Jump to content
Ιρμάντα

Write-Off #82 (MadnJiM & Disco_Volante)

14 members have voted

1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα...

• Ο Έντι Τζόουνς και το μυστήριο του Πλούτωνα
      8
    • Η μάχη των κόσμων
      6

Recommended Posts

MadnJim

Πώς πάει η παρέα, γράφουμε; Εγώ απόψε λέω να ξεκινήσω, κάτι σε scifi horror που δεν είμαι καν σίγουρος αν μπορώ να το φτιάξω έτσι όπως το φαντάζομαι. Έχει πολύ ενδιαφέρον όμως να δοκιμάσω και είμαι πολύ περίεργος να δω το αποτέλεσμα.

Εσείς που κινήστε, σε scifi, σε horror, σε συνδυασμό των δύο, πουθενά ακόμα; Μην ξεχνάτε, τα ορυχεία της Ειρήνης περιμένουν νέα χέρια... :)

• Like 1

Ιρμάντα

Ναι. Και νέα μυαλά οι σκλάβοι ζόμπι που στρατολόγησα...

• Like 2

SymphonyX13

Εγώ δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι  από τον πρόλογο. Μια αρχική ιδέα που είχα δεν με οδήγησε πουθενά και το βλέπω μάλλον δύσκολο να αλλάξει η κατάσταση... :(

• Like 1

Disco_Volante

Εγώ δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι  από τον πρόλογο. Μια αρχική ιδέα που είχα δεν με οδήγησε πουθενά και το βλέπω μάλλον δύσκολο να αλλάξει η κατάσταση... :(

Προτείνω να αυξήσουμε τη χρονική διάρκεια της συγγραφής. Από τη στιγμή που χαλαρώσαμε το όριο των λέξεων νομίζω πως θα πρέπει να γίνει και αυτό. Έτσι ώστε όλοι να έχουν χρόνο να γράψουν και να μην νιώθουν πιεσμένοι. Τι λέτε κι εσείς; Συμφωνεί η διοργανώτρια; Ίσως αποφασίσει και κάποιος άλλος να μας ακολουθήσει...

• Like 2

MadnJim

Εγώ συμφωνώ, να απομακρυνθούμε κιόλας λίγο περισσότερο από τον διαγωνισμό. 

• Like 2

Disco_Volante

Εγώ συμφωνώ, να απομακρυνθούμε κιόλας λίγο περισσότερο από τον διαγωνισμό. 

Πολύ σωστός ο Σπύρος! Ας πούμε μέχρι τις 22 του τρέχοντος μηνός, με άλλα λόγια δύο εβδομάδες από την ημέρα (τη νύχτα για την ακρίβεια!) που δώθηκε η εισαγωγή.

• Like 1

MadnJim

Δεν έχω κανέναν λόγο να διαφωνήσω, είμαι μέσα. :)

Πείτε κι οι υπόλοιποι αν συμφωνείτε, και -χεχε- σε περίπτωση ομοφωνίας η Ειρήνη θα αναγκαστεί να κλείσει προσωρινά τα ορυχεία. :p

Edited by MadnJim

Dreamer

Πώς πάει η παρέα, γράφουμε; Εγώ απόψε λέω να ξεκινήσω, κάτι σε scifi horror που δεν είμαι καν σίγουρος αν μπορώ να το φτιάξω έτσι όπως το φαντάζομαι. Έχει πολύ ενδιαφέρον όμως να δοκιμάσω και είμαι πολύ περίεργος να δω το αποτέλεσμα.

Εσείς που κινήστε, σε scifi, σε horror, σε συνδυασμό των δύο, πουθενά ακόμα; Μην ξεχνάτε, τα ορυχεία της Ειρήνης περιμένουν νέα χέρια... :)

Scifi δεν θα το χαρακτήριζα είχα κολλήσει σε μια ιδέα και δεν ήθελα να την πετάξω στο κάδο των αχρήστων.. ιστορία τρόμου είναι (αυτό που με προβληματίζει είναι οτι δεν είναι τρόμος σε σημείο που να θέλει κάποιος να πάει στην τουαλέτα και να μην μπορεί γιατι θα φοβάται) μου αρέσει αυτή η ιδεά βέβαια με ψιλο-βασανίζουν αμφιβολίες για το άν ο τρόπος που την εκτέλεσα είναι σωστός ή όχι έχω μείνει στις 7 σελίδες πως να συνεχίσω γνωρίζω μόνο 1 ημέρα εχθές (Σάββατο) δεν έγραψα το άφησα... σήμερα το βράδυ πιθανόν να το ξαναρχίσω.

Έκανα ένα προσχέδιο στο μυαλό μου και η ιστορία πάνω κάτω ξετυλιγόταν καθώς έγραφα με ψιλο-διορθώσεις ενδιάμεσα (όταν της κάνω μια επαλήθευση στο τέλος θα αλλάξουν ελπίζω προς το καλύτερο κάποια πράγματα). Βέβαια τα κλισέ δεν απολείπουν δυστυχώς.

Μιας και θα είναι η πρώτη μου συγγραφική προσπάθεια νιώθω λίγο... κάπως 

Προτείνω να αυξήσουμε τη χρονική διάρκεια της συγγραφής. Από τη στιγμή που χαλαρώσαμε το όριο των λέξεων νομίζω πως θα πρέπει να γίνει και αυτό. Έτσι ώστε όλοι να έχουν χρόνο να γράψουν και να μην νιώθουν πιεσμένοι. Τι λέτε κι εσείς; Συμφωνεί η διοργανώτρια; Ίσως αποφασίσει και κάποιος άλλος να μας ακολουθήσει...

Δεν διαφωνώ (ότι πει η διοργανώτρια).

• Like 2

Ιρμάντα

Παιδιά εντάξει. Μέχρι τις 22. Σας βάζω και πιο μετά στο κάτεργο..

• Like 1

Ιρμάντα

Θα μπορούσα να βοηθήσω με κάποιο τιπ αλλά ίσως θεωρηθεί οτι βοηθώ παράτυπα....Προχωράτε βρε ή σας έριξα στο λάκκο με τα φίδια;

• Like 3

WILLIAM

Δεν είναι φίδια δεσποσύνη, κάτι δράκοι μερικά μέτρα ο καθένας είναι!

• Like 1

Ιρμάντα

Ήμουν κακιά και άκαρδη και δεν μπήκα διόλου χτες εδώ, να σας εμψυχώσω.....

Πώς το βρίσκετε το βιντεάκι;

Λίγο τρόμος, λίγο sci fi, λίγο αλλόκοτη φωτογραφία....

....κι εδώ....

Πώς πάει, προχωράει καθόλου; Ή με καρφώνετε σε κούκλες βουντού;

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1

Ιρμάντα

Ανήμπορος να πράξει, ο Κρεμασμένος ταλαντεύεται στο παραμικρό φύσημα του αέρα. Όχι πιο συνειδητός και όχι πιο σημαντικός από ένα ξερό φύλλο, που το παράσυρμά του δεν αλλάζει κανενός τη ζωή. Από όλα τα χαρτιά τούτο είναι το πιο επίφοβο, κι από τον Πύργο ακόμη, κι από τον Θάνατο ακόμη. Ο Θάνατος ενέχει την υπόσχεση της Αναγέννησης, και από τον Πύργο μπορεί ο αρκετά ικανός να δραπετεύσει.

Όμως ο Κρεμασμένος απλώς περιμένει, μήπως τον ξεκρεμάσει κάποιο χέρι πονετικό ή μήπως τον λυτρώσει από το αξιοθρήνητο τέλμα του ο οριστικός του θάνατος, που έρχεται πάντα βαπτισμένος στην ασημαντότητα και στη λησμονιά.

MW_Tarot__12__The_Hanged_Man_by_Alvirdim

Πώ πω, τι κεφλίδικο πράγμα ήταν αυτό!

• Like 1

MadnJim

Αυτό που θέλησα να φτιάξω δεν μου βγαίνει με τίποτα, δοκίμασα να το πιάσω από δυο τρεις διαφορετικές γωνίες αλλά και πάλι με υπερβαίνει δυστυχώς. Να πω την αμαρτία μου, δεν έχω καθόλου κέφι να γράψω κάτι σκοτεινό και βαρύ αυτό τον καιρό, θέλω κάτι ευχάριστο και διασκεδαστικό. Οπότε αλλαγή πλεύσης σε σίγουρα γνωστά νερά: SciFi ναι, αλλά πειράζει αν θα είναι λίγο -να, τόσο δα- funny (Έντι Τζόουνς FTKU); Ε φανταστική διοργανώτρια; :)

• Like 1

Ιρμάντα

Αυτό που θέλησα να φτιάξω δεν μου βγαίνει με τίποτα, δοκίμασα να το πιάσω από δυο τρεις διαφορετικές γωνίες αλλά και πάλι με υπερβαίνει δυστυχώς. Να πω την αμαρτία μου, δεν έχω καθόλου κέφι να γράψω κάτι σκοτεινό και βαρύ αυτό τον καιρό, θέλω κάτι ευχάριστο και διασκεδαστικό. Οπότε αλλαγή πλεύσης σε σίγουρα γνωστά νερά: SciFi ναι, αλλά πειράζει αν θα είναι λίγο -να, τόσο δα- funny (Έντι Τζόουνς FTKU); Ε φανταστική διοργανώτρια; :)

Ναι καλέ γράψε ό,τι θες. Το ότι δεν θα μπεις στο πολ δεν σημαίνει ότι δεν θα μπεις στο κάτεργό μου εξάλλου...
  • Like 2

Disco_Volante

Είμαι γύρω στο πεντοχίλιαρο σε λέξεις. Την πλοκή της ιστορίας την έχω ολοκληρώσει στο μυαλό μου τώρα το μόνο που μένει είναι να βάλω κάποια στοιχεία από αυτά που μου αρέσει να έχουν οι ιστορίες μου.

Σήμερα και αύριο δεν έχει γράψιμο. Οι δισκόπλακες και τα αμορτισέρ με περιμένουν για αλλαγή. Λογικά μέχρι στις 22 θα πρέπει να την έχω ολοκληρώσει. Αυτά από εμένα...  

• Like 2

Ιρμάντα

Α ωραία. Εύγε νέε μου. Ορίστε. Παραδειγματιστείτε!

WILLIAM

Έντι; Θα δούμε πάλι Έντι;

Μην το λες δεσπσούνη θα λυθείς τόσο στα γέλια που δεν θα έχεις όρεξη να τον βάλεις στο κάτεργο. ( δε σε συμφέρει κιόλας, θα κάνει τους πάντες να γελάνε και από δουλειά τίποτα )

• Like 3

WILLIAM

Παρότι έχουμε μια εβδομάδα ακόμα, είναι σίγουρο ότι δεν προλαβαίνω να γράψω την ιστορία που σκέφτομαι μιας και θέλει και ένα άλφα μέγεθος. Οπότε θα παραμερίσω έξω από την αρένα στη σκιά των κερκίδων και θα παρακολουθήσω απλά τον αγώνα.

jjohn

Γράφετε ρεεεεε

• Like 3

Ιρμάντα

Παρότι έχουμε μια εβδομάδα ακόμα, είναι σίγουρο ότι δεν προλαβαίνω να γράψω την ιστορία που σκέφτομαι μιας και θέλει και ένα άλφα μέγεθος. Οπότε θα παραμερίσω έξω από την αρένα στη σκιά των κερκίδων και θα παρακολουθήσω απλά τον αγώνα.

Α μη μου κιοτεύεις! Μη μου κιοτεύεις! Τι λιποταξίες είναι αυτές;

• Like 3

MadnJim

Κάτι μου λέει πως ο Βαγγέλης είναι ο μόνος που το διασκεδάζει πραγματικά. Πώς το είπε; "...τώρα το μόνο που μένει είναι να βάλω κάποια στοιχεία από αυτά που μου αρέσει να έχουν οι ιστορίες μου." Απλά πράγματα δηλαδή, κάνα ηλιακό σύστημα να γίνεται σκόνη και θρύψαλα, κάνα γαλαξία να τετραγωνίζεται πριν το μεγάλο μπουμ, τέτοια όμορφα. :whistling: :)

Εγώ πάντως έχω μια ωραία ιδέα για τον Έντι μου, και μόλις ξεπεράσω ένα μικρό εμπόδιο πλοκής που με δυσκολεύει και σπάω το κεφάλι μου (νιώθω λίγο σαν τον Δρ Μακέυ από το SG Atlantis), θα καθίσω να τη γράψω. Κι ελπίζω πως θα είναι η καλύτερη περιπέτειά του ως τώρα. Επιπλέον, το όνομα "Τζίμης" είναι σαν να με προκαλεί, ίσως -ίσως λέω, δεν ξέρω- υπάρξει μια εκπληξούλα κάπου εκεί... :)

• Like 5

WILLIAM

Για ποιον άραγε να χτυπάνε καμπάνες;

• Like 1

SymphonyX13

Κάτι μου λέει πως ο Βαγγέλης είναι ο μόνος που το διασκεδάζει πραγματικά. Πώς το είπε; "...τώρα το μόνο που μένει είναι να βάλω κάποια στοιχεία από αυτά που μου αρέσει να έχουν οι ιστορίες μου." Απλά πράγματα δηλαδή, κάνα ηλιακό σύστημα να γίνεται σκόνη και θρύψαλα, κάνα γαλαξία να τετραγωνίζεται πριν το μεγάλο μπουμ, τέτοια όμορφα. :whistling: :)

Εγώ πάντως έχω μια ωραία ιδέα για τον Έντι μου, και μόλις ξεπεράσω ένα μικρό εμπόδιο πλοκής που με δυσκολεύει και σπάω το κεφάλι μου (νιώθω λίγο σαν τον Δρ Μακέυ από το SG Atlantis), θα καθίσω να τη γράψω. Κι ελπίζω πως θα είναι η καλύτερη περιπέτειά του ως τώρα. Επιπλέον, το όνομα "Τζίμης" είναι σαν να με προκαλεί, ίσως -ίσως λέω, δεν ξέρω- υπάρξει μια εκπληξούλα κάπου εκεί... :)

ΩΧ!! :sweatdrop: :shock:

• Like 2

Ιρμάντα

Γράφετε ρεεεεε

Και δεν παίζεις και συ;
  • Like 1