Jump to content

The Shannara Chronicles (2016-2017)


Blacksword
 Share

Recommended Posts

 

Τον Ιανουάριο του 2016 έρχεται από το MTV η σειρά Σανάρα βασισμένη στα βιβλία του Terry Brooks. Η πρώτη σεζόν θα εξελίσσεται βασισμένο στο Elfstones of Shannara (Οι μαγικές πέτρες των Σανάρα) αλλά θα έχει και πάρα πολλά στοιχεία από τις prequel σειρές του World & Void, Genesis και κλπ.. Στην σειρά θα παίζουν μερικά γνωστά ονόματα όπως ο Manu Bennett (The Hobbit, Arrow) που θα παίζει τον μάγο Allanon και ο John Rhys-Davies (Lord of the Rings) θα παίζει το ξωτικό Eventine Elessedil. Δείτε μία πρώτη γεύση στο βίντεο.

Edited by Dreamer
Προστέθηκαν τα έτη που κυκλοφόρησε η σειρά στον τίτλο του topic
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Βγήκε το trailer της σειράς και είναι λίγο πιο πολύ young-adult απ' όσο θα ήθελα αλλά θα δούμε πως θα τα πάει στην πορεία.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Management

:mf_trombone: Βγήκαν τα πρώτα S01E01-02 και κάτι πήρε το μάτι μου και για το 3. 

 

Μην με ρωτήσετε ακόμα τι και πως, δεν τα έχω δει ακόμα.

Όποιος προλάβει πρώτος σχολιάζει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είδα τα πρώτα δύο και ψιλο-απογοητεύτικα. Μου θυμίζει πιο πολύ μια μίξη Percy Jackson και Hunger Games παρά Shannara.

Αλλά απ' ότι φαίνεται το MTV αυτό ακριβώς έψαχνε για να "κοντράρει" τις ταινίες.

 

Η ιστορία από την άλλη είναι αρκετά χαλαρή σε σχέση με το βιβλίο και αν δεν ήταν για τον Manu Bennett, πραγματικά θα το είχα παρατήσει στα πρώτα 30 δευτερόλεπτα.

 

Α, ναι και η φάτσα του πρωταγωνιστή μου τη δίνει (φαινόταν από τις φωτογραφίες δηλαδή αλλά είπα μήπως διαψευθώ).

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδα κι εγώ το πρώτο διπλό επεισόδιο. Ανάλαφρο στο γνωστό στυλ του MTV, ένα όμορφο κι ευχάριστο φάντασι παραμύθι με ξωτικά, ανθρώπους, μάγους-δρυΐδες, δαίμονες, τέρατα, κλπ, σε μια εποχή πολύ πολύ μετά από τη δική μας (ερείπια του δικού μας πολιτισμού, ένα διαλυμένο σκαρί καραβιού, θαμμένος στο χορτάρι αυτοκινητόδρομος, σκουριασμένα απομεινάρια αυτοκινήτων, αναφέρονται ως κατορθώματα των Αρχαίων Ανθρώπων). Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο όπου βασίζεται και δεν ξέρω αν και κατά πόσο το ακολουθεί, αλλά θα το βλέπω, μου άρεσε. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είδα το 3ο και 4ο επεισόδιο και είναι αρκετά καλύτερα μιας και λείπουν οι "χαζομάρες" του MTV που είχαν τα δύο πρώτα.

Ο πρωταγωνιστής βέβαια, αν και δεν το περίμενα, έχει βελτιωθεί αλλά έχει ακόμα δρόμο μέχρι να με πείσει. Πάντως είχε μερικές σκηνές που ήταν αρκετά καλός.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είδα και εγώ τα πρώτα 4 επεισόδια! Περιμένα κάποια πράγματα διαφορετικά έχοντας διαβάσει κάποια από τα βιβλία των Shannara. Οι ηθοποιοί μέχρι τώρα αδιάφοροι. Ο Allanon αρκετά καλός, στα βιβλία είναι καλύτερος! Ο Γουίλ πετάει ατάκες όλη την ώρα δεν ξέρω γιατί ακολούθησαν αυτήν την εκδοχή οι σεναριογράφοι. Μάλλον πουλάει καλύτερα.  Έχει γίνει αρκετή δουλειά στον υπολογιστή πράγμα που δείχνει ότι οι σειρές του fantashy μάλλον έτσι θα βγαίνουν τα επόμενα χρόνια. Μου άρεσε σε γενικές γραμμές, μπήκε στην λίστα με τις σειρές που θα παρακολουθώ. Εύγε στους ξένους που προβάλλουν το fantasy τους με τέτοιο τρόπο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει και ξεκινώ την Παρασκευή, μετά το καθιερωμένο session.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτή η σειρά αντί να με κάνει προσέχω την πλοκή και τους χαρακτήρες, με έχει κάνει, πραγματικά, να σκέφτομαι όλη την ώρα ποια από τις δύο πρωταγωνίστριες είναι η πιο όμορφη. Και το κακό είναι κάθε λίγο διαλέγω την αντίθετη χαχα.

 

Σοβαρά όμως η σειρά είναι υπερβολικά μέτρια. Δηλαδή λίγο ακόμα και πεθαίνεις. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα, πάντως, σε γενικές γραμμές μού αρέσει. Και από άποψη εξέλιξης, που το πάει καλούτσικα, αλλά κυρίως από άποψη θεάματος, που είναι χάρμα οφθαλμών (όχι, δεν εννοώ μόνο τις κοπελίτσες :p). Αυτό που τη χαλάει, μάλλον, είναι οι ερμηνείες. Δηλαδή, πέρα από τον Δρυίδη, τον Βασιλιά, άντε και ο Κέφαλος, οι άλλοι είναι πολύ μιεχ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το παρακολουθώ κι εγώ. Θα έλεγα ότι μού αρέσει αρκετά. Ναι, ο Μιχάλης έχει δίκιο για τις ερμηνείες, αλλά το στόρι είναι ανάλαφρο και πολύ ευχάριστο.

Blacksword, με μικρή διαφορά, ψηφίζω... ξωτικό! 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, πάντως, σε γενικές γραμμές μού αρέσει. Και από άποψη εξέλιξης, που το πάει καλούτσικα, αλλά κυρίως από άποψη θεάματος, που είναι χάρμα οφθαλμών (όχι, δεν εννοώ μόνο τις κοπελίτσες :p). Αυτό που τη χαλάει, μάλλον, είναι οι ερμηνείες. Δηλαδή, πέρα από τον Δρυίδη, τον Βασιλιά, άντε και ο Κέφαλος, οι άλλοι είναι πολύ μιεχ.

 

 Συμφωνώ σε ότι είπες μόνο που εμένα με ενοχλούν επίσης και οι "Γνώμοι". Έτσι όπως τους έχουν φτιάξει δεν μου αρέσουν καθόλου, ενώ ο κακός είναι καλός (αν και πρέπει να έχει πέσει cgi σε αυτόν).

 

Το παρακολουθώ κι εγώ. Θα έλεγα ότι μού αρέσει αρκετά. Ναι, ο Μιχάλης έχει δίκιο για τις ερμηνείες, αλλά το στόρι είναι ανάλαφρο και πολύ ευχάριστο.

Blacksword, με μικρή διαφορά, ψηφίζω... ξωτικό! 

Η ξωτικία έχει το πρόσωπο, ενώ η άλλη έχει το... εμ,... σώμα. :p  Δύσκολη απόφαση χαχα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα έβλεπα και το Star Trek σε αυτή τη σειρά, πραγματικά, δεν το περίμενα. Star Trek is everywhere! :lol:  :lol:

Edited by Blacksword
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τώρα που τελείωσε (επιτέλους) για να σας δω, ποιος θέλει ακόμα το... δεντράκι; :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που τελείωσε (επιτέλους) για να σας δω, ποιος θέλει ακόμα το... δεντράκι; :p

Κώστα όταν λες τελείωσε, εννοείς... τελείωσε; 

Θέλω να πω, διάβασες πουθενά ότι η σειρά δε θα ανανεωθεί ή απλά το αναφέρεις σχετικά με τον πρώτο κύκλο;

 

(Ζήτω το δέντρο! :) )

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για τον πρώτο κύκλο εννοώ. Αν ανανεωθεί θα ενημερώσω σχετικά.

 

Πάντως το φινάλε πως σου φάνηκε; Εγώ το βρήκα καλούτσικο αν και το τραγούδι (Run Boy Run) ήταν πολύ... mood killer! :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, για τον πρώτο κύκλο εννοώ. Αν ανανεωθεί θα ενημερώσω σχετικά.

 

Πάντως το φινάλε πως σου φάνηκε; Εγώ το βρήκα καλούτσικο αν και το τραγούδι (Run Boy Run) ήταν πολύ... mood killer! :lol:

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση φίλε μου.

 

Όσο για το φινάλε, νομίζω ότι ήταν όντως καλούτσικο. Σε έναν παράξενο όμως γενικό ''κανόνα'' που ισχύει σε αυτή τη σειρά, ενώ από τη μια λέω ''καλούτσικο το ένα, ''καλούτσικο το άλλο'', στο τέλος πιάνω πάντα τον εαυτό μου να την παρακολουθεί με όρεξη. Όχι φυσικά ότι είναι άσχημο κάτι τέτοιο...

 

(Run boy Run, όντως, αρκετά mood killer!)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια από τις απόψεις που επικρατούν στο εξωτερικό για την σειρά. Τι λέτε; Συμφωνείτε;

 

http://io9.gizmodo.com/the-real-reason-why-shannara-chronicles-failed-to-copy-1763426515

 

Το χειρότερο που έχει κάνει για μένα η παραγωγή, εκτός από το χαμηλό budget που είχε γενικά σε σχέση με τις άλλες σειρές που αναφέρει (ταινίες δεν τις αναφέρω καν γιατί είναι σε άλλο επίπεδο), πστεύω ήταν η επιλογή του καναλιού. Αν ήταν ακριβώς το ίδιο στόρυ (πάνω-κάτω) σε άλλο κανάλι, στο CW για παράδειγμα που έχουν παρόμοιο στυλ, νομίζω θα ήταν πιο "ποιοτικό" (όχι βέβαια ότι δεν φταίει και ο Brooks για αυτό).

 

Πάντως το Teen Wolf στο ίδιο κανάλι πάει πολύ καλύτερα συνολικά.

Edited by Blacksword
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ το κανάλι παίζει μεγάλο ρόλο γιατί μιλάμε για ανθρώπινο δυναμικό πίσω από τις κάμερες που μπορεί να κάνει πράγματα. Ωστόσο το λέει και το άρθρο και συμφωνώ απόλυτα είναι ότι μια σειρά fantasy θέλει πάρα πολύ υλικό. Όταν διαβάζεις το βιβλίο και σου περιγράφει μια μάχη επική και στο τέλος της σειράς βλέπεις

κυριολεκτικά 40 κομπάρσους ως ορκ και 20 elves.

εκεί καταλαβαίνεις ότι λείπει το budget και τα sources. Βέβαια για εμάς στην Ελλάδα που δεν έχουν γυρίσει τίποτα αξιοπρεπές ακόμα μας φαίνονται ακόμα και αυτά super.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έμαθα ότι ήταν το MTV το κανάλι που ανέλαβε την παραγωγή, διατηρούσα σοβαρές επιφυλάξεις για το εάν θα ήταν ικανό να ανταποκριθεί. Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, αλλά μια σειρά επικής φαντασίας υπέθεσα ότι σίγουρα θα είχε αυξημένες απαιτήσεις· δεν είναι Awkward ή Teen Wolf.

Όσον αφορά λοιπόν την "φτώχεια" της παραγωγής, δεν νομίζω ότι πρέπει να προκαλεί έκπληξη. Το θέμα είναι άλλο: σώζεται η σειρά λόγω ενδιαφέρουσας πλοκής και καλών ερμηνειών, ή και σε αυτόν τον τομέα τα πράγματα είναι εξίσου άσχημα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έμαθα ότι ήταν το MTV το κανάλι που ανέλαβε την παραγωγή, διατηρούσα σοβαρές επιφυλάξεις για το εάν θα ήταν ικανό να ανταποκριθεί. Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, αλλά μια σειρά επικής φαντασίας υπέθεσα ότι σίγουρα θα είχε αυξημένες απαιτήσεις· δεν είναι Awkward ή Teen Wolf.

Όσον αφορά λοιπόν την "φτώχεια" της παραγωγής, δεν νομίζω ότι πρέπει να προκαλεί έκπληξη. Το θέμα είναι άλλο: σώζεται η σειρά λόγω ενδιαφέρουσας πλοκής και καλών ερμηνειών, ή και σε αυτόν τον τομέα τα πράγματα είναι εξίσου άσχημα;

Ο Αlanon είναι λίγο διαφορετικός από το βιβλίο αλλά εξίσου καλός. Οι υπόλοιποι είναι αδιάφοροι. Η πλοκή είναι ενδιαφέρουσα αλλά είναι κάποιες ατάκες που γελάς. Σε τραβάει ωστόσο να δεις τι θα γίνει παρακάτω.  Οπότε μάλλον σώζεται οριακά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Manu Bennett, ο John Rhys-Davies και ο κακός (άντε και κανα δύο ακόμα από τους "μεγάλους") τους βρήκα αρκετά καλούς. Οι υπόλοιποι είναι χάλια και αν εξαιρέσεις τα εφέ θα έλεγα ότι είναι κατώτερη των βιβλίων.

 

Προσωπικά πάντως δεν με πειράζει αν η παραγωγή δεν έχει πολλά λεφτά για τα εφέ, σκηνικά, κλπ (έτσι και αλλιώς μιλάμε για fantasy, σίγουρα είναι πιο δύσκολο είδος). Περιμένω όμως να επενδύσει σε ηθοποιούς (έστω και μόνο τους βασικούς) που να μπορούν να αντεπεξέλθουν και όχι μόνο να είναι απλά όμορφοι.

 

ΥΓ: Για τα βιβλία δείτε εδώ ένα ωραίο θέμα που έχουν ανοίξει τα παιδιά.

Edited by Blacksword
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Shannara Chronicles (2016-2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..