Jump to content

Photo

Σκιές από άλλη διάσταση

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Disco_Volante

Disco_Volante
  • Members
  • 294 posts
  • Όνομα:Ευάγγελος

Posted 04 Μάιος 2015 - 10:40

Όνομα Συγγραφέα: Discο Volante
Είδος: Επιστημονική φαντασία
Βία; Ναι
Σεξ; Όχι
Αριθμός Λέξεων: 2500 (ακριβώς!)

Αυτοτελής; Ναι

Αρχείο: Επισυνάπτεται

Σχόλια: Επ’ ευκαιρία του διαγωνισμού τρόμου ξέθαψα από το αρχείο μου αυτή την ιστορία. Έχει ως θέμα τη σύνδεση μεταξύ τεχνολογίας και τρόμου (Sci-fi τρόμος).

Ελπίζω να σας αρέσει, να περάστε καλά και θα περιμένω τα πολύτιμα σχόλιά σας! 

Attached Files

• MadnJim and Old man & SiFi like this

"One man, can, make a difference, Michael".

Michael Knight, a lone crusader, in a dangerous world. The world, of the Knight Rider...

#2 Old man & SiFi

Old man & SiFi

Refugee

• Members
  • 365 posts
  • Όνομα:Τώνης

Posted 04 Μάιος 2015 - 19:09

Νομίζω όμως ότι έχει πολλές τεχνικές - επιστημονικές λεπτομέρειες που δεν προσθέτουν κάτι, αλλά

μού άρεσε

Spoiler

Edited by Old man & SiFi, 04 Μάιος 2015 - 19:13.

• Disco_Volante likes this
"West is where all days will someday end..." (Peter Hammill)

#3 Disco_Volante

Disco_Volante
  • Members
  • 294 posts

Posted 04 Μάιος 2015 - 20:28

Νομίζω όμως ότι έχει πολλές τεχνικές - επιστημονικές λεπτομέρειες που δεν προσθέτουν κάτι, αλλά

μού άρεσε

Spoiler

Διαβάζοντας τα σχόλιά σου μου φαίνεται σαν κάποια εξ' αυτών να λείπουν. Δεν ξέρω αλλά η πρώτη πρόταση αυτό μου δείχνει. Κάνω λάθος; Πάντως σ' ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση και το σχολιασμό της ιστορίας μου!

Michael Knight, a lone crusader, in a dangerous world. The world, of the Knight Rider...

#4 /george/

/george/
  • Banned
  • 51 posts
  • Όνομα:George

Posted 14 Ιούνιος 2015 - 13:30

Ωραία στρωτή ιστορία με πολύ καλό ρυθμό. Θα σου πρότεινα να τη μεγαλώσεις και να προσθέσεις περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την προέλευση και τις ιδιότητες του κύβου.

Σίγουρα θα ψάξω και άλλες ιστορίες σου.

#5 alkinem

alkinem
  • Members
  • 836 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Οι Κυρίες Του Τρόμου(Συλλογή Διηγημάτων)

Posted 21 Νοέμβριος 2015 - 21:53

Στα θετικά...

Επιτυχημένη μείξη Ε.Φ και τρόμου. Η γραφή άψογη και σε κανένα σημείο δεν γινόταν κουραστική. Αρκετά ωραία η ιδέα του εξωδιαστατικού κύβου που μετατρέπει τους ανθρώπους σε σκλάβους δυνάμεων από "αλλού".

Στα αρνητικά...

Μικρό μέγεθος και πολλές απαραίτητες λεπτομέρειες παραλείπονται(για τον κύβο, αλλά και για τους πρωταγωνιστές) Θέλει κι άλλο χώρο για να αναπτυχθεί σωστά.

Πολύ ωραίο γενικά, μόνο σε μικρολεπτομέρειες χωλαίνει.

Αν θες ν' αγιάσεις, πρέπει ν' αμαρτήσεις... ε, κι αν προλάβεις, να μετανοήσεις...

#6 Mesmer

Mesmer

Achievement unlocked

• Global Moderators
  • 2.864 posts
  • Όνομα:Άγγελος

Posted 22 Νοέμβριος 2015 - 22:33

Άλλη μια ιστορία σου, που παρά το μικρό της μέγεθος, καταφέρνει να πάρει (ή να κοντέψει σε) κοσμοκαταστροφικές διαστάσεις.  :lol: Μπορώ να πω ότι τη διάβασα ευχάριστα και πέρασα μια χαρά την ώρα μου. Με λίγα λόγια, για το είδος και το μέγεθός της, κάνει αρκετά καλά τη δουλειά της. (Έχει κι αυτό το κάτι από Event Horizon που κίνησε παραπάνω την περιέργεια). Θα μπορούσε, επίσης, να γίνει και πρώτη ύλη για κάτι μεγαλύτερο, μιας και φαίνεται ότι υπάρχει πολύ ψωμί από πίσω, αν έχεις όρεξη για ζύμωμα και ψήσιμο.

Σημειώνω και μερικές παρατηρήσεις που κράτησα κατά την ανάγνωση:

-Κάπως αδέξια η εισαγωγή. Μοιάζει σαν να μην ξέρεις πώς να ξεκινήσεις και αραδιάζεις επιστημονικές ορολογίες και τεχνολογικά επιτεύγματα απλά για να μας βάλεις στο κλίμα, χωρίς να έχουν ουσιαστικό ρόλο στην εξέλιξη της ιστορίας. Είναι κάτι που μπορεί να γίνει πιο ομαλά.

-Η «διόπτευση», από μόνη της, μάλλον δεν στέκει ως μέθοδος προσανατολισμού/κατεύθυνσης στο διάστημα, καθώς χρειάζεται ένα σημείο αναφοράς (πχ βορράς), το οποίο δεν υπάρχει στο διάστημα. Επίσης, η διόπτευση δίνει κατεύθυνση σε δύο διαστάσεις, ενώ στο διάστημα, μάλλον, χρειάζεται μεγαλύτερη ακρίβεια, και σίγουρα απεικόνιση σημείου προορισμού σε τρεις διαστάσεις. Καλή η ρανταρέικη ορολογία που χρησιμοποιούμε εδώ, αλλά θέλεις κάτι παραπάνω. Δώσε πορεία βάσει του πάλσαρ ΚΒ-774α, ξέρω γω.

-Γιατί ο κυβερνήτης λέει: «Δεν έχουμε άλλη επιλογή. Πρέπει να το ερευνήσουμε»; Ποια ακριβώς είναι η δουλειά τους; Θα ήθελα λίγες περισσότερες πληροφορίες εδώ για να μη μου φαίνεται δικαιολογημένη η επιλογή του.

-Όπως είπα και πιο πριν, η ιστορία ακολουθεί τη γνώριμη φόρμα που έχουν οι περισσότερες ιστορίες σου. Αν θυμάμαι καλά, όλες οι ιστορίες σου που έχω διαβάσει έχουν παρόμοια εξέλιξη/κεντρική ιδέα. Μια οντότητα/φυλή εξωγήινων/νοημοσύνη εισβάλει/μολύνει την Γη/το σύμπαν με σκοπό να το κυριεύσει. Οκ, σίγουρα είναι εντυπωσιακό σαν θέμα και γενικά πιασιάρικο, αλλά σαν συγγραφέας θα πρέπει να θέλεις να ξαφνιάσεις τους αναγνώστες και όχι να ξέρουν τι να περιμένουν πλέον από εσένα, όσον αφορά το πώς θα εξελιχθεί η ιστορία σου. Είναι αυτό που με ενοχλούσε και στον Στίβεν Κινγκ, που σε πολλές ιστορίες του, στο τέλος, θα ανατίναζε και μια πόλη, ένα κτίριο, μια σπηλιά, αναλόγως. Φαίνεται σαν εύκολη λύση και σχεδόν σε καμία απ' τις περιπτώσεις που θυμάμαι, δεν ήταν το τέλος που άξιζε.

Αυτά από μένα. Παρά τις παρατηρήσεις (που ελπίζω να βοηθήσουν) να ξαναπώ ότι πέρασα ωραία διαβάζοντας την ιστορία σου.

Καλό βράδυ!

"If sacred places are spared the ravages of war, then make all places sacred. And if the holy people are to be kept harmless from war, then make all people holy" ~ The Silver Surfer

#7 Disco_Volante

Disco_Volante
  • Members
  • 294 posts

Posted 23 Νοέμβριος 2015 - 11:45

Στα θετικά...

Επιτυχημένη μείξη Ε.Φ και τρόμου. Η γραφή άψογη και σε κανένα σημείο δεν γινόταν κουραστική. Αρκετά ωραία η ιδέα του εξωδιαστατικού κύβου που μετατρέπει τους ανθρώπους σε σκλάβους δυνάμεων από "αλλού".

Στα αρνητικά...

Μικρό μέγεθος και πολλές απαραίτητες λεπτομέρειες παραλείπονται(για τον κύβο, αλλά και για τους πρωταγωνιστές) Θέλει κι άλλο χώρο για να αναπτυχθεί σωστά.

Πολύ ωραίο γενικά, μόνο σε μικρολεπτομέρειες χωλαίνει.

Άλλη μια ιστορία σου, που παρά το μικρό της μέγεθος, καταφέρνει να πάρει (ή να κοντέψει σε) κοσμοκαταστροφικές διαστάσεις.  :lol: Μπορώ να πω ότι τη διάβασα ευχάριστα και πέρασα μια χαρά την ώρα μου. Με λίγα λόγια, για το είδος και το μέγεθός της, κάνει αρκετά καλά τη δουλειά της. (Έχει κι αυτό το κάτι από Event Horizon που κίνησε παραπάνω την περιέργεια). Θα μπορούσε, επίσης, να γίνει και πρώτη ύλη για κάτι μεγαλύτερο, μιας και φαίνεται ότι υπάρχει πολύ ψωμί από πίσω, αν έχεις όρεξη για ζύμωμα και ψήσιμο.

Σημειώνω και μερικές παρατηρήσεις που κράτησα κατά την ανάγνωση:

-Κάπως αδέξια η εισαγωγή. Μοιάζει σαν να μην ξέρεις πώς να ξεκινήσεις και αραδιάζεις επιστημονικές ορολογίες και τεχνολογικά επιτεύγματα απλά για να μας βάλεις στο κλίμα, χωρίς να έχουν ουσιαστικό ρόλο στην εξέλιξη της ιστορίας. Είναι κάτι που μπορεί να γίνει πιο ομαλά.

-Η «διόπτευση», από μόνη της, μάλλον δεν στέκει ως μέθοδος προσανατολισμού/κατεύθυνσης στο διάστημα, καθώς χρειάζεται ένα σημείο αναφοράς (πχ βορράς), το οποίο δεν υπάρχει στο διάστημα. Επίσης, η διόπτευση δίνει κατεύθυνση σε δύο διαστάσεις, ενώ στο διάστημα, μάλλον, χρειάζεται μεγαλύτερη ακρίβεια, και σίγουρα απεικόνιση σημείου προορισμού σε τρεις διαστάσεις. Καλή η ρανταρέικη ορολογία που χρησιμοποιούμε εδώ, αλλά θέλεις κάτι παραπάνω. Δώσε πορεία βάσει του πάλσαρ ΚΒ-774α, ξέρω γω.

-Γιατί ο κυβερνήτης λέει: «Δεν έχουμε άλλη επιλογή. Πρέπει να το ερευνήσουμε»; Ποια ακριβώς είναι η δουλειά τους; Θα ήθελα λίγες περισσότερες πληροφορίες εδώ για να μη μου φαίνεται δικαιολογημένη η επιλογή του.

-Όπως είπα και πιο πριν, η ιστορία ακολουθεί τη γνώριμη φόρμα που έχουν οι περισσότερες ιστορίες σου. Αν θυμάμαι καλά, όλες οι ιστορίες σου που έχω διαβάσει έχουν παρόμοια εξέλιξη/κεντρική ιδέα. Μια οντότητα/φυλή εξωγήινων/νοημοσύνη εισβάλει/μολύνει την Γη/το σύμπαν με σκοπό να το κυριεύσει. Οκ, σίγουρα είναι εντυπωσιακό σαν θέμα και γενικά πιασιάρικο, αλλά σαν συγγραφέας θα πρέπει να θέλεις να ξαφνιάσεις τους αναγνώστες και όχι να ξέρουν τι να περιμένουν πλέον από εσένα, όσον αφορά το πώς θα εξελιχθεί η ιστορία σου. Είναι αυτό που με ενοχλούσε και στον Στίβεν Κινγκ, που σε πολλές ιστορίες του, στο τέλος, θα ανατίναζε και μια πόλη, ένα κτίριο, μια σπηλιά, αναλόγως. Φαίνεται σαν εύκολη λύση και σχεδόν σε καμία απ' τις περιπτώσεις που θυμάμαι, δεν ήταν το τέλος που άξιζε.

Αυτά από μένα. Παρά τις παρατηρήσεις (που ελπίζω να βοηθήσουν) να ξαναπώ ότι πέρασα ωραία διαβάζοντας την ιστορία σου.

Καλό βράδυ!

Γιάννη και Άγγελε, χαίρομαι που σας άρεσε η ιστορία μου και ευχαριστώ για τα σχόλια. Σίγουρα θα με βοηθήσουν αρκετά αν αποφασίσω να επεκτείνω την ιστορία.

Όσον αφορά στο μικρό μέγεθός της θα έπρεπε να είχα αναφέρει στα αρχικά σχόλια ότι η ιστορία γράφτηκε για να συμπεριληφθεί στις Όψεις του Φανταστικού από τις Συμπαντικές Διαδρομές και έτσι το όριο των λέξεων ήταν δεσμευτικό.

#8 stathis03

stathis03
  • Members
  • 3 posts
  • Όνομα:Stathis
  • Currently reading:Red Rising, Pierce Brown

Posted 27 Νοέμβριος 2015 - 23:04

Ωραίο ! (αλλά συμφωνώ, θέλει κι άλλο)

Υπάρχει ένας «κρυμμένος» θησαυρός που εμφανίζεται ήδη από τις πρώτες γραμμές του

πολύ ωραίου διηγήματος σου. Είναι το παιχνίδι με τις κρυμμένες διαστάσεις / τις

εκμεταλλεύονται για την κίνηση του διαστημοπλοίου όμως έχουν και ανεπιθύμητα

αποτελέσματα όπως … ο κύβος και όλα αυτά που εξελίσσονται στη συνέχεια… Αυτό είναι

και η μηχανή που κινεί το διήγημα.

Ίσως όταν το διαβάζει κανείς πρώτη φορά να χάνεται στη δράση – οπότε θα μπορούσες να

το κάνεις ακόμα πιο μίνιμαλ αλλά θα χανόταν ο τρόμος ή να θυμίσεις/τονίσεις λίγο ακόμη αυτή

την υπόγεια σχέση με τις άλλες διαστάσεις εξηγώντας κάποια από αυτά που συμβαίνουν

(χωρίς να το παρακάνεις) αλλά it’s your story…

*κρυμμένος σε εισαγωγικά, γιατί υπάρχει ακόμα και στον τίτλο, θησαυρός, γιατί αυτό το θέμα 

χωράει ποoooλύ ανάπτυξη … σε όσες «διαστάσεις» μπορείς να φανταστείς…

#9 Feynman_64

Feynman_64
  • Members
  • 23 posts
  • Όνομα:Λάζαρος

Posted 16 Ιούλιος 2016 - 15:37

Ωραιο, θυμιζει αρκετα το Alien ως προς τους ξενιστες.

#10 Blacksword

Blacksword
  • Members
  • 796 posts
  • Όνομα:Κώστας

Posted 06 Δεκέμβριος 2016 - 09:46

Την διάβασα και, παρ' όλο το μικρό μέγεθος της, την βρήκα αρκετά διασκεδαστική με ωραίες ιδέες. Σίγουρα θα μπορούσε να αναπτυχθεί σε μια μεγαλύτερη ιστορία, ή ακόμα και σε μυθιστόρημα, αλλά γενικώς ήταν μια αρκετά καλή προσπάθεια. 

"The sword Anglachel was forged anew for him by the cunning smiths of Nargothrond, and though ever black its edges shone with pale fire. Then Turin himself became known in Nargothrond as Mormegil, the Blacksword, for the rumours of his deeds with that weapon; but he named the sword Gurthang, Iron of Death."  - The Children of Húrin

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users