Jump to content

Πόσο κλισέ είναι το φάντασύ σας;


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Δείχνει παιχνίδι, το ξέρω, αλλά μπορεί να αντλήσει κανείς χρήσιμα πραγματάκια από ένα σετ ειλικρινών ερωταποκρίσεων. (Αν έχουν ξανανεβεί και δεν το είδα, ζητώ συγνώμη.)

 

Δείτε τα:

http://www.rinkworks.com/fnovel/

http://www.gotoquiz.com/how_original_or_unoriginal_is_your_epic_fanta

http://www.gotoquiz.com/is_your_epic_fantasy_novel_cliched

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα κουμπάκια (γιατί το άλλο δεν παίζει να το κάνω :p) μου έβγαλε:

 

Your novel is 6% cliched!

 
6%

Good job. Your fantasy book isn't cliched at all. It should be an interesting, original work of art.

 

Αλλά ρωτάει βλακείες, έχω ένα κάρο άλλα κλισέ μέσα που ούτε που τους περάσανε από το μυαλό  :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη δεσποσύνη από πάνω, με έβγαλε 0% κλισέ, αλλά προβλέπει μόνο για epic fantasy κι ίσως λίγο sword & sorcery κι εγώ δεν γράφω καν κάτι από τα δύο, αλλά μια μείξη urban και high fantasy που όμως καθόλου επική δεν τη λες. Κι έχω κάργα κλισέ, εννοείται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο που δοκίμασα σε Sword and Sorcery τεστ με έβγαλε 9% "unoriginal". Χμμμ, μόνο; Περίμενα να με βγάλει περισσότερο κλισέ! N'Gara rules!...:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13/75 στο πρώτο, 26% unoriginal και 38% cliched

Edited by Nihilio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για την Κλέφτρα, είχα 20% σε αυτό με τις τελίτσες,
 

Your novel is 20% unoriginal

Your book has a few classic elements, but nothing problematic. Keep writing. You're pretty original.

 

 

και 2/75 στις ερωτήσεις. :graduated:

 

 


 

  1. Do you ever use the term "mana" in your novel?
  2. Do you ever use the term "plate mail" in your novel?
  3. Heaven help you, do you ever use the term "hit points" in your novel?

 

 

 

:lol:

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

0% unoriginal, 20% cliche, αλλά για έργο στα σκαριά. Μόλις το τελειώσω πρέπει να το ξανακάνω.

Στο is your villain ugly πάτησα of course επειδή με 'κανε να γελάσω!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα είχε αν και μερικες ερωτήσεις είναι επηρεασμένες από την Αμερική, αυτά τα περί καυκάσιων λευκών ας πούμε, εμείς δεν είμαστε τέτοια πολυπολιτισμική κοινωνία οπότε δεν είναι παρά μάλλον αναμενόμενο το λευκό. Είναι και θέμα προτίμησης του τι αέσει στον καθένα.

Τώρα το hit points το καταλαβαίνω άντε και το mana ( παρότι η λέξη εμφανίζεται στην αγγλοσαξονική παράδοση από το μεσαίωνα όπως και στις πολυνησιακές διαλέκτους με το ίδιο νόημα, της δύναμης ή του χαρίσματος ) αλλά η πανοπλία; 

 

0% unoriginal, 20% cliche, αλλά για έργο στα σκαριά. Μόλις το τελειώσω πρέπει να το ξανακάνω.

Στο is your villain ugly πάτησα of course επειδή με 'κανε να γελάσω!

 

Χαχα και γω και ας μην είναι ο αρχικακός άνθρωπος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα είχε αν και μερικες ερωτήσεις είναι επηρεασμένες από την Αμερική, αυτά τα περί καυκάσιων λευκών ας πούμε, εμείς δεν είμαστε τέτοια πολυπολιτισμική κοινωνία οπότε δεν είναι παρά μάλλον αναμενόμενο το λευκό. Είναι και θέμα προτίμησης του τι αέσει στον καθένα.

Τώρα το hit points το καταλαβαίνω άντε και το mana ( παρότι η λέξη εμφανίζεται στην αγγλοσαξονική παράδοση από το μεσαίωνα όπως και στις πολυνησιακές διαλέκτους με το ίδιο νόημα, της δύναμης ή του χαρίσματος ) αλλά η πανοπλία; 

 

 

Όλες αυτές οι ερωτήσεις είναι και καλά για να σου πει άμα γράφεις μυθιστόρημα ή rpg σέσιον.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολυπολιτισμικιά, έχω ανθρώπους σε διάφορα σχέδια.

 

Με έβγαλε 5% ανορίτζιναλ, λέει. Κι όμως νόμιζα ότι είχα μαζέψει ένα τεράστιο κοπάδι κλισέ και τα βόσκαγα χαρωπά στη λιακάδα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Your novel is 0% unoriginal

 
0%

Good job. Your fantasy novel is pretty original. Keep up the great work. You'll be an awesome fantasy writer.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι πολύ αισιόδοξο αυτό το τεστάκι. Όλους αστέρια πρωτοτυπίας μας βγάζει, και του ξεφεύγουν άλλα κλισέ.

Link to comment
Share on other sites

Για το τωρινό μου πόνημα:

10/75 παιδί του Σαλβατόρε με τον Τζόρνταν

33% unoriginal

29% κλισέ

Edited by Nihilio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμ...

 

Στο "How cliched is your epic fantasy book" μου βγάζει 2%.

Στο "How cliched is your fantasy book" μου βγάζει 76%.

 

Και μάλλον αυτό που γράφω είναι πιο πολύ φάντασυ, παρά έπικ φάντασυ...

 

Χμμ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Το έκανα γι' αυτό που γράφω τώρα και μου έβγαλε το αποτέλεσμα που ήθελα όταν ήταν ακόμη στα σκαριά:

37% unoriginal

Quote

You've got more cliches than we'd like to see in a fantasy novel, but nothing to drive us insane. Maybe pull back on a few. Other than that, you're cool.

:lolipop: edit: Η πλάκα είναι ότι, διαβάζοντας κάποιες από τις ερωτήσεις, σκέφτηκα "Α, ωραία ιδέα!" :p

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 7/16/2015 at 3:31 PM, Ιρμάντα said:

Δείχνει παιχνίδι, το ξέρω, αλλά μπορεί να αντλήσει κανείς χρήσιμα πραγματάκια από ένα σετ ειλικρινών ερωταποκρίσεων. (Αν έχουν ξανανεβεί και δεν το είδα, ζητώ συγνώμη.)

 

Δείτε τα:

http://www.rinkworks.com/fnovel/

http://www.gotoquiz.com/how_original_or_unoriginal_is_your_epic_fanta

http://www.gotoquiz.com/is_your_epic_fantasy_novel_cliched

Damn. 8 χρόνια μετά ακόμα ενεργοί σύνδεσμοι. Πάω να τα κάνω, thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..