Jump to content

39ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Τεχνολογία


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Εγώ με τη μύγα σκέφτομαι το "δε θα πείραζε ούτε μύγα" (ή πιο ταιριαστά στην αγγλική "wouldn't hurt a fly"). Με τον φαινομενικά αθώο μονόκερο το θέμα αρχίζει και δένει. Δεύτερη ερμηνεία μου: το αθώο κακό, δηλαδή αυτό που είπε και η Tiessa "κακό υπεράνω πάσης υποψίας".

 

:clock: Ανυπομονώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 418
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    39

  • Morfeas

    54

  • Ιρμάντα

    31

  • MadnJim

    47

Λοιπόν, είναι απλά τα πράγματα. Είτε οι αλογόμυγες θα είναι το θέμα μας είτε κάτι σχετικό με μαγεία. Ως γνωστόν, μάτια μύγας και κέρατο μονόκερου είναι δύο από τα πλέον κοινά υλικά σε μαγικά φίλτρα. :p

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

 

Από ακονισμένα νύχια.

 

Μην το δένεις κόμπο

 

Καλά, δεν βάζω το κεφάλι μου στον τορβά. Δεν βουτάω τα πόδια μου σε τσιμέντο. Δεν δαγκώνω καλώδια.

...

:D

Πλάκα έχει!

 

 

Λοιπόν, είναι απλά τα πράγματα. Είτε οι αλογόμυγες θα είναι το θέμα μας είτε κάτι σχετικό με μαγεία. Ως γνωστόν, μάτια μύγας και κέρατο μονόκερου είναι δύο από τα πλέον κοινά υλικά σε μαγικά φίλτρα. :p

Ξέχασες τα δάκρυα παρθένας και το αίμα δράκου. Είναι σοβαρά πράγματα αυτά, δεν παίζουμε. :bangin:

 

Για το θέμα: μωρέ καλά είχα δει εγώ το κακάκι που έφυγε από τον μονόκερο ενώ έτρεχε...

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει με τη μύγα, αλλά ο μονόκερος κόβει λάσπη. Οπότε, μήπως είναι 'πλάσματα του καλού που παίρνουν τον πούλο';;   :) :) :) :) :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα το πω, δεν αντέχω!:)

Στο χωριό των μικρών μου πόνυ επιτίθενται τεράστιες δολοφονικές αλογόμυγες, και ένα λευκό μονοκεράκι γίνεται ο ήρωας που σώζει τη μέρα με το κέρατό του. Αλλά σε πολύ σπλάτερ φάση όμως...:whistling:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θα το πω, δεν αντέχω! :)

Στο χωριό των μικρών μου πόνυ επιτίθενται τεράστιες δολοφονικές αλογόμυγες, και ένα λευκό μονοκεράκι γίνεται ο ήρωας που σώζει τη μέρα με το κέρατό του. Αλλά σε πολύ σπλάτερ φάση όμως... :whistling:

 

:dazzled: :dazzled: :dazzled:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είναι απλά τα πράγματα. Είτε οι αλογόμυγες θα είναι το θέμα μας είτε κάτι σχετικό με μαγεία. Ως γνωστόν, μάτια μύγας και κέρατο μονόκερου είναι δύο από τα πλέον κοινά υλικά σε μαγικά φίλτρα. :p

Αταλάντη τι μαγειρεύεις τα βράδια;

Λοιπόν η δικιά μου ιδέα: Κάτι μυθολογικό. Παράξενο; Ο μονόκερος που τρέχει σε συνδυασμό με την αλογόμυγα μου έκαναν σε κάτι σχετικό με το κυνήγι της Ιούς. Άρα, μία κατάρα; Θεϊκή κατάρα; Κάποιος καταδιωκεται; Ή μήπως, και εδώ πάει εντελώς διαφορετικά η σκέψη, ένα ιδιαίτερο πλάσμα "κατασκευασμένο" μαγικά η τεχνολογικά ώστε να είναι ανώτερο, αλλά που τελικά  ο πειραματισμός κάπου ξεφεύγει (βλέπε Η Μύγα;)

 

Πες Μορφέα! Το κόκκινο ή το μπλε χάπι να πάρω; (Το κόκκινο, είμαι κοντά, το μπλε, απέχω ακόμη!)

Ο Μορφέας δεν θα σου πει ποιο χάπι να διαλέξεις, η επιλογή πρέπει να είναι δική σου για να έχει νόημα το δίλημμα :p

 

Εννούσα να παίξουμε ένα παιχνίδι κρύο -ζεστό. Προσαρμοσμένο βέβαια στα μορφεϊκά πρότυπα του άβατάρ σου.

Πλησιάζω ή όχι; Θα μας το πεις αν πλησιάζουμε άκαρδε παιχνιγαδωγέ;

Δεν ξέρω τι παίζει με τη μύγα, αλλά ο μονόκερος κόβει λάσπη. Οπότε, μήπως είναι 'πλάσματα του καλού που παίρνουν τον πούλο';;   :) :) :) :) :)

...και όπως είπα και αλλού, ελάτε να κονταροχτυπηθούμε για τη δεύτερη θέση. ΔΙΟΤΙ για την πρώτη παίζει ο DAGONCULT. :shout: :shout: :shout:

Πέρα από την πλάκα χαίρομαι πολύ που θα παίξεις παρέα μας και που γενικά μαζευόμαστε τόσοι πολλοί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εικόνα έχουμε έναν μονόκερω που τρέχει και στην δεύτερη μια μύγα.

Λοιπόν, η αλογόμυγα τσιγκλάει το άλογο και αυτό τρέχει να ξεφύγει. Μήπως το θέμα είναι η φυγή, η προσπάθεια απόδρασης από κάποιον κίνδυνο;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είναι απλά τα πράγματα. Είτε οι αλογόμυγες θα είναι το θέμα μας είτε κάτι σχετικό με μαγεία. Ως γνωστόν, μάτια μύγας και κέρατο μονόκερου είναι δύο από τα πλέον κοινά υλικά σε μαγικά φίλτρα. :p

Ωχ, έμπλεξα τους διαγωνισμούς... Η σειρά του τρόμου είναι τώρα; :p

 

Έχετε, πάντως, ορισμένες πολύ πετυχημένες ιδέες. Δεν θα βοηθήσω τώρα, περισσότερο, αλλά το βράδυ έρχεται το 3ο και τελευταίο στοιχείο. Με ένα ακόμη μικρό hint. Ελπίζω τότε να συμπληρωθούν τα κομμάτια του παζλ.

 

Εννούσα να παίξουμε ένα παιχνίδι κρύο -ζεστό. Προσαρμοσμένο βέβαια στα μορφεϊκά πρότυπα του άβατάρ σου.

 

Πλησιάζω ή όχι; Θα μας το πεις αν πλησιάζουμε άκαρδε παιχνιγαδωγέ;

Το κατάλαβα, μόνο που κι η απάντησή μου ήταν προσαρμοσμένη στα "μορφεϊκά πρότυπα του άβατάρ μου". Το βράδυ θα καταλάβεις αν πλησιάζεις ή όχι.  Οπότε πάρε ένα μωβ χάπι για την αναμονή :)

 

edit: Συνεχίστε να με διασκεδάζετε πάντως :p

Edited by Morfeas
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

edit: Συνεχίστε να με διασκεδάζετε πάντως :p

 

 ... ανθρωπάκια.... είπε ο Μορφέας και γέλασε σατανικά τρίβοντας τις γερασμένες παλάμες του

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

 

 

edit: Συνεχίστε να με διασκεδάζετε πάντως :p

 

 ... ανθρωπάκια.... είπε ο Μορφέας και γέλασε σατανικά τρίβοντας τις γερασμένες παλάμες του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μερίκα αστεία είναι εκρηκτικά πολύπλοκα και τα χάιρομαι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξανάριξα μια ματιά στις εικασίες σας για το θέμα και θα έλεγα πως θα πρέπει να δώσω και κόκκινα και μπλε χάπια, αλλά δεν θα αποκαλύψω την αναλογία.

Και μιας και το 'φερε η κουβέντα:

Ξέχασες τα δάκρυα παρθένας και το αίμα δράκου. Είναι σοβαρά πράγματα αυτά, δεν παίζουμε. :bangin:

Αυτά είναι σίγουρα έτσι ή ανάποδα (π.χ. το δάκρυα δράκου ακούγεται σαν ξόρκι από μόνο του, για να μην σχολιάσω και το άλλο); Απ' ό,τι φαίνεται τα Μαγικά Ξόρκια 101 τα πέρασα με αντιγραφή και δεν έμαθα ποτέ τα βασικά...

 

Και για να σοβαρευτώ λίγο (κάνει κι ο Σπύρος την προσπάθειά του με τα εντατικά φροντιστήρια τρόμου κι έχει κι εμένα να τον πισωγυρίζω στο funny mode :p)

Το τρίτο στοιχείο που -δεν μπορεί!- θα σας βοηθήσει να καταλήξετε:

post-3677-0-18623000-1430507898.jpg

Επιτέλους καθαρόαιμος τρόμος, σας ακούω να σκέφτεστε. Για να δούμε, θα δέσετε τις τελείες σωστά; Θα βρείτε το σωστό θέμα;

 

Και 2 hints που είχα υποσχεθεί (ένα προόριζα αρχικά, αλλά έτσι, με έπιασαν οι καλοσύνες μου, για τον καλό μήνα):

HINT 1:

 

Οι 3 εικόνες λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο ως υποδείξεις του θέματος.

 

HINT 2 (και σημαντικότερο):

 

Το θέμα ΔΕΝ είναι μαγικά φίλτρα. ΔΕΝ έχει να κάνει με μαγεία, χωρίς βέβαια να την απαγορεύει. ΑΛΛΑ, επιμένω, ΔΕΝ είναι αυτό το θέμα μας! :p

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, άσπρος ο Μονόκερος, σε μαύρο η μύγα, ασπρόμαυρη η χαριτωμένη κοπελίτσα...  :hmm: 

Οκέυ, δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα της προκοπής...  :unknw:  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, άσπρος ο Μονόκερος, σε μαύρο η μύγα, ασπρόμαυρη η χαριτωμένη κοπελίτσα...  :hmm:

Οκέυ, δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα της προκοπής...  :unknw:  

 

Oreo cookies; Παρτίδα τάβλι που στράβωσε;   :p :p :p

 

Σοβαρά όμως, το μυαλό μου δεν πάει πουθενά...

Γι' αυτό :mf_surrender:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βρήκα, είναι πωσοδήποτε "Το σατανικό καλώδιο"

 

 

Σας κούφανα όμως έτσι, όχι παραδεχτείτε το, κι αφού το παραδεχτείτε ας μου πει και κάποιος τι είναι αυτό που μοιάζει με καλώδιο δίπλα στην τρομαχτική κοπελιτσα, παρακαλώ.

 

 

Edit: Εκδοχή β: "Στην πρίζα" (το μονόκερω είναι οπωσδήποτε πριζωμένο, η κοπελίτσα είναι εμφανώς στην πρίζα και οι μύγες... ε, οι μύγες είναι πάντα στην πρίζα :p )

 

Edit 2 το πρωινό: Έχω και μια σοβαρή εκδοχή: Πύλες/Πόρτες/Παράθυρα και δε συμμαζεύεται από άλλους κόσμους, νιαχ, μου άρεσε καλύτερα το σατανικό καλώδιο :p

Edited by Nienor
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι αυτή η αντίθεση που γίνεται;

Ο άσπρος μονόκερος σε μαύρο-πράσινο φόντο..

Η μύγα που ξεχωρίζει από το μαύρο φόντο και

τέλος όλη η "μαυρίλα"-σκότος σε ένα λευκό δωμάτιο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παράνοια; Παραισθήσεις; Οράματα αλλων κόσμων; Ιδιαίτερες δυνάμεις;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει που πίστευα ότι με το τελευταίο θα το βρίσκατε όλοι... :bleh:

 

Λοιπόν, όσον αφορά τη χρωματική αντίθεση:

Πάρτε μισό κόκκινο χάπι, γιατί εφαρμόσατε τον έλεγχο και στις 3 εικόνες.

Πάρτε και μισό μπλε, γιατί τα χρώματα των εικόνων δεν παίζουν κανέναν ρόλο (ειλικρινά, δεν θα μου πήγαινε ποτέ το μυαλό εκεί, αλλά με τέτοιες εικόνες που πήγα και βρήκα σας καταλαβαίνω).

 

Να πω τέλος ότι έχετε πλησιάσει το θέμα 2 φορές (μία με τον "σωστό" τρόπο και μία με "λάθος"). Ελάτε, πιστεύω σε εσάς.

Σπύρο, το ξέρω ότι το 'χεις!

(προς τους υπόλοιπους: συγγνώμη αν φαίνεται ότι κάνω διακρίσεις, μόνο που δεν κάνω :p)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα στην τελευταία εικόνα είναι εμφανώς παγιδευμένη/έγκλειστη.

Ο μονόκερος τρέχει ίσως για να ξεφύγει.

Η μύγα μπορεί να βρίσκεται μέσα σε κάποια μυγοπαγίδα.

 

Ε; Μήπως; :juggle:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε; Μήπως; :juggle:

Είναι πραγματικά αστείο το παραπάνω, γιατί είχα κατά νου ένα τέτοιο θέμα (ηττήθηκε στον ημιτελικό), αλλά δεν θα φανταζόμουν ποτέ να βάλω αυτές τις εικόνες :p

(για να δούμε, τι άλλο μπορούν να στύψουν τα εμπνευσμένα μυαλουδάκια σας - με μερικά έχω πάντως εντυπωσιαστεί!)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο μονόκερως δεν είναι συνήθως τρομαχτικός αλλά θα μπορούσε να είναι.

 

Η μύγα είναι αυτό που είπα "δε θα πείραζε ούτε μύγα" αλλά είναι και συμβολικό για κάτι μικρό, σαν ζουζούνι που δεν το πιάνει το μάτι σου, δε νομίζεις ότι μπορεί να σε βλάψει αλλά μπορεί να αποδειχθει επικίνδυνο (μύγα τσετσε :p ).

 

Το κορίτσι από το The Ring είναι ένα μικρό κορίτσι και κανονικά τα μικρά κορίτσια δεν είναι τρομαχτικά, το συγκεκριμένο όμως όσοι είδαμε τις ταινίες ξέρουμε ότι είναι!

 

Άρα επιμένω στην αρχική πορεία σκέψης, κακό υπεράνω πάσης υποψίας, κάτι επικίνδυνο αλλά φαινομενικά αθώο (μονόκερως, μύγα, κοριτσάκι).

 

Κατά τα άλλα, να ρωτήσω το εξής τον πανούργο Morfea που μας έχει βάλει όλους σε σκέψεις :D Έκανα 7 Φλεβάρη 3 σχόλια σε ιστορίες βιβλιοθηκών στο sff, πάνω από 100 λέξεις το καθένα. Για τον διαγωνισμό μας είμαι καλυμμένη; Ή πρέπει να είναι πιο πρόσφατα;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία να το υπενθυμίσω:

 Δικαίωμα συμμετοχής έχει κάθε μέλος του φόρουμ (εκτός από τον διοργανωτή του διαγωνισμού και τον βοηθό), που στο διάστημα ανάμεσα στον προηγούμενο και τον επικείμενο διαγωνισμό έχει κάνει τουλάχιστον 3 κριτικές (δείτε ανάλογο post) των 100 λέξεων σε οποιεσδήποτε ιστορίες εκτός αυτές του τελευταίου διαγωνισμού. Ο εκάστοτε συμμετέχων θα είναι υπεύθυνος να επιδείξει τις κριτικές του στον διοργανωτή, για να μπορέσει να πάρει μέρος η ιστορία του.

Αυτό σημαίνει ότι οι 3 κριτικές πρέπει να έχουν γίνει στο διάστημα 28 Ιανουαρίου-μέχρι την υποβολή της ιστορίας (οι προθεσμίες θα ανακοινωθούν αύριο). Και να μην είναι σχόλια για τα διηγήματα του 38ου διαγωνισμού.

 

Έκανα 7 Φλεβάρη 3 σχόλια σε ιστορίες βιβλιοθηκών στο sff, πάνω από 100 λέξεις το καθένα. Για τον διαγωνισμό μας είμαι καλυμμένη; Ή πρέπει να είναι πιο πρόσφατα;

Συνεπώς, εφόσον τα σχόλια δεν έγιναν για τα διηγήματα του 38ου διαγωνισμού, είσαι καλυμμένη. :)

Περισσότερα για τις κριτικές (π.χ. πώς και σε ποιους θα αποσταλούν), οσονούπω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θα είναι "ζουζούνια"! Κι ο Μονόκερος έχει αλογόμυγες -ίσως να τρέχει από τσίμπημα-, η μύγα είναι... μύγα, και η κοπελίτσα είναι πτωματόμορφη (sic), άρα οι μύγες την περιτριγυρίζουν- μεταξύ άλλων-. Και σαν θέμα έχει ψωμί. Λοιπόν; Είμαι ο Νίο;...:p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..