Jump to content

Εκ νεκρών- Γιώργος Γιώτσας


Mictantecutli
 Share

Recommended Posts

Κριτική του συγγραφέα Μανώλη Σιμιτσάκη για το "Εκ Νεκρών" στο Goodreads ~

Σε ευχαριστώ θερμά Μανώλη για το χρόνο και το κείμενο σου

 

https://www.goodreads.com/book/show/25646992

 

"Το διάβασα έναν μήνα πριν και θέλησα να μην γράψω αμέσως κάτι γι αυτό. Επειδή γνώρισα τον συγγραφέα και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση ο χαρακτήρας του, ήθελα να μην είμαι επηρεασμένος από την προσωπικότητά του. Ακόμη και έναν μήνα αργότερα, αυτό το βιβλίο μού αρέσει, το θυμάμαι και θα το διαβάσω ξανά κάποια στιγμή.

Το πρώτο που με τράβηξε πάνω σε αυτό το βιβλίο ήταν ο τίτλος. Δεν μπορούσα να τον αγνοήσω. Διαβάζοντας την υπόθεση προσγειώθηκα λίγο, αλλά και πάλι μου έκανε. Ο πρόλογος του συγγραφέα στις πρώτες σελίδες με έπεισε πως ξέρει να γράφει.Γνώριζα πως δεν θα πάει χαμένος ο χρόνος μου και είχα δίκιο.

Δεν θα γράψω κάτι για σκιαγράφηση χαρακτήρων, πόσο καλά αποδόθηκε το νόημα, την δομή του κτλ, θεωρείστε δεδομένο πως έχουν γίνει σωστά. Είναι ολοκληρωμένο από κάθε άποψη και αυτό ανεβάζει τον Γιώργο Γιώτσα σε άλλο επίπεδο από αυτό ενός πρωτοεμφανιζόμενου συγγραφέα. Και φαίνεται πως αγαπάει αυτό που κάνει, διαρκώς θα βελτιώνεται και θα μας δίνει καλές και υπεύθυνες δουλειές του. Θα τον πιέσουμε να δώσει ό,τι έχει - ξέρουμε πως έχει.


Στο ζουμί τώρα:
Τρόμος; Πολύ σπάνια με πιάνει τρόμος πια - ξέρω και πώς να τον εξευγενίζω - και έτσι δεν είμαι ο κατάλληλος για να σας πω οτι θα σας στοιχειώσει, υπήρχε όμως έντονη δράση, καλές ιδέες, και δεν μπορούσα να το αφήσω από τα χέρια μου. Θα έλεγα πως είναι ένα βιβλίο γκρίζου μυστηρίου με αρκετές πινελιές μεταφυσικού να κρατούν την αρχική ιδέα, και με το "κακό" να κρύβεται διαρκώς πίσω από στοιχεία που το ίδιο επιλέγει.

Το κατάπια όπως ήταν όμως και αυτό είναι που έχει σημασία. Πάντοτε υπήρχε κάτι που, όταν αποφάσιζα να σταματήσω το διάβασμα, θα με κρατούσε εκεί. Να ήταν ο "Σκοτεινός"; Είναι η αλήθεια πως ο "Σκοτεινός" είναι το βασικότερο στοιχείο που σε τραβά από τα μαλλιά και περιμένεις πώς και πώς να "εμφανιστεί" για να σε γοητεύσει, όπως και στην πρώτη σκηνή του βιβλίου, σε εκείνο το αεροπορικό δυστύχημα - Περιττό να αναφέρω πως μου γεννήθηκε η όρεξη να δω κάθε ταινία που γνώριζα με αεροπορικό δυστύχημα. Τι ωραία σκηνή... 

Η ζωή του Χρήστου χαράχτηκε από μια αλλόκοτη και "ανύπαρκτη" ύπαρξη εκείνη τη μέρα. Όσο και να πίστευε πως έχει τη ζωή του στα χέρια του, ήταν γελασμένος. Υπήρξαν κάποιες αναλαμπές ευτυχίας στην πορεία, αλλά οι σαπουνόφουσκες δεν διαρκούν πολύ. Πάντοτε ο "Σκοτεινός" περιμένει να τις αδράξει και να του δώσει την επόμενη αποστολή. Οτιδήποτε δεν αρέσει, καταστρέφεται. Καμμένη ζωή από τη δημιουργία της.

Και περνάμε σελίδες επί σελίδων με τα μαρτύρια και τις εκτός ελέγχου πράξεις του, δίχως το παραμικρό στοιχείο του σκοπού και του κόσμου που ο "Σκοτεινός" ανήκει. 
Μόνο μερικές σελίδες πριν το τέλος ο Γιώτσας ανοίγει τα χαρτιά του και το βιβλίο μετατρέπεται σε ένα μουχλιασμένο Δαντικό ντελίριο, που προσωπικά λατρεύω - θέλω και τη συνέχεια αυτού του κόσμου που δημιούργησες, Γιώργο. 

Το μεταφυσικό εδραιώνεται, η πλάση όλη αποκαλύπτεται. Και τέλος. Και πάμε πάλι από την αρχή..."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εκ νεκρών, του Γιώργου Γιώτσα:

 

Λένε ότι οι συγγραφείς έχουν την αποκλειστικότητα στον καθορισμό του πεπρωμένου των ηρώων τους. Σε αυτό το μυθιστόρημα, ο Γιώργος καταφέρνει να πείσει ακόμη και τους πιο δύσπιστους, ότι άλλες είναι οι εξώτερες δυνάμεις που καθορίζουν τη μοίρα του πρωταγωνιστή Χρήστου Ιωάννου. Έχοντας γλιτώσει σε μικρή ηλικία από ένα αεροπορικό δυστύχημα, ο Χρήστος θα ζήσει μια ζωή γεμάτη εξελίξεις που όλες τους καθορίζονται από τη δαιμονική οντότητα που αντίκρισε έξω από το παράθυρο του αεροπλάνου, λίγο πριν αρχίσει να πέφτει. Βρισκόμενος στο έλεος του «σκοτεινού» θα βιώσει αναπάντεχες επιτυχίες αλλά και καθοριστικές αποτυχίες, που θα τον φέρνουν ολοένα και περισσότερο κοντά στη δική του, προσωπική κόλαση.

 

Ο Γιώτσας είναι εξαιρετικός στην πρόκληση σασπένς, όπως επίσης και στη δημιουργία χαρακτήρων με τους οποίους είναι εύκολο να ταυτιστεί ο αναγνώστης. Όλα αυτά αφορούν το μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας του που στον σκληρό του πυρήνα είναι ένα πανκ-ροκ-θρίλερ γεμάτο αναταράξεις, ανατροπές και δαιμονικές συμπτώσεις. Προς το τέλος όμως, οι εξελίξεις παίρνουν μία ισχυρή τροπή μεταφυσικού τρόμου και εκεί είναι που ανακαλύπτουμε ότι ο Γιώτσας είναι επίσης μαέστρος στην δημιουργία σκοτεινής μόσφαιρας και εφιαλτικής κοσμοπλασίας.

Τέτοια βιβλία διαβάζω τον τελευταίο καιρό από έλληνες συγγραφείς και διαπιστώνω ολοένα και περισσότερο, ότι αυτό που γίνεται με το ελληνικό horror είναι κάτι το ανεπανάληπτο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη γνώμη σου την οποία εκτιμώ ιδιαίτερα!

Καλή και δημιουργική συνέχεια φίλε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aγαπητοί φίλοι και φίλες, θέλω να μοιραστώ με χαρά μαζί σας και ότι το "Εκ Νεκρών" είναι υποψήφιο στα βραβεία Public στην κατηγορία "Ελληνικό Μυθιστόρημα"!

Είναι μια μάχη Δαυίδ με Γολιάθ απέναντι σε μεγάλους εκδοτικούς αλλά όποιος θέλει μπορεί να με βοηθήσει με τη ψήφο του.

Χρειάζεται ούτε ένα λεπτό -Μπορείτε να ψηφίσετε με ένα απλό κλικ εδώ: http://www.publicbookawards.gr/vote.php?auto=1&CatID=1&id=1408 (Kαταχώρηση - Ολοκλήρωση - E mail / facebook)

Σας ευχαριστώ πολύ (*,,,*)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις καταχωρήθηκε! Στα αγαπημένα μου και το δηλώνω ακράδαντα!

Πάμε γερά, Γιώργο, για το επόμενο τώρα!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι ειλικρινά Αντώνη! 

Σε ευχαριστώ!

Καλημέρες από το βαμπίρ του ξενοδοχείου...

...(Και για τα επόμενα πάμε γερά)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

   Κριτική του "Εκ Νεκρών" στο goodreads, από τη Σουζάνα Χατζηνικολάου ("Το Αυγό του Θεού" -εκδ. Κέδρος, 2015):

 

   "Πραγματικά εκπληκτικό! Η μετάδοση της αγωνίας αριστοτεχνική και οι εναλλαγές σκηνών και συναισθημάτων τόσο έντεχνες που σε γεμίζουν αιχμές αδρεναλίνης. Το τέλος με στεναχώρησε λίγο, αλλά είναι θέμα προσωπικού γούστου. Μ΄ έκανε να στραφώ ξανά στο είδος μετά από πολύ καιρό. Συγχαρητήρια και εύχομαι πάντα τόσο εμπνευσμένος."

 

   Σε ευχαριστώ θερμά Σουζάνα!

Edited by Σκοτεινός
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση σε όλους!

 

08 Μαϊου παρουσιάζουμε Polis, λένε θα έχει εκπλήξεις αλλά δεν μου έχουν πει ούτε εμένα ακόμα! Όσοι πιστοί προσέλθετε!

https://www.facebook.com/events/172325899828046/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ευχαριστήσω με όλη μου την καρδιά όλους τους φίλους, φίλες αλλά και άγνωστους βιβλιόφιλους που ήρθαν στην παρουσίαση κόντρα σε όλες τις αντιξοότητες με τις απεργίες και τις διαδηλώσεις! Έκαναν αυτή τη βραδιά μοναδική! Ιδιαίτερη χαρά η παρουσία φίλων και σπουδαίων συγγραφέων του φανταστικού όπως οι Τέτη Θεοδώρου, Σουζάνα Χατζηνικολάου, Αντώνης Τουμανίδης, Βασίλης Κρουστάλης, Λυδία Ψαραδέλλη και Άρτεμις Βελούδου (Ελπίζω να μη ξεχνάω κανέναν!)

Συνεχίζουμε, να είστε όλοι καλά!

Φωτογραφίες από την εκδήλωση: https://www.facebook.com/ggiotsas/posts/735825859893716?pnref=story

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο συγγραφέας και δημοσιογράφος Γιώργος Μεσολογγίτης, γράφει για το "Eκ Νεκρών" στο Schoolofrock.gr σε ένα ροκ, μοναδικό κείμενο!

 

http://schoolofrock.gr/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CE%BA-%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%81%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CF%84%CF%83/

 

Γιώργο ήταν χαρά και τιμή μου, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και το εξαιρετικό σου κείμενο (και με αυτά που σου άρεσαν και με αυτά που δε σου άρεσαν) για το βιβλίο. Από τα καλύτερα και πιο απολαυστικά reviews ever.

Up the irons! (*,,,*) 

Edited by Σκοτεινός
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

On Tour!

Την Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου και ώρα 19.00, παρουσιάζουμε το "Εκ Νεκρών" στο bar - restaurant "De Javu", Επαμεινώντα 8 στη Θήβα!

Θήβα, Χαλκίδα, Αθήνα, όσοι πιστοί προσέλθετε για μια μοναδική παρουσίαση όπου θα μιλήσουμε και για το επερχόμενο τρίτο προσωπικό βιβλίο (*,,,*)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο για την παρουσίαση του "Εκ Νεκρών" στο Solaris, από το τελευταίο τεύχος "Φανταστικά Χρονικά" (#23). Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ, χαρά και τιμή μου, γιατί μιλάμε για ένα αγαπημένο περιοδικό!

https://www.facebook.com/groups/aleflist/10157718473605354/?notif_t=like&notif_id=1473524130397756

Edited by Σκοτεινός
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αύριο η πρώτη τηλεοπτική συνέντευξη για το "Εκ Νεκρών", για την λογοτεχνία του φανταστικού, άλλα θέματα (Stephen King, σενάρια ταινιών, ανάγνωση κειμένου) και ο τίτλος μαζί με το πλαίσιο ημερομηνίας του επερχόμενου τρίτου προσωπικού βιβλίου:

https://www.facebook.com/570113076339007/photos/a.575721565778158.147569.570113076339007/1568544709829167/?type=3&notif_t=like&notif_id=1482753950928879

Χρόνια πολλά (και φανταστικά) σε όλους!!
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η τηλεοπτική συνέντευξη για το "Εκ Νεκρών", το επερχόμενο "Κάτω από το Κρεβάτι", τον Stephen King και διάφορα άλλα:

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=858017697674531&set=a.127337514075890.26545.100003989278012&type=3&theater&notif_t=like&notif_id=1483237564407424

 

Καλή χρονιά σε όλους τους sff- ίτες φίλους! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

   1&2 Απριλίου το "Εκ Νεκρών" πηγαίνει Θεσσαλονίκη και Fantasmagoria! ( https://www.facebook.com/fantasmagoriafest/?ref=ts&fref=ts&qsefr=1 )

 

   Mαζί με εξαιρετικούς συναδέλφους (Αγνή Σιούλα, Μάριος Δημητριάδης, Γιώργος Δάμτσιος, Ευαγγελία Παπανίκου, Άρτεμις Βελούδου, Βασιλης Γιαννάκης για να αναφέρω μερικούς -και έπεται και συνέχεια!..) σε ένα διήμερο γεμάτο βιβλία και φαντασία!

 

   Για πρώτη φορά, στο Fantasmagoria, θα παρουσιάσουμε το νέο βιβλίο, "Κάτω από το Κρεβάτι" (εκδ. Λυκόφως, 2017) μαζί με τα πρώτα και συλλεκτικά αντίτυπα προς διάθεση για το αναγνωστικό κοινό. 

 

   Σας περιμένουμε όλους! 

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1586879987995639&id=570113076339007&notif_t=like&notif_id=1484367443468066

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Καλό καλοκαίρι σε όλους!

Όποιος φίλος / φίλη ενδιαφέρεται για ένα αντίτυπο* του "Εκ Νεκρών"¨ή του "Κάτω απο το Κρεβάτι":

 

https://www.facebook.com/ggiotsas/posts/963115373831429?notif_t=like&notif_id=1497523990040732

 

 

*Κάθε αντίτυπο θα είναι υπογεγραμμένο, με προσωπική αφιέρωση και το στέλνει ο εκδοτικός στην πόρτα του σπιτιού σας (αντικαταβολή) με τα ταχυδρομικά δωρεάν! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..