Jump to content

The Shannara Chronicles (2016-2017)


Blacksword
 Share

Recommended Posts

Ένα ελληνικό review για όποιον ενδιαφέρεται από το IGN.

 

Θα έλεγα ότι είναι μια αρκετά σωστή/δίκαιη κριτική αν και διαφωνώ με το ότι η σειρά "πατάει" στο Got με τους συχνούς θανάτους αφού το βιβλίο γράφτηκε 14 χρόνια πριν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η πρώτη σεζόν με άφησε με ανάμεικτες εντυπώσεις. Κεφάτη ιστορία, που κυλούσε γρήγορα, έβλεπες τρία επεισόδια στην τιμή του ενός (καταλάβατε) αλλά παραήταν κεφάτη, παρακυλούσε γρήγορα, παραπήγαινε να βλέπεις τρία επεισόδια στην τιμή του ενός. Δεν ταυτίστηκα με τίποτα και με κανένα, δεν συμπόνεσα στο ελάχιστο, δεν αγωνιούσα, δεν συγκινήθηκα, οι μετακινήσεις τους όσον αφορά στις ταχύτητες και στον χρονισμό με άφησαν γεμάτη απορίες για τις αποστάσεις μεταξύ των σημαντικών τοποθεσιών αυτού του σύμπαντος, η ευκολία των αποφάσεων και η αγαθοβλακωσύνη των ηρώων (επιτρέψτε μου το νεολογισμό) έφτιαξαν κατ' εμέ ένα μπουκέτο εντελώς πρόσκαιρο. Έκατσον, είδον, έφαγον την πίτσαν, απήλθον και εξέχασον. Πολύ ρηχό πράγμα. Ευχάριστα ρηχό, αλλά ρηχό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα το διπλό πρώτο επεισόδιο.

Δεν έχω παράπονο... ήταν άκρως διασκεδαστικό, εύπεπτο και σε κανένα σημείο δεν κούραζε. Δηλαδή ό,τι πρέπει για να περάσει κάποιος την ώρα του. Καλογυρισμένο σχετικά, ωραία σκηνικά και ομορφούλες πρωταγωνίστριες.

Εντάξει, τα αρνητικά που ανέφερε πιο πάνω η Ειρήνη υπάρχουν και κάποια χτυπάνε πολύ έντονα. Ειδικά αυτός ο ξανθομπάμπουρας ο Γουίλ μού φάνηκε σαν συνδυασμός χαζοβιόλη με ζωντόβολο.

Edited by alkinem
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Από αυτό έχουμε κανένα νέο; Ξέρουμε αν θα βγει συνέχεια;

Edited by Nargathrod
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πάει για το καλοκαίρι. Καλά είναι να 'χουμε κάτι να βλέπουμε και τότε. Επειδή τώρα είμαι κάπου στις 15 σειρές και δεν τις προλαβαίνω όλες.  :p

 

Ορίστε η, σχετικά, πρόσφατη ανακοίνωση από το MTV.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είδα τη σειρά σχεδόν μονορούφι. Είχε φάσεις που μου άρεσε αρκετά και κάποιες άλλες που με χαλούσε. Όμως σε γενικές γραμμές η ιστορία με κράτησε.

 

Συμφωνώ με όσα λέτε για το κανάλι, ίσως αν το είχε αναλάβει κάποιο άλλο να ήταν ακόμα καλύτερη η σειρά.

 

Τώρα περιμένω να δω τι θα γίνει στη δεύτερη σεζόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ακριβής ημερομηνία δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα αλλά η δεύτερη σεζόν αναμένετε να επιστρέψει το φθινόπωρο τελικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το είδαμε και αυτό!!! Με τόσες σειρές τον Οκτωβρη γίναμε επιλεκτικοί πια! Ξεκίνησε δυνατά. Μάλλον έχουν πέσει και περισσότερα λεφτά. Φαίνεται από τα κουστούμια και τα πλάνα. Η Εretria θα κάνει τη διαφορά φέτος!  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη σεζόν, είναι φανερά καλύτερη από την πρώτη! Το δεύτερο επεισόδιο το επιβεβαιώνει και πάλι! :) Άντε να δούμε πώς θα κινηθούν! Στα βιβλία έχει πολύ ψωμί! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιφυλάκτηκα να μην γράψω τίποτα ακόμα για τη νέα σεζόν, μιας και δεν ήμουν καθόλου θερμός υποστηρικτής της προηγούμενης - μάλλον αρκετά αρνητικός θα έλεγα, μέχρι να δω αν θα καταφέρει να με κερδίσει αυτή τη φορά.

Το αποτελέσμα νομίζω είναι φανερό σχεδόν αμέσως καθώς, δείχνοντας να έχουν διορθωθεί τα μεγαλύτερα λάθη - και ιδιαίτερα αυτό της υποκριτικής από μέρους των πρωταγωνιστών - οι παραγωγοί κατάφερνουν να φέρουν πλέον μια πολύ πιο θεαματική σειρά, βάζοντας περισσότερη δράση/αγωνία και κάνοντάς την έτσι πιο ψυχαγωγική, αλλά και φτιάχνοντας και πιο δυνατές πλοκές στα ίδια τα επεισόδια. Συγκεκριμένα, το τρίτο επεισόδιο είναι το καλύτερο επεισόδιο που έχει προβληθεί μέχρι στιγμής και, αν καταφέρουν να την κρατήσουν σε αυτό το επίπεδο μέχρι τέλους, θεωρώ ότι μπορεί να γίνει μια πολύ δυνατή σειρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αρκετά ενδιαφέρον το τελευταίο επεισόδιο. Και ωραίες λήψεις από το παρελθόν και την προϊστορία. Ο Will φοβερή ηθοποιία. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι επιτέλους έμαθε τα βασικά. Το καλό με τη νέα σεζόν είναι ότι κλείνει κάθε επεισόδιο με ένα ξάφνιασμα που δημιουργεί σασπένς. Πάντως η Viacom καλά έκανε με την επιλογή της Spike έναντι της MTV. Σώθηκε η σειρά! Κάποιος στη Spike γνωρίζει τι εστί fantasy! 

Edited by Nargathrod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nargathrod said:

Αρκετά ενδιαφέρον το τελευταίο επεισόδιο. Και ωραίες λήψεις από το παρελθόν και την προϊστορία. Ο Will φοβερή ηθοποιία. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι επιτέλους έμαθε τα βασικά. Το καλό με τη νέα σεζόν είναι ότι κλείνει κάθε επεισόδιο με ένα ξάφνιασμα που δημιουργεί σασπένς. Πάντως η Viacom καλά έκανε με την επιλογή της Spike έναντι της MTV. Σώθηκε η σειρά! Κάποιος στη Spike γνωρίζει τι εστί fantasy! 

Καλά φοβερό δεν τον λες αλλά, ναι, δείχνει αρκετά βελτιωμένος σε αυτή τη σεζόν. Όσο για το Spike θεωρώ ότι ήταν μία από τις πιο φιλόδοξες, αλλά τραγικές κινήσεις του MTV για την σειρά, μιας και τα νούμερα έχουν πέσει πιο κάτω και από το πάτωμα.

Ενδεικτικά: το Spike έκοψε το The Mist, που κυμαινόταν από 0.4 με 0.6, ενώ το Shannara Chronicles είναι στο 0.2. Αυτό δείχνει ότι, όχι μόνο ήταν τελείως λάθος επιλογή, αλλά και καταστροφική για την σειρά (γι' αυτό και τα διπλά επεισόδια).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Blacksword said:

Καλά φοβερό δεν τον λες αλλά, ναι, δείχνει αρκετά βελτιωμένος σε αυτή τη σεζόν. Όσο για το Spike θεωρώ ότι ήταν μία από τις πιο φιλόδοξες, αλλά τραγικές κινήσεις του MTV για την σειρά, μιας και τα νούμερα έχουν πέσει πιο κάτω και από το πάτωμα.

Ενδεικτικά: το Spike έκοψε το The Mist, που κυμαινόταν από 0.4 με 0.6, ενώ το Shannara Chronicles είναι στο 0.2. Αυτό δείχνει ότι, όχι μόνο ήταν τελείως λάθος επιλογή, αλλά και καταστροφική για την σειρά (γι' αυτό και τα διπλά επεισόδια).

Φοβερή πρόοδος αν μη τι άλλο! Μακάρι να μην τα παρατήσουν... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάει και αυτή η σεζόν. Τι λέτε θα συνεχίσουν για την τρίτη ή θα την κόψουν; 

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Με 30+ βιβλία Shannara θα συνεχίζουν μια χαρά και πάει καλά γι αυτή που είναι. Νομίζω οι 2 πρώτες σεζόν είναι από το 1 έως 3 βιβλίο πάνω κάτω.

Η σειρά είναι fast-paced και αυτό της δίνει το προτέρημα να μην βαριέσαι το story.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε! Το έκοψε πάντως σε πολύ καλό σημείο... Χαίρομαι ιδιαίτερα που είναι fast - paced. Ανανεώνει το ενδιαφέρον. 

Edited by Nargathrod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Shannara Chronicles (2016-2017)

Πολύ καλή η δεύτερη σεζόν (ευτυχώς που η μία από τις πρωταγωνίστριες έγινε δέντρο και γλυτώσαμε από την ερμηνεία  της ...) αν και το τελευταίο επεισόδιο μου άρεσε λιγότερο από τα άλλα. Μου θύμισε σε πολλά σημεία το Legend of the seeker (γιατί την έκοψαν αυτή τη σειρά ποτέ δεν κατάλαβα ) και τον κόσμο του Sword of truth ,κακός που ήθελε να εξαλείψει την μαγεία, κολάρο που εξουδετερώνει την μαγεία, μαγικά σπαθιά και άλλα πολλά.

Ελπίζω να υπάρξει και τρίτη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κρίμα, πάνω που είχε αρχίσει να γίνεται κάτι ενδιαφέρον με τη σειρά...  

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Απ΄ οτι διάβασα η πρώτη έκανε ζημιά και η δεύτερη δεν πρόλαβε να το σώσει... :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..