Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Όπως σοφά έχει πει κι η Άννα, σχεδόν τίποτα δεν είναι εκεί που πρέπει με την πρώτη γραφή. Οπότε γράψε και μετά, αν χρειάζεται, κόβεις. :) 

Εγώ είμαι στις 2422 λέξεις τώρα. Ακόμη άνευ τίτλου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα προσπαθήσω, αν και "ο στίβος είναι βαρύς και τ' αγριογούρουνα έφαγαν κάτι αηδίες".

 

post-1837-0-10362600-1442222116_thumb.jpg

«Αυτά τουλάχιστον έφαγαν κάτι!»

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Παιδιά, λυπάμαι, πραγματικά λυπάμαι πάρα πολύ (δεν φαντάζεστε πόσο), αλλά δεν θα πάρω μέρος στον διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά δεν είναι ο χώρος κατάλληλος για να σας πω. Ας μην δώσουμε συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα προσπαθήσω, αν και "ο στίβος είναι βαρύς και τ' αγριογούρουνα έφαγαν κάτι αηδίες".

 

2111113-1344087961.jpg

«Αυτά τουλάχιστον έφαγαν κάτι!»

Ε;;;;;Κράξτε όσο θέτε δεν το κατάλαβα!
Link to comment
Share on other sites

 

Παιδιά, θα προσπαθήσω, αν και "ο στίβος είναι βαρύς και τ' αγριογούρουνα έφαγαν κάτι αηδίες".

 

2111113-1344087961.jpg

«Αυτά τουλάχιστον έφαγαν κάτι!»

Ε;;;;;Κράξτε όσο θέτε δεν το κατάλαβα!

 

Ατάκα από Αστερίξ.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Παιδιά, θα προσπαθήσω, αν και "ο στίβος είναι βαρύς και τ' αγριογούρουνα έφαγαν κάτι αηδίες".

 

2111113-1344087961.jpg

«Αυτά τουλάχιστον έφαγαν κάτι!»

Ε;;;;;Κράξτε όσο θέτε δεν το κατάλαβα!

Ατάκα από Αστερίξ.

Ο.Κ...Προσωπικά θα ήθελα να παίξεις! Πλάκα πλάκα βέβαια δεν ξέρω αν θα παίξω εγώ. Τι να πω. Μακάρι να σε είχαμε παρέα μας, ειλικρινά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελείωσα σήμερα το κείμενο μου. Τίτλος δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα, αλλά κάτι lame θα σκεφτώ. 

 

Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί  πρέπει να έχουν περάσει πάνω από δύο χρόνια από το τελευταίο ολοκληρωμένο διήγημα μου.  Ό,τι μα ό,τι και να ξεκινούσα κατέληγε τελικώς στον κάδο ανακυκλώσης.

 

Το κειμενάκι που  έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου δεν  είναι για πολλά. Έχω  όμως ολοκληρώσει την ιστορία, η οποία μου αρέσει. Αν μπορέσω να φέρω την γραφή σε ανεκτά επίπεδα, θα σας κανω παρεούλα.

 

Ευχαριστώ τον Μορφέα για το όμορφο θέμα που έβαλε, αλλά και τα υπόλοιπα παιδιά που με τις φανταχτερές αναρτήσεις τους με βοήθησαν να φτάσω ως το τέλος. Είχα ξεχάσει πόσο ωραίο είναι το κλίμα εδώ :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :victory: :victory: :victory:

 

Καλή επιτυχία σε όλους!!!

 

εδιτ:  ~3000 λέξεις

Edited by jjohn
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στον Γιάννη και πολλά ευχαριστώ για τη θετική διάθεσή του!

Πώς είστε συντροφάκια μου;

Σας εύχομαι από καρδιάς μία καλή και δημιουργική μέρα!

:mf_sonne: :mf_sonne: :mf_sonne:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το πρώτο draft στις 3.536 λέξεις. Τώρα έχει σειρά το διόρθωμα και το κόψιμο.

Είμαι ανάμεσα σε δύο τίτλους (ταιριαστοί κι οι δύο). Ακάνθινος Κλωβός ή Ο Θάνατος Πλάι Μου. Λέω να πάω με το πρώτο, όμως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σιγά, 36 λέξεις δεν είναι τίποτα. Piece of cake. Άσε που όλο και κάπου θα έχω φλυαρήσει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω τελειώσει με την ιστορία μου, κάπου εκεί κοντά στο όριο. Μικρολεπτομέρειες έχουν μείνει κι ένα κομματάκι που ίσως να το γράψω λίγο διαφορετικά. Επίσης σημαντικό είναι ότι βρήκα έναν αποδεκτό τίτλο. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Χα! Σας βλέπω ολες και όλους τοσο προετοιμασμενους και σκέφτομαι "που πας βρε άμοιρε?" :p Πολυ το χαίρομαι ομως που σας βλεπω τοσο ενθουσιασμενους! 

Μια ερωτησουλα! Αν γράψω για τη δικη μετα το έγκλημα, θα ειναι εκτός θέματος (παλι :p )? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ξεκινήσει ακόμη, αλλά έχω ιδέα που σκοτώνει.

 

Ευθυμία, υποκλίνομαι στο θεϊκό pun :worshippy: :worshippy: :worshippy:

 Από τα σχόλια των υπόλοιπων  φαίνεται να πετάει η Ομάς!!!

 

edit: Lord Denton. Δεν είμαι ο αρμόδιος να απαντήσω, αλλά   πιστεύω πως η ιστορία σου θα είναι εντός θέματος.

 

proof:

Το έγκλημα προκαλεί την δίκη. 

<=>  έγκλημα -> δίκη.    (1)

Η δίκη δεν μπορεί να υπάρχει χωρίς έγκλημα

<=> δίκη-> έγκλημα   (2)

 

(1)(2) =>  έγκλημα <=> δίκη.

 QED

 

Καλή σου επιτυχία. Σε περιμένουμε!!!

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε δύο τίτλους (ταιριαστοί κι οι δύο). Ακάνθινος Κλωβός ή Ο Θάνατος Πλάι Μου. Λέω να πάω με το πρώτο, όμως.

Από εκεί που δεν μου άρεσε ο τίτλος κανενός από τα διηγήματα στο δίλημμα του 39ου, εδώ με κέρδισαν και τα δύο. Ο δεύτερος τελείως ελγκαλλικός, πάντως. Ο πρώτος ίσως λίγο πιο συγκεκριμένος.

Δεν βοηθώ, σου έχω εμπιστοσύνη :p

 

Μια ερωτησουλα! Αν γράψω για τη δικη μετα το έγκλημα, θα ειναι εκτός θέματος (παλι :p )? 

Το "πάλι" δεν νομίζω ότι υφίσταται στην περίπτωσή σου. Την προηγούμενη φορά ήσουν εκτός είδους, όχι εκτός θέματος, οπότε φρόντισε να μη σου βγει επιστημονική φαντασία ή τρόμος ή "mainstream" και θα είσαι εντάξει :p

 

Πάντως ναι, είναι πολύ ελεύθερο το θέμα (κι αυτό που αναφέρεις είναι από τα πιο "μέσα στο θέμα" μοτίβα). Όπως υπονόησα το έγκλημα δεν χρειάζεται καν να λάβει χώρα, αρκεί η έννοιά του να είναι βασικό θέμα του διηγήματος (αναρωτιέμαι αν κανείς τολμηρός/αντιδραστικός προς κανόνες ή δοθέντα θέματα θα κινηθεί προς αυτή την κατεύθυνση). Η μόνη παγίδα που υπάρχει (νομίζω ότι) είναι το να γράψει κανείς με θέμα τον "Φόνο" γενικώς, χωρίς να αξιοποιεί το ότι αυτό το πράγμα είναι έγκλημα, με ό,τι σημαίνει αυτό (κοινωνικά, νομικά, ηθικά κλπ)

 

Χαίρομαι που μαζεύεστε :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αν το πάρουμε πολυ γενικά το εκτος είδους, μπορούμε να το πουμε και εκτος θέματος! (Καλά οχι, δε μπορούμε, αλλα καπως ηθελα να τα συνδέσω για να μου βγει με το ζόρι το point με το "παλι" που ειπα :p

 

Πάντως ωραία! Αφου ειναι καλο το θεμα, λογικά θα κάτσω μεσα στις επόμενες μερες να το γράψω! Θα ειναι περίπου 1000-1500 λεξεις! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ναι, είναι πολύ ελεύθερο το θέμα (κι αυτό που αναφέρεις είναι από τα πιο "μέσα στο θέμα" μοτίβα). Όπως υπονόησα το έγκλημα δεν χρειάζεται καν να λάβει χώρα, αρκεί η έννοιά του να είναι βασικό θέμα του διηγήματος (αναρωτιέμαι αν κανείς τολμηρός/αντιδραστικός προς κανόνες ή δοθέντα θέματα θα κινηθεί προς αυτή την κατεύθυνση). Η μόνη παγίδα που υπάρχει (νομίζω ότι) είναι το να γράψει κανείς με θέμα τον "Φόνο" γενικώς, χωρίς να αξιοποιεί το ότι αυτό το πράγμα είναι έγκλημα, με ό,τι σημαίνει αυτό (κοινωνικά, νομικά, ηθικά κλπ)

 

Χαίρομαι που μαζεύεστε :)

 

 

Εγώ πάντως το θέμα το έχω πιάσει απ' τα πλοκάμια και το ΄χω κοπανήσει σαν χταπόδι. Αλλά δεν θα πω τίποτε άλλο. Αυτή τη φορά θα παραμείνω σιωπηλή σαν το σοφό ψάρι στη λίμνη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως ναι, είναι πολύ ελεύθερο το θέμα (κι αυτό που αναφέρεις είναι από τα πιο "μέσα στο θέμα" μοτίβα). Όπως υπονόησα το έγκλημα δεν χρειάζεται καν να λάβει χώρα, αρκεί η έννοιά του να είναι βασικό θέμα του διηγήματος (αναρωτιέμαι αν κανείς τολμηρός/αντιδραστικός προς κανόνες ή δοθέντα θέματα θα κινηθεί προς αυτή την κατεύθυνση). Η μόνη παγίδα που υπάρχει (νομίζω ότι) είναι το να γράψει κανείς με θέμα τον "Φόνο" γενικώς, χωρίς να αξιοποιεί το ότι αυτό το πράγμα είναι έγκλημα, με ό,τι σημαίνει αυτό (κοινωνικά, νομικά, ηθικά κλπ)

 

Χαίρομαι που μαζεύεστε :)

 

Εγώ πάντως το θέμα το έχω πιάσει απ' τα πλοκάμια και το ΄χω κοπανήσει σαν χταπόδι. Αλλά δεν θα πω τίποτε άλλο. Αυτή τη φορά θα παραμείνω σιωπηλή σαν το σοφό ψάρι στη λίμνη.

Οκ το πτώμα το πέταξες στη λίμνη. Η τον έπνιξες το μακαρίτη.

Εγώ καθυστερώ....

Link to comment
Share on other sites

Lol, όχι, δεν υπάρχει στ' αλήθεια η λίμνη. Η λίμνη είναι μια ψευδαίσθηση για να σας ρίξω στάχτη στα μάτια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..