Jump to content

SummerWriMo 2015


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Πέρσι παίξαμε το πρώτο μας SummerWriMo και ήταν ένας μήνας τρέλας και αποτροπιασμού και εξαιρετικών αποτελεσμάτων! Τι θα λέγατε να το τρέξουμε και φέτος;


 


 


Στα εξωτερικά το κάνουν ως εξής: 


 


α) γράφεις ό,τι θέλεις, νουβέλα, διηγήματα, σενάριο.


 


β) θέτεις μόνος σου τους στόχους σου, 10-20-30 χιλιάδες λέξεις, ό,τι θες. Ακόμη και διορθώσεις μπορείς να κάνεις.


 


γ) Κλασσικά, 1η έως 31η Ιούλη


 


δ) Και φυσικά, έπαθλο δεν υπάρχει. Μόνο η προσωπική ικανοποίηση ότι τελικά το ημπορέσαμε και αυτό.


 


Απαιτείται RSVP για όσους θέλουν πρόσβαση στο κρυφό, το μυστικό μας υποφόρουμ. Εκεί μπορούμε να ξελυσσάξουμε με την ησυχία μας.


 


Αν έχετε απορίες, πείτε. Οχτώ μερούλες μείνανε για να το αποφασίσετε.

 

 

Σημείωση!

 

Αν δεν κάνετε rsvp, μπορεί να μην μπορέσετε να έχετε πρόσβαση. Οπότε rsvp μέχρι τελικής πτώσεως.

Edited by Naroualis
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θέλω, αλλά ο εγκέφαλος είναι απασχολημένος με το να μαθαίνει ξένες γλώσσες αυτόν τον καιρό και δεν ξέρω αν μπορώ να τον πείσω να ασχοληθεί με κάτι άλλο. Τι να κάνω τι να κάνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να γράψεις για μια πολεμίστρια που μαθαίνει ξένες γλώσσες. :p

Link to comment
Share on other sites

Να γράψεις για έναν πόλεμο γνώσεων για την κατάληψη ενός μυαλού!

 

Εγώ είμαι φυσικά μέσα! Ποιο ή ποια project θα πραγματοποιηθούν θα δείξει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να γράψεις για μια πολεμίστρια που μαθαίνει ξένες γλώσσες. :p

 

 

Θα το κάνω. Χιχιχεχ. Κάουντ μη ιν.

Link to comment
Share on other sites

 

Πέρσι παίξαμε το πρώτο μας SummerWriMo και ήταν ένας μήνας τρέλας και αποτροπιασμού και εξαιρετικών αποτελεσμάτων! Τι θα λέγατε να το τρέξουμε και φέτος;

 

 

Στα εξωτερικά το κάνουν ως εξής: 

 

α) γράφεις ό,τι θέλεις, νουβέλα, διηγήματα, σενάριο.

 

β) θέτεις μόνος σου τους στόχους σου, 10-20-30 χιλιάδες λέξεις, ό,τι θες. Ακόμη και διορθώσεις μπορείς να κάνεις.

 

γ) Κλασσικά, 1η έως 31η Ιούλη

 

δ) Και φυσικά, έπαθλο δεν υπάρχει. Μόνο η προσωπική ικανοποίηση ότι τελικά το ημπορέσαμε και αυτό.

 

Απαιτείται RSVP για όσους θέλουν πρόσβαση στο κρυφό, το μυστικό μας υποφόρουμ. Εκεί μπορούμε να ξελυσσάξουμε με την ησυχία μας.

 

Αν έχετε απορίες, πείτε. Οχτώ μερούλες μείνανε για να το αποφασίσετε.
 
 
Σημείωση!
 
Αν δεν κάνετε rsvp, μπορεί να μην μπορέσετε να έχετε πρόσβαση. Οπότε rsvp μέχρι τελικής πτώσεως.

 

Εγώ έκανα από αυτό το rest in peace λάθος rsvp και δεν έχω πρόσβαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι, οι προσβάσεις θα δoθούν όλες μαζί την Παρασκευή, για να μην μπερδευτούμε. Μη φοβού, καλέ. Μπέσα για μπέσα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

γ) Κλασσικά, 1η έως 31η Ιούλη

 

... στα εξωτερικά, αν δεν κάνω λάθος, Junwrimo δεν είναι (που βασικά είναι πλέον τόσο επίσημο όσο το Νανόριμο); Αλλά ντάξει, στο Ελλάντα Ιούνιο κρατούν ακόμα εξετάσεις κλπ, οπότε ο Ιούλιος είναι πολύ καλύτερος για γράψιμο. Μπορεί να παίξω και εγώ μαζί σας, θέλω μέσα στο μήνα αν είναι δυνατόν να τελειώσω το μυθιστόρημα. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, το λένε Camp NaNoWriMo και έχει δύο περιόδους, Απρίλιο και Ιούλη. Τουλάχιστον αυτό λέει στα FAQ. Εμείς, όπως είπες, προτιμήσαμε τον Ιούλη. 

 

'Ελα να μαζευόμαστε. Θα γίνει φέτος μεγάλο πανηγύρι.  :party:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, λοιπόν! Count me in!

 

(και επειδή δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο ποτέ, πιθανώς να έχω χαζές έως γελοίες ερωτήσεις για πράγματα που σας είναι ίσως αυτονόητα. Συν το ότι είμαι σκράπας σε οτιδήποτε τεχνολογικό / ιντερνετικό. Ζητώ συγγνώμη για την άγνοιά μου εκ των προτέρων!)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θέλω να τελειώσω κάτι που παιδεύω (και με παιδεύει) κάνα δυο χρόνια τώρα και με έβαλε στο τριπάκι μια καλή φίλη από δω να το πιάσω ζεστά (για σένα λέω Ειρήνη :)), οπότε θα γράφω έτσι κι αλλιώς. Η παρέα θα είναι πάλι υπέροχη, και το κλίμα όμορφο, τώρα αν το τελειώσω ή όχι αυτό είναι μια άλλη ιστορία. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, γι' αυτά είναι οι παρέες, ακόμα κι οι διαδικτυακές: για να σε βάζουν στο τριπάκι! Να 'ξερες πόσες φορές μου συνέβει εμένα αυτό.

 

Γιώργο, δε νομίζω ότι θα χρειαστείς κάτι ηλεκτρονικό, εκτός από το να μπεις στο λινκ που έδωσα και να πατήσεις I am attending. Μετά, θα βρίσκεις τις πιο φρέσκες κουβέντες στο view new content. Εγώ φέτος δε θα γραφτώ στο σάιτ του Camp NaNoWriMo, το βρίσκω λίγο κουραστικό σε σχέση με το Νοέμβρη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, δε νομίζω ότι θα χρειαστείς κάτι ηλεκτρονικό, εκτός από το να μπεις στο λινκ που έδωσα και να πατήσεις I am attending. Μετά, θα βρίσκεις τις πιο φρέσκες κουβέντες στο view new content. Εγώ φέτος δε θα γραφτώ στο σάιτ του Camp NaNoWriMo, το βρίσκω λίγο κουραστικό σε σχέση με το Νοέμβρη.

 

Το έκανα το RSVP, θέλω να πω όσον αφορά τη διαδικασία πχ ανεβάζουμε τις ιστορίες σε κεφάλαια, πώς σχολιάζουμε (επί του αρχείου word, ή σε ποστ) κλπ

 

αλλά ντάξει, αυτά λύνονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θέλω να τελειώσω κάτι που παιδεύω (και με παιδεύει) κάνα δυο χρόνια τώρα και με έβαλε στο τριπάκι μια καλή φίλη από δω να το πιάσω ζεστά (για σένα λέω Ειρήνη :)), οπότε θα γράφω έτσι κι αλλιώς. Η παρέα θα είναι πάλι υπέροχη, και το κλίμα όμορφο, τώρα αν το τελειώσω ή όχι αυτό είναι μια άλλη ιστορία. :)

Είμαι φοβερή επιρροή!!! Χαίρομαι πάντως που ακούω ότι θα το καταπιαστείς. Ωραία λοιπόν, φέρνουμε και τα παλιά μας που στέκουν μισοτελειωμένα; Πολύ μου αρέσει αυτό!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι Ευθυμία, τώρα πια το καταλαβαίνω αυτό που λες, πέρυσι τον Νοέμβριο μου φαινόταν ακόμα πολύ παράξενο και δεν μπορούσα να το αντιληφθώ. Μεγαλώνω μαθαίνοντας, και μαθαίνω κάθε μέρα και περισσότερα εδώ, με πρώτο και κυριότερο το να ακούω. Δεν το έχω καταφέρει ακόμα εντελώς, είμαι χοντρό κεφάλι, αλλά είμαι κοντά πιστεύω...:)

 

Ειρήνη μετά από την κουβέντα μας το έχω ασταμάτητα στο μυαλό μου. Ήθελα να τελειώνω με τον διαγωνισμό και να ξεφύγω λίγο από τον τρόμο για να μπορέσω να αλλάξω switch στο μυαλό μου, και θέλω αυτό το καλοκαίρι να το περάσω στη Χώρα των Λόφων με τον αγαπημένο μου Ν'Γκάρα. Στο ξαναλέω, εσύ φταις γι' αυτό, εγώ καλά τον είχα αφήσει στην ησυχία του τόσο καιρό! Το θέμα μου είναι πως αυτή η περιπέτεια με έχει ψαρώσει πάρα πολύ, στο μυαλό μου το έχω με κάθε λεπτομέρεια αλλά, δεν ξέρω, σαν να φοβάμαι να καθίσω να το γράψω μη και το χαλάσω, ή δεν το πετύχω, ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων. Πρωτόγνωρο αίσθημα, αλλά είμαι αποφασισμένος κι ότι γίνει, στη χειρότερη ο Ν'Γκάρα δεν μπορεί να μου την πέσει με κάνα σπαθί να με κάνει ταλιατέλες αν δεν το φτιάξω καλά, οπότε...:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, πίστεψέ με, το βασικό είναι να το γράψεις. Τις ατέλειες θα τις διορθώσεις μετά, αλλά για να υπάρχουν ατέλειες για να διορθωθούν πρέπει να το γράψεις. I'll be chearing you, πάντως :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, στο SummerWriMo, μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε. Εμείς θέτουμε το στόχο μας. Οπότε γιατί να μην είναι κάτι μισοτελειωμένο που πρέπει να τελειώσει;

 

Ωστόσο, ειδικά για το Γιώργο, θα έλεγα να μην περιμένεις κάτι σε στυλ διαγωνισμού. Είναι πιο κοντά στην εμπειρία του κάμπινγκ -κυριολεκτικά- παρά στο διαγωνιστικό. Είναι σα να μαζευόμαστε σε έναν κλειστό χώρο (το υποφόρουμ) για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (1-31 Ιουλίου) και να κοιτάμε ο καθένας να περάσει καλά. Όταν κάπου σκοντάφτουμε, το κουβεντιάζουμε παρεούλα. Αν θέλουμε να δείξουμε το κατιτί μας στους άλλους -όλοι ξέρουμε, δα, πόσο καλό μας κάνει αυτό μερικές φορές- τότε έχουμε και αυτήν τη δυνατότητα. Αν θέλουμε να μείνουμε σκοτεινοί και σιωπηλοί ως το ευδαίμον τέλος, μπορούμε να το κάνουμε κι αυτό. Θα δεις, είναι μια από τις πιο ανεβαστιικές συγγραφικές εμπειρίες που μπορεί κανείς να έχει, ακόμα κι αν, όπως εγώ, πιστεύει ότι η συγγραφή είναι πρωτίστως και κύρια μια μοναχική διαδικασία.

 

Γενικά δεν υπάρχει τρόπος να αποδείξει κανείς ότι δεν "έκλεψε" κι ούτε και υπάρχει και τέτοια ανάγκη. Το μόνο που κερδίζουμε είναι ένα τελειωμένο -ή όχι- πρότζεκτ και την αυτοπεποίθηση ότι τελικά το καταφέραμε. Α, και τη φανταστική αίσθηση της ομαδικής παράνοιας που μόνο το σφφ μπορεί νa προσφέρει. :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως πέρσι με βοήθησε πολύ το κλίμα και η αλληλοϋποστήριξη γιατί το γράψιμο στα αγγλικά με κουράζει τρομερά και χωρίς την άπαιχτη παρέα δύσκολα θα είχα καταφέρει να γράψω έστω και το μισό που έγραψα τότε. Είναι σαν ένα χαλαρό, συγγραφικό πάρτι η όλη φάση :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 σα να μαζευόμαστε σε έναν κλειστό χώρο (το υποφόρουμ) για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (1-31 Ιουλίου) και να κοιτάμε ο καθένας να περάσει καλά. Όταν κάπου σκοντάφτουμε, το κουβεντιάζουμε παρεούλα...

Πρώτη χαζή ερώτηση: δηλαδή αυτά που θα ανεβάζουμε στο κλειστό αυτό υποφόρουμ θα μπορούν να τα δουν μόνο όσοι είναι μέλη, ή θα είναι ανοιχτά σε όλους;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 σα να μαζευόμαστε σε έναν κλειστό χώρο (το υποφόρουμ) για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (1-31 Ιουλίου) και να κοιτάμε ο καθένας να περάσει καλά. Όταν κάπου σκοντάφτουμε, το κουβεντιάζουμε παρεούλα...

Πρώτη χαζή ερώτηση: δηλαδή αυτά που θα ανεβάζουμε στο κλειστό αυτό υποφόρουμ θα μπορούν να τα δουν μόνο όσοι είναι μέλη, ή θα είναι ανοιχτά σε όλους;

 

 

Μόνο όσοι είναι συμμετέχοντες μέσω του RSVP στο συγκεκριμένο υποφόρουμ, όχι όλα τα μέλη του sff. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

σα να μαζευόμαστε σε έναν κλειστό χώρο (το υποφόρουμ) για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (1-31 Ιουλίου) και να κοιτάμε ο καθένας να περάσει καλά. Όταν κάπου σκοντάφτουμε, το κουβεντιάζουμε παρεούλα...

Πρώτη χαζή ερώτηση: δηλαδή αυτά που θα ανεβάζουμε στο κλειστό αυτό υποφόρουμ θα μπορούν να τα δουν μόνο όσοι είναι μέλη, ή θα είναι ανοιχτά σε όλους;
Σε κλειστό χώρο
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμη, τα μέτρησα, τα προέβλεψα (ας τα λέμε) και τα κατέγραψα σε word να περιμένουνε τα μεσάνυχτα της 30ης του Ιούνη για να αναφερθώ. Βέβαια εγώ το κάνω ήδη όλο αυτό εδώ και σχεδόν δυο μήνες, αλλά τώρα θα φορτσάρω και θα έχω και παρέα, και τα πάντα είναι καλύτερα άμα έχει κανείς παρέα :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάω να δηλωθώ, αλλά δεν ξέρω πότε θα έρθω στην παρέα σας. Μπορεί να σας βρω στο 1/4 της διαδρομής.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είπα ότι μαζεύτηκε ο καλύτερος κόσμος!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..