Jump to content

40ός Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Έγκλημα


Morfeas
 Share

Recommended Posts

Λόγω πολλών υποχρεώσεων, η σημερινή μέρα ήταν ελάχιστα παραγωγική και με βρήκε στις 1750 λέξεις.

 

ΥΓ Ο John82 είμαι κι απλώς άλλαξα το nickname.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Ο John82 είμαι κι απλώς άλλαξα το nickname.

 

Εκτός θέματος αλλά γιατί; Είναι να μην σε βρουν μετά το έγκλημα;

 

Χμμ εγώ το γράφω το έγκλημά μου αλλά ακόμα δεν τα κατάφερα με την πρέσσα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ Ο John82 είμαι κι απλώς άλλαξα το nickname.

 

Εκτός θέματος αλλά γιατί; Είναι να μην σε βρουν μετά το έγκλημα;

 

Χμμ εγώ το γράφω το έγκλημά μου αλλά ακόμα δεν τα κατάφερα με την πρέσσα!

 

Όχι, όχι... εξάλλου, η καλύτερη κρυψώνα είναι να βρίσκεσαι σε κοινή θέα.

Απλώς μού ήρθε μια διάθεση για αλλαγή...

Edited by alkinem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά το έγκλημα αλλάζουν ταυτότητα οι επαγγελματίες....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Ο John82 είμαι κι απλώς άλλαξα το nickname.

Ανατροπή: Αν δεν το δήλωνες δεν θα το καταλάβαινα, μιας και το λιοντάρι της Νάρνια ήταν στη θέση του. Περιμένουμε εξήγηση του ονόματος, να ξέρεις :p

Πάντως μετά το έγκλημα αλλάζουν ταυτότητα οι επαγγελματίες....

Ή πριν το έγκλημα οι πιο προσεκτικοί :p

 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

Οι elgalla, alkinem (πρώην Γιάννης82), william, Man_from_Earth, Λόρδος_Δένδων, jjohn, Mesmer και μάλλον ιρμάντα θα είναι μαζί μας.

Οι Ναρουάλις και Νιενορ (δεν θυμάμαι που μπαίνει ο τόνος) μάλλον θα μας κάνουν παρέα.

Η Κελαινώ είναι ένα μυστήριο: άραγε η επιθυμία να εγκληματίσεις αρκεί για να το κάνεις;

Η Κασσάνδρα είπε όχι, αλλά εγώ θα κρατήσω τις πύλες του διαγωνισμού ανοιχτές και για εκείνη.

Ο Μιχάλης Νιχίλιος ως γνωστός σφαγέας λέξεων έχει αρκετές ελπίδες να μας συντροφεύσει.

Ξεχνάω κανέναν;

Ο Μύστης, η Λαίδη Νίνα, η Ευγενία Ρόουζ, αν και δεν έχουν εκδηλώσει ρητά ενδιαφέρον, ίσως και να μας κάνουν την έκπληξη.

 

Οπότε, ίσως να έχουμε παρόμοιο πλήθος συμμετοχών με τον τρόμο. :)

Για να δούμε...

 

Στο μεταξύ, δεν λέω τίποτα για τις κριτικές, τα ξέρετε. Επίσης, καλύτερα να μην βιαστείτε να ανεβάσετε την ιστορία σας, αλλά εκεί προς το τέλος της προθεσμίας. Και φροντίστε να κάνετε κανένα πέρασμα μετά την ολοκλήρωση ώστε να γλιτώσουν οι αναγνώστες από *γκουχ γκουχ* ορθογραφικά ή τυπογραφικά λάθη.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα τριχίλιαρο λέξεις που ψιλοσιχαίνομαι από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν ξέρω αν σώζεται η κατάσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πέρασμα με άφησε στις 3.484 λέξεις και με ένα μικρούτσικο κενό στην πλοκή καλυμμένο. Θα κάνω ένα ακόμη περασματάκι κατά την Κυριακή, αλλά γενικά είμαι άνετη. Ομολογώ πως έχω μεγάλη αγωνία για το reception της συγκεκριμένης ιστορίας, για λόγους που θα εξηγήσω μετά τη λήξη του διαγωνισμού όμως. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ Ο John82 είμαι κι απλώς άλλαξα το nickname.

Ανατροπή: Αν δεν το δήλωνες δεν θα το καταλάβαινα, μιας και το λιοντάρι της Νάρνια ήταν στη θέση του. Περιμένουμε εξήγηση του ονόματος, να ξέρεις :p

 

 

 

 

Alkinem είναι το όνομα που έχει το alter ego τού κεντρικού χαρακτήρα στο μυθιστόρημα που γράφω, όταν ο ήρωας παγιδεύεται σε έναν κόσμο παραίσθησης.

 

ΥΓ.Τα λιοντάρια είναι τα αγαπημένα μου. Nickname άλλαξα, avatar όμως ποτέ... εκτός κι αν είναι κάποια παρεμφερής εικόνα.

Edited by alkinem
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aν προλάβω θα πάρω μέρος και γω. Έχω μια ιδέα, κάτι σε fantasy/steampunk αλλά δεν το πολυπαίζω να προλαβαίνω να γράψω κάτι καλό σε 5 μέρες. Ίδωμεν όμως. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πιο αργά από εμένα αποκλείεται, 

Το πρόβλημα είναι βέβαια να βγει και στο όριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στις 2500 περίπου λέξεις κι αύριο, άντε το πολύ την Παρασκευή, τελειώνω και μετά αρχίζω το μοντάζ. Κι εντός χρόνου θα είμαι τελικά και το όριο λέξεων δεν θα είναι μάλλον πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aν προλάβω θα πάρω μέρος και γω. Έχω μια ιδέα, κάτι σε fantasy/steampunk αλλά δεν το πολυπαίζω να προλαβαίνω να γράψω κάτι καλό σε 5 μέρες. Ίδωμεν όμως. :)

 

Διονύση, παίζουν και οι δυο μέρες παράταση, σε περίπτωση που ζητηθούν. Οπότε, μπορείς να το παλέψεις. :)

Link to comment
Share on other sites

 

Aν προλάβω θα πάρω μέρος και γω. Έχω μια ιδέα, κάτι σε fantasy/steampunk αλλά δεν το πολυπαίζω να προλαβαίνω να γράψω κάτι καλό σε 5 μέρες. Ίδωμεν όμως. :)

 

Διονύση, παίζουν και οι δυο μέρες παράταση, σε περίπτωση που ζητηθούν. Οπότε, μπορείς να το παλέψεις. :)

 

 

Χμμ, αν είναι 6-7 μέρες τότε γίνεται. Την ψιλοξεκίνησα την ιστορία χτες βράδυ, ένα πολύ βασικό σκελετό δηλαδή ούτε λέξη πραγματικού κειμένου ακόμα, αλλά δεν θέλω ούτε να βιαστώ ούτε να αγχωθώ γιατί αν κάνω και τα δύο θα γίνω σαλάτα και το πιθανότερο είναι να με θυμηθεί και η κατάρα μου. Η κατάρα εκφράστηκε πολύ καλά από τη Wordsmith πριν χρόνια που με βάφτισε "Master of Unfinished Projects". Και έχει και δίκιο! <blush>  :awacko:

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Εγω; Δεν το θυμαμαι. Αλλα αν σε κανει να γραψεις ξανα, μετα απο τοσον καιρο απουσιας, να το παραδεχτω εκατο φορες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω; Δεν το θυμαμαι. Αλλα αν σε κανει να γραψεις ξανα, μετα απο τοσον καιρο απουσιας, να το παραδεχτω εκατο φορες :)

 

Αμέ. Εσύ με έβγαλες έτσι όταν μου έλεγες να τελειώσω κάποτε την Ανάποδη Σταχτοπούτα και μου έμεινε ο (δίκαιος, δυστυχώς) χαρακτηρισμός, σε βαθμό να με λέω και γω "Master of Unfinished Projects" μέσα μου σαν motivation να τελειώνω ό,τι συγγραφικό ή ζωγραφιστικό ξεκινάω. :D

Iδού και η απόδειξη, Κέλλυ.

 

http://community.sff.gr/topic/7254-γενέθλιο-και-γιορτινό-τοπίκιον/page-169#entry203620

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω τελειώσει 3 φρέσκες κριτικές και μάλιστα έτυχαν και πολύ ωραία διηγήματα. Το καταφχαριστήθηκα. (Τελείωσα τις κριτικές αλλά παίζει να μην προλάβω την ίδια την ιστορία. Πόσο lame είναι αυτό;)

Αν και με Ναρού στο καρέ, ετοιμαστείτε να ξηλωθείτε αγόρια και κορίτσια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα προλάβεις. Εδώ πρόλαβες και έγραψες τον βιγλάτορα στο FFL σε 1μιση ώρα, σε 4 μέρες (με ΣΚ) δεν θα προλάβεις; Θα προλάβεις, γουί μπιλίβ ιν γιου! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

...και με τον Αγγελο στο σπίτι γιατί σχολείο δεν έχει Παρασκευή και Δευτέρα. Αχ, να τα λέμε κι αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Τελικό draft στις 3.430 λέξεις. Τώρα θα απλωθώ στην καρέκλα μου και θα αναμένω ήρεμη τη λήξη της προθεσμίας για να ανεβάσω, έτσι να σας βασανίσω λίγο. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

692 λέξεις και, παραδοσιακά, βρίσκομαι πάλι στο σημείο να αισθάνομαι πως είμαι αναβάτης σε τσίρκο και προσπαθώ να εξισορροπήσω τα πόδια μου ανάμεσα σε δύο άλογα που καλπάζουν, ενώ τα χέρια μου προσπαθούν να συγκρατηθούν πάνω στην πλάτη ενός ταύρου που βρίσκεται ανάμεσα!

Και αυτό έχοντας υπόψη πως το "ρινγκ" δεν είναι και ατελείωτο!

Edited by Oberon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες παρομοιώσεις να κάνεις φίλε μου και μας βλέπω όπως με την αρένα στο προηγούμενο παιχνίδι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες παρομοιώσεις να κάνεις φίλε μου και μας βλέπω όπως με την αρένα στο προηγούμενο παιχνίδι.

 

Xαχα. Ποια αρένα;; :D

 

1014 λέξεις, και φυσικά έχουν φαγωθεί όλες στην κοσμοπλασία (άντε να γράψεις φάντασυ/steampunk που να είναι φάντασυ και όχι ε.φ./steampunk), η οποία, ως συνήθως, μου απορροφά λέξεις χειρότερα και από όσο ρουφάνε τα Windows μνήμη. Να δείτε που θα φτάσω τις 3496 λέξεις και δεν θα έχω γράψει τίποτα για το "έγκλημα" (The butler did it). :p

Tι τη θέλω τόση κοσμοπλασία (Τι τα'θελα τα μπικουτί;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία  ενημέρωση

Συνοψίζοντας:

  • Η γραφή (μάλλον) έχει στρώσει με εξαιρέση  κάποια κομμάτια που θέλουν αρκετή δουλειά ακόμα
  • Οι κριτικές έχουν γίνει εδώ και καιρό.
  • Τίτλο έχουμε το κοινότυπο μεν, λειτουργικό δε  'Το Αγαλματίδιο'.
  • Το κέφι βρίσκεται  σε ανοδική πορεία
  • Η ιστορία  είναι 'low fantasy' . 
  • (Αυτό δεν είναι και τόσο θετικό για σας) Έχω κάνει κάποια πειράματα με την δομή και το γράψιμο της ιστορίας
  • 3260 λέξεις  μέχρι στιγμής. Δύσκολα να πέσω κάτω από 3000, μάλλον  όμως θα ανεβούν  μερικές δεκάδες ίσως και κάνα δυο εκατοντάδες.

Αυτά από εμένα...

 

Καλή επιτυχία σε όσους θα λάβουν μέρος

και προκαταβολικά ευχαριστώ σε όσους κάνουν τον κόπο να σχολιάσουν το διήγημα μου* (και όλα τα υπόλοιπα βεβαίως)

 

*Διάβασα  κριτικές  σε 3-4 διηγήματα μου που έχω ανεβάσει σε διαγωνιστικά πλαίσια.  Έχω  κάνει μία προσπάθεια να αποφύγω πολλά  σφάλματα του παρελθόντος. Θέλω να δω τι κατάφερα :D

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

(Αυτό δεν είναι και τόσο θετικό για σας) Έχω κάνει κάποια πειράματα με την δομή και το γράψιμο της ιστορίας

Μπα, ίσα ίσα αυτό είναι από τα πιο θετικά. Μαζί με το κέφι δηλαδή, το οποίο χαίρομαι που είναι σε ανοδική πορεία (σε αντίθεση με τη γραφική του άβατάρ σου :p - btw τι σημαίνουν όλες αυτές οι συντονισμένες αλλαγές στα ονόματα και στις εικόνες σας; Να αρχίσω να ψάχνομαι;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..