Jump to content

Το Πέρασμα - Τζάστιν Κρόνιν


Recommended Posts

Κανονικά θα κυκλοφορήσει το τρίτο βιβλίο της σειράς (The City Of Mirrors), από τις εκδόσεις Λιβάνη. Μου είπαν ότι ετοιμάζεται. 

Edited by BladeRunner
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα κυκλοφορήσει το τρίτο βιβλίο της σειράς (The City Of Mirrors), από τις εκδόσεις Λιβάνη. Μου είπαν ότι ετοιμάζεται. 

Δεν μου έφτασε το απλό λάηκ. θέλω να γράψω και ΚΑΡΑΛΑΗΚ! :) Άρα να μπω σιγά σιγά στο τριπάκι να αρχίσω και το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

 

Κανονικά θα κυκλοφορήσει το τρίτο βιβλίο της σειράς (The City Of Mirrors), από τις εκδόσεις Λιβάνη. Μου είπαν ότι ετοιμάζεται. 

Δεν μου έφτασε το απλό λάηκ. θέλω να γράψω και ΚΑΡΑΛΑΗΚ! :) Άρα να μπω σιγά σιγά στο τριπάκι να αρχίσω και το δεύτερο.

 

κι εγω λεω να το ξεκινησω το 2ο σιγα σιγα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σήμερα παραχωρήθηκε isbn για το "The City Of Mirrors", οπότε λογικά θα το δούμε λίαν συντόμως στα βιβλιοπωλεία (πάντα από τις εκδόσεις Λιβάνη). Ελληνικός τίτλος: Η πόλη των κατόπτρων.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παραχωρήθηκε isbn για το "The City Of Mirrors", οπότε λογικά θα το δούμε λίαν συντόμως στα βιβλιοπωλεία (πάντα από τις εκδόσεις Λιβάνη). Ελληνικός τίτλος: Η πόλη των κατόπτρων.

Ελπίζω να έχει την ίδια χαμηλή τιμή (10 ευρώ) κι αυτό, όπως και τα προηγούμενα, αν και τούβλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτό είναι το εξώφυλλο του Λιβάνη:

 

2823285.jpg

 

Το βιβλίο θα κυκλοφορήσει σε λίγες μέρες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το εξώφυλλο του Λιβάνη:

 

2823285.jpg

 

Το βιβλίο θα κυκλοφορήσει σε λίγες μέρες. 

Από το εξώφυλλο θα περιμένει κανείς να διαβάσει τίποτα βαμπιρικό... Όχι ότι δεν έχει καμία σχέση με βαμπίρ, αλλά τεσπά.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους! Δεν έχει 9-10 ευρώ όπως τα δύο πρώτα, αλλά δεν πειράζει. Καλή ανάγνωση σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

900 σελίδες τούβλο, κι αυτό... (τιμή Πολιτείας 16.16 €)

Να δω πόσα ακόμα μπορεί να αντέξει το καημένο scanner μου...

Edited by WolfBack
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελείωσα τις προάλλες το "Δώδεκα αιώνιοι" και μου φάνηκε καλύτερο από το "Το πέρασμα". Θυμάμαι ότι όταν είχα διαβάσει το "Πέρασμα" έλεγα ότι αν ήταν 300 σελίδες μικρότερο θα μου άρεσε περισσότερο. Αυτή είναι και η διαφορά μεταξύ των δυο βιβλίων. Ο Κρόνιν στο δεύτερο βιβλίο περιορίζει λίγο τη φλυαρία, κρατάει όλα τα καλά του πρώτου βιβλίου, όσο αφορά την αγωνία και την δράση, εξηγεί κάποιες από τις απορίες του πρώτου βιβλίου και γενικά προχωρά την υπόθεση μια χαρά χωρίς να κάνει κάποια κοιλιά. Φυσικά στο τέλος αφήνει κάποια θέματα ανοιχτά μιας και υπάρχει και τρίτο μέρος.

 

Για την ίδια την υπόθεση δεν μπορείς να πεις και πολλά, γιατί θα κάνεις συνέχεια spoiler, απλά ότι το δεύτερο βιβλίο συνεχίζει εκεί που σταμάτησε το πρώτο και έχει περίπου τους ίδιους πρωταγωνιστές (όσους επέζησαν δηλαδή) συν μερικούς καινούργιους. Σύντομα πρέπει να αγοράσω και το τρίτο βιβλίο.

 

9/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 Σποιλερς ahead...μικρά

 
 Το ξεκίνησα και εγώ στα αγγλικά. Το πρώτο κομμάτι που γίνεται το build up ήταν πολύ καλό και μου θύμισε πολύ Stephen King. Εξαιρετικό βρίσκω και το worldbuilding που υπάρχει μετέπειτα στο μέλλον και αφού έχει διαλυθεί η κοινωνία. Φτάνοντας κάπου στην μέση και έγινε το πρώτο σκηνικό που με ξενέρωσε. Η σκηνή που στήθηκε για να εμφανιστεί η Αmy και να χαθεί ο Theo. Μου θυμισε πολύ σκηνές που με ενοχλούν πολύ και στο Walking dead. Ανθρώπους δηλαδή που φέρονται παραλογα και ηλίθια. Είναι εκεί που γυρνάνε πίσω στο καταφύγιο τους ο PEter, η Alicia, o Caleb και ο Theo και σταματάνε στην βιβλιοθήκη μέρα μεσημέρι και την καίνε με αποτέλεσμα να αποκαλυφθούν οι virals που χαν καταφύγει εκεί. Και ενω λοιπον οι virals είναι σαστισμένοι κ προσπαθούν να συνέλθουν από το ξαφνικό φως κτλ οι πρωταγωνιστές το σκάνε με τα άλογα τους. Ξαφνικά όμως αποφασίζουν να αφήσουν τα άλογα και να καταφύγουν σε ένα εμπορικό κέντρο με αποτέλεσμα να αποκλειστούν και να χουμε ότι έγινε με τον Theo και με την Amy. Με ποια λογική πήραν την απόφαση να κλειστούνε εκει μέσα?? Φοβάμαι ότι το αξιον γενικά θα ναι τύπου σασπενς για το σασπενς χωρίς να χει λογική από πίσω. Ελπίζω να κάνω λάθος γιατι κατα τ αλλα μου αρέσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαβασα και το "The Twelve" και τωρα ειμαι στα 3/4 του City of Mirrors. Για το Δωδεκα να πω επιγραμματικα οτι μου αρεσε εξισου με το Περασμα. Ειχα μικρες ενστασεις, αλλα η γενικη εικονα ηταν πολυ καλη. Απο την αλλη το City of Mirrors ειναι μια τεραστεια απογοητευση. Το χετε διαβασει? Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι η ιστορια εγινε τριλογια μονο και μονο για εμπορικους λογους. Ο Κρονιν νομιζω χανει καθε ελεγχο με το περασμα των χρονων και την ασυνεπεια, και συνεπακολουθα αδιαφορια απο μέρους μου, στις επιλογες των χαρακτηρων. Το διαβαζω πλεον ως αγγαρεια περιμενοντας το θαυμα. Κριμα

Edited by Jaqen H'Gar
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

   Οι Δώδεκα Αιώνιοι

   Το δεύτερο μέρος της τριλογίας του Περάσματος του Τζάστιν Κρόνιν ξεκινάει από το σημείο σχεδόν που μας άφησε το προηγούμενο βιβλίο αλλά σύντομα μας γυρίζει ξανά στην αρχή για να δούμε πως διαλύεται ο πολιτισμένος κόσμος κάτι που δεν είδαμε ιδιαίτερα ακολουθώντας τον Γουόλγκαστ και την Έιμι στο πρώτο μέρος. Επανερχόμενοι στο παρόν των ηρώων μας ανακαλύπτουμε ότι δεν γνωρίζουν ακόμα όλα τα δεδομένα και τι έχουν να αντιμετωπίσουν πραγματικά.

   Όπως και το Πέρασμα, έτσι και οι Δώδεκα Αιώνιοι είναι ένα δυνατό βιβλίο που κρατά το ενδιαφέρον και την αγωνία ενώ θέτει πολλά ερωτήματα για τον άνθρωπο και τι είναι αυτό που τον κινεί αλλά και τι τον ξεχωρίζει από τα ζώα. Ταυτόχρονα δεν παύει να είναι και ένας ύμνος στην ανθρωπιά και στην ανθρώπινη θέληση. Τέλος απαντά και σε κάποια από τα βασικά ερωτήματα που υπήρχαν από την αρχή. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

Ι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το τρίτο, και τελευταίο, μέρος της τριλογίας του Κρόνιν ολοκληρώνει την ιστορία. Ο Δώδεκα και οι Πολλοί τους είναι πια νεκροί αλλά ο Μηδέν, ο Φάννινγκ, δεν είναι. Και εκείνος είναι πολύ πιο επικίνδυνος γιατί σαν άνθρωπος δεν ήταν ένας κτηνώδης φονιάς αλλά ένας ιδιαίτερα ευφυής επιστήμονας. Και οι ήρωές μας πρέπει να αντιμετωπίσουν αυτόν και τα σχέδιά του μέχρι το τέλος. Μαθαίνουμε έτσι τι απογίνονται οι ήρωές μας, από τον Πίτερ και την Έιμι ως τον Μάικ και τον Χόλις, αλλά και οι μιαροί και η ανθρωπότητα ολόκληρη μιας και παρακολουθούμε και την έναρξη της συνόδου που έχουμε ήδη δει να αναφέρεται. Οι πλούσιες περιγραφές, το συναίσθημα που σε αγγίζει και η δράση φυσικά είναι και εδώ παρόντα ως το αναπάντεχο τέλος.

Στα μείον του έργου είναι το υπερβατικό στοιχείο. Παρόν από την αρχή της τριλογίας το υπερβατικό στοιχείο εδώ παίρνει μια μεγαλύτερη κλίμακα και θέση μέσα σε όλο το έργο που νομίζω ότι τελικά αδικεί το σύνολο. Το δεύτερο μείον είναι το παρελθόν του Φάνινγκ, είναι πολύ εκτεταμένο και παρότι εξηγεί την μισάνθρωπη ψυχολογία του θα μπορούσε να είχε δοθεί πολύ πιο σύντομα. Υπάρχει μια τάση που τείνει να εξιλεώνει τους πάντες η οποία είναι κάπως υπερβολική, ο Φάνινγκ ας πούμε είχε πολλά για τα οποία δεν υπήρχε απολογία πέρα από το μίσος του.

Και μια παρατήρηση πάνω σε λεπτομέρειες, μετά από 15 αιώνες που έχουμε υιοθετήσει την τρέχουσα μορφή χρονολόγησης είναι απίθανο ακόμα και καταστροφή παγκοσμίου επιπέδου να την αλλάξει. Επίσης ο Κρόνιν έκανε ένα μικρό λάθος, αν έπρεπε να κρατήσει η καραντίνα χίλια χρόνια, δεδομένου ότι αυτό το υπολόγισαν από το 122 Μ.Ι. βιάστηκαν να πάνε περίπου έναν αιώνα!

Μετά από όλα αυτά βέβαια, να πούμε ότι φυσικά το βιβλίο αξίζει τον κόπο και να μην απογοητεύεται κανείς από το μέγεθός του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω τελικα οτι τα καλυτερα κεφαλαια των 3 αυτων βιβλιων ειναι οσα διαδραματιζονται στο παρελθον πριν το Outbreak. To post apocalyptic part οσο περναγανε τα βιβλια το εβρισκα ολο και πιο κακογραμμενο. Ειδικα μερικοι χαρακτηρες ειχαν πολυ απογοητευτικη εξελιξη και εχασα καθε εδιαφερον για την οποια τυχη τους. Μεγαλυτερο παραδειγμα η Alicia.

Link to comment
Share on other sites

Με την Αλίσια και εγώ απογοητεύθηκα να σου πω, ήθελα ένα άλλο τέλος, της άξιζε νομίζω.

Όπως και το φλου με τον Μάικλ ήταν κάπως.

Συμφωνώ με το σχόλιο για το παρελθόν, ειδικά τα κομμάτια στους Δώδεκα Αιώνιους ήταν καταπληκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ αδικη η διαχειριση της Alicia. Δεν ταιριαζε η τελικη πορεια της καθολου με τον ανθρωπο που μας παρουσιασε στο μεγαλυτερο κομματι της τριλογιας. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..