Jump to content
Sign in to follow this  
BladeRunner

Ελληνική αστυνομική λογοτεχνία

Recommended Posts

jjohn

Διάβασα τα Οικογενειακά Εγκλήματα  του Νεοκλή Γαλανόπουλου.

Να  πω εκ των προτέρων ότι το βιβλίο το προμηθεύτηκα κυρίως για την τρίτη ιστορία του Κεκλεισμένων των Θυρών   όπου ο Γαλανόπουλος ασχολείται με το προσφιλές είδεo του locked room mystery. Αλλά το βιβλίο αυτό καθ' αυτό δεν περιέχει μόνο μία ιστορία, αλλά τρεις.

Η πρώτη ιστορία αφορά  μία οικογένεια από τέσσερα αδέλφια,  όπου ο ένας αδερφός  φαίνεται να αυτοκτονεί  και τα τρία αδέρφια  αρχίζουν να υποπτεύονται ο ένας τον άλλον  ότι έστησαν τον φόνο να φανεί σαν αυτοκτονία.

Συμπαθητική ιστορία, την διάβασα  με ενδιαφέρον αν και δεν μπορώ να πω ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο. Η πρώτο-πρόσωπη αφήγηση του ενός αδερφού έδινε και  έναν πιο ανθρώπινο τόνο στην ιστορία.

Αντιθέτως η δεύτερη ιστορία με άφησε παντελώς αδιάφορο.  Μεταφερόμαστε στο 2035 και ασχολούμαστε με τον περίεργο  θάνατο της  γυναίκας ενός πολιτικού, ο οποίος άνηκε στην  (άκρα)-δεξία. 

Δεν ξέρω αν πίσω από όλα αυτά υπάρχει καλυμμένο κάποιο πολιτικό σχόλιο, αλλά εγώ δεν εντόπισα τίποτα και για να πω την αλήθεια δεν κάθισα να το φιλοσοφήσω κιόλας.

Επανέκτησα το ενδιαφέρον μου στην τρίτη ιστορία(και διάβασα τις δύο τελευταίες  στην ίδια καθισιά οπότε δικαιούμαι να το πω :p) όπου ασχολείται με τον περίεργο θάνατο της γυναίκας  ενός δικαστή όπου βρίσκεται νεκρή σε μία κουζίνα  όπου όλες οι εισόδοι ήταν κλειδωμένες εκ των έσω με τα κλειδιά ακουμπησμένα στις πόρτες. Μετά θα συμβούν και μερικά ακόμη περιστατικά.

Η προσέγγιση του Γαλανόπουλου είναι λίγο διαφορετική σε σύγκριση με άλλους συγγραφείς με την έννοια ότι ο ίδιος ο Γαλανόπουλος ενώ αγαπάει αυτού του είδους το αστυνομικό, δεν φαίνεται να αγαπάει τόσο τις συμβάσεις του. Αυτό το λέω σε συνδιασμό με ένα άρθρο που είχα διαβάσει όταν έψαχνα τον συγγραφέα όπου λίγο ή πολύ έλεγε ότι δεν του αρέσει π.χ  ο μάστερ ντετέκτιβ που τα βρίσκει όλα και έτσι.  Νομίζω τον εξιτάρει περισσότερο το κλειδωμένο δωμάτιο σαν παζλ.  Υπάρχει ας πούμε ελάχιστη έρευνα στην ιστορία και περισσότερος χρόνος σπαταλιέται σε άλλα πράματα.

Αυτό πάντως δεν είναι κακό και η ιστορία είναι αρκετά συμπαθητική. Προφανώς όποιος περιμένει να διαβάσει  κάτι εφάμιλλο με τα αριστουργήματα του είδους  θα απογοητευτεί μιας που το κόλπο που χρησιμοποιείται είναι αρκετά απλό και  έχει χρησιμοποιηθεί πολλάκις από άλλο κόσμο σε αυτή ή σε κάποια άλλη παρεμφερή εκδοχή.

Συνοψίζοντας,  με την τρίτη ιστορία του  ο Γαλανόπουλος   επιβεβαίωσε  το ότι είναι ο μόνος Έλληνας που  μοιράζεται τα ίδια  γούστα μ' εμένα :p

Μία αξιέπαινη προσπάθεια για το είδος  με πολλά περιθώρια βελτίωσης πάντως.

Συμπτωματικά είδα ότι  ο Γαλανόπουλος κυκλοφόρησε ένα νέο βιβλίο πρόσφατα( Ο ιδανικός Ντετέκτιβ) που  ασχολείται με τον ....Σέργουιν Χομπς και τον  δρ.  Τζόναθαν Γουόρντον

7/10

Edited by jjohn
  • Like 1