Jump to content

Write off #82 (MadnJiM vs Disco_Volante - Ο συγγραφέας Disco_Volante ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)


Ιρμάντα
 Share

  

14 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα...

    • Ο Έντι Τζόουνς και το μυστήριο του Πλούτωνα
      8
    • Η μάχη των κόσμων
      6

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Εγώ δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι  από τον πρόλογο. Μια αρχική ιδέα που είχα δεν με οδήγησε πουθενά και το βλέπω μάλλον δύσκολο να αλλάξει η κατάσταση... :(

 

Προτείνω να αυξήσουμε τη χρονική διάρκεια της συγγραφής. Από τη στιγμή που χαλαρώσαμε το όριο των λέξεων νομίζω πως θα πρέπει να γίνει και αυτό. Έτσι ώστε όλοι να έχουν χρόνο να γράψουν και να μην νιώθουν πιεσμένοι. Τι λέτε κι εσείς; Συμφωνεί η διοργανώτρια; Ίσως αποφασίσει και κάποιος άλλος να μας ακολουθήσει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ, να απομακρυνθούμε κιόλας λίγο περισσότερο από τον διαγωνισμό. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ, να απομακρυνθούμε κιόλας λίγο περισσότερο από τον διαγωνισμό. 

 

Πολύ σωστός ο Σπύρος! Ας πούμε μέχρι τις 22 του τρέχοντος μηνός, με άλλα λόγια δύο εβδομάδες από την ημέρα (τη νύχτα για την ακρίβεια!) που δώθηκε η εισαγωγή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανέναν λόγο να διαφωνήσω, είμαι μέσα. :)

 

Πείτε κι οι υπόλοιποι αν συμφωνείτε, και -χεχε- σε περίπτωση ομοφωνίας η Ειρήνη θα αναγκαστεί να κλείσει προσωρινά τα ορυχεία. :p

Edited by MadnJim
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εντάξει. Μέχρι τις 22. Σας βάζω και πιο μετά στο κάτεργο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να βοηθήσω με κάποιο τιπ αλλά ίσως θεωρηθεί οτι βοηθώ παράτυπα....Προχωράτε βρε ή σας έριξα στο λάκκο με τα φίδια;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φίδια δεσποσύνη, κάτι δράκοι μερικά μέτρα ο καθένας είναι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν κακιά και άκαρδη και δεν μπήκα διόλου χτες εδώ, να σας εμψυχώσω.....

Πώς το βρίσκετε το βιντεάκι;

 

 

 

 

Λίγο τρόμος, λίγο sci fi, λίγο αλλόκοτη φωτογραφία....

 

....κι εδώ....

 

 

Πώς πάει, προχωράει καθόλου; Ή με καρφώνετε σε κούκλες βουντού;

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανήμπορος να πράξει, ο Κρεμασμένος ταλαντεύεται στο παραμικρό φύσημα του αέρα. Όχι πιο συνειδητός και όχι πιο σημαντικός από ένα ξερό φύλλο, που το παράσυρμά του δεν αλλάζει κανενός τη ζωή. Από όλα τα χαρτιά τούτο είναι το πιο επίφοβο, κι από τον Πύργο ακόμη, κι από τον Θάνατο ακόμη. Ο Θάνατος ενέχει την υπόσχεση της Αναγέννησης, και από τον Πύργο μπορεί ο αρκετά ικανός να δραπετεύσει.

Όμως ο Κρεμασμένος απλώς περιμένει, μήπως τον ξεκρεμάσει κάποιο χέρι πονετικό ή μήπως τον λυτρώσει από το αξιοθρήνητο τέλμα του ο οριστικός του θάνατος, που έρχεται πάντα βαπτισμένος στην ασημαντότητα και στη λησμονιά.

 

MW_Tarot__12__The_Hanged_Man_by_Alvirdim

Πώ πω, τι κεφλίδικο πράγμα ήταν αυτό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλησα να φτιάξω δεν μου βγαίνει με τίποτα, δοκίμασα να το πιάσω από δυο τρεις διαφορετικές γωνίες αλλά και πάλι με υπερβαίνει δυστυχώς. Να πω την αμαρτία μου, δεν έχω καθόλου κέφι να γράψω κάτι σκοτεινό και βαρύ αυτό τον καιρό, θέλω κάτι ευχάριστο και διασκεδαστικό. Οπότε αλλαγή πλεύσης σε σίγουρα γνωστά νερά: SciFi ναι, αλλά πειράζει αν θα είναι λίγο -να, τόσο δα- funny (Έντι Τζόουνς FTKU); Ε φανταστική διοργανώτρια; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλησα να φτιάξω δεν μου βγαίνει με τίποτα, δοκίμασα να το πιάσω από δυο τρεις διαφορετικές γωνίες αλλά και πάλι με υπερβαίνει δυστυχώς. Να πω την αμαρτία μου, δεν έχω καθόλου κέφι να γράψω κάτι σκοτεινό και βαρύ αυτό τον καιρό, θέλω κάτι ευχάριστο και διασκεδαστικό. Οπότε αλλαγή πλεύσης σε σίγουρα γνωστά νερά: SciFi ναι, αλλά πειράζει αν θα είναι λίγο -να, τόσο δα- funny (Έντι Τζόουνς FTKU); Ε φανταστική διοργανώτρια; :)

Ναι καλέ γράψε ό,τι θες. Το ότι δεν θα μπεις στο πολ δεν σημαίνει ότι δεν θα μπεις στο κάτεργό μου εξάλλου...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι γύρω στο πεντοχίλιαρο σε λέξεις. Την πλοκή της ιστορίας την έχω ολοκληρώσει στο μυαλό μου τώρα το μόνο που μένει είναι να βάλω κάποια στοιχεία από αυτά που μου αρέσει να έχουν οι ιστορίες μου.

 

Σήμερα και αύριο δεν έχει γράψιμο. Οι δισκόπλακες και τα αμορτισέρ με περιμένουν για αλλαγή. Λογικά μέχρι στις 22 θα πρέπει να την έχω ολοκληρώσει. Αυτά από εμένα...  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Α ωραία. Εύγε νέε μου. Ορίστε. Παραδειγματιστείτε!

Link to comment
Share on other sites

Έντι; Θα δούμε πάλι Έντι;

Μην το λες δεσπσούνη θα λυθείς τόσο στα γέλια που δεν θα έχεις όρεξη να τον βάλεις στο κάτεργο. ( δε σε συμφέρει κιόλας, θα κάνει τους πάντες να γελάνε και από δουλειά τίποτα )

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παρότι έχουμε μια εβδομάδα ακόμα, είναι σίγουρο ότι δεν προλαβαίνω να γράψω την ιστορία που σκέφτομαι μιας και θέλει και ένα άλφα μέγεθος. Οπότε θα παραμερίσω έξω από την αρένα στη σκιά των κερκίδων και θα παρακολουθήσω απλά τον αγώνα.

Link to comment
Share on other sites

Παρότι έχουμε μια εβδομάδα ακόμα, είναι σίγουρο ότι δεν προλαβαίνω να γράψω την ιστορία που σκέφτομαι μιας και θέλει και ένα άλφα μέγεθος. Οπότε θα παραμερίσω έξω από την αρένα στη σκιά των κερκίδων και θα παρακολουθήσω απλά τον αγώνα.

Α μη μου κιοτεύεις! Μη μου κιοτεύεις! Τι λιποταξίες είναι αυτές;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει πως ο Βαγγέλης είναι ο μόνος που το διασκεδάζει πραγματικά. Πώς το είπε; "...τώρα το μόνο που μένει είναι να βάλω κάποια στοιχεία από αυτά που μου αρέσει να έχουν οι ιστορίες μου." Απλά πράγματα δηλαδή, κάνα ηλιακό σύστημα να γίνεται σκόνη και θρύψαλα, κάνα γαλαξία να τετραγωνίζεται πριν το μεγάλο μπουμ, τέτοια όμορφα. :whistling: :)

 

Εγώ πάντως έχω μια ωραία ιδέα για τον Έντι μου, και μόλις ξεπεράσω ένα μικρό εμπόδιο πλοκής που με δυσκολεύει και σπάω το κεφάλι μου (νιώθω λίγο σαν τον Δρ Μακέυ από το SG Atlantis), θα καθίσω να τη γράψω. Κι ελπίζω πως θα είναι η καλύτερη περιπέτειά του ως τώρα. Επιπλέον, το όνομα "Τζίμης" είναι σαν να με προκαλεί, ίσως -ίσως λέω, δεν ξέρω- υπάρξει μια εκπληξούλα κάπου εκεί... :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει πως ο Βαγγέλης είναι ο μόνος που το διασκεδάζει πραγματικά. Πώς το είπε; "...τώρα το μόνο που μένει είναι να βάλω κάποια στοιχεία από αυτά που μου αρέσει να έχουν οι ιστορίες μου." Απλά πράγματα δηλαδή, κάνα ηλιακό σύστημα να γίνεται σκόνη και θρύψαλα, κάνα γαλαξία να τετραγωνίζεται πριν το μεγάλο μπουμ, τέτοια όμορφα. :whistling: :)

 

Εγώ πάντως έχω μια ωραία ιδέα για τον Έντι μου, και μόλις ξεπεράσω ένα μικρό εμπόδιο πλοκής που με δυσκολεύει και σπάω το κεφάλι μου (νιώθω λίγο σαν τον Δρ Μακέυ από το SG Atlantis), θα καθίσω να τη γράψω. Κι ελπίζω πως θα είναι η καλύτερη περιπέτειά του ως τώρα. Επιπλέον, το όνομα "Τζίμης" είναι σαν να με προκαλεί, ίσως -ίσως λέω, δεν ξέρω- υπάρξει μια εκπληξούλα κάπου εκεί... :)

 

ΩΧ!! :sweatdrop: :shock:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Γράφετε ρεεεεε

Και δεν παίζεις και συ;

 

 

Κι επαυξάνω! :)

 

 

 

Κάτι μου λέει πως ο Βαγγέλης είναι ο μόνος που το διασκεδάζει πραγματικά. Πώς το είπε; "...τώρα το μόνο που μένει είναι να βάλω κάποια στοιχεία από αυτά που μου αρέσει να έχουν οι ιστορίες μου." Απλά πράγματα δηλαδή, κάνα ηλιακό σύστημα να γίνεται σκόνη και θρύψαλα, κάνα γαλαξία να τετραγωνίζεται πριν το μεγάλο μπουμ, τέτοια όμορφα. :whistling: :)

 

Εγώ πάντως έχω μια ωραία ιδέα για τον Έντι μου, και μόλις ξεπεράσω ένα μικρό εμπόδιο πλοκής που με δυσκολεύει και σπάω το κεφάλι μου (νιώθω λίγο σαν τον Δρ Μακέυ από το SG Atlantis), θα καθίσω να τη γράψω. Κι ελπίζω πως θα είναι η καλύτερη περιπέτειά του ως τώρα. Επιπλέον, το όνομα "Τζίμης" είναι σαν να με προκαλεί, ίσως -ίσως λέω, δεν ξέρω- υπάρξει μια εκπληξούλα κάπου εκεί... :)

 

ΩΧ!! :sweatdrop: :shock:

 

 

Χεχεχε!... (τρίβοντας τα χέρια με τα μάτια να αστράφτουν χαιρέκακα) :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τον Δεκέμβριο μετά το Νάνο. Τώρα έχει διάβασμα κι σχεδιασμό νανο για να μην πάμε ξυπολυτοι στ' αγκάθια.

 

Υπόσχομαι όμως να σας διαβάσω αν φυσικά δεν γράψετε 10000 ο καθένας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει πως ο Βαγγέλης είναι ο μόνος που το διασκεδάζει πραγματικά. Πώς το είπε; "...τώρα το μόνο που μένει είναι να βάλω κάποια στοιχεία από αυτά που μου αρέσει να έχουν οι ιστορίες μου." Απλά πράγματα δηλαδή, κάνα ηλιακό σύστημα να γίνεται σκόνη και θρύψαλα, κάνα γαλαξία να τετραγωνίζεται πριν το μεγάλο μπουμ, τέτοια όμορφα. :whistling: :)

 

Εγώ πάντως έχω μια ωραία ιδέα για τον Έντι μου, και μόλις ξεπεράσω ένα μικρό εμπόδιο πλοκής που με δυσκολεύει και σπάω το κεφάλι μου (νιώθω λίγο σαν τον Δρ Μακέυ από το SG Atlantis), θα καθίσω να τη γράψω. Κι ελπίζω πως θα είναι η καλύτερη περιπέτειά του ως τώρα. Επιπλέον, το όνομα "Τζίμης" είναι σαν να με προκαλεί, ίσως -ίσως λέω, δεν ξέρω- υπάρξει μια εκπληξούλα κάπου εκεί... :)

 

Τελικά πόσοι θα συμμετέχουν; Γιατί ολοένα και λιγοστεύουμε; Μη φοβάστε στα κάτεργα της Ειρήνης θα μοιράζουν και παγωτά. Τώρα δεν ξέρω αν θα είναι με σοκολάτα-βανίλια ή ανθρώπινα εντόσθια...

 

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι στιγμής διασκεδάζω. Στην ουσία αυτό που προσπαθώ είναι να δημιουργήσω ένα μείγμα τρόμου και επιστημονικής φαντασίας. Πάντα βέβαια με τα στοιχεία που με διακρίνουν.

 

Σπύρο, μην ξεχνάς ότι και ο συμπαθής Rodney είχε καταστρέψει και αυτός ένα ηλιακό σύστημα, νομίζω σε κάποιο επεισόδιο του δεύτερου κύκλου. Στην ιστορία μου δεν θα υπάρχει κάτι τόσο δραματικό αλλά μην ανησυχείς θα περιέχει αρκετή δράση! 

Edited by Disco_Volante
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος Βαγγέλη, παίζεις στην έδρα σου γράφοντας scifi-horror, και χωρίς όριο λέξεων να σε περιορίζει ξέρω πως θα διαβάσω κάτι πολύ καλό από την αστείρευτη φαντασία σου. Αυτό το WriteOff θα έχει την υπογραφή σου. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #82 (MadnJiM vs Disco_Volante - Ο συγγραφέας Disco_Volante ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..