τις διευκρινίσεις περί sci fi και τρομοδιηγήματος, θέλω να ρωτήσω το εξής:

Αν ο υπολογιστής του αεροσκάφους αποφασίσει ότι η ανθρώπινη φυλή είναι έκτρωμα και δεν τη γουστάρει γι' αυτό τους επιβάτες πρέπει να τους σκοτώσει είμαστε μέσα στο θέμα;

 

Θυμίζει λίγο Terminator αλλά κατά την άποψή μου είναι 100 % μέσα στο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

O.T.

Αταλάντη λίγο μικρή δεν είσαι για να θυμάσαι τους Thundercats;

 

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι η σκέψη αλλά το έβαλα σε γενικές γραμμές ( μην αποκαλύψουμε και το θέμα ) να πει ο άρχων των ονείρων αν είναι εντάξει. 

Edited by WILLIAM
Link to comment
Share on other sites

O.T.
Όι, καλέ, έβλεπα ανελλιπώς Thundercats στα νιάτα μου! Είμαι μορφωμένο κορίτσι!
Link to comment
Share on other sites

Θέλει ο άνθρωπος να μη σπαμάρει, κι οι επίδοξοι συγγραφείς δεν τον αφήνουν...

Μη σκάτε, αδέρφια. Ξέρετε τι είναι τρόμος, άμα το διήγημα έχει horror ατμόσφαιρα, και τους Thundercats να βάλετε μέσα ως "τεχνολογία" δεν νομίζω να πειραχτεί κανείς :p

Αν ισχύει το υπογραμμισμένο, ακολουθήστε τη συμβουλή της elgalla. Δεν θέλουμε το θέμα του κειμένου απλώς να μας φαίνεται τρομακτικό, θέλουμε να είναι διήγημα τρόμου, αγγλιστί horror fiction. Άρα αν ξέρετε τι σημαίνει λογοτεχνία τρόμου, θα ξέρετε καλύτερα από εμένα αν είναι ή δεν είναι εντός είδους.

 

Τώρα, αν δεν γνωρίζετε καλά τα όρια του είδους (π.χ.: "από πού κι έπειτα το σάι-φάι χόρορ γίνεται σάι-φάι σκέτο;"), έχω μια πρόταση γενικού ενδιαφέροντος, αν ενδιαφέρεστε αφενός για την εγκυρότητα της συμμετοχής σας (η οποία μπορεί να σας κοστίσει ψήφους) κι αφετέρου για την ψυχική μου υγεία (έστω και λίγο :p):

1. Μην πάτε στα όρια, αν δεν έχετε επαφή με τα όρια εντός. Που σημαίνει στην προκειμένη: μην το πάτε σε σάι-φάι χόρορ και δη και στον space opera τρόμο. Είναι πολύ εύκολο να ξεφύγετε.

2. Αν πάτε στα όρια χωρίς να ξέρετε καλά ποια είναι αυτά (τολμηροί!) να έχετε κατά νου ότι η ιστορία σας θα πρέπει να αποσκοπεί στον τρόμο, να τελειώσει και να έχετε αφήσει τον αναγνώστη ανατριχιασμένο.

Τα παραπάνω είναι απλή συμβουλή. Δεν είναι αλγόριθμος, δεν είναι κάτι που πρέπει να το ακολουθήσετε, απλώς αν το ακολουθήσετε είναι πιθανότερο να είστε εντός.

(και μην περιμένετε γενικώς τη δική μου επιβεβαίωση, δεν θα κρίνω εγώ αν είναι εντός ή εκτός)

 

Αν ο υπολογιστής του αεροσκάφους αποφασίσει ότι η ανθρώπινη φυλή είναι έκτρωμα και δεν τη γουστάρει γι' αυτό τους επιβάτες πρέπει να τους σκοτώσει είμαστε μέσα στο θέμα;

Έτσι λοιπόν όπως το αναφέρεις η απάντηση είναι "θα μπορούσε να είναι εντός, θα μπορούσε και όχι" (για είδος μιλάμε, γιατί για θέμα μου φαίνεται μια χαρά).

Αν καταλήξει σαν το 2001: Η Οδύσσεια του Διαστήματος (που έχει κάποιο κοινό μια υποπλοκή του έτσι όπως το γράφεις) όχι, δεν είναι τρόμος. Ή στο στυλ του Transcendence σίγουρα όχι (εκτός αν το πας προς παρωδία :p)

Αν πλησιάσει περισσότερο το Sunshine σε ατμόσφαιρα, τότε είναι οριακά εντός. Ή το Alien. Για Εξολοθρευτή δεν πολυθυμάμαι την πρώτη ταινία για να εκφράσω άποψη.

Σπόιλερ (σπόιλερ λέμε!) για το sunshine:

 

Ξεκινά ως κλασική διαστημική ιστορία και καταλήγει slasher movie εκεί στο τέλος.Για μένα είναι scifi horror, άρα κάτι αντίστοιχο θα γινόταν δεκτό λόγω είδους (αν και όχι λόγω θέματος).

 

 

Μου φαίνεται πως πρέπει να "ξεχάσω" βολικά να μπαίνω στο φόρουμ για κάνα δεκαπενθήμερο... :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα χρήσιμο rule of thumb για να έχετε υπόψη είναι το εξής: αν η τεχνολογία υπάρχει ήδη και χρησιμοποιείται (πόσο μάλλον ευρέως), τότε δεν είναι επιστημονική φαντασία - ή έστω δεν θα πέφτουν οι προβολείς εκεί.

Edited by DinMacXanthi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευπειθώς αναφέρω 2.475 λέξεις.

Κοίτα να δεις που, τελικά, μ' αρέσει η ιστορία μου. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάι του σεντς:

Άμα γράφεις κάτι που σε τρομάζει εσένα και γράφοντάς το κάνεις συνειδητή προσπάθεια να μεταφέρεις σωστά αυτό που σε τρομάζει σε αυτόν που θα το διαβάσει, τότε το αποτέλεσμα θα είναι τρόμος. Με τεχνολογία ή όχι, με στρουμφάκια, με μικρά μου πόνυ, ακόμα και με φτερωτά ροζ αρκουδάκια (αν και αυτό μάλλον δεν ξαναγίνεται :p). Όχι απαραίτητα καλός, όχι απαραίτητα κακός, μπορεί πολύ μέτριος, άθλιος ή ακόμα και εξαιρετικός. Πάντως τρόμος.

Αν από την άλλη γράφεις για κάτι που δεν τρομάζει εσένα τον ίδιο γράφοντάς το, τότε εγώ νομίζω πως δεν υπάρχει καμιά εγγύηση για το είδος στο οποίο θα υποπέσεις :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..